ՄՔԴ-ի նախկին դատախազը Ղարաբաղի անջատողականների ծառայության մեջ Փողի հոտ չի՞ գալիս:
Ահա արդեն մի քանի օր է, ինչ հայկական կողմում ուրախություն է. երևանյան լրատվամիջոցները որպես քաղաքական մեծ հաղթանակի մասին, հաղորդում են, որ արգենտինացի իրավաբան, Միջազգային քրեական դատարանի նախկին դատախազ (2003-2012) Լուիս Մորենո Օկամպոն իր Թվիթերում խոստացել է օգնել «սովածներին» և մեկ շաբաթից Ադրբեջանի «ցեղասպանական գործողությունների» առնչությամբ զեկույց հրապարակել։
Ինչպես պարզվել է, Ղարաբաղի անջատողական ռեժիմի մնացորդների ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը Օկամպոյին նամակ է հղել՝ խնդրելով հայտնել իր փորձագիտական կարծիքը այն մասին, թե «կարող է արդյո՞ք «արցախի» շրջափակումը համարվել ցեղասպանությանը համարժեք հանցագործություն»։ Կներեք իհարկե, բայց ես ուղղակի ուզում եմ հետաքրքրվել՝ այդ ի՞նչ արժեքավոր բան է կցված եղել այս հաղորդագրությանը, որ տասը տարի առաջ ՄՔԴ-ում իր պաշտոնը լքած այս տարեց արգենտինացի իրավաբանը այնքան հուզվել է, որ ձեռնարկել է պաշտպանել նրանց, ում մասին դեռ վերջերս հազիվ թե տեղյակ էր: Ինչն, ի դեպ, խոսում է այն մասին, որ նա ակնհայտորեն կորցրել է իր փաստաբանական հոտառությունը (մինչ ՄՔԴ-ն Օկամպոն զբաղվում էր հենց փաստաբանական պրակտիկայով)։ Բայց չէ որ հայտնի է, որ եթե փաստաբանը վերցնում է ակնհայտ պարտվող գործ, նա վտանգում է կորցնել իր իրավական կարգավիճակը և իր հեղինակությունը:
«Հաշվի առնելով «խնդրի սրությունը», այդ թվում նաև «120 հազար հայերի համար սովամահության» վտանգը, ես պլանավորում եմ 7 օրից հրապարակել իմ զեկույցը»,- վստահեցրել է Օկամպոն՝ արձագանքելով Հարությունյանի կոչին։ Եվ հիմա Երևանում և Խանքենդիում ուղղակի ոգեշնչված են նրանով, որ «Ղարաբաղի հայերի շրջափակման» մասին առասպելին վերջապես ինչ-որ մեկը հավատացել է և նույնիսկ օգնելու է ՄՔԴ-ի մի ամբողջ նախկին դատախազի մակարդակով «դատապարտել Ադրբեջանին»։ Ինչպես պարզվեց, այս դերը կատարելուն համաձայնություն հայտնած Օկամպոն Հայաստանի շահերը հովանավորել է դեռ Սերժ Սարգսյանի նախագահության օրոք։ Եվ նա նույնիսկ երկու անգամ այցելել է Հայաստան, ընդ որում այս պարոնը ամենից շատ հիշվել է իր ամբարտավան հայտարարություններով այն մասին, որ «Հաագայի տրիբունալն իրավունք ունի քննարկել «հայերի ցեղասպանության» հարցը։ Այդ մասին նա պնդել է 2010 թվականի ապրիլին Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիայի 37-րդ կոնգրեսում։
Օկամպոին Երեւանում ընդունել է անձամբ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։ Ավելի ուշ՝ 2015 թվականին, այլևս չլինելով ՄՔԴ-ի մեղադրող, նա կրկին հայտնվել է Երևանում «Ցեղասպանության հանցագործությունների դեմ միջազգային ֆորումում», որտեղ Սարգսյանի հետ միասին եղել է տխրահռչակ «Հայոց ցեղասպանության» հիմնական զեկուցողներից մեկը։ Իսկ հիմա թոշակառու Օկամպոն կրկին ընձեռնել է փող աշխատելու՝ հայկական սփյուռքի լիքը դրամապանակները ցնցելու հնարավորություն։ Հասկանալի է, որ խոսքը 23 միլիոն դոլարի՝ ռեփեր Սնուփ Դոգի երեւանյան համերգի հոնորարի մասին չէ, բայց, հավանաբար, և Օկամպոին չեն նեղացրել, չէ որ նա այդքան եռանդով քարոզել է հայկական շահերը։ Հայկական սփյուռքն ամենևին էլ ժլատություն չի անում, երբ խոսքը միջազգային կազմակերպությունների պաշտոնյաներին կաշառելու մասին է, լինի դա Եվրախորհրդարանը, կամ Ֆրանսիայի Սենատը, Արդարադատության միջազգային դատարանը, կամ և այլն՝ միայն թե մի խոսք գցեն «խեղճ հայերի» մասին։ Ահա և ալեհեր արգենտինացին շոյված էր հայկական ողորմություններով:
