Ազատություն կա` արդարություն չկա Հայասեր բարոյախոսների հակաադրբեջանական արշավը
Չափից դուրս անբարոյականության, հրեշավոր ցինիզմի, անպատկառ ու լկտի կեղծիքի ևս մեկ օրինակ։ Բայց ինչը, որ առավել ուշագրավ է՝ այս դեպքում եղել է Ադրբեջանին նրանում մեղադրելու օրինակը, ինչը մեր երկիրը չի արել։ Այսպես ասած՝ ավանսով մեղադրանք, որի հորինողները վաղուց արդեն չեն թաքցնում մեր երկրի նկատմամբ իրենց «հատուկ» վերաբերմունքը, սակայն այս անգամ փորձելով ճեղքել հատակը։
Պարզվում է, որ Freedom House միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը «խորապես մտահոգված է Հայաստանի և Ադրբեջանի շփման գծի երկայնքով ադրբեջանական զինտեխնիկայի կուտակման մասին տեղեկություններով» և վճռականորեն դատապարտում է «Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի վրա հարձակվելու ցանկացած պլանները»։ Այդ մասին ասվում է Freedom House-ի ղեկավար Մայքլ Աբրամովիցի հայտարարության մեջ, որը հրապարակել են հայկական լրատվամիջոցները։ Դե, այնքան էլ խելացի պետք չէ լինել, որպեսզի հասկանալ՝այս պարոնը նպատակադրված է ոչ թե ճշմարտությունը փնտրելուն, այլ մեր երկիրը զրպարտելուն։
«Մենք միջնորդ կողմերին կոչ ենք անում աշխատել Հայաստանի սահմանների անձեռնմխելիությունը ապահովելու վրա։ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակումը էթնիկ զտումների վտանգ է ներկայացնում տարածաշրջանի հայ բնակչության համար և խորացնում է շարունակվող հումանիտար ճգնաժամը։ Մենք Ադրբեջանի կառավարությանը կոչ ենք անում անկեղծ մասնակցել խաղաղ բանակցություններին, ձեռնպահ մնալ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի անվտանգությունը որպես զենք նրանց դեմ օգտագործելուց, բացել Լաչինի միջանցքը և երաշխավորել դրանով մարդկանց, մեքենաների և ապրանքների անխոչընդոտ տեղաշարժը։ Մենք նաև ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդին կոչ ենք անում Լեռնային Ղարաբաղում մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակը գնահատելու համար նշանակել հատուկ զեկուցող», - Աբրամովիցը չի զլանում ինքնիշխան պետության հրահանգներում: Եվ ոչ մի ակնարկ Հայաստանի զինված ուժերի կողմից զինված սադրանքների մասին։
Եվ այդ իսկ պատճառով ճշմարտության ոչ մի խոսք, ոչ օբյեկտիվություն, ոչ արդարության նշույլ։ Սկսենք գոնե հնացած, այժմ չգործող «Լեռնային Ղարաբաղ» տեղանունից, ընդ որում առանց տարածաշրջանը Ադրբեջանին պատկանելու մասին հիշելուն։ Ինչպե՞ս է ստացվում, որ իրեն պատկառելի բրենդ երևակայող «ազատության տան» իրավապաշտպանները չեն նեղվել պարզելու, որ խոսքը Ադրբեջանի Ղարաբաղի տնտեսական շրջանի մասին է, որը մեր երկրի մաս է ճանաչել նույնիսկ ՀՀ-ի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Եվ դա միակ ցնցող բանը չէ: Զարմանալի է, բայց Աբրամովիցը չգիտի, որ կա միայն պայմանական հայ-ադրբեջանական սահման։ Պաշտոնական Բաքուն բազմիցս պաշտոնական Երեւանին կոչ է արել խոսքից անցնել գործի և անցկացնել սահմանները, խաղաղության պայմանագիր ստորագրել, բայց Freedom House-ի համար նման «մանրուքը», ըստ երեւույթին կարևոր չէ։
Freedom House-ը ջանասիրաբար ձևացնում է, որ տեղյակ չէ նաև այն մասին, որ Հայաստանի զինված ուժերը պարբերաբար գնդակոծում են ադրբեջանական դիրքերը։ Եվ համառությամբ չի տեսնում, որ Հայաստանն իր կողմում կառուցում է բազմաթիվ պաշտպանական կառույցներ և ամեն կերպ նպաստում է մեր երկրի տնտեսական տարածաշրջան Ղարաբաղում անջատողականների հանցագործություններին՝ նրանց փող ու զենք մատակարարելով։
