Սարսափելի են արդյո՞ք թուրք արտահանողները Հայաստանի տնտեսության համար։ Երևանի անհամաչափելի մտավախությունները
Տասնյակ տարիներով ամեն թուրքականի նկատմամբ արմատավորվող ատելությունը Հայաստանում հաճախ ընդունում է անհամաչափ ձևեր, ստիպելով կասկածել այդ երկրում