Խոսքի համար, Արգենտինայի հայկական սփյուռքը հանդիսանում է խոշորագույնը Լատինական Ամերիկայում, ըստ տարբեր տվյալների, այն կազմում է ավելի քան 120 հազար մարդ (կարծես թե այդ թիվն արդեն դառնում է սրբազան «ամենաբազմաչարչարի» համար): Եվ նրանք ապրում են լի ու առատ: Ընդ որում, համայնքի կյանքը կենտրոնացած է Հայկական կենտրոնի շուրջ, որը իրենից ներկայացնում է Հայ առաքելական եկեղեցու հոգաբարձուների խորհուրդ։ Եվ այս ժողովրդին հատուկ՝ ցանկացած պայմաններին հարմարվելու և օրենքի ցանկացած բացի միջով խցկվելու կարողության շնորհիվ, այստեղ գործում են՝ ամենօրյա և կիրակնօրյա հայկական դպրոցներ, ավանդական հայկական կուսակցությունների տեղական մասնաճյուղեր, հայրենակցական միություններ, ինչպես նաև 1986 թվականին ստեղծված Արգենտինայի հայերի ազգային կոնգրես եւ նույնիսկ Հայագիտության ինստիտուտը: Մի խոսքով, հայերը սերտորեն ինտեգրվել են արգենտինական հասարակությանը և իրենց համար ճանապարհ են հարթել հարավամերիկյան այս երկրի կյանքի բազմաթիվ ոլորտներում:
Բուն Հայաստանում էլ կա Արգենտինայի դիվանագիտական ներկայացուցչություն։ Ի դեպ, դեռ 1987 թվականին Արգենտինայի այդ ժամանակվա նախագահ Ռաուլ Ալֆոնսինը ճանաչել է Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած «հայերի ցեղասպանությունը»՝ ելույթ ունենալով երկրի հայ համայնքի առջև։ 1995 թվականին Արգենտինայի մեկ այլ նախագահ Կառլոս Մենեմը վետո դրեց «Հայոց ցեղասպանությունը» ճանաչող օրենքի վրա։ Սակայն 2007 թվականին երկրի Ազգային Կոնգրեսը՝ 1915 թվականի իրադարձությունները որպես «ցեղասպանություն» ճանաչելու մասին օրենք ընդունեց, իսկ այդ ժամանակ գործող նախագահ Նեստոր Քիրշները «ապրիլի 24-ը հիշատակի օր» հայտարարեց։
Այս բոլոր փաստերը հաստատում են լատինաամերիկյան այս երկրում ուժեղ հայկական գործոնի առկայությունը, և, հետևաբար, զարմանալի չէ, որ անջատողական Հարությունյանը հույս ունի արգենտինացի փաստաբանի շուրթերից լսել, որ մտացածին «արցախի հայերի շրջափակումը կարելի է համարել Ադրբեջանի կողմից իրականացված ցեղասպանություն»։ Եվ հազիվ թե արժե կասկածել, որ Օկամպոն կհաստատի այս հայկական ֆիքս գաղափարը։ Նախկին դատախազը հայկական սփյուռքի փողերը խղճով կվաստակի։
Իսկ ինչ վերաբերում է արգենտինացի «արդարադատության պահապանի» հայտարարություններին այն մասին, որ «հայոց ցեղասպանության հարցը համապատասխանում է Հաագայի դատարանի գործունեությանը», որը նա հնչեցրել է դեռևս 2010թվականին Երևանում, ապա դա նույնպես ուրիշ ոչինչ է, քան նրա ակտիվ հավաքագրովի, բայց ամենևին ոչ գործնական գործառույթի ցուցանիշ, որի հետևում կանգնած է բացառապես հայկական լոբբիի ֆինանսական գործոնը։
Հասկանալի է, որ հայկական սփյուռքի միջոցները՝ արգենտինացի իրավաբանի եկամտի բազմաթիվ աղբյուրներից մեկն են, մանավանդ, որ կան նաև այլ փաստեր, որոնք հաստատում են այն մեքենայությունները, որոնց բազմիցս դիմել է Օկամպոն՝ ամենևին էլ չխորշելով վաստակել կասկածելի գործերով։ 2017 թվականին ֆրանսիական «Mediapart» էլեկտրոնային օրաթերթը անանուն աղբյուրից ստացել է Մորենո Օկամպոյի բոլոր նամակների պատճենները։ Այս հիման վրա «Der Spiegel»-ը բացահայտել է նրան պատկանող օֆշորային հաշիվների և ընկերությունների առկայությունը։ Եվ Օկամպոն դա չի հերքել՝ բացատրելով, որ աշխատում է «օֆշորում», քանի որ Արգենտինայում