Ուշագրավ է, սակայն, որ Freedom House-ի հայտարարության մեջ Ադրբեջանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության մասին ոչ մի խոսք չկա։ Ահա այ այսպիսին է միջազգային օրենսդրության յուրօրինակ մեկնաբանությունից բխող երկակի բարոյականությունը։ Այսինքն՝ Աբրամովիցը և նրա նմանները իրենց նեղում են դժվարությամբ հագնել միջնորդ դատարանի պատմուճանը, բայց դրանով հանդերձ օրենքներն ու կանոններն օգտագործում են սեփական հայեցողությամբ։ Ոչխարի մորթով այս գայլերը չեն նկատում Հայաստանից վտարված ադրբեջանցիներին։ Այդպիսիները, հիշեցնեմ, հարյուր հազարավոր են։ Եվ նրանք չեն կարող վերադառնալ իրենց հարազատ օջախներ։ Իսկ տես Ադրբեջանի տարածքում, Ղարաբաղի տնտեսական շրջանում, ապօրինի բնակվում են ագրեսոր պետության, այսինքն՝ Հայաստանի անձնագրեր ունեցողները։ Բայց Freedom House-ը չի տեսել նաև այս անհեթեթությունը՝ այն մեկնաբանելով իր այլասերված ձևով։ Բայց, այնուամենայնիվ, ամենացնցողը՝ մեղադրանքն է նրանում, որ Ադրբեջանը իբր «Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի վրա հարձակվելու ծրագրեր ունի»։
Պաշտոնական Բաքուն բազմիցս մերժել է, բնականաբար հայկական կողմից հորինված նման ենթադրությունները։ Եվ չնայած այն հանգամանքին, որ դրա ոչ ապացույցներ, ոչ էլ նախադրյալներ կան՝ «Freedom House»-ը և այլ հայամետ ձրիակերները համառորեն իրենցն են առաջ մղում: Մինչդեռ նույնքան հեշտությամբ կարող ենք հայտարարել, որ այդ նույն Մայքլ Աբրամովիցը ծրագրում է բռնաբարել այն աթոռը, որի վրա նստած է։ Աթոռը հո կա՞։ Իսկ Աբրամովիցը կա՞։ Կա՞։ Ահա և ամեն ինչ համընկնում է՝ կարելի է առաջ քաշել ցանկացած անհեթեթ մեղադրանք: Ահա այսպես է ստացվում, և հավասարապես այսպես է իրեն պահում Freedom House-ը։
Եվ սա մեր երկիրը հրեշի տեսքով ներկայացնելու Freedom House-ի առաջին փորձը չէ։ Հիշեցնեմ, մասնավորապես, նրա «Nations in Transit – 2023» ամենամյա զեկույցի մասին, որտեղ զուգահեռներ են անցկացվում Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի գործողությունների և «Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի դեմ» Ադրբեջանի գործողությունների միջև։ Պարզապես կեղծիքի և եզրակացությունների անհեթեթության գագաթնակե՜տ: Ինչպե՞ս, հարցնում ես, Ադրբեջանը կարող է «գործողություններ անցկացնել» ինքն իր, իր տարածքի դեմ, ինչպիսին հանդիսանում է Ղարաբաղի տնտեսական շրջանը։
Առավել ևս, Freedom House-ը Ադրբեջանը համեմատում է ոչ թե Ուկրաինայի հետ, որի տարածքները օկուպացվել են Ռուսաստանի կողմից, այլ Ռուսաստանի հետ, որը գրավել է ուրիշների տարածքները։ Ոչ թե Հայասատնն է, որը գրեթե երեք տասնամյակ օկուպացված է պահել ադրբեջանական հողերը, նման է ՌԴ-ին, այլ մեր երկի՜րը։ Ահա այսպիսին է Freedom House-ի այլասերված տրամաբանությունը։ Իսկ զրպարտության ներկայիս հոսքը՝ ընդամենը հակաադրբեջանական արշավի շարունակությունն է և նրանց կաշառվածության, կեղծավորության և երեսապաշտության ապացույցն է, ովքեր իրենց «ազատության տուն» կոչելու լկտիություն ունեն։

Свобода есть, справедливости - нет Антиазербайджанская кампания моралистов-армянофилов
Еще один пример запредельной аморальности, чудовищного цинизма, беззастенчивой и наглой лжи. Но что еще более поразительно, в данном случае был пример попытки обвинить Азербайджан в том, чего наша страна не совершала. Так сказать, обвинение авансом, измыслившие которое уже давно не скрывают своего «особого» отношения к нашей стране, однако в этот раз постаравшиеся пробить дно.
