Խաղաղապահ-ռեկետիր. Նվիրվում է գեներալ Վոլկովին ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Վերջին շաբաթների ընթացքում Ղարաբաղում լարվածության աստիճանը բարձրանում է։ Մեր դիրքերի գնդակոծումները ընդունել են սովորական բնույթ, ընդ որում, որպես կանոն, իրականացվում են Աղդամի ուղղությամբ։ Նման սադրանքներով հայկական կողմն ակնհայտորեն փորձում է դանդաղեցնել Ադրբեջանի օկուպացված տարածքների վերականգնման գործընթացը և մեր ԶՈՒ-րը պահել լարված վիճակում։
Բայց ի՞նչ կամ ո՞վ է այդպիսի քաջություն տալիս Ղարաբաղում այդ ավազակներին, ովքեր ոչ վաղուց Քելբեջարում ապամոնտաժում էին վերջին գողացած ունիտազները։
Գլխավոր ֆիգուրան, որի վրա հենվում են Ղարաբաղում ավազակները՝ դարձել է Ռուսաստանի խաղաղապահ քանաքակազմի (ՌԽՔ) ներկայիս հրամանատար, գեներալ-մայոր Անդրեյ Վոլկովը։ Ի տարբերություն իր նախորդներ՝ Անաշկինին և Մուրադովին, որոնց հետ Ադրբեջանը առողջ աշխատանքային հարաբերություններ էր հաստատել և ովքեր լուծում էին ծագող միջադեպերը՝ Վոլկովը իրեն դրսևորում է ոչ թե, որպես չեզոք խաղաղապահ, այլ անջատողականների բացահայտ կողմնակից։ Ինչը, սկզբունքայնորեն, զարմանալի չէ, քանի որ, ըստ մեր տեղեկությունների, գեներալ Վոլկովն արդեն իսկ ձեռք է բերել սեփական բիզնես շահերը՝ Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանի ՌԽՔ-ի ժամանակավոր պատասխանատվության գոտում, այդ թվում նաև Փիրլար գյուղի խաղողի այգիները։ Առավել ևս, չարաշահելով պաշտոնական դիրքը՝ Վոլկովը անջատողականներին մատուցում է կանոնավոր մաքսանենգության ծառայություններ։ Բնականաբար, այս ամենը անվճար չի կատարվում։
Ինչո՞վ է պայմանավորված Վոլկովի նման դիրքորոշումը, բացի հավելյալ գումար աշխատելու մշտական ցանկությունից։ Ռուս գեներալի շրջապատից մեզ տեղեկացրել են, որ Վոլկովը, բացի ֆինանսական հետաքրքրությունից, ունի նաև հոգեբանական դրդապատճառներ՝ նա անձնական հակակրանք ունի ադրբեջանցիների նկատմամբ։ Եվ մեզ նույնիսկ հայտնի է, թե ինչումն է պատճառը:
Մենք բոլորս հիշում ենք 2020 թվականի դեկտեմբերին մեր ստորաբաժինների՝ Խոջավենդի շրջանի Քյոհնե Թաղլար (аз: Köhnə Tağlar, арм: Хин Тагер) և Չայլագգալա (аз: Çaylaqqala, арм: Хцаберд) գյուղերում հայ դիվերսանտների խմբի չեզոքացման հատուկ գործողությունները։ Այդ ժամանակ հայկական կողմը փորձեց ամրապնդվել այդ գյուղերում, ընդ որում հաշվարկվել էին անձամբ գեներալ Վոլկովի վրա։ Բանը հասավ նրան, որ երբ ամենի ինչ չանցավ ըստ հայկական պլանի՝ այդ ժամանակ ՌԽՔ-ի փոխհրամանատար, գերներալ Վոլկովը զրահամեքենայով անձամ եկավ Ադրբեջանի ԶՈւ-րի հատուկ գործողությունների անցկացման վայր՝ ձգտելով ընդհատել։ Սակայն մեր զինվորականները չսկսեցին նրա հետ նրբանկատություն ցուցաբերել՝ Վոլկովին շրջապատեցին և այնուհետև հրահանգով տարահանվեց, որպեսզի այնուհետև ուրիշի գործերին չմիջամտի։ Ինչպես երևում է դեկտեմբերյան այդ խայտառակությունից նետո, գեներալի մոտ լուրջ հոգեբանական խնդիրներ են ծագել։
