Ադրբեջանը խոսքերը քամուն չի տալիս Սամիթ Ալիևի «Անհարմար ճշմարտությունը»
Ղարաբաղի հայերի և Բաքվի միջև միջազգային երկխոսության մեխանիզմի ձևավորումը հանդիսանում է՝ ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու ամենակառուցողական սցենարը։ Այդ մասին Փաշինյանն ասել է Ղարաբաղում տիրող իրավիճակին նվիրված կառավարության նիստում։
Մեր չարաճճին ամենուր հասցրել է։ Հետո նա հարցազրույց է տվել «Ֆրանս-Պրես» գործակալությանը, որի ընթացքում հայտարարել է, որ հավատում է Ադրբեջանի հետ ամուր խաղաղության հասնելու հնարավորությանը, բայց չի բացառում նաև նոր էսկալացիաներ։
Հիմա ինձ ասեք, թանկագին տղաներ և հարգելի չափահաս ընկերներ, միթե՞ մեզ միջազգային միջնորդներ հարկավոր են։ Միթե՞ մենք պատրաստվում ենք ինչ-որ բանակցություններ անցկացնել հարություննյանների և մյուս անջատողականների հետ։ Ոչ, թանկագին տղաներ և հարգելի չափահաս ընկերներ, մենք ահաբեկիչների հետ ոչ մի բանակցություններ չենք պատրաստվում անցկացնել, որտեղ է գտնվում «ստեփանակերտը»՝ մենք պատկերացում չունենք, իսկ միջազգային կազմակերպությունների անբանների միջնուրդության կարիքը չունենք...
Ինչպես ցույց է տալիս պրակտիկան, մենք մեր շահերը պաշտպանում ենք այնպես, ինչպես հարմար ենք համարում, իսկ այն, թե ինչպես են վերաբերվում մեզ Հայաստանում, և ինչ են մտածում մեր մասին անջատողականների մնացորդները՝ մեզ, մեղմ ասած, չի հետաքրքրում: Իսկ եթե ավելի անկեղծ՝ մենք թքած ունենք նրանց հույզերի, նրանց ատելության, և առավել եւս՝ նրանց վայնասունի վրա: Նրանք կարող են շարունակել ատել մեզ, դա չէ կարևորը, կարևորն այն է, որ նրանք ի վիճակի չեն որևէ բան անել։ Իսկ մեզ մոտ ամեն ինչ ինչպես մեծահասակների մոտ է. որոշեցինք, որ ոչ ոք Ղարաբաղից բնական ռեսուրսները դուրս չի բերի՝ ոչ ոք և դուրս չի բերում։ Անհրաժեշտ համարեցինք Լաչինում սահմանային անցակետ տեղադրել՝ տեղադրեցինք։ Ցանկացել ենք Կարմիր խաչի մեքենաները ստուգել՝ ստուգել ենք։ Ասել ենք, որ առանց մեր թույլտվության ոչ ոք Ադրբեջան չի մտնի, ոչ ոք չի մտնում։ Ո՛չ առաքելություններ, ո՛չ պատվիրակություններ, ո՛չ ՅՈՒՆԵՍԿՕ, ո՛չ ԵԽԽՎ։ Սահմանի մյուս կողմից նայելու եք բանալու անցքով, և ամբողջ բեռները կգնան Աղդամի միջով: Այդ նույն Աղդամի, որը ժամանակին օկուպանտները վերածել են ավերակների։ Եվ ոչ մի ադրբեջանցի դա չի մոռանա։
