Հայաստան. հաշտեցում իրականության հետ Եվ հայտարարություններ ներքին օգտագործման համար
«Արցախի հանրապետության» լուծարման գործընթացը անխուսափելի դարձավ՝ 2016 թվականի օգոստոսին բանակցային գործընթացում տեղի ունեցած բովանդակային փոփոխությունների արդյունքում։ Այդ մասին Իջևանում կայացած՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախաձեռնող խմբի նիստի ժամանակ հայտարարել է՝ կուսակցության վարչության նախագահ, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Անշուշտ, դա եղել է ներքին, զուտ հայ լսարանին ուղղված հայտարարություն։ Ահա և նույն նպատակով է նա նշել նաև «արցախի հանրապետության» մասին։ Փորձը, իհարկե, փորձանք չէ, բայց այս ամենը ինչ-որ ծիծաղելի է թվում Փաշինյանի կողմից՝ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը ճանաչելու մասին բազմաթիվ հայտարարություններից հետո։ Ճիշտ է, այս բոլոր խոստովանությունները նա չի արել անմիջապես և ամենևին էլ ոչ իր կամքով։ Ինչը, մինչդեռ, չի խանգարում Փաշինյանին իր սխալները տեղափոխել Հայաստանի նախորդ իշխանության վրա։
«Մեր ժառանգած բանակցային իրավիճակում առաջիկայում անխուսափելի ճանապարհով եղել է ոչ միայն տարածքների հանձնումը և այլն, բայց ինչպես նաև Ղարաբաղում հաստատված պետական կարգի լուծարումն ու չեղարկումը»,- հայտարարել է նա։
Ինչպես տեսնում ենք, Փաշինյանը ամեն ինչ բարդում է ղարաբաղյան կլանի ծանր ժառանգության վրա։ Այս ֆոնին այնուամենայնիվ իմաստ ունի հիշեցնել Հայաստանի վարչապետի պնդումների սխալականությունը ապացուցող որոշ փաստեր։ Սկզբից կհիշեցնեմ այն իրավիճակի մասին, որը ստեղծվել էր 2016 թվականի ապրիլյան քառօրյա մարտերից հետո, որոնց արդյունքում Ադրբեջանը առաջին անգամ վճռականորեն ցույց տվեց իր տարածքային ամբողջականությունը ռազմական ճանապարհով վերականգնելու պատրաստակամությունն ու կարողությունը։ Իսկապես, մինչ այդ ժամանակ Երեւանում շրջանառվում էր կարծիք, որ կարելի է անվերջ նմանակել մասնակցությունը բանակցային գործընթացին՝ մեր հողերը պահելով օկուպացիայի տակ։ Ստեղծվում էին բազմաթիվ առասպելներ հայկական բանակի «անպարտելիության» և այսպես կոչված «Օհանյան գծի» «անհաղթահարելիության» մասին։ Անշուշտ, հայկական կողմի վստահությունն իր ընտրած ճանապարհի ճշտության մեջ կապված էր նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների դիրքորոշման հետ։ Նրանք նույնպես փորձում էին հայ-ադրբեջանական հակամարտությունը «սառեցված» պահել՝ հետապնդելով իրենց աշխարհաքաղաքական նպատակները։ Բայց այս ամենը զրոյացվեց հատկապես ապրիլյան քառօրյա պատերազմի արդյունքներով։
Փաստորեն, հատկապես դրա համար էր, որ Հայաստանի Հանրապետության երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը և ՀՀ ՊՆ-ի այն ժամանակվա ղեկավար Սեյրան Օհանյանը կաշվից դուրս էին գալիս՝ ամեն կերպ ժխտելով հայկական բանակի պարտությունը, Ադրբեջանի ԶՈՒ-ի կողմից 20-ից ավելի քառաքուսի կիլոմետր մեր հողերի ազատագրումը, ռազմավարական կարևոր բարձունքների մեր վերահսկողության տակ անցնելը։ Սերժն ու Սեյրանը հասկանում էին, որ իշխանության կորստի հոտ է գալիս։ Եվ հոտառությունը նրանց չդավաճանըեց։ Հենց 2016 թվականի ապրիլին բազմաթիվ առասպելների փլուզումն էլ դարձավ՝ 2018 թվականին Հայաստանի Հանրապետությունում իշխանափոխության հանգեցրած գործընթացների կատալիզատորը։
Բայց ի՞նչ արեց Հայաստանի նոր իշխանությունը՝ ի դեմս Նիկոլ Փաշինյանի։ Ոչ, նա չսկսեց հրաժարվել բանակցային գործընթացի նմանակեցման նախկին գծից, չհամաձայնվեց մեր հողերից հայկական օկուպացիոն ուժերի դուրսբերման հետ, չճանաչեց Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։ Բոլորովին հակառակը՝ Բաքվում լսեցին բացահայտ սադրիչ հայտարարություններ պաշտոնական Երևանի ներկայացուցիչների շուրթերից։ Օրինակ, 2019 թվականի մարտին պաշտոնական այցով գտնվելով ԱՄՆ-ում, Հայաստանի այն ժամանակվա պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը Նյու Յորքի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց. «Որպես պաշտպանության նախարար՝ ես ասում եմ, որ «տարածքներ խաղաղության դիմաց» բանաձևը ես վերափոխել եմ «նոր պատերազմ՝ նոր տարածքներ» բանաձևով։ Բայց դա միայն սկիզբն էր։