Վոլկովը խաղաղապահից վերածվել է Ղարաբաղում սեփական բիզնես-շահեր և ադրբեջանցիների նկատմամ անձնական հակակրանք ունեցող մասնակցի։ Այդ իսկ պատճառով Ադրբեջանը պնդում է Վոլկովին առավել ադեկվատ և չեզոք ֆիգուրայով փոխարինելու վրա։ Ռուսաստանի խաղաղապահ քանակակազմի ներկայիս ղեկավարությունը չի նպաստում տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը, այլ միայն հրահրում է ագրեսիվ անջատողականություն։
Եզրափակելով կցանկանայի գեներալ Վոլկովին բացատրել, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման պատմության մեջ եղել են այնպիսի ռուս գեներալներ, ովքեր ապացուցել են, որ կարելի է լինել չեզոք և անել ամեն ինչ, նույնիսկ վտանգելով սեփական կյանքը, որպեսզի խաղաղություն հաստատվի ադրբեջանցիների համար այս սրբազան հողում։ Մենք նկատի ունենք ԼՂԻՄ-ի հատուկ դրության շրջանի և Ադրբեջանի հարակից շրջանների պարետ, գեներալ-մայոր Վլադիսլավ Նիկոլաևիչ Սաֆոնովին, ում՝ իր ծառայողական պարտքին, անկաշառ բնավորությանը, խիզախությանը և սկզբունքայնությանը հավատարիմ լինելու համար շատերը անվանել են «Երկաթե գեներալ»։ 1988-1990 թվականներին Վ. Սաֆոնովը մեծ ավանդ է ներդրել Ղարաբաղի ադրբեջանական բնակչության, ադրբեջանական հողերը հայկական օկուպացիայից պաշտպանելու մեջ։ Մեծ հաշվով այդ տարիներին նրա սկզբունքային դիրքորոշման շնորհիվ հնարավոր եղավ Ղարաբաղում ապահովել հարաբերական կայունություն։
Կարելի է նաև Վոլկովին համար օրինակ բերել Ռուսաստանի ներքին ծառայությունների գեներալ-լեյտենատ Ալեքսանդր Իվանովիչ Վոլխովին, ով 1991 թվականին գլխավորել է Ադրբեջանի Ֆիզուլիի և Խոջավենդի շրջանների ռազմական պարետատները և ով ադրբեջանցիների հիշողության մեջ մնացել է, որպես արդար և անկաշառ սպա։
Եվ Վոլխովը, և Սաֆոնովը արժանապատվորեն կատարել են Ղարաբաղում իրենց առաքելությունները, չեն արատավորել համազգեստի պատիվը։ Սակայն Ղարաբաղում ՌԽՔ-ի ներկայիս հրամանատար գեներալ Վոլկովը, ըստ հավանականության, գնացել է Հատուկ վարչության կոմիտեյի անմոռանալի Արկադի Վոլսկիի ճանապարհով։ Հայ անջատողականների հետ նրա քծնանքները Բաքվին ստիպել են՝ Մոսկվայից պահանջել նրան մարզից արագ ու անհապաղ հետ կանչել։ Ինչը և տեղի ունեցել՝ Վոլսկին սկանդալով և խայտառակությամբ դուրս շպրտվեց Ղարաբաղից։ Եվ եթե Վոլկովը հետագայում ևս սկսի մոռացության տալ և մոռանալ այն մասին, որ նա ադրբեջանական հողում գտնվում է, որպես խաղաղապահ, այլ ոչ թե անջատողականների բիզնես-գործընկեր, ապա շատ շուտով կարժանանա Վոլսկիի ճակատագրին...

Миротворец-рэкетир: генералу Волкову посвящается ВИДЕО
На протяжении последних недель градус напряженности в Карабахе повышается. Обстрелы наших позиций приняли регулярный характер, причем ведутся они, как правило, в Агдамском направлении. Подобными провокациями армянская сторона, очевидно, пытается притормозить процесс восстановления деоккупированных территорий Азербайджана и держать наши ВС в напряжении.
