Արժեքների գինը Սամիթ Ալիևի «Անհարմար ճշմարտությունը»
Եվրախորհրդարանի պատգամավորները Ստրասբուրգում լիագումար նիստում բանաձև են ընդունել, որում ԵՄ երկրներին կոչ են անում պատժամիջոցներ սահմանել Ադրբեջանի դեմ։ Այդ ո՞վ է նրանց համար ելույթներ գրում: Մի տեսակ թույլ է, բառապաշարը՝ աղքատ, ոչ մասշտաբ ես զգում, ոչ էլ երևակայության թռիչք։
Չէ՛, ասենք, որպեսզի ուղղակի հայտարարել, որ «գրեթե բոլոր երկրացիները, ինչպես նաև այլ գալակտիկաներից նրանց բանական եղբայրները խորապես վրդովված են և պահանջում են բոլոր իրերը անհապաղ և անվերապահորեն հավաքել մի կույտի մեջ և տալ Հայաստանին»... Գիտեք, երբ շնորհալի մարդը զայրանում է կամ նույնիսկ չարացած է, դա նույնիսկ խթանում է ոճի պայծառությունը, այնտեղ կա անսպասելիության փայլ, և որոշ չափով կա նույնիսկ խառնվածքի հմայք: Իսկ աստեղ նրանք, նույնիսկ իրենց իսլամաֆոբիայի մեջ չեն կարողանում լինել օրիգինալ, մռայլությունից և շաբլոնից կաթը սկսում է թթվել, և դա, ի դեպ, նրանց ավելի է կատաղեցնում։
Գորշություն, գեղագիտական խղճուկություն, մի վագոն տափակություն և աղքատիկ բառապաշար: Ինչպես այն ամենը, ինչ ձեռնարկում են մանր կլերկները, այն ձանձրույթ է բերում և ոչ մի կերպ ի վիճակի չէ վառել ատելության և վրդովմունքի բոցը: Երբ իսկական գերտերությունը ասում է «ՄԱԿ-ի հովանու ներքո Լեռնային Ղարաբաղում միջազգային ներկայություն հաստատելու մասին», համաձայն եմ, այստեղ կարող է սարսափելի լինել: Բայց երբ այդ նույն բանի մասին սկսում են քննարկել նենգ ծաղրածուները՝ սիրտդ խառնում է։ Հերթական կեղծիք, տոնավաճառային ներկայացում, ինչ արած, կսպասենք, երբ Պետրուշկային փայտով ծեծեն, ինչպես դա սովորաբար լինում է խեղկատակային բեմադրության ժամանակ։ Այսինքն, ես նկատի ունեմ, երբ այդ նույն Եվրախորհրդարանի պատերի ներսում կբացահայտվի հերթական կոռուպցիոն սկանդալը։ Իսկական կոռումպացվածները մնում են ստվերում, համեմատաբար տաք տեղերից դուրս են շպրտվում միայն սլաքավարների կողմից նշանակված մանր կաշառակերները։ Ոմանց պարզապես ազատում են հետին ամսաթվով։ Նոր հանգամանքների պատճառով հեռացնում են աշխատանքից։ Ոմանց, իհարկե, տնային կալանքի են ենթարկում, ինչպես, օրինակ, Եվա Քայլին, բայց, ինչպես ասում են, մերը յուրայիններին գիտի, բայց նա այնտեղ երկար չմնաց։ Ըստ երեւույթին որպես վարձատրություն նրա համար, որ լռել է և չի ասել իսկական կոռումպացվածների մասին։ Իսկ տնային կալանքը՝ ինչպես հասկանում եմ, շատ խիստ պատիժ է կոռուպցիայի համար։ Ահա սրանք են ձեր արժեքները, եթե մեծածախ գնել, ապա ավելի էժան է ստացվում, արդյո՞ք այդպես չէ: Այնպես որ, նախքան մեզ քարոզներ կարդալը, կարգ ու կանոն հաստատեք ձեր սեփական տանը։ Պատժել են հաստափոր մանրուքին՝ ավելորդ ուտողներին դուրս են շպրտվում օդապարիկից, իսկ օդապարիկը շարունակում է ավելի հեռու թռչել: Ես նույնիսկ հնարավոր եմ համարում, որ դրանք պարզապես ավելի խորը սկանդալների ու հակասությունների արձագանքներ են։ Բալաստի կարիք չկա: Սա այն նոմենկլատուրան չէ, որի