Հետևանքներով սկանդալ. ինչո՞ւ են Կիևում սիրալիր վերաբերվում Աննա Հակոբյանին Ադրբեջանում հետևություններ կանեն
06 Սեպտեմբերի 2023 18:07
Եթե իրականանա այն, ինչի մասին գրում են հայկական լրատվամիջոցները, ապա մեծ, ամպագոռգոռ սկանդալ կբռնկվի եւ Բաքուն Կիեւի հետ կարող է երկար ժամանակով գժտվել։ Հայկական հրապարակումները գրում են, որ Աննա Հակոբյանը, այսինքն՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կինը, կմասնակցի Կիևում այսօր բացվող Առաջին տիկնանց և ջենտլմենների երրորդ գագաթնաժողովին։ Այսինքն՝ նախատեսվում է ոչ թե տիկին Հակոբյանի մասնավոր այցը Ուկրաինա, այլ նրա պաշտոնական մասնակցությունը միջազգային ֆորումին։
«President.gov.ua» կայքում ասվում է, որ Առաջին տիկնանց և ջենտլմենների գագաթնաժողովը՝ աշխարհի առաջին դեմքերի ամուսինների միջազգային միավորում է, որը հիմնադրվել է Ուկրաինայի նախագահի կնոջ՝ Օլենա Զելենսկայի կողմից 2021 թվականին՝ հանուն աշխարհում մարդկանց բարօրությանը փորձի փոխանակման և համատեղ նախագծեր իրականացնելուն: Առաջին և երկրորդ գագաթնաժողովները տեղի են ունեցել համապատասխանաբար 2021 և 2022 թվականներին։
Երրորդ գագաթնաժողովի քննարկման թեմաները կլինեն. «Հասարակության մեջ հոգեկան խնդիրների խարանումից խուսափելու ուղիները», «Պատերազմի ազդեցությունը հասարակության հոգեկան վիճակի վրա» և «Երիտասարդների հոգեկան առողջության բարելավում»։ Թեմաները, անշուշտ, կարևոր են, օրախնդրական են, և ինչպես համարում է Ելենա Զելենսկայան՝ այս միջոցառումը համաշխարհային հանրությանը կօգնի սահմանել ընդհանուր արժեքները և հավատարիմ մնալ դրանց։
«Այս ամբողջ ընթացքում, մինչ շարունակվում է ռուսական ներխուժումն Ուկրաինա, շարունակվում է ողջ աշխարհի արժեքների բախման թեստը։ Աշխարհը արդյո՞ք պատրաստ է դիմակայել ագրեսիային, թե՞ կհաշտվի դրա հետ։ Ի՞նչն է լինելու կարևորը՝ կանոններ բոլորի համար, թե՞ կոպիտ ուժ։ Արդյո՞ք ժամանակակից աշխարհում տեղ կա արդարության, հավասար իրավունքների, ազատության համար։ Այս ամենը հարցեր են, որոնց յուրաքանչյուր երկիր և յուրաքանչյուր մարդ պատասխանում է հիմա՝ ինքը իրեն։ Հետևաբար ես կձգտեմ ոչ միայն ընդհանուր որոշումների, այլ նաև ընդհանուր արժեքների հռչակմանը, որոնց մենք հավատարիմ ենք մնալու, որպեսզի աշխարհը դարձնել ավելի մարդկային վայր»,- հայտարարել է Ուկրաինայի ղեկավարի կինը։
Հավանաբար, նման գագաթնաժողովի գաղափարն իրականում ճիշտ է և միանագամայն ժամանակին։ Բայց խելամիտ հարց է ծագում՝ ինչո՞ւ է նրանում մասնակցելու համար հրավիրվածների թվում հայտնվել Հակոբյանը։ Ինքներդ դատեք. Աննա Հակոբյանը՝ մասնավոր անձ չէ, նա մի երկրի վարչապետի կինն է, որը քառորդ դարից ավելի օկուպացված է պահել հարեւան պետության տարածքների 20%-ը։ Այսինքն՝ Հակոբյանը հենց այն Փաշինյանի կյանքի ընկերն է, ով Երևանի կենտրոնում գոռում էր, թե «Ղարաբաղը՝ Հայաստան է, վերջակետ» և հարբած պարեր էր կազմակերպում օկուպացված Շուշայում։ Առավել ևս, այս տիկինը, ըստ էության, մեր երկրի նկատմամբ Հայաստանի ագրեսիայի խորհրդանիշներից մեկն է։ Այդ նա է բազմիցս այցելել այն ժամանակ օկուպացված ադրբեջանական հողեր՝ լկտիություն ունենալով ադրբեջանցիներին հրավիրել Շուշա՝ «մուղամ լսելու»։ Հանդիպել է հայ զինծառայողների հետ, ովքեր ադրբեջանական հողում կռվել են Ադրբեջանի դեմ, ձգտելով Երևանի վերահսկողության տակ պահել մեր, ադրբեջանական տարածքները։ Աննա Հակոբյանը նրանց ոգեշնչել է մեր երկրի, մեր ժողովրդի դեմ պատերազմի։