Но что или кто придает подобную смелость бандитам в Карабахе, еще недавно откручивавшим последние ворованные унитазы в Кяльбяджаре?
Главной фигурой, на которую опираются бандиты в Карабахе, стал нынешний командующий РМК, генерал-майор Андрей Волков. В отличие от своих предшественников Анашкина и Мурадова, с которыми у Азербайджана сложились здоровые рабочие отношения, и которые решали возникающие инциденты, Волков выступает не нейтральным миротворцем, а открытым сторонником сепаратистов. Что, в принципе, не удивительно, так как по нашей информации генерал Волков уже обзавелся собственными бизнес-интересами в зоне временной ответственности РМК в Карабахском регионе Азербайджана, включая виноградные сады в селе Пирляр. Более того, злоупотребляя служебным положением, Волков оказывает регулярные услуги по контрабанде для сепаратистов. Естественно, все это происходит не за бесплатно.
В чем же причина подобной позиции Волкова, кроме извечного желания подзаработать? Из окружения российского генерала нам сообщили, что Волков, помимо финансовой заинтересованности, имеет и психологическую мотивацию - он испытывает личную неприязнь к азербайджанцам. И нам даже известно, в чем причина.
Мы все помним спецоперацию наших подразделений по нейтрализации группы армянских диверсантов в селах Кехня Таглар (аз: Köhnə Tağlar, арм: Хин Тагер) и Чайлаккала (аз: Çaylaqqala, арм: Хцаберд) Ходжавендского района Азербайджана в декабре 2020 года. Тогда армянская сторона попыталась закрепиться в этих селах, причем рассчитывала она именно на генерала Волкова. Дело дошло до того, что когда все пошло не по армянскому плану, генерал Волков, в то время бывший заместителем командующего РМК, самолично приехал на БТР в зону проведения операции ВС Азербайджана, попытавшись ее пресечь. Однако наши военные с ним церемониться не стали - Волков был взят в окружение и впоследствии эвакуирован с назиданием, чтобы более не вмешивался не в свои дела. Видимо, после того декабрьского позора у генерала возникли серьезные психологические комплексы.
Волков превратился из миротворца в непосредственного участника, имеющего собственные бизнес-интересы в Карабахе и личную неприязнь к азербайджанцам. По этой причине Азербайджан настаивает на смене Волкова на более адекватную и нейтральную фигуру. Нынешний командующий РМК не способствует установлению мира в регионе, а лишь разжигает агрессивный сепаратизм.
В заключение хотелось бы указать генералу Волкову, что в истории урегулирования Карабахского конфликта были российские генералы, которые доказали, что можно быть нейтральным и делать все, даже рискуя собственной жизнью, ради мира на этой святой для азербайджанцев земле. Мы имеем ввиду коменданта района особого положения НКАО и прилегающих районов Азербайджана генерал-майора Владислава Николаевича Сафонова, которого за верность своему служебному долгу, неподкупность, смелость и принципиальность многие называли «Железным генералом». В 1988-1990 годах В.Сафонов внес большой вклад в защиту азербайджанского населения Карабаха, азербайджанских земель от армянской оккупации. Во многом благодаря его принципиальной позиции в те годы удавалось обеспечить относительную стабильность в Карабахе.
Можно также привести в пример Волкову генерал-лейтенанта внутренней службы России Александра Ивановича Волоха, который в 1991 году возглавлял военные комендатуры Физулинского и Ходжавендского районов Азербайджана и который остался в памяти азербайджанцев как честный и неподкупный офицер.
И Волох, и Сафонов достойно выполняли свою миссию в Карабахе, не запятнав честь мундира. Однако нынешний командующий РМК в Карабахе генерал Волков, судя по всему, пошел по пути приснопамятного Аркадия Вольского из Комитета особого управления. Его заигрывания с армянскими сепаратистами вынудили Баку потребовать от Москвы его скорейшего и безотлагательного отзыва из области. Что и было сделано – Вольский со скандалом и позором был вышвырнут из Карабаха. И если Волков и далее будет забываться и забывать о том, что он находится на азербайджанской земле в качестве миротворца, а не бизнес-партнера сепаратистов, то совсем скоро он может разделить участь Вольского…