Հարևանիկների համար միայն մեկ փրկությունը՝ «միացում» գաղափարից հրաժարվելու մեջ է։ Եվ նրա ըմբռնումը, որ մեր տարածաշրջանում երկու հայկական պետություն չի լինի։ Առհասարակ չի լինի: Եվ կարգավիճակ Ղարաբաղի հայերը նույնպես չեն ունենա, և ինքնավարությունը՝ այդ մասին պարզապես պետք է մոռանալ, քանի որ դա հիշելը և առավել եւս բարձրաձայնելը՝ շատ վնասակար է առողջության համար։ Ուշադրություն դարձրեք, բարեկեցության մասին ես նույնիսկ չեմ էլ խոսում։ Կանցնի, կմոռանաք։ Եվ ձեզ հետ ոչինչ չի պատահի, կամաց-կամաց կվարժվենք, կհաշտվեք, դե իհարկե, և կհարմարվեք։ Հակառակ դեպքում իրավիճակը շատ վատից կզարգանա դեպի ավելի վատը, հարեւանիկների կորուստներն էլ ավելի մեծ կլինեն, իսկ զիջումները՝ էլ ավելի լուրջ։ Ձեր քմահաճույքների վրա մենք թքած ունենք, իսկ ձեր կարծիքը, ինչպես նաև ձեր ցանկությունները, լինելով զրոյի ձգվող փոքր մեծություն՝ հաշվի չեն առնվում։ Հարևանների մտավախությունը և նրանց աղաղակը այն հաշվով, որ մենք իբր պատրաստվում ենք Ղարաբաղում կազմակեպել «ցեղասպանություն և էթնիկ զտումներ», ես հասկանում եմ։ Այդ մտախավությունը բխում է նրանից, որ նրանք ամեն ինչին նայում են իրենց պրիզմայի միջով, իրենց զանգակատնից։ Հայաստանում չկան ադրբեջանցիներ՝ դա այն պատճառով, որ բոլոր ադրբեջանցիները վտարվել են։ Ղարաբաղում քսանութ տարի ադրբեջանցիներ չեն եղել՝ դա այն պատճառով, որ հենց հայերն են այնտեղ էթնիկ զտումներ իրականացրել։
Իսկ հիմա եկեք մի կողմ դնենք հույզերը և վրեժ լուծելու ցանկությունը, և այս հարցին մոտենանք առավելագույն պրագմատիկ. ծախսեր և օգուտներ։ Ծախսեր կլինեն, իսկ տես դրանից օգուտներ՝ ոչ մի։ Իզուր մտախավություններ են, մենք ընդհանրապես չենք պատրաստվում դիպչել խաղաղ բնակչությանը, այդ մասին մեկ անգամ չէ, որ հայտարարվել է ամենաբարձր ամբիոնից, իսկ մեզ մոտ բարձ ամբիոնից հենց այնպես խոսքեր չեն նետվում։
Իրեն խայտառակելու բոլոր միջոցներից Հայաստանն ընտրեց ամենակարճը։ Նա շատ երկար ժամանակ ցանկալին ներկայացրել է իրականության տեղ, հետևաբար և գտնվում է ինչպես տրամաբանական, այնպես էլ նյութատեխնիկական փակուղու մեջ։ Ագրեսորները հանգստացան և ննջեցին հաղթանակից հետո, ծիծաղեցին մեզ վրա, ավելին, նրանք նաև կոպտեցին։ Մի խոսքով, շրջում էին բուֆետում և իրենց պահում էին շատ վատ, վրդովեցուցիչ։ Դե ուրեմն և ստացան...