հարկեր չի վճարում, քանզի 2003 թվականից այնտեղ չի բնակվում։ Այդ նույն հետաքննության շրջանակներում եվրոպական «EIC» լրագրական ցանցը հայտնել է, որ Մորենո Օկամպոն ուներ մշտական պատվիրատու Հասան Տատանակին՝ լիբիացի մագնատ, ով կասկածվում է Լիբիայում ռազմական հանցագործներին աջակցելու մեջ: 2017 թվականին «Sunday Times»-ը հայտնել է, որ ՄՔԴ-ից արտահոսված էլեկտրոնային նամակները ցույց են տվել, որ Օկամպոն ցանկանում էր դիմել կինոաստղ Անջելինա Ջոլիի և, հավանաբար, իր այն ժամանակվա ամուսնու՝ Բրեդ Փիթի օգնությանը, որպեսզի Ուգանդայի փախստական ռազմական առաջնորդ Ջոզեֆ Քոնիին գայթակղի իր հետ ընթրելու, որտեղ նրան հետո կարող էին ձերբակալել։ Այնպես որ, միջազգային արդարադատության «անբասիր» ներկայացուցչի վերաբերյալ կոմպրոմատը ավելի քան բավարար է։
Իսկ առհասարակ հայերի ցանկացած միջոցներով համաշխարհային հանրությանը «Բաքվի ցեղասպան քաղաքականության» լեգենդը պարտադրելու հայերի իտրիգները հաստատում են, որ Հայաստանն ամենևին էլ չի ձգտում հարևան Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ խաղաղության և հետաձգելու է այդ հնարավորությունը, և դրա համար օգտագործելով այդ թվում նաև Օկամպոյի նման կասկածելի համբավով մարդկանց:

Экс-прокурор МУС на службе у карабахских сепаратистов
Вот уже пару дней на армянской стороне ликование: ереванские СМИ как о большой политической победе сообщают, что аргентинский юрист, бывший прокурор Международного уголовного суда (2003-2012) Луис Морено Окампо пообещал в своем Твиттере помочь «голодающим» и опубликовать через неделю доклад по поводу «геноцидальных действий» Азербайджана.
Как выяснилось, возглавляющий ошметки сепаратистского режима в Карабахе Араик Арутюнян направил Окампо письмо с просьбой выразить свое экспертное мнение – «может ли блокада «арцаха» считаться преступлением, соразмерным геноциду». Уж простите, но так и хочется поинтересоваться – что такого ценного было приложено к этому посланию, что этот пожилой аргентинский юрист, десять лет назад покинувший свой пост в МУС, так возбудился, что принялся защищать тех, о ком еще недавно был вряд ли осведомлен. Что, кстати, говорит о том, что он явно растерял свой адвокатский нюх (до МУС Окампо занимался именно адвокатской практикой). А ведь известно, что если адвокат берется за заведомо проигрышное дело, он рискует потерей адвокатского статуса и потерей репутации.
«Учитывая «остроту проблемы», в том числе риск «голодной смерти для 120 000 армян», я планирую опубликовать свой отчет через 7 дней», - заверил Окампо, отвечая на обращение Арутюняна. И теперь в Ереване и Ханкенди прямо-таки вдохновились тем, что в миф о «блокаде армян Карабаха» наконец-то кто-то поверил и даже поможет «осуждению Азербайджана» на уровне целого бывшего главного прокурора МУС. Как выяснилось, вызвавшийся исполнять эту роль Окампо протежировал интересы Армении еще во времена президентства Сержа Саргсяна. И он даже дважды посещал Армению, причем больше всего сей господин запомнился самонадеянными высказываниями о том, что «Гаагский трибунал вправе рассмотреть вопрос «геноцида армян». Утверждал он это в апреле 2010 года на 37-м конгрессе Международной федерации по правам человека.
