ԱՄՆ-ը սխալ խաղադրույք է կատարում Հարավային Կովկասում Եվ տանուլ են տալիս
Հայկական լրատվամիջոցները հրճվանքով վերահրապարակեցին՝ այս շաբաթ ԱՄՆ-ի Սենատի կողմից «2023 թվականի Հայաստանի պաշտպանության ակտի» ընդունման մասին լուրը, որը ԱՄՆ-ի նախագահին թույլ չի տալիս շրջանցել Ադրբեջանին ռազմական օգնությունն արգելող՝ «Ազատության աջակցության մասին օրենքի» 907-րդ ուղղումը։ Հիշեցնենք, որ ընդունված «Ազատության աջակցության մասին օրենքի» (Freedom Support Act) 907-րդ ուղղումը հայտնվել է հայկական լոբբիի ճնշման ներքո՝ 1992 թվականին։ Նմանապես նաև Սենատում ներկայիս հակաադրբեջանական քայլը նախաձեռնվել է հայամետ տրամադրված դեմոկրատ սենատոր Ջերի Փիթերսի կողմից։ Այն նույնի, ով այս տարվա սեպտեմբերին այցելել էր Երևան։
Ուշագրավ է այն փաստը, որ Վաշինգտոնում հակաադրբեջանական հռետորաբանությունը սկսեց թափ հավաքել բառացիորեն անմիջապես այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանը վերականգնեց լիակատար ինքնիշխանությունը Ղարաբաղի նկատմամբ։ Այսպես ուրեմն, արդեն հոկտեմբերի սկզբին, Ադրբեջանին ռազմական օգնությաունը դադարեցնելու և Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումներին աջակցելու մասին կոչերով հանդես եկավ՝ Սենատի արտաքին գործերի հարցերով կոմիտեի նախագահ Բեն Քարդինը։ Ի դեպ, Քարդինը Ղարաբաղում Բաքվի գործողությունները գնահատել է որպես «պլանավորված էթնիկ զտումներ»։ Ավելի վաղ, Ադրբեջանի նկատմամբ նմանատիպ մեղադրանքով էր հանդես եկել այս պաշտոնում նրան նախորդած՝ տխրահռչակ հայապիղծ-կաշառակեր Ռոբերտ Մենենդեսը։
Նոյեմբերի 15-ին ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին գործերի կոմիտեում անցկացված՝ «Լեռնային Ղարաբաղի ապագան» թեմայով լսումներում, որոնցում աչքի է ընկել ևս մեկ հայապիղծ Ադամ Շիֆը, կրկին անգամ իր ողջ փառքով հաստատեցին տխրահռչակ երկակի ստանդարտների առկայությունը։
Ինքներդ դատեք։ Մի կողմից, ԱՄՆ-ում պարբերաբար հայտարարում են, որ Ադրբեջանը հանդիսանում է Կովկասում առանցքային ռազմավարական գործընկեր՝ ընդգծելով մեր երկրի դերը Աֆղանստանում և Իրաքում խաղաղապահ գործողություններում։ Մյուս կողմից, այն ժամանակ, երբ Նահանգները ցուցադրում են հավատարմություն Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությանը՝ նրան ռազմական օգնություն ցուցաբերելով, նրանք, չգիտես ինչու արմատապես փոխում են իրենց դիրքորոշումը, երբ խոսք է գնում Ադրբեջանի մասին։ Բերենք այս փաստը հաստատող վերջին օրինակներից մեկը։ 2023 թվականի սեպտեմբերի 22-ին Նյու Յորքում կայացած մամուլի ասուլիսում լրագրողի ուղիղ հարցին այն մասին, թե «ԱՄՆ-ը արդյո՞ք ճանաչում է նաև՝ իր տարածքային ամբողջականությունը վերականգնելու Ադրբեջանի իրավունքը, այդ թվում նաև Ղարաբաղում», ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը արտահայտել է միայն «ԱՄՆ-ի խորը մտահոգությունը վերջին իրադարձությունների առնչությամբ, հատկապես Ադրբեջանի կողմից ռազմական գործողությունների հետ կապված», դրանով հանդերձ ոչ մի խոսք չասելով Ղարաբաղի՝ Ադրբեջանին պատկանելու մասին։ Այսինքն, ԱՄՆ-ի համար միջազգային իրավունքը առեղի նման մի բան է՝ որտեղ շրջեցիր, այնտեղ էլ կգնա։
Իր հերթին Ադրբեջանը միշտ գործել է միջազգային իրավունքի շրջանակներում, և սա նույնպես հաստատում են փաստերը։ Ադրբեջանը շուրջ 30 տարի համբերատար հետևում էր ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման դիվանագիտական օրակարգին, և ռազմական ուժ կիրառեց միայն այն ժամանակ, երբ հասկանալի դարձավ, որ խնդիրը խաղաղ ճանապարհով չի կարող լուծվել։ Ադրբեջանը իր տարածքային ամբողջականությունը ամբողջությամբ վերականգնեց առանց ՄԱԿ-ի կամ ԱՄՆ-ի որևէ օգնության։ Համապատասխանաբար, Բաքուն ոչ մի պարտավորություններ չունի Վաշինգտոնի հանդեպ։ Ադրբեջանն ինքնաբավ պետություն է և, ի տարբերություն Հայաստանի, օվկիանոսի այն կողմից ողորմությունների կարիք չունի։ Դադարեցրե՞լ են մեզ «ռազմական օգնությունը»։ Դժբախտություն չէ։ Ադրբեջանը հավատարիմ է խաղաղ օրակարգին, և չի տեսնում տարածաշրջանի ռազմականացման անհրաժեշտությունը, ինչին այդքան ձգտում են Հայաստանն ու նրա արևմտյան հովանավորները։
Եզրափակելով նշենք, որ ԱՄՆ-ը իր գործողություններով կորցրել է հայ-ադրբեջանական բանակցություններում անաչառ միջնորդի իր դերը։ Այս կապակցությամբ լիովին արդարացված է՝ 2023 թվականի նոյեմբերի 20-ին Վաշինգտոնում Ադրբեջանի և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով նախատեսված հանդիպումից Բաքվի հրաժարվելու որոշումը։ Սա ոչ թե Բաքվի քմահաճույքն է, այլ քեռի Սեմի հակաադրբեջանական քաղաքականությանը հայելային պատասխան։