Արդեն 2019 թվականի ամռանը, այն ժամանակ օկուպացված Խանքենդի կատարած այցի ժամանակ Փաշինյանը կատաղած ամբոխի առաջ հայտարարեց, որ «Ղարաբաղը՝ Հայաստան է, վերջակե՜տ»։ Պաշտոնական Բաքուն Փաշինյանի խոսքերը միանգամայն հիմնավորված ընկալեց որպես հրաժարում՝ հայ-ադրբեջանական հակամարտությունը կարգավորելու համար բանակցություններից։
Իսկ 2020 թվականի հուլիսի 12-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին սկսվեցին բախումներ։ Սա անձամբ Փաշինյանի կողմից կազմակերպված սադրանք էր, ով հույս ուներ նման բնույթով Ադրբեջանի հետ հակամարտության մեջ ներքաշել նաև ՀԱՊԿ-ին։ Նրա ծրագրերը վիճակված չէին իրականանալ, բայց այդ սադրանքի բուն փաստը, ինչպես նաև պաշտոնական Երևանի վերը նշված գործողությունները հակասում են Փաշինյանի ներկայիս հայտարարությանը, ով փորձում է խամաճիկ կառույցի լուծարման մեղքը բարդել բացառապես Հայաստանի Հանրապետության կառավարման ղեկին իր նախորդների վրա։
Անշուշտ, Փաշինյանի դիրքորոշման փոփոխության մեջ շրջադարձային պահը եղել է 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմը, որի արդյունքում նա ստիպված եղավ ստորագրել Եռակողմ հայտարարությունը, որն ըստ էության հանդիսանում է Հայաստանի կապիտուլյացիայի մասին ակտ։ Եվ հետո եղավ՝ նոր իրողություններում անցկացվող բանակցային գործընթաց։ Պաշտոնական Երևանը 2022 թվականի հոկտեմբերին Պրահայում կայացած քառակողմ հանդիպման ժամանակ ստիպված եղավ Ղարաբաղը հրապարակայնորեն ճանաչել որպես Ադրբեջանի տարածք։ Հիշեցնենք, որ հանդիպման ժամանակ կողմերը համաձայնվել են, որ խաղաղ պայմանագիրը կստորագրվի ՄԱԿ-ի կանոնադրության և Ալմաթիի հռչակագրի հիման վրա։
Այդ ժամանակից ի վեր մենք պարբերաբար լսում ենք Նիկոլ Վովաեւիչի հայտարարությունները Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը ճանաչելու մասին։ Նրանք, ըստ էության, անխուսափելի դարձրին ղարաբաղյան խունտայի լուծարումը։ Այդպես էլ տեղի ունեցավ այս տարվա սեպտեմբերի վերջին՝ փայլուն ծրագրված և իրականացված հակաահաբեկչական գործողության արդյունքներով։
Եվ ահա հիմա մենք տեսնում ենք բոլորովին նոր պատկեր։ Տեղ է գտել՝ Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի և Հայաստանի վարչապետի գրասենյակի կողմից իսկապես բեկումնային համատեղ հայտարարություն, որը կարևոր հիմք է դրել՝ երկրների միջև մեծ խաղաղ պայմանագրի ստորագրման համար։ Հատուկ նշեմ, որ այս հայտարարության համաձայն՝ Բաքուն և Երևանը պայմանավորվել են աջակցել միմյանց որոշ միջազգային հարթակներում։
Առավել ևս, համատեղ հայտարարության մեջ Հայաստանը հայտարարել է, որ կաջակցի՝ «COP29» համաժողովը հյուրընկալելու Ադրբեջանի հայտին։ Մնում է հուսալ, որ մինչ այդ ժամանակ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կստորագրվի խաղաղ պայմանագիր և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, որպես «COP29»-ի մասնակից, կայցելի մեր երկիր։

Армения: смирение с реальностью
Процесс расформирования «республики арцах» стал неизбежен в результате содержательных изменений, произошедших в переговорном процессе в августе 2016 года. Об этом в ходе заседания инициативной группы партии «Гражданский договор» в Иджеване заявил председатель правления партии, премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Безусловно, это было заявление, направленное на внутреннюю, сугубо армянскую аудиторию. Вот и про «республику арцах» он упомянул с той же целью. Попытка, конечно, не пытка, но как-то все это забавно выглядит после многочисленных заявлений Пашиняна о признании территориальной целостности Азербайджана. Правда, все эти признания были сделаны им не сразу и вовсе не по доброй воле. Что, впрочем, не мешает Пашиняну перекладывать свои ошибки на прежнюю армянскую власть.
