Փաշինյանի սողացող պատերազմը Եվ «միացումի» աղտը պետական կառույցների կայքերում
Հայաստանի ղեկավարությունը շարունակում է հետաքրքրություն առաջացնել։ Նա դրա պակասությունը չունի։ Մի կողմից՝ նա ամեն անկյունում Ադրբեջանին անհիմն մեղադրում է Հայաստանի դեմ ագրեսիայի պլանների մեջ։ Իսկ մյուս կողմից՝ նա ինքը ամենևին էլ չի շտապում կրճատել Ադրբեջանի նկատմամբ իր ագրեսիվ դոկտրինան։
Այո, խոսքով, Հայաստանի վարչապետը դեռ անցյալ տարվա հոկտեմբերին Պրահայում ճանաչել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։ Մի քանի ամիս անց նա արդեն բարձրաձայն բանավոր խոստովանեց, որ Ղարաբաղը Ադրբեջան է։ Դրանով հանդերձ, պետք է հիշել, որևէ գործնական քայլ չձեռնարկեց իր քաղաքական հայտարարություններն ամրապնդելու համար։ Չդադարեց ֆինանսավորել Խանքենդիի խամաճիկ ռեժիմին, և հայկական բանակի մնացորդները դուրս չբերեց Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ քանակակազմի ժամանակավոր պատասխանատվության գոտուց։ Միայն Ադրբեջանի քաղաքական և ուժային միջոցները թույլ տվեցին վերականգնել մեր ինքնիշխանությունը և ստիպել ռեժիմին ինքնալուծարվել։
Սակայն նույնիսկ դա պաշտոնական Երևանի համար խթան չծառայեց իր առասպելական ագրեսիվ նարատիվները փոխելու համար։ Դրա համար բավական է մտնել Հայաստանի Հանրապետության, օրինակ վարչապետի և ԱԳՆ-ի պաշտոնական կայքերը։ Ուրեմն, վարչապետի կայքում դեռևս կան հղումներ՝ «արցախի հանրապետության նախագահի» և «լղհ-ի արտաքին գործերի նախարարության» կայքերին։ Ինքնին այն փաստը, որ դրանք չեն հեռացվել Հայաստանի կառավարության ղեկավարի կայքից՝ նույնիսկ Փաշինյանի կողմից Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչումից հետո՝ խոսում է Երևանի պետական քաղաքականության ոլորտում «արցախի» հարցի պահապանման մասին ու հանդիսանում է բացահայտ դեմարշ բանակցային գործընթացի դեմ։
Ադրբեջանի ինքնիշխանության նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքի ևս մեկ օրինակ է ցուցադրում Հայաստանի ԱԳՆ-ի պաշտոնական կայքը։ Նրանում կա առանձին «Լեռնային Ղարաբաղ» հղում, որից հետո բացվում է «Ղարաբաղյան խնդիր» բաժինը։ Նրանում աչքի է ընկնում Ղարաբաղի պատության հայկական կեղծ տարբերակը և մոռացության մատնված ղարաբաղյան հակամարտությունը։
Առաջին իսկ տողից աղաղակում է տարածքային պահանջատիրության արյունոտ ձայնը. «Արցախը (Ղարաբաղը) հանդիսանում է պատմական Հայաստանի անբաժան մասը»։ Այսինքն, բացահայտ տարածքային պահանջ Ադրբեջանի նկատմամբ։ Եվ այդ մասին գրում է ոչ թե ինչ-որ պատմության սիրահարի կայքը, այլ Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության պաշտոնական պորտալը։
Սակայն սա տարածքային պահանջների միակ հղումը չէ։ Դրանք հանդիպում են ամբողջ տեքստում: Ինչպես օրինակ, այս հատվածը, որը հետևում է 1989-1991 թվականների իրադարձությունների հայկական ոճով շարադրմանը. «Այսպիսով, նախկին Ադրբեջանական ԽՍՀ-ի տարածքում ձևավորվել են երկու իրավահավասար պետական կազմավորումներ՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը և Ադրբեջանի Հանրապետությունը»։ Այսինքն, այստեղ նույնպես Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնական մարմնի կողմից