Այս իրավիճակում մենք կարող ենք ամեն ինչ անել, ինչ կամենանք, բացի երկու բանից. ինչ-որ բան մոռանալ և հանգստանալ: Եվ հետևաբար, մեր բանակը պետք դառնա էլ ավելի ուժեղ, մենք պետք է ունենանք էլ ավելի շատ հատուկ նշանակության ջոկատներ, անօդաչու թռչող սարքեր և ՀԿՌՀ-ներ, իսկ մեր ռազմական արդյունաբերությունը պետք է համապատասխանի ամենաժամանակակից պահանջներին և մեկուսացվի հայտնի ինքնաբավության վրա։ Ամենաարժեքավոր ռեսուրսը, որը ոչ մի փողով հնարավոր չէ գնել՝ դա ժամանակն է, և, հետևաբար, այն չի կարելի կորցնել:
Հարևանիկները, հայացք գցելով մեր բանակի ուղղությամբ, պետք է հասկանան, որ վատ պահվածքի դեպքում կանցկացվեն դաստիարակչական բնույթի միջոցառումներ։ Ղարաբաղի անջատողականների մնացորդները՝ դա, ինչպես Մանդելշտամն է ասել, ոչ այլ ինչ են, քան «թփերում խաղալիք գայլերը նայում են սարսափելի աչքերով»։ Մենք դա հիանալի հասկանում ենք, և ուշադիր հետևում ենք այն ձեռքին, որը ձեզ շարժման մեջ է դնում մեր և Թուրքիայի դեմ խաղում: Միայն թե դու՝ Խոզուկ, մի մոռացիր, թե քեզ մոտ կոնկրետ որ տեղում է գտնվում տիկնիկավարի ձեռքը։ Զգայունության կորուստը՝ հասկանալի բան է, բայց միևնույնի, այ-այ, ինչպիսի ամոթանք։
Ժամանակին շատերը ծիծաղում էին, երբ ասում էինք՝ «Lazım gəlsə», բայց Լազիմը այնուամենայնիվ գյալդի, այսինքն՝ եկավ, իսկ երբ նա եկավ, ապա ուղիղ 44 օր լազիմացրեց թշնամուն։ Այդ օրերը երկար ժամանակ ջնջեցին ժպիտը թշնամիների ու նրանց բարի կամեցողների ամբարտավան դեմքերից։ Հիմա պետք է անել ամեն ինչ, որպեսզի հարեւաններն ու նրանց հովանավորները հասկանան. lazım gəlsə-ն կրկնենք, և մնացորդներին կբազմապատկենք զրոյով։
Այս ըմբռնումը նրանց մոտ կգա բացառապես վախի զգացումով։ Եվ հենց այս զգացումով էլ նրանք պետք է ապրեն։ Եկեք այս նախագիծն անվանենք ՎԱՀԱ. Վախ, Անօգնականություն, Հիասթափություն, Անվստահություն: Եվ այս նախագիծը անհրաժեշտ է առաջ մղել այնքան ժամանակ, քանի դեռ այնպիսի բառեր, ինչպիսին են «արցախը», «միացումը», «ստեփանակերտը», «բերձորը», «քարվաճառը» և մնացած անբարեհնչյուն բառապաշարը, որը մեզ շատ դուր չի գալիս՝ չեն ջնջվել նրանց բառարանից, մամուլից և հիշողությունից...

Азербайджан не бросает слов на ветер
Формирование механизма международного диалога между карабахскими армянами и Баку является наиболее конструктивным сценарием выхода из ситуации. Об этом Пашинян сказал на заседании правительства, посвященном ситуации в Карабахе.
Наш пострел везде поспел. Потом он дал интервью агентству «Франс-Пресс», в ходе которого заявил, что верит в возможность достижения прочного мира с Азербайджаном, но и не исключает новой эскалации.
Вот скажите мне, дорогие ребята и уважаемые товарищи взрослые, разве нам нужны международные посредники? Разве мы собираемся вести какие-то переговоры с арутюнянами и прочими сепаратистами? Нет, дорогие ребята и уважаемые товарищи взрослые, никаких переговоров с террористами мы вести не собираемся, где находится «степанакерт» - понятия не имеем, а в посредничестве бездельников из международных организаций - не нуждаемся…
Как показывает практика, свои интересы мы защищаем так, как считаем нужным, а до того, как к нам относятся в Армении, и что о нас думают недобитки – нам, мягко говоря, нет никакого дела. Если уж совсем начистоту – нам плевать на их эмоции, на их ненависть, и тем более – на их вопли. Они могут нас и дальше ненавидеть, важно не это, важно то, что они ничего не в состоянии сделать. А у нас все по-взрослому: решили, что больше никто не будет вывозить из Карабаха природные ресурсы – никто и не вывозит. Сочли нужным ППП в Лачине поставить – поставили. Захотели машины Красного Креста проверить – проверили. Сказали, что в Азербайджан никто без нашего на то разрешения не въедет – никто и не въезжает. Ни миссии, ни делегации, ни ЮНЕСКО, ни ПАСЕ. С другой стороны границы в замочную скважину глядите, а все грузы пойдут через Агдам. Через тот самый Агдам, который оккупанты в свое время превратили в руины. И ни один азербайджанец этого не забудет.