Оказывается, в международной правозащитной организации Freedom House «глубоко обеспокоены информацией о скоплении азербайджанской военной техники вдоль линии соприкосновения Армении и Азербайджана» и решительно осуждают «любые планы нападения на суверенную территорию Армении». Об этом говорится в заявлении руководителя Freedom House Майкла Абрамовица, которое опубликовали армянские СМИ. Ну и можно не иметь семи пядей во лбу, чтобы понять - сей мистер настроен не правду искать, а нашу страну очернять.
«Мы призываем посреднические стороны работать над обеспечением неприкосновенности границ Армении. Блокада Азербайджаном Лачинского коридора представляет угрозу этнической чистки для армянского населения региона и усугубляет продолжающийся гуманитарный кризис. Мы призываем правительство Азербайджана искренне участвовать в мирных переговорах, воздерживаться от использования безопасности армян Нагорного Карабаха в качестве оружия против них, открыть Лачинский коридор и гарантировать по нему беспрепятственное двустороннее движение людей, транспортных средств и товаров. Мы также призываем Совет ООН по правам человека назначить специального докладчика для оценки ситуации с правами человека в Нагорном Карабахе», - не скупится Абрамовиц на указания суверенному государству. И ни намека на вооруженные провокации ВС Армении.
А потому ни слова правды, ни объективности, ни намека на справедливость. Начать хотя бы с архаичного, ныне не существующего топонима «Нагорный Карабах», причем без упоминания о принадлежности региона Азербайджану. Как же это мнящие себя солидным брендом правозащитники из «дома свободы» не удосужились выяснить, что речь идет о Карабахском экономическом регионе Азербайджана, который частью нашей страны признал даже премьер-министр РА Никол Пашинян?!
И шокирует не только это. Поразительно, но Абрамовиц не знает, что существует только условная армяно-азербайджанская граница. Официальный Баку неоднократно призывал официальный Ереван перейти от слов к делу и провести границы, подписать мирный договор, но для Freedom House такая «мелочь», видимо, неважна.
Freedom House старательно делает вид, что не в курсе и того, что армянские ВС регулярно обстреливают позиции Азербайджана. И в упор не видит, что Армения строит со своей стороны многочисленные оборонительные сооружения и всячески способствует преступлениям сепаратистов в Карабахском экономическом районе нашей страны, снабжая их деньгами и оружием.
Примечательно, однако, что в заявлении Freedom House о суверенитете и территориальной целостности Азербайджана нет ни слова. Такая вот двойная мораль, следующая из своеобразного толкования международного законодательства. То есть напялить на себя тогу третейского судьи Абрамовиц и иже с ним тужатся, но законы и правила при этом используют по собственному усмотрению. Эти волки в овечьей шкуре не замечают азербайджанцев, изгнанных из Армении. Таковых, напомню, сотни тысяч. И они не могут вернуться к родным очагам. А вот на территории Азербайджана, в Карабахском экономическом районе, незаконно проживают обладатели паспортов государства-агрессора, то есть Армении. Но Freedom House не разглядела и этого нонсенса, трактуя его на свой, извращенный лад. Но все же самое шокирующее - это обвинение в том, что у Азербайджана якобы есть «планы нападения на суверенную территорию Армении».
Официальный Баку многократно отметал такие предположения, придуманные, естественно, армянской стороной. И несмотря на то, что этому нет ни доказательств, ни предпосылок, Freedom House и другие проармянские прихлебатели упорно гнут свое. Между тем с таким же успехом можно заявить, что этот самый Майкл Абрамовиц планирует изнасиловать стул, на котором сидит. Есть же стул? А Абрамовиц есть? Есть. Вот все и сходится - можно выдвигать хоть какое абсурдное обвинение. Ведь так получается, и ровно так себя ведет Freedom House.
И это не первая попытка Freedom House представить нашу страну монстром. Напомню, в частности, про ее ежегодный доклад «Nations in Transit – 2023», где проводятся параллели между действиями России против Украины и действиями Азербайджана «против Нагорного Карабаха и Армении». Просто пик лжи и абсурдности умозаключений! Ну как, спрашивается, Азербайджан может «проводить действия» против самого себя, своей территории, каковой является Карабахский экономический район?
Боле того, Freedom House сравнивает Азербайджан не с Украиной, территории которой были оккупированы Россией, а именно с Россией, которая захватила чужие территории! Не Армения, которая почти три десятка лет держала азербайджанские земли под оккупацией, похожа на РФ, а наша страна! Такая вот извращенная логика от Freedom House. А нынешний поток клеветы – всего лишь продолжение антиазербайджанской кампании и доказательство продажности, лживости и лицемерия тех, кто имеет наглость именовать себя «домом свободы».