վիճարկվում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։ Սակայն, Հայաստանի ԱԳՆ-ն իր չլսված լկտիությամբ էլ ավելի հեռու է գնում և փորձում է լեգիտիմության շրջանակի մեջ առնել նաև նախկին ԼՂԻՄ-ի շուրջ յոթ շրջանների օկուպացիան՝ տարածքը, որտեղից նրանք բարբարոսաբար վտարել են յոթ հարյուր հազար մարդ՝ ցինիկաբար անվանելով բուֆերային գոտի. «ԼՂ-ի ինքնապաշտպանական ուժերի հսկողության տակ են անցել հարակից շրջանները, որոնք անվտանգության ապահովման հարցում խաղացել են բուֆերի դեր՝ արգելափակելով Ադրբեջանի կողմից ԼՂ-ի բնակավայրերի հետագա ռմբակոծման հնարավորությունը»։
Դժվար է հավատալ, բայց սա դեռ ամենը չէ: Նման, իրենց կարծիքով, հմուտ ձևով ձևակերպելով Ղարաբաղի նկատմամբ պահանջները՝ Հայաստանի ԱԳՆ-ն իր գիշատիչ հայացքը ուղղում է նաև Ադրբեջանի այլ տարածքների վրա. «Հայերի տեղահանման քաղաքականությունը մեծ հաջողություն ունեցավ հայկական մեկ այլ նահանգնում՝ Նախչըվանում»։
Եվ այս ֆոնի վրա որքան անհեթեթ և կեղծավոր են հնչում՝ Հայաստանի դեմ ագրեսիա կիրառելու Ադրբեջանի իբր պլանների մասին Հայաստանի վարչապետի և նրան ձայնակցող օտարերկրյա համադրողների մի ամբողջ երգչախմբի խոսքերը։ Եվ միևնույն ժամանակ, պարադոքսալ, բայց հենց իրենց ագրեսիվ քաղաքականության պատճառով են հայերը բարձրացնում այս աղմուկը։ Հիանալի հասկանալով, որ Երևանի կողմից Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության փաստացի, ոչ թե խոսքով, այլ գործով չճանաչելու պայմաններում բուն Հայաստանի տարածքի սահմանումը նույնպես մնում է բաց հարց։ Այս պայմաններում է Փաշինյանը փորձում երկիր հրավիրել հնարավորինս շատ արեւմտյան զինվորականների։ Եվ այս քայլի արդարացման համար նա և իր արևմտյան ընկերները միաբերան բղավում են ադրբեջանական սպառնալիքի մասին։ Մյուս կողմից, արևմտյան երկրները նույնպես Կովկասում ամրապնդվելու սեփական շահեր ունեն։ Դրա համար է ուռճանում՝ Բաքվի իբր ագրեսիվ գործողությունների և բանակցային գործընթացից խուսափելու շուրջ աղմուկը։
Բաքուն դեմ չէ բանակցություններին։ Առավել ևս, հատկապես մենք ենք 44-օրյա պատերազմի ավարտից հետո ամբողջ ժամանակահատվածում հանդես եկել՝ խաղաղ գործընթացի նախաձեռնողներ։ Սակայն Ադրբեջանը դեմ է՝ բանակցությունները արեւմտյան միջնորդների վերահսկողության տակ գտնվող հարկադիր գործընթացի վերածելուն։ Չի կարելի բղավել ադրբեջանական սպառնալիքի մասին և Ադրբեջանին հրավիրել բանակցությունների սեղանի շուրջ։ Գործերն այդպես չեն արվում:
Եթե Հայաստանը ցանկանում է պայմանավորվել Ադրբեջանի հետ, այդ թվում նաև սահմանների փոխադարձ ճանաչման հարցում, ապա նրա ղեկավարությունը պետք է արձագանքի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ Վրաստանի մայրաքաղաքում առանց միջնորդների հանդիպման մասին կոչին։ Իսկ սկզբի համար՝ պետական կառույցների կայքերից մաքրել «միացումի» աղտը։

Ползучая война Пашиняна И скверна «миацума» на сайтах госструктур
Руководство Армении продолжает вызывать любопытство. Этого ему не занимать. С одной стороны, оно на всех углах голословно обвиняет Азербайджан в планах агрессии против Армении. А с другой – само вовсе не торопится свертывать свою агрессивную доктрину по отношению к Азербайджану.