«В унаследованной нами переговорной ситуации неизбежным путем вперед была не только передача территорий и т. д., но также роспуск и аннулирование установленного государственного порядка в Карабахе», - заявил он.
Как видим, Пашинян валит все на тяжелое наследие карабахского клана. На этом фоне имеет смысл все же напомнить некоторые факты, доказывающие ошибочность утверждения армянского премьера. Для начала упомяну про ситуацию, которая сложилась впоследствии четырехдневных апрельских боев 2016 года, в результате которых Азербайджан впервые жестко продемонстрировал готовность и способность к восстановлению своей территориальной целостности военным путем. Действительно, до той поры в Ереване бытовало мнение, что можно бесконечно долго имитировать участие в переговорном процессе, сохраняя наши земли под оккупацией. Создавались многочисленные мифы о «непобедимости» армянской армии и «непреодолимости» так называемой «линии Оганяна». Безусловно, уверенность армянской стороны в правильности выбранного ею пути был связан и с позицией стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Они также старались держать армяно-азербайджанский конфликт «замороженым», преследуя свои, геополитические цели. Но все это было обнулено именно результатами четырехдневной апрельской войны.
Собственно, именно поэтому третий президент РА Серж Саргсян и тогдашний глава МО РА Сейран Оганян из кожи вон лезли, отрицая поражение армянской армии, освобождение со стороны ВС Азербайджана свыше 20 квадратных километров наших земель, переход под наш контроль стратегически важных высот. Серж и Сейран понимали, что запахло потерей власти. И нюх их не подвел. Именно крах многих мифов в апреле 2016 года стал катализатором процессов, приведших к смене власти в РА в 2018 году.
Но что сделала новая армянская власть в лице Никола Пашиняна? Нет, он не стал отказываться от прежней линии по имитации переговорного процесса, не согласился на вывод армянских оккупационных войск с наших земель, не признал территориальную целостность Азербайджана. Совсем наоборот- в Баку услышали откровенно провокационные заявления из уст представителей официального Еревана. К примеру, в марте 2019 года находившийся с официальным визитом в США тогдашний министр обороны Армении Давид Тоноян на встрече с представителями армянской общины в Нью-Йорке заявил: «Как министр обороны я говорю, что формулу «территории в обмен на мир» я перефразировал в формулу «новая война — новые территории». Но это было только начало.
Уже летом 2019 года в ходе поездки в оккупированный на тот момент Ханкенди Пашинян заявлял перед беснующейся толпой, что «Карабах — это Армения, и точка!». Официальный Баку совершенно обосновано воспринял слова Пашиняна как отказ от переговоров по урегулированию армяно-азербайджанского конфликта.
А 12 июля 2020 года на границе между Арменией и Азербайджаном начались столкновения. Это была провокация, устроенная лично Пашиняном, который надеялся таким образом втянуть в конфликт с Азербайджаном и ОДКБ. Его планам не суждено было сбыться, но сам факт той провокации, как и указанные выше действия официального Еревана, идут вразрез с нынешним заявлением Пашиняна, который пытается взвалить вину за расформирование марионеточного образования исключительно на своих предшественников у руля РА.
Безусловно, поворотным моментом в изменении позиции Пашиняна стала 44-дневная война 2020 года, по итогам которой он вынужден был подписать Трехстороннее заявление, по сути являвшемся актом о капитуляции Армении. А далее был переговорный процесс, проходивший в новых реалиях. Официальный Ереван вынужден был пойти на публичное признание Карабаха территорией Азербайджана на четырехсторонней встрече в Праге в октябре 2022 года. Напомним, что на ней стороны согласились с тем, что мирный договор будет подписан на основе Устава ООН и Алматинской декларации.
С тех пор мы и слышим регулярные заявления Никола Воваевича о признании территориальной целостности Азербайджана. Они, по сути, сделали неизбежным расформирование карабахской хунты. Так и произошло в конце сентября текущего года по итогам блестяще спланированной и реализованной антитеррористической операции.
И вот сейчас мы видим совершенно новую картину. Имело место поистине прорывное совместное заявление Администрация президента Азербайджана и Аппарата премьер-министра Армении, которое заложило важную основу для подписания большого мирного соглашения между странами. Особо отмечу, что согласно этому заявлению, Баку и Ереван договорились поддерживать друг друга на некоторых международных площадках.
Более того, в совместном заявлении Армения сообщила, что поддержит заявку Азербайджана на проведение Конференции COP29. Остается надеяться, что к тому времени будет подписан мирный договор между Арменией и Азербайджаном и премьер-министр РА Никол Пашинян посетит нашу страну в качестве участника COP29.