ներկայացուցիչներին որոշ ժամանակ հեռու կպահեն մարդկային աչքերից, դե, մինչև աղմուկը դադարի, իսկ հետո նրան կտան մեկ այլ, ոչ պակաս շահավետ պաշտոն, սրանք ընդամենը հեշտությամբ փոխարինվող մանր մասեր են, մաշվեց՝ դեն ես նետում։ Ի դեպ, այն, որ այս սկանդալը ջրի երես դուրս եկավ, իհարկե, ձեռնտու է մեզ։ Սա չէ որ, «դասակարգային խորթ տարրերի քայքայվելն է»։ Իսկ ուշադրություն դարձնելով, որ Վարդանյանը բավականին շատախոս հայտնվեց, ապա Եվրախորհրդարանում հաջորդ սկանդալ ձեռք բերելու մեր շանսերը՝ բավականին մեծ են։ Վարդանյանը մեզ հաստատ շատ հետաքրքիր բաներ կպատմի եվրոպացի ճղճղան պատգամավորների ու նրանց կամարիլայի մասին։ Մենք պետք է հետևենք բացառապես մեր շահերին, սեփական օգուտին, բայց դրանով հանդերձ շատ բարձր խոսենք մարդասիրության և միջազգային իրավունքի մասին։ Ինչպես նաև ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի մասին։ Օրինակ՝ կորսիկացի ժողովրդի իրավունքի մասին. Եվ, ինքստինքյան, Զանգեզուրում ադրբեջանական ժողովրդի ինքնավարության իրավունքի մասին։ Որովհետև դա՝ արդար է և ճիշտ: Մեր հարևանների կողմնակիցներն այնքան էլ մտահոգված չեն իրենց ձեռնոցների մաքրությամբ և, հետևաբար, իրավունք չունեն ակնկալել այլ վերաբերմունք իրենց նկատմամբ։
Մենք պարզապես ստիպված ենք որդեգրել պայքարի ամենաառաջադեմ մեթոդները։ Որը, լրիվ անկեղծ ասած, հարյուր տարեկան է։ Այո, հենց այդ նույն երկակի ստանդարտները, որոնք հաջողությամբ կիրառվեցին մեր դեմ։ Օգտագործել և իր շուրջ ակտիվորեն արմատավորել։ Վարկաբեկել ոչ այնքան քո թշնամուն, որքան նրա հովանավորներին։ Այո, թույլ տվեք ցույց տալ թղթի մի անկյուն՝ քաղաքացի Վարդանյանի ցուցմունքով։ Այ Տեսաք, ինչ ամոթ է։ Եվս մեկ անգամ. մանր կլերկները պարզվում են, որ մանր կաշառակեր են։ Ով գազի կարիք ունի՝ նա պետք է իրեն պահի պարկեշտ և ծպտուն չհանի։ Թե ոչ, նույնիսկ այդպես էլ չէ: Նրանք, ովքեր գազի կարիք ունեն, պետք է շատ բարձր արտահայտվեն հօգուտ Ադրբեջանի։ Խաղան մեր կողմից: Ձեր վստահելի, եռանդուն, ինչպես ցույց է տալիս պրակտիկան, և էներգետիկ գործընկերոջ կողմից: Հետևաբար «Ադրբեջանի հետ էներգետիկ պայմանագրերը չեղարկելու» կոչը մեր խմբագրությանը ստիպեց բարձր ծիծաղել։ Չեղարկել հոկտեմբերին: Ամեն ինչ, ըստ Կռիլովի. չհասցրի հետ նայել՝ ձմեռը գլորվում է աչքի առաջ։
Մենք հիանալի գիտենք, հնարավորություն ունեցանք համոզվել նրանում, որ «միջազգային հանրություն» կոչվածի աչքում ադրբեջանցիների կյանքը շատ ավելի էժան է, քան հայերի կյանքը, մենք հնարավորություն ունեցանք համոզվել դրանում, և հետևաբար պատրաստվում ենք վարվել համապատասխան կերպով: Անելով համապատասխան եզրակացություններ։ Եվ, հետևաբար, չպետք է զարմանաք ձեր վայնասունի և բավականին զվարճալի պահանջների նկատմամբ մեր անտարբեր վերաբերմունքի վրա։ Գոռացեք և կանգ առեք, ձեզ հետ ոչինչ չի պատահի: Ձեր բողոքներն ու ոտքերով դոփումները միայն մեզ համոզում են, որ ամեն ինչ ճիշտ ենք անում, իսկ անզոր զայրույթը խորը բավարարվածության զգացում է առաջացնում։ Ձեր բանաձևերի վրա ծիծաղում են նույնիսկ սոցցանցերի հայ օգտատերերը, ովքեր ողջամտորեն կարծում են, որ դրանք նույնքան օգտակար են, որքան Մակրոնի թվիթերը։ Եվս մեկ անգամ. դուք մեզ ոչինչ չեք անի, մենք տեղյակ ենք, թե ինչ արժեքների եք դավանում։ Նյութական։ Ուրիշ ժամանակ մեզ կպատմեք ձեր բարոյական պարտավորությունների մասին (սա Հայնրիխ Բյոլի արտահայտությունն է) և ինչպես եք հետևել դրանց երեսուն տարիների ընթացքում, քանի դեռ Ադրբեջանի այդ հատվածը օկուպացված էր։ Հանեք ձեր տոգան, ձեր շորերի անպղծությունը մեզ մոտ որոշակի կասկածներ է առաջացնում, և, ինչպես ասում են, մենք բոլոր իրավունքներն ունենք ձեզ հետ վարվել այնպես, ինչպես դուք արժանի եք, այսինքն. որպես ճղճղան, հիստերիկ, ոչ այնքան համակրելի, բայց անվնաս արարածի։ Եվ պետք չէ տրիբունաներից թուք շաղ տալ, սա ձեզ մատով ցույց տալու և վիրավորական ծիծաղելու ևս մեկ առիթ է։ Աշխարհի բոլոր եվրախորհրդարանները կարող են բերանը ցրիվ տալ այնքան, որքան կամենան և հավասարապես այնքան ժամանակ, որքան դիմանան նրանց ձայնալարերը: Նրանց հեղինակությունն ու ազդեցությունը, մեղմ ասած, այնքան էլ մեծ չեն, և ոչ միայն Ադրբեջանում։ Որովհետև նենգափոխություններն ու խարդախությունները մենք տեսնում ենք, իսկ շուկայական ծղրտոցը մեզ վրա առանձնապես չի ազդում։ Մենք գիտենք, թե ում հետ գործ ունենք։ Անջատողական թարախակույտը կտրեցի՞նք։ Կտրեցինք: Անհրաժեշտ համարեցի՞նք ոչնչացնել ռազմական տեխնիկայի կույտը։ Համարեցինք և ոչնչացրինք: Ինչ չոչնչացրինք՝ տարանք, որովհետև լուցկին խաղալիք չէ։ Թշնամին իրեն չափազանց լկտի պահեց, իսկ դրա համար պետք է վճարել։ Իսկ երբ հարկ համարենք, թշնամին նորից կվճարի։ Որովհետև մենք ամեն ինչ անում ենք ոչ թե, երբ կարծում ենք, որ դա անհրաժեշտ է, մենք ամեն ինչ անում ենք ժամանակին: Ես չէ որ զգուշացրել եմ դաժան, խիստ և ցուցադրական պատժի անխուսափելիության մասին։
Ընդհանուր առմամբ, Եվրախորհրդարանի կողմից «վճռական դատապարտումները» որոշ չափով ուշացան։ Իսկ նրա առաքելությունը։ Դե, խոսքս այս կամ այն հիմքով Եվրամիության առաքելության կամ Ադրբեջանում միջազգային դիտորդական առաքելության մասին է։ Ага, buralarda ol… Ինչ վերաբերում է Շառլ Միշելի հայտարարությանը այն մասին, թե Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ԵՄ-ի միջնորդությունը ուղղված է Եվրամիության շահերի պաշտպանությանը և Կովկասում եվրոպական արժեքների առաջմղմանը։ Միջնորդության հաշվով մենք դեռ կմտածենք, բայց տես արժեքների առաջ մղումը... Դուք միայն առաջ կմղեք միայն արժեքներ, որոնք մենք համարում ենք «ողջամիտ, լավ և հավերժական»: Իսկ մնացած ամեն ինչի հետ միասին գնացեք քույրերիդ մոտ Հայաստան։

АНАЛИТИКА  06 Октября 2023 - 19:23
Депутаты Европейского парламента на пленарной сессии в Страсбурге приняли резолюцию, в которой призывают страны ЕС ввести санкции против Азербайджана. Кто ж им речи-то пишет? Хиленько как-то, словарный запас – беден, ни масштаба не чувствуется, ни полета фантазии.