США делают неверную ставку на Южном Кавказе И проигрывают
Армянские СМИ с ликованием растиражировали весть о принятии на этой неделе американским Сенатом «Акта о защите Армении 2023 года», который не позволяет президенту США обойти 907-ю поправку к «Закону о поддержке свободы», запрещающую военную помощь Азербайджану. Напомним, что 907-я поправка к принятому «Закону о поддержке свободы» (Freedom Support Act) появилась под давлением армянского лобби в 1992 году. Так и нынешний антиазербайджанский шаг в Сенате инициирован проармянски настроенным сенатором-демократом Джерри Питерсом. Тем самым, который посетил Ереван в сентябре этого года.
Обращает на себя внимание тот факт, что антиазербайджанская риторика в Вашингтоне начала набирать обороты буквально сразу после того, как Азербайджан восстановил полный суверенитет над Карабахом. Так, уже в начале октября с призывами о приостановке военной помощи Азербайджану и о поддержке демократических реформ в Армении выступил председатель Комитета по иностранным делам Сената Бен Кардин. К слову, Кардин расценил действия Баку в Карабахе как «запланированные этнические чистки». Ранее с аналогичными обвинениями в адрес Азербайджана выступал его предшественник на этом посту, печально известный армянофил-коррупционер Роберт Менендес.
Слушания на тему «Будущее Нагорного Карабаха», проведенные 15 ноября в Комитете по иностранным делам Палаты представителей Конгресса США, на которых отличился еще один армянофил Адам Шифф, вновь во всей красе подтвердили наличие пресловутых двойных стандартов.
Посудите сами. С одной стороны, США периодически заявляют, что Азербайджан является ключевым стратегическим партнером на Кавказе, подчеркивая роль нашей страны в миротворческих операциях в Афганистане и Ираке. С другой стороны, в то время как Штаты демонстрируют приверженность территориальной целостности Украины, оказывая ей военную помощь, они почему-то кардинально меняют свою позицию, когда речь идет об Азербайджане. Приведем один из последних примеров, подтверждающих данный факт. На прямой вопрос журналиста о том, «признают ли США также право Азербайджана на восстановление своей территориальной целостности, в том числе в Карабахе?» на пресс-конференции в Нью-Йорке 22 сентября 2023 года госсекретарь США Энтони Блинкен выразил лишь «глубокую озабоченность США по поводу недавних событий, особенно военных действий со стороны Азербайджана», при этом ни слова не проронив о принадлежности Карабаха Азербайджану. То есть, для США международное право, что дышло – куда повернул, туда и вышло.
В свою очередь Азербайджан всегда действовал в рамках международного права, и это тоже подтверждают факты. Азербайджан почти 30 лет терпеливо следовал дипломатической повестке урегулирования карабахской проблемы, и применил военную силу лишь тогда, когда стало понятно, что мирным путем проблему не решить. Азербайджан полностью восстановил свою территориальную целостность без какой-либо помощи ООН или США. Соответственно, у Баку нет никаких обязательств перед Вашингтоном. Азербайджан - самодостаточное государство и в отличие от Армении не нуждается в подачках из-за океана. Приостановили нам «военную помощь»? Не беда. Азербайджан привержен мирной повестке, и не видит необходимости в милитаризации региона, к чему так стремятся Армения и ее западные покровители.
В заключение отметим, что США своими действиями утратили роль непредвзятого посредника на армяно-азербайджанских переговорах. В связи с этим вполне оправданно решение Баку отказаться от намечавшейся на 20 ноября 2023 встречи на уровне министров иностранных дел Азербайджана и Армении в Вашингтоне. Это не каприз Баку, а зеркальный ответ на антиазербайджанскую политику дяди Сэма.