«Առյուծի» սրտի տանջանքը Կիրակոսյանը՝ Ադրբեջանի դեմ ծրագրերի մասին
YouTube-ի հայկական «CivilNet» ալիքը հրապարակել է՝ քաղաքագետ, Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանի հետ հարցազրույցը։ Նա պատասխանել է Հայաստանի աշխարհաքաղաքական իրավիճակի հետ կապված՝ հաղորդավարի հարցերին։
Առաջինը, որը միտքդ է գալիս այս հարցազրույցը դիտելուց հետո, հետևյալն է. չնայած ճիշտ ստրուկտուրալ անգլերեն լեզվին, նույնիսկ նման՝ տեսքով ծանրակշիռ մարդը, վերլուծական կենտրոնի ղեկավարը չի կարող իր քննարկումների մեջ աչքի չընկնել՝ ցանկալին իրականության տեղ ընկալելուն։ Կիրակոսյանը նշել է մի շարք դիտարկումներ, որոնք նշանակալիորեն խեղաթյուրում են իրականությունը և, հետևաբար, որոշակի տարակուսանք են առաջացնում։ Սակայն, մի փոքր առաջ անցնելով, նշենք, որ այս եզրակացությունը որոշ չափով հապճեպ է, ավելի ճիշտ՝ միայն մասամբ արդարացի։
Բայց եկեք ըստ հերթականության: Նրա հարցազրույցի լեյտմոտիվ հնչող ամենակենտրոնական, մագիստրալային թեզը կայանում է նրանում, որ Հայաստանը կարող է ռևանշ վերցնել՝ միայն Ադրբեջանի թուլանալուց հետո։ Եվ, համապատասխանաբար, Հայաստանը պետք է հզորացվի։ Նրա հզորացումը Կիրակոսյանը տեսնում է՝ Ռուսաստանից հեռանալու և Արևմուտքին ինտեգրվելու մեջ։ Բայց ահա Ադրբեջանի թուլացումը պատկերացնում է մի քանի գործոններով։
Մեր երկրի թուլացման հիմնական գործոններից մեկը Կիրակոսյանը անվանում է Ադրբեջանում «ներքին պայթյուն»։
«Ղարաբաղի և Հայաստանի ապագան կախված է ոչ թե Երևանից, այլ Ադրբեջանում գալիք պայթյունից։ Ադրբեջանում անկայունության հեռանկարը՝ Ղարաբաղի վերադարձի միակ դրական սցենարն է»,- ասում է նա։
Նրա կարծիքով, Ադրբեջանում անկարգությունների իսկական ձգան է հանդիսանում երկու գործոնների համակցությունը։ Առաջինը կայանում է նրանում, որ նախագահ Ալիևը (այստեղ քաղաքագետը դիմում է բանաստեղծական փոխաբերության) «թամբել է ազգայնականության, մաքսիմալիստական ռազմատենչ քաղաքականության վագրին, որի հետ նա չի կարողանա գլուխ հանել»։ Իսկ երկրորդ գործոնը նա տեսնում է նրանում, որ ինքը (Ալիևը- խմբ.) գտնվում է երկու մրցակից ուժերի՝ Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև։ Թուրքիայի հետ Ռուսաստանի գործընկերությունը, որը Կիրակոսյանը համարում է իրադարձությունների նման զարգացումների զսպող գործոններից մեկը,- դա նորմայից շեղում է, և բոլոր օրենքներով նրանք պետք է և նորից թշնամություն անեն, ինչը անխուսափելիորեն կազդի Ադրբեջանի վրա։
Միևնույն ժամանակ, Կիրակոսյանը լսարանին բացահայտում է մի զարմանալի փաստ. իբր Թուրքիայի հետ Ադրբեջանի հարաբերությունները վատթարանում են 44-օրյա պատերազմից հետո։ Ընդ որում, նա դա ասում է այնպիսի հեղինակավոր ինքնահավանությամբ, որ ակամա սկսում ես մտածել, թե արդյոք նա չի տիրապետում ինչ-որ խորաթափանցության, որն իրենից բացի ոչ մեկին հասանելի չէ։
Մյուս թեզը կայանում է նրանում, որ Ռուսաստանը կարծես թե Ադրբեջանի վրա ատամներ է սրում՝ Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահներին իբր նվաստացնելու համար, և, հենց որ Պուտինը ազատվի իրեն մշտապես զբաղեցնող ուկրաինական թեմատիկայից՝ Ադրբեջանը կդառնա Ռուսաստանի ռազմական ագրեսիայի հաջորդ զոհը։
Հետո Կիրակոսյանը հույս է տածում, որ ԱՄՆ-ը կկարողանա հասնել նրան, որպեսզի տարածաշրջանային հաղորդակցությունները անցնեն Հայաստանի միջով։ Դա կնպաստի նրա տնտեսական անկախությանը և կմեծացնի «սարսափեցնելու» շանսերը։ Եթե հիշենք, որ զրույցի սկզբում Կիրակոսյանը խոսում էր ռևանշի մասին, ապա, ըստ էության, նա Ադրբեջանին առաջարկում է համագործակցել Հայաստանի հետ, որպեսզի իր նկատմամբ նոր էքսպանսիայի հնարավորություն տալ նրան:
Ես միտումնավոր չսկսեցի մանրամասնորեն պատասխանել Կիրակոսյանի յուրաքանչյուր թեզին, քանի որ դա ոչ բոլորովին լուրջ զբաղմունք է։ Այն մասին, որ նա այնքան էլ ուժեղ վերլուծաբան չէ, խոսում է անցյալում, շատ կարճ ժամանակահատվածի ընթացքում նրա արված երկու հայտարարությունների տեսությունը։ Այսպես, 2015 թվականին նա հայտարարել է, որ Հայաստանի ԶՈՒ-ի պաշտպանական կարողությունները զգալիորեն գերազանցում են Ադրբեջանի հարձակողական հնարավորություններին։ Իսկ 2016-ի քառօրյա պատերազմից անմիջապես հետո, նա արդեն նշում է, որ Հայաստանը առաջին հերթին պետք է վերափոխումներ անցկացնի պաշտպանական համակարգում՝ այստեղ խոսքը որակի, քանակի, պաշտպանական դիրքերի մասին էր։ Նման ֆիասկոյից հետո, մեկ այլ փորձագետ ամոթից գլուխը կբռներ և կմտածեր մասնագիտությունը փոխելու մասին։ Սակայն Կիրակոսյանը ձեւացնում է, թե ոչինչ չի եղել, և շարունակում է հույսերով կերակրել հայկական լասարանին։
Քննարկվող հարցազրույցում նա նորից ապշեցնում է իր հակասական եզրակացություններով։ Նույնիսկ այստեղ նա պնդում է, որ ադրբեջանական բանակը թույլ է եղել, բայց «ամեն ինչ փոխվեց 2016-ից հետո»։ Նկատի ունեցեք, ոչ թե նախքան, այլ հետո: Թեև ռազմական գործից անտեղյակ մարդու համար պարզ է, որ 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմում հաջողությունը՝ արդեն իսկ ադրբեջանական բանակում տեղի ունեցած փոփոխությունների, զենքի արդիականացման արդյունք էր։
Սակայն, ծիծաղելով թշնամու վրա, չի կարելի հաշվի չառնել նրա նենգությունը։ Այո, Կիրակոսյանի թեզերը արտացոլում են ոչ թե իրականությունը, այլ նրանց կողմից ցանկալին, սակայն, երբ ինչ-որ մեկն ինչ-որ բան ցանկանում է, ապա հաճախ դրան ձգտելու հակում ունի։ Եվ եթե մենք Կիրակոսյանի հայտարարություններին նայենք ոչ թե որպես գործերի առկա իրավիճակի վերլուծություն, այլ որպես գործողությունների ինչ որ ծրագիր, ապա արժե ավելի լուրջ վերաբերվել դրանց։
Այսպիսով, արևմտամետ հայկական փորձագիտական հանրությունը, իսկ հաշվի առնելով այս հանրության մոտիկությունը իշխող խմբին և իսթեբլիշմենտին, մեսիայի նման սպասում են հետևյալ իրադարձություններին. 1. Վեճեր Մոսկվայի և Անկարայի միջև։ 2. Տարաձայնություն Բաքվի և Անկարայի միջև։ 3. Ռուսաստանի «վրեժը» Ադրբեջանի դեմ։ 4. Պայթյուն Ադրբեջանի ներսում։ 5. Ադրբեջանի հետ հաղորդակցությունների վերականգնում՝ Երեւանի կողմից դրանց նկատմամբ ինքնիշխան վերահսկողության պայմանով։ Եվ ոչ պարզապես սպասում են, այլ աշխատում են նրա վրա, որպեսզի այդ իրադարձությունները որքան հնարավոր է շուտ տեղի ունենան:
Եվ եթե ինքնին Հայաստանի մոտ ակնհայտորեն չի բավականեցնի ռեսուրսներ այս երազանքն իրականացնելու համար, ապա նրա հովանավորները դրա համար ունեն բավարար գումար և, որ ամենակարեւորն է, փորձ։ Եվ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Կիրակոսյանը հանդիսանում է ԱՄՆ-ի քաղաքացի և, ըստ երևույթին, այս երկրի գործակալը, ակտիվորեն լոբբինգ է անում արևմտյան կառույցներին Հայաստանի ինտեգրման համար և մտերիմ է Փաշինյանի հետ, ապա կարելի է եզրակացություն անել այն մասին, որ օվկիանոսի այն կողմից շատ ռեսուրսներ կօգտագործվեն տարածաշրջանի ապակայունացման համար։ Հատկապես դա վերաբերում է Ադրբեջանի ներսում իրավիճակի սրմանը։ Բայց որոշակի գործողություններ են իրականացվում նաև օրակարգային այլ հարցերի շուրջ։ Օրինակ, Վաշինգտոնի կողմից Երևանի պայմաններով միջանցք կառուցել առաջամղումը։