Нет, скажем, чтобы прямо заявить, что «практически все земляне, а также их братья по разуму из других галактик глубоко возмущены и требуют немедленно и безоговорочно собрать все вещи в кучу и отдать их Армении»… Знаете, когда злится или даже злобствует человек одаренный, это даже стимулирует яркость стиля, там есть блеск неожиданности, и, в какой-то степени есть даже обаяние темперамента. А тут они даже в своей исламофобии не умеют быть оригинальными, от унылости и штампов молоко скисать начинает, и это, кстати, бесит их еще больше.
Серость, эстетическая убогость, вагон трюизмов и небогатый словарный запас. Как все то, за что берутся мелкие клерки, это навевает скуку, и уж никак не способно разжечь пламя ненависти и негодования. Когда настоящая сверхдержава говорит об «установлении международного присутствия в Нагорном Карабахе под эгидой ООН» - соглашусь, тут может стать страшно. Но когда о том же самом начинают рассуждать коверные клоуны – становится тошно. Очередной фарс, ярмарочное представление, что ж, подождем, когда Петрушку побьют палкой, как оно обычно и случается в ходе балаганной постановки. То есть, я имею ввиду, когда вскроется очередной коррупционный скандал в стенах того же Европарламента. Настоящие коррупционеры остаются в тени, летят с относительно теплых местечек исключительно мелкие взяточники, назначенные стрелочниками. Некоторых просто увольняют задним числом. Отстраняют от работы ввиду открывшихся обстоятельств. Кого-то, конечно, сажают под домашний арест, как например, Еву Кайли, но как говорится, своя своих познаша, но там она пробыла недолго. Видимо в награду за то, что молчала и не говорила о настоящих коррупционерах. А домашний арест — это очень тяжелое наказание за коррупцию, как я понимаю. Ну вот и все ваши ценности, если скупать оптом, то получается дешевле, не так ли? Так что, прежде чем читать нам проповеди, наведите порядок в собственном доме. Наказана пузатая мелочь – лишних едоков выкидывают с воздушного шара, а сам шарик продолжает лететь дальше. Я даже допускаю, что это просто отголоски более глубинных скандалов и противоречий. Балласт не нужен. Это не номенклатура, представителей которой некоторое время подержат подальше от глаз людских, ну, пока шум не уляжется, а потом дадут другую, не менее хлебную должность, это всего лишь легкозаменяемые мелкие детальки – стерлась – выкинул. Кстати, то, что этот скандал выплыл наружу нам, конечно, на руку. Это ведь «разложение классово чуждых элементов». А принимая во внимание, что Варданян оказался довольно разговорчивым, то наши шансы приложить руку к очередному скандалу в Европарламенте – достаточно велики. Варданян обязательно расскажет нам о наиболее крикливых евродепутатах и их камарилье много чего интересного. Мы должны следовать исключительно своим интересам, собственной выгоде, но при этом очень громко говорить о гуманизме и международном праве. А также о праве народов на самоопределение. Например, о праве корсиканского народа. И, само собой, о праве азербайджанского народа на автономию в Зангезуре. Потому что это – справедливо и правильно. Сторонники наших соседушки не слишком озабочены чистотой своих перчаток, а потому не в праве ждать к себе другого отношения.