Спасение у соседушек только в одном - в отказе от идеи «миацума». И понимании того, что в нашем регионе не будет двух армянских государств. Просто не будет. И статуса у армян Карабаха тоже не будет, и автономии - об этом нужно просто забыть, потому что вспоминать это, а тем более, озвучивать – очень вредно для здоровья. Обратите внимание, о благосостоянии я даже не говорю. Пройдет, забудете. И ничего с вами не случится, привыкнете помаленьку, смиритесь, ну и приспособитесь, конечно. В противном случае ситуация будет развиваться от очень плохой к еще худшей, потерь у соседушек будет еще больше, а уступки – еще более серьезными. На ваши капризы нам плевать, а ваше мнение, равно как и ваши желания, будучи величиной малой, стремящейся к нулю, во внимание не принимаются. Опасения соседей и их крики насчет того, что мы якобы собираемся устроить в Карабахе «геноцид и этническую чистку» я понимаю. Эти опасения проистекают из того, что они на все смотрят через свою призму, со своей колокольни. В Армении нет азербайджанцев – это потому, что все азербайджанцы были изгнаны. В Карабахе двадцать восемь лет не было азербайджанцев – это потому, что именно армяне устроили там этническую чистку.
А теперь отложим эмоции и желание отомстить в сторону, и подойдем к этому вопросу с максимальным прагматизмом: издержки VS польза. Издержки будут, а вот пользы от этого – никакой. Опасения напрасны, мы не собираемся трогать мирное население вообще, об этом не раз было заявлено с самой высокой трибуны, а у нас с высокой трибуны просто так словами не бросаются.
Из всех способов нагадить себе в штаны Армения выбрала самый короткий. Она очень долго выдавала желаемое за действительное, потому и находится как в логическом, так и в логистическом тупике. Агрессоры почивали на лаврах, посмеивались над нами, мало того, они еще и дерзили. В общем, гуляли по буфету и вели себя очень нехорошо, вызывающе. Ну вот и допрыгались…
Нам в этой ситуации можно делать все, что угодно, кроме двух вещей: что-либо забывать и расслабляться. А потому наша армия должна стать еще сильнее, войск спецназначения, БПЛА и РСЗО у нас должно быть еще больше, а наш военпром должен отвечать самым современным требованиям и заточен на известную самодостаточность. Самый ценный ресурс, который нельзя купить ни за какие деньги – это время, а потому и терять его нельзя.
Соседушки, бросив взгляд в сторону нашей армии, должны понимать, что в случае плохого поведения будут проведены мероприятия воспитательного характера. Остатки сепаратистов Карабаха – это как Мандельштам говорил, не более чем «в кустах игрушечные волки глазами страшными глядят». Мы это прекрасно понимаем, и внимательно следим за рукой, которая приводит вас в движение в игре против нас и Турции. Только и ты, Хрюша, не забывай, в каком именно месте у тебя рука кукловода находится. Потеря чувствительности — дело понятное, но всё равно, ай-ай, стыд-то какой.
Когда-то многие смеялись, когда мы говорили «Lazım gəlsə», но Лазым все-таки гялди, пришел, то есть, и когда он пришел, то лазымил врага ровно 44 дня. Эти дни надолго стерли улыбку с наглых физиономий врагов и их доброжелателей. Теперь нужно сделать все, чтобы соседушки и их покровители понимали: lazım gəlsə - повторим, и недобитков на ноль помножим.
Это понимание придет к ним исключительно с чувством страха. И именно с этим чувством они и должны жить. Назовем этот проект СБРН: Страх, Беспомощность, Разочарование, Неуверенность. И этот проект необходимо продвигать до тех самых пор, пока такие слова как «арцах», «миацум», «степанакерт», «бердзор», «карвачар» и остальная неблагозвучная лексика, которая нам очень не нравится, не будет стерта из их словарей, прессы и памяти…