Իսկ Վաշինգտոնը կկարողանա արդյո՞ք միմյանց հետ գշտել Անկարային և Բաքվին։ Անհավանական է հնչում, բայց հիպոթետիկորեն հնարավոր է։ Կարծում եմ, և՛ Բաքվում, և՛ Անկարայում գիտեն այդ սպառնալիքների մասին։ Այսօրվա իրականությունը այնպիսին է, որ երկու եղբայրական երկրների միջև հարաբերությունները գտնվում են պատմական գագաթնակետին։ Շուշայի հռչակագիրը փաստորեն երաշխավորում է փոխադարձ ռազմական օգնություն երկու պետություններից մեկի դեմ ագրեսիայի դեպքում։ Որպեսզի այս ինտեգրացիոն գործընթացը անկում ապրի, մեր անբարյացակամները ստիպված կլինեն նախաձեռնել տեկտոնական փոփոխություններ:
Այս փոփոխությունների համար խոչընդոտներն են հանդիսանում մեր պետականության անսասանությունը, զինված ուժերի ամրապնդումը, Ադրբեջանի ղեկավարության խորը ռազմավարական տեսլականը, եղբայրական Թուրքիայի հետ դաշինքի հետագա ամրապնդումը, Ռուսաստանի, Իրանի և Վրաստանի հետ գործընկերային հարաբերությունների զարգացումը։ Այս ուղու վրա չի կարելի հանգստանալ։ Անհրաժեշտ է հնարավորություն չտալ երրորդ ուժերին՝ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում կայունությունը խաթարելու համար։ Ընդ որում, դա պետք է արվի առաջ անցնելով։ Մինչև հիմա դա մեզ հաջողվել է։ Այդպես էլ շարունակվելու է։

Терзания «львиного» сердца Киракосян о планах против Азербайджана
На армянском YouTube-канале CivilNet вышло интервью с политологом, директором Центра региональных исследований Ричардом Киракосяном. Он ответил на вопросы ведущего, связанные с геополитическим положением Армении.
Первая мысль, которая приходит в голову после просмотра этого интервью следующая: несмотря на правильно структурированную английскую речь, даже такой с виду солидный человек, руководитель аналитического центра не может отделаться в своих рассуждениях от принятия желаемого за действительное. Киракосян выдал ряд наблюдений, которые значительно искажают реальность и, следовательно, вызывают определенное недоумение. Однако, забегая немного вперед, отметим, что этот вывод несколько скоропалителен, точнее - лишь отчасти справедлив.
Но давайте по порядку. Самый центральный, магистральный тезис, звучащий лейтмотивом его интервью, заключается в том, что Азербайджан должен быть ослаблен, прежде чем Армения сможет взять реванш. И, соответственно, должна быть усилена Армения. Ее усиление Киракосян однозначно видит в дистанцировании от России и интеграции с Западом. А вот ослабление Азербайджана представляет себе в нескольких факторах.
Одним из главных факторов ослабления нашей страны Киракосян называет «внутренний взрыв» в Азербайджане.
«Будущее Карабаха и Армении зависит не от Еревана, а от грядущего взрыва в Азербайджане. Перспектива нестабильности в Азербайджане – единственный положительный сценарий возврата Карабаха», - говорит он.
По его мнению, настоящим триггером беспорядков в Азербайджане является комбинация двух факторов. Первый заключается в том, что президент Алиев (здесь политолог обращается к поэтической метафоре) «оседлал тигра национализма, максималистской воинствующей политики, с которым он не сможет справиться». А второй фактор ему видится в том, что он (Алиев – ред.) находится между двух соперничающих сил - России и Турции. Партнерство России с Турцией, которое Киракосян считает одним из сдерживающих факторов подобного развития событий, - это отклонение от нормы, и по всем законам они должны и будут вновь враждовать, что неминуемо скажется на Азербайджане.