Առավել ևս, Հայաստանի վարչապետի կինը ստեղծել է 13 կանանցից բաղկացած «Էրատո» ջոկատ՝ Ադրբեջանի տարածքում մեր երկրի դեմ ռազմական գործողություններին մասնակցելու համար։ Այս ռազմատենչ ու չարասիրտ հայուհիները զուտ պատահականությամբ չհայտնվեցին 44-օրյա պատերազմի մեջ՝ մի քիչ ուշացան նախապատրաստման հարցում և չհասցրին։ Բայց կանանց ջոկատ ստեղծելու ինքնին փաստը՝ պերճախոս գիծ է մի տիկնոջ դիմանկարին, որին, դատելով հայկական լրատվամիջոցների տեղեկություններից, Կիևում պատրաստվում են ընդունել ամենաբարձր մակարդակով։ Այսինքն պատրաստ են ողջունել այն կնոջը, ով օրհնել է հայկական բանակը, որը ռմբակոծել է խաղաղ ադրբեջանական քաղաքները՝ սպանելով ծերերին, կանանց, երեխաներին։
Ապշեցուցիչը միայն սա չէ: Հայաստանը մինչև հիմա սատարում է անջատողականությանը, նրա պետբյուջեից են ֆինանսավորվում ղարաբաղցի անջատողականները, անօրինական զինված կազմավորումները, որոնց Խանքենդիում կեղծավորությամբ և խաբեությամբ անվանում են «ինքնապաշտպանության ուժեր»։ Առավել ևս, այդ ավազակախմբերը համակարգվում են Հայաստանից՝ նրա Պնախարարության միջոցով։ Եվ ինչպե՞ս, հարց է առաջանում, անջատողականությունից, օկուպացիայից, խաղաղ քաղաքների ավերումից, խաղաղ բնակիչների սպանությունից տառապող Ուկրաինան կարող է ընդունել մարդկության դեմ նման հրեշավոր հանցագործությունների մեջ մեղավոր երկրի առաջին տիկնոջը:
Եվ սա դեռ ոչ բոլորն է: Հայկական բիզնեսը վաղուց և հարմարավետ գործում է Ռուսաստանի կողմից բռնակցված Ղրիմում։ Իսկ Հայաստանի անվտանգության երաշխավոր է հնդիսանում այդ նույն Ռուսաստանը, որը զավթել է Ղրիմը, աջակցել և սնուցել է անջատողականությունը Դոնբասում, լայնամասշտաբ պատերազմ է սանձազերծել Ուկրաինայի դեմ։ Հայաստանը հանդիսանում է ՀԱՊԿ-ի անդամ, և ամբողջովին կախված է Ռուսաստանից։ Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանները պահպանում են ռուս սահմանապահները։ Ինչպե՞ս, հաշվի առնելով այս ամենը, Ուկրաինան որոշել է հյուրընկալություն ցուցաբերել Հայաստանի առաջին տիկնոջը։
Մի՞թե Ելենա Զելենսկայային և գագաթնաժողովի կազմակերպիչների թիմին չի կանգնեցրել նույնիսկ այն փաստը, որ Հայաստանը ամենաակտիվ բնույթով Ռուսաստանին աջակցում է իրենց հայրենիքի դեմ պատերազմում։ Իսկ դրա ապացույցները բավականին շատ են. «The New York Times»-ի աղմկահարույց հոդվածի համաձայն՝ 2022 թվականին Հայաստանը ԱՄՆ-ից և ԵՄ-ից ներմուծել է համապատասխանաբար 515 և 212 տոկոսով ավելի շատ չիպեր և միկրոպրոցեսորներ, քան 2021 թվականին։ Դրանով հանդերձ, այդ նույն ապրանքների 97 տոկոսը Հայաստանը վերավաճառել է Ռուսաստանին։
Պաշտոնական Կիեւի նման քայլերը, մեղմ ասած, տագնապալի են։ Ինչո՞ւ է Ուկրաինան սիրախաղ անում օկուպանտ պետության հետ։ Ինչո՞ւ է Կիևը իր գործողություններով արժեզրկում Ադրբեջանի կողմից նրան ցուցաբերված մարդասիրական օգնությունն ու քաղաքական աջակցությունը։