Мы просто вынуждены брать на вооружение самые передовые методы борьбы. Которым, если уж совсем начистоту – сто лет в обед. Да, именно те самые двойные стандарты, которые с успехом применялись против нас. Использовать и активно вокруг себя насаждать. Дискредитировать не столько своего врага, сколько его покровителей. Да, разрешите показать вам уголок бумаги с показаниями гражданина Варданяна. Вот видите, какой стыд. Еще раз: мелкие клерки оказываются мелкими же взяточниками. Кому нужен газ – тот должен вести себя прилично и помалкивать. Или нет, даже не так. Кому нужен газ, те должны очень громко высказываться в пользу Азербайджана. Играть на нашей стороне. На стороне своего надежного, энергичного, как показывает практика, и энергетического партнера. Потому призыв «аннулировать энергетические контракты с Азербайджаном» заставил нашу редакцию громко расхохотаться. Расторгнуть в октябре. Всё по Крылову: оглянуться не успела – как зима катит в глаза.
Мы прекрасно знаем, имели возможность убедиться в том, что в глазах того, что называется «международным сообществом», жизнь азербайджанцев стоит намного дешевле, чем жизнь армян, мы имели возможность в этом убедиться, а потому и вести себя собираемся соответственно. Сделав соответствующие выводы. И потому не стоит удивляться нашему безразличному отношению к вашим воплям и довольно забавным требованиям. Покричите и перестанете, ничего с вами не сделается. Ваши протесты и топанье ножками лишь убеждают нас в мысли, что все мы делаем правильно, а бессильная злоба вызывает чувство глубокого удовлетворения. Над вашей резолюцией смеются даже армянские пользователи соцсетей, которые разумно полагают, что пользы от них ровно столько, сколько от твитов Макрона. Еще раз: ничего вы нам не сделаете, мы в курсе о том, какие ценности вы исповедуете. Материальные. Как-нибудь в другой раз расскажите нам о своих нравственных обязательствах (это выражение Генриха Белля), и как вы им следовали в ходе тридцати лет, пока часть Азербайджана находилась под оккупацией. Снимайте тогу, незапятнанность ваших риз вызывает у нас определенные сомнения, и, как говорится, у нас есть полное право относиться к вам так, как вы того заслуживаете, а именно: как к крикливому, истеричному, не очень симпатичному, но безвредному созданию. И слюнями с трибуны брызгать не надо, это лишний повод показывать на вас пальцем и обидно смеяться. Все европарламенты на свете могут разоряться столько, сколько их душеньке угодно и ровно столько, насколько потянут их голосовые связки. Их авторитет и влияние, мягко говоря, не очень велики и не только в Азербайджане. Потому что в подтасовки и передергивания мы видим, а базарный визг на нас действует не очень. Знаем, с кем дело имеем. Сепаратистский гнойник вырезали? Вырезали. Сочли нужным уничтожить тучу военной техники? Сочли и уничтожили. Что не уничтожили – то отобрали, потому что спички не игрушки. Враг вел себя слишком нагло, а за это нужно платить. И когда мы сочтем нужным, враг заплатит еще. Потому что мы все делаем не просто, когда считаем нужным, мы все делаем вовремя. Я же предупреждал о неизбежности сурового, жесткого и показательного наказания.
В общем, «решительные осуждения» со стороны Европарламента несколько запоздали. А его миссия. Ну, я о миссии Евросоюза или международной мониторинговой миссии в Азербайджане на той или иной основе. Ага, buralarda ol…. Что же касается заявления Шарля Мишеля о том, что посредничество ЕС между Арменией и Азербайджаном направлено на защиту интересов Евросоюза и продвижение европейских ценностей на Кавказе. Насчет посредничества мы еще подумаем, а вот продвижение ценностей... Ценности вы будете продвигать только те, которые мы сочтем «разумными, добрыми и вечными». А со всем остальным – ступайте к сестричкам в Армению.