В то же время Киракосян раскрывает аудитории удивительный факт: якобы отношения Азербайджана с Турцией ухудшаются после 44-дневной войны. Причем, говорит он это с таким авторитетным апломбом, что невольно начинаешь задумываться, а не обладает ли он каким-нибудь инсайдом, который, кроме него, никому не доступен.
Другой тезис заключается в том, что Россия будто бы точит на Азербайджан зуб за якобы унижение российских миротворцев в Карабахе, и, как только Путин освободится от занимающей все его время украинской тематики, Азербайджан станет следующей жертвой военной агрессии России.
Далее Киракосян надеется, что США смогут добиться, чтобы региональные коммуникации прошли через Армению. Это будет способствовать ее экономической независимости и повысит шансы на «устрашение». Если вспомнить, что в начале разговора Киракосян говорил о реванше, то, по сути, он предлагает Азербайджану сотрудничать с Арменией, с тем чтобы дать ей возможность новой экспансии в отношении себя.
Я намеренно не стал детально отвечать на каждый из тезисов Киракосяна, так как это занятие не вполне серьезное. О том, что он не очень сильный аналитик, говорит обзор двух его заявлений, сделанных в прошлом за весьма короткий промежуток времени. Так, в 2015 году он заявил, что оборонительная способность армянских ВС намного превышает наступательные возможности Азербайджана. А сразу после четырехдневной войны 2016 года уже отмечал, что Армения прежде всего должна провести преобразования в оборонительной системе - тут речь шла о качестве, количестве и оборонительных позициях. После такого фиаско другой эксперт схватился бы за голову от стыда и задумался бы о смене профессии. Однако Киракосян сделал вид, что ничего не произошло, и продолжает кормить армянскую аудиторию надеждами.
В обсуждаемом же интервью он вновь поражает своими противоречивыми умозаключениями. Даже в нем он настаивает, что азербайджанская армия была слаба, однако «все изменилось после 2016 года». Заметьте, не до, а именно после. Хотя и несведущему в военном деле человеку ясно, что успех в апрельской войне 2016 года уже стал результатом изменений в азербайджанской армии и модернизации вооружения.
Однако, посмеиваясь над неприятелем, нельзя сбрасывать со счетов его коварство. Да, тезисы Киракосяна отражают не реальность, а им желаемое, однако, когда кто-то чего-то желает, то часто имеет свойство к этому стремиться. И если мы посмотрим на заявления Киракосяна не как на анализ существующего положения дел, а как на некий план действий, то к ним стоит отнестись серьезнее.
Итак, прозападное армянское экспертное сообщество, а учитывая близость этого сообщества к правящей группе, и истеблишмент ждут, словно мессию, следующих событий: 1. Ссоры между Москвой и Анкарой. 2. Разлада между Баку и Анкарой. 3. «Мести» России Азербайджану. 4. Взрыва внутри Азербайджана. 5. Восстановления коммуникаций с Азербайджаном с условием суверенного контроля над ними со стороны Еревана. И не просто ждут, а работают над тем, чтобы эти события наступили, и как можно раньше.
И если у самой Армении явно не хватит ресурсов на воплощение этой мечты в жизнь, то у ее покровителей достаточно для этого и денег, и, главное, опыта. А с учетом того, что Киракосян является гражданином США и, судя по всему, агентом этой страны, активно лоббирует интеграцию Армении в западные институты и приближен к Пашиняну, то можно сделать вывод о том, что ресурсы на дестабилизацию региона из-за океана будут пущены немалые. Особенно это касается раскачивания ситуации внутри Азербайджана. Но и по другим пунктам повестки предпринимаются определенные действия. Например, продавливание Вашингтоном строительства коридора на условиях Еревана.
А сможет ли Вашингтон рассорить Анкару и Баку? Звучит невероятно, но гипотетически возможно. Думаю, и в Баку, и в Анкаре знают об этих угрозах. Реальность сегодняшнего дня такова, что отношения между двумя братскими странами находятся на историческом пике. Шушинская декларация фактически гарантирует взаимную военную помощь в случае агрессии против одного из двух государств. Чтобы этот процесс интеграции пошел вспять, нашим недоброжелателям придется инициировать тектонические изменения.
Препятствиями для этих изменений являются непоколебимость нашей государственности, укрепление Вооруженных сил, глубокое стратегическое видение руководства Азербайджана, дальнейшее усиление союза с братской Турцией, развитие партнерских отношений с Россией, Ираном и Грузией. На этом пути расслабляться нельзя. Необходимо не давать возможность третьим силам подорвать стабильность в регионе Южного Кавказа. Причем, делать это следует на опережение. До сих пор нам это удавалось. Так будет и дальше.