Окампо в Ереване принимал аж сам президент страны Серж Саргсян. Позже, в 2015 году, уже не будучи обвинителем МУС он опять оказался в Ереване на «международном форуме против преступлений геноцида», где наряду с Саргсяном был одним из главных докладчиков на тему преслувутого «армянского геноцида». А теперь пенсионеру Окампо вновь подвернулся шанс заработать – потрясти набитые кошельки армянской диаспоры. Понятно, что речь идет не о 23 млн долларов - гонораре рэпера Снуп Дога за концерт в Ереване, но, наверное, и Окампо не обидели, ведь он так рьяно пропагандировал армянские интересы. Армянская диаспора вообще не скупится, когда речь идет о подкупе чиновников международных организаций, будь то Европарламент или Сенат Франции, Международный суд или еще что – лишь бы о «бедных армянах замолвили слово». Вот и седовласый аргентинец польстился на армянские подачки.
К слову, армянская диаспора Аргентины является крупнейшей в Латинской Америке, по разным данным она насчитывает свыше 120 000 человек (кажется, эта цифра уже становится сакральной для «самого многострадального»). И живут они там припеваючи. Причем жизнь общины сосредоточена вокруг Армянского центра, который представляет собой совет попечителей Армянской Апостольской церкви. А благодаря присущему этой нации умению приспособиться к любым условиям и протиснуться сквозь любые лазейки в законе, здесь действуют ежедневные и воскресные армянские школы, местные филиалы традиционных армянских партий, земляческие союзы, а также созданный в 1986 г. Национальный съезд армян Аргентины и даже Институт арменоведения. Одним словом, армяне плотно интегрировались в аргентинское общество и пробились во многие сферы жизнедеятельности в этой южноамериканской стране.
В самой же Армении есть дипломатическое представительство Аргентины. Кстати, еще в 1987 году тогдашний аргентинский президент Рауль Альфонсин признал «геноцид армян» в Османской империи, выступая с речью перед армянской общиной страны. В 1995 году другой аргентинский президент - Карлос Менем наложил вето на закон, который признавал «геноцид армян». Однако в 2007-м Национальный конгресс страны принял закон, признавший «геноцидом» события 1915 года, а действующий на тот момент президент Нестор Киршнер объявил «24 апреля днем памяти».
Все эти факты подтверждают наличие сильного армянского фактора в этой латиноамериканской стране, а потому неудивительно, что сепаратист Арутюнян надеется услышать из уст аргентинского юриста, что вымышленную «блокаду армян арцаха можно считать геноцидом, учиненным Азербайджаном». И вряд ли стоит сомневаться, что от Окампо последует подтверждение этой армянской идеи фикс. Деньги армянской диаспоры экс-прокурор отработает на совесть.
Что же касается заявлений аргентинского «блюстителя правосудия» о том, что «вопрос геноцида армян соответствует деятельности Гаагского суда», которые он озвучивал еще в 2010 году в Ереване, то это тоже не что иное, как показатель его активной вербальной, но отнюдь не практической функции, за которой стоит исключительно финансовый фактор армянского лобби.
Понятно, что средства армянской диаспоры - один из многих источников дохода аргентинского юриста, тем более что есть и другие факты, подтверждающие махинации, к которым Окампо прибегал неоднократно, вовсе не брезгуя заработать на сомнительных делах. В 2017 году французская электронная газета Mediapart получила из неназванных источников копии всех электронных писем Морено Окампо. На этом основании Der Spiegel выявил наличие принадлежащих ему счетов и компаний в офшорах. И Окампо не стал это отрицать, объяснив, что работает «в офшорах», так как не платит налоги в Аргентине, поскольку не живет там с 2003 года. В рамках того же расследования европейская журналистская сеть EIC сообщила, что у Морено Окампо был клиент Хасан Татанаки, ливийский магнат, подозреваемый в поддержке военных преступников в Ливии. В 2017 году  Sunday Times сообщила, что просочившиеся электронные письма от МУС показали, что Окампо хотел заручиться помощью кинозвезды Анджелины Джоли и, возможно, ее тогдашнего мужа Брэда Питта, чтобы заманить беглого угандийского военачальника Джозефа Кони на ужин с ней, где его потом могли арестовать. Так что компромата на «безупречного» представителя международного правосудия более чем достаточно.
Вообще же происки армян любыми способами навязать мировому сообществу легенду о «геноциидальной политике Баку» подтверждают то, что Армения отнюдь не стремится к миру с соседними Азербайджаном и Турцией и будет оттягивать эту возможность, в том числе используя для этого людей с сомнительной репутацией вроде Окампо.