Այս հարցերն հենց այնպես չեն ծագել։ Դրանց ծագմանը հրահրում է ուկրաինական կողմը։ Եվ պետք է ասել, ոչ առաջին անգամ։ Հուլիսի վերջին Հայաստանը ձեռնարկեց կրկնապատկված ուժով նոր սադրանք ուռճացնել՝ այս անգամ Ադրբեջանի սահմանին «մարդասիրական շարասյան» հետ։ Այս արկածախնդրությանը աջակցելու համար Երևանը հրավիրեց Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված դեսպանությունների և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին։ Այսպես ուրեմն, նրանց թվում, ով համաձայնվել էր մասնակցել հերթական հակաադրբեջանական շոուին, եղել է նաև Ուկրաինայի դիվանագետը...
Անձամբ ես մեկ անգամ չէ, որ դիմել եմ Ուկրաինայի ԱԳՆ-ին այս դեպքը մեկնաբանելու խնդրանքով։ Պատասխանը այդպես էլ չի հետևել։ Եվ ահա հիմա մենք տեսնում ենք, թե ինչպես են Կիևում պատրաստվում դիմավորել Հայաստանի առաջին տիկնոջը, ով ուրախությամբ է ողջունել իր երկրի պատերազմին Ադրբեջանի դեմ։ Չափազանց շատ գործողություններ են ստացվում Ուկրաինայի կողմից, որոնք Ադրբեջանում չեն կարող բացատրություն գտնել։ Սա պաշտոնական Կիևի լուրջ սխալն է, չէ որ ռուս-ուկրաինական պատերազմը դեռ ավարտված չէ, իսկ Ադրբեջանի պես կարևոր և անկեղծ ընկերոջ կորուստն Ուկրաինային ակնհայտորեն օգուտ չի բերի։

Скандал с последствиями: почему в Киеве привечают Анну Акопян? В Азербайджане запоминают и делают выводы
06 Сентября 2023 13:30
Если сбудется то, о чем пишут армянские СМИ, то может разразиться большой, громкий скандал и Баку с Киевом, не исключаю, могут надолго рассориться. Армянские издания пишут, что Анна Акопян, то есть супруга премьер-министра Армении Никола Пашиняна, примет участие в Третьем саммите первых леди и джентльменов, который сегодня открывается в Киеве. То есть предполагается не частный визит мадам Акопян в Украину, а ее официальное участие в международном форуме.
На сайте president.gov.ua говорится, что Саммит первых леди и джентльменов – международное объединение супругов первых лиц мира, основанное женой президента Украины Еленой Зеленской в 2021 году для обмена опытом и реализации совместных проектов ради благосостояния людей в мире. Первый и второй саммиты состоялись в 2021 и 2022 годах, соответственно.
Темами для обсуждения на третьем саммите станут: «Пути избежания стигматизации ментальных проблем в обществе», «Влияние войны на общественное психическое состояние» и «Улучшение ментального здоровья молодежи». Темы, безусловно, важные, злободневные, и как считает Е.Зеленская, это мероприятие поможет мировому сообществу определиться с общими ценностями и придерживаться их.
«Все это время, пока продолжается российское вторжение в Украину, продолжается краш-тест ценностей всего мира. Готов ли мир противостоять агрессии или смирится с ней? Что будет главнее – правила для всех или грубая сила? Есть ли место справедливости, равным правам, свободе в современном мире? Все это вопросы, на которые отвечает каждая страна и каждый человек сейчас, сам себе. Поэтому я стремлюсь не только к общим решениям, но и к декларированию общих ценностей, которых мы будем придерживаться, чтобы сделать мир более человечным местом», – провозгласила супруга украинского лидера.