Да, на словах, армянский премьер еще в октябре прошлого года в Праге признал территориальную целостность Азербайджана. Спустя несколько месяцев он уже громогласно устно признал, что Карабах – это Азербайджан. При этом, надо напомнить, не предпринимал никаких практических шагов для подкрепления своих политических заявлений. Не прекращал финансировать марионеточный режим в Ханкенди, и не выводил остатки армянской армии из зоны временной ответственности РМК в Карабахе. Лишь политические и силовые меры Азербайджана позволили восстановить наш суверенитет и заставить режим самораспуститься.
Однако даже это не послужило толчком для смены официальным Ереваном своих легендарных агрессивных нарративов. Для этого достаточно зайти на официальные сайты, например, премьер-министра и МИД Республики Армения. Так, на сайте премьера все еще имеются ссылки на сайты «президента республики арцах» и «министерства иностранных дел нкр». Сам факт того, что они не были удалены с сайта главы правительства Армении даже после признания Пашиняном территориальной целостности Азербайджана, говорит о сохранении в сфере государственной политики Еревана вопроса «арцаха» и является откровенным демаршем против переговорного процесса.
Еще один образец неуважения суверенитета Азербайджана демонстрирует официальный сайт армянского МИД. На нем имеется отдельная ссылка «Нагорный Карабах», пройдя по которой открывается раздел «Нагорно-Карабахская проблема». В нем красуется фейковая армянская версия истории Карабаха и канувшего в лету Карабахского конфликта.
С первой же строчки вопиет кровавый глас территориальных претензий: «Арцах (Карабах) является неотъемлемой частью исторической Армении». То есть, открытая территориальная претензия к Азербайджану. И об этом пишет не какой-то сайт любителей истории, а официальный портал внешнеполитического ведомства Армении.
Однако, это не единственное указание на территориальные претензии. Они встречаются по всему тексту. Как например, вот этот пассаж, который следует за повествованием на армянский лад событий 1989-1991 годов: «Таким образом, на территории бывшей Азербайджанской ССР сформировались два равноправных государственных образования – Нагорно-Карабахская Республика и Азербайджанская Республика». То есть, здесь также со стороны официального органа РА оспаривается территориальная целостность Азербайджана. Впрочем, армянский МИД идет в своей неслыханной наглости еще дальше и пытается облечь в рамки легитимности также и оккупацию семи районов вокруг бывшей НКАО, цинично называя территорию, с которой они варварски изгнали семьсот тысяч человек, буферной зоной: «Под контроль сил самообороны НК перешли сопредельные районы, которые в вопросе обеспечения безопасности сыграли роль буфера, перекрыв возможность дальнейших бомбардировок населенных пунктов НК со стороны Азербайджана».
Трудно поверить, но и это еще не все. Оформив подобным, на их взгляд, искусным образом, претензии на Карабах, армянский МИД обращает свой хищный взор и на другие территории Азербайджана: «Политика вытеснения армян прошла с большим успехом в другой армянской области – Нахиджеване».
И как же абсурдно и лицемерно на этом фоне звучат слова армянского премьера и подпевающего ему целого хора иностранных кураторов о якобы планах Азербайджана по применении агрессии в отношении Армении. И в то же время, парадоксально, но именно в силу своей агрессивной политики армяне и поднимают этот шум. Прекрасно понимая, что в условиях фактического, не на словах, а на деле, непризнания Ереваном территориальной целостности Азербайджана, определение территории самой Армении также остается вопросом открытым. В этих обстоятельствах Пашинян и пытается пригласить в страну как можно больше западных военных. И для оправдания этого шага, он и его западные друзья в один голос вопят об азербайджанской угрозе. С другой стороны, у западных стран имеются и собственные интересы закрепиться на Кавказе. Для этого и раздувается шумиха вокруг якобы агрессивных действий Баку и уклонения его от переговорного процесса.
Баку не против переговоров. Более того, именно мы на протяжении всего времени после окончания 44-дневной войны выступали инициаторами мирного процесса. Однако Азербайджан против превращения переговоров в подневольный процесс под контролем западных посредников. Нельзя кричать об азербайджанской угрозе и призывать Азербайджан к столу переговоров. Так дела не делаются.
Если Армения хочет договориться с Азербайджаном, в том числе и по вопросу взаимного признания границ, то ее руководству стоит откликнуться на призыв президента Ильхама Алиева о встрече без посредников в грузинской столице. А для начала – подчистить скверну «миацума» с сайтов госструктур.