Пожалуй, идея такого саммита на самом деле правильная и весьма своевременная. Но возникает резонный вопрос - почему среди приглашенных для участия в нем оказалась Акопян? Судите сами: Анна Акопян - не частное лицо, она супруга премьера страны, которая более четверти века держала под оккупацией 20% территорий соседнего государства. То есть Акопян – спутница жизни того самого Пашиняна, который орал, что «Карабах - это Армения, и точка» и устраивал пьяные танцы в оккупированной Шуше. Более того, эта мадам, по сути, один из символов агрессии Армении по отношению к нашей стране. Это она не раз посещала оккупированные в то время азербайджанские земли, имея наглость приглашать азербайджанцев в Шушу – «послушать мугам». Встречалась с армянскими военнослужащими, которые воевали на азербайджанской земле против Азербайджана, стремясь удержать под контролем Еревана наши, азербайджанские территории. Анна Акопян вдохновляла их на войну против нашей страны, нашего народа.
Более того, супруга армянского президента сформировала отряд «Эрато» из 13 женщин для участия в военных действиях на территории Азербайджана, против нашей страны. По чистой случайности эти воинственные и злобные армянки не попали на 44-дневную войну – чуть припозднились с подготовкой и не успели. Но сам факт создания женского отряда - красноречивый штрих к портрету дамы, которую, судя по сведениям армянских СМИ, собираются принимать в Киеве на самом высоком уровне. То есть готовы привечать женщину, которая благословляла армянскую армию, бомбившую мирные азербайджанские города, убивая стариков, женщин, детей.
Поразительно не только это. Армения до сих пор поддерживает сепаратизм, из ее государственного бюджета финансируются карабахские сепаратисты, незаконные вооруженные формирования, которые в Ханкенди лицемерно и лживо именуют «силами самообороны». Более того, эти банды и координируются из Армении, через ее Минобороны. И как, спрашивается, может Украина, сама страдающая от сепаратизма, от оккупации, от разрушения мирных городов, убийства мирного населения, принимать первую леди страны, виновной в столь чудовищных преступлениях против человечности?!
И это не все. Армянский бизнес давно и комфортно работает в аннексированном Россией Крыму. А гарантом безопасности Армении является та самая Россия, которая захватила Крым, поддерживала и подпитывала сепаратизм в Донбассе, развязала полномасштабную войну против Украины. Армения является членом ОДКБ, и она всецело зависит от России. Государственные границы РА охраняют российские пограничники. Как, учитывая все это, в Украине решили оказать гостеприимство первой леди Армении?!
Неужели Елену Зеленскую и команду организаторов саммита не остановило даже то, что  Армения самым активным образом поддерживает Россию в войне против их Родины? А доказательств этого предостаточно: согласно нашумевшей статье в The New York Times,  в 2022 году Армения импортировала из США и ЕС чипов и микропроцессоров, соответственно, на 515 и 212 процентов больше, чем в 2021 году. При этом 97 процентов все той же продукции Армения перепродала в Россию.
Такие шаги официального Киева, мягко говоря, настораживают. Почему Украина заигрывает с государством-оккупантом? Почему Киев своими действия обесценивает оказанные ему Азербайджаном гуманитарную помощь и политическую поддержку?
Эти вопросы возникли не на ровном месте. Их возникновение провоцирует украинская сторона. И надо сказать, не в первый раз. В конце июля Армения принялась с удвоенной силой раздувать новую провокацию – на этот раз с «гуманитарной колонной» на границе с Азербайджаном. Для поддержки в этой авантюре Ереван созвал представителей посольств и международных организаций, аккредитованных в РА. Так вот, среди тех, кто согласился поучаствовать в очередном антиазербайджанском шоу, был и украинский дипломат…
Лично я не раз обращался в МИД Украины с просьбой прокомментировать этот случай. Ответа так и не последовало. И вот теперь мы видим, как в Киеве собираются встречать первую леди Армении, которая радостно приветствовала войну своей страны против Азербайджана. Слишком уж много получается действий со стороны Украины, которым в Азербайджане не могут найти объяснения. Это серьезная ошибка официального Киева, ведь российско-украинская война еще не закончена, а потеря такого важного и искреннего друга, как Азербайджан, явно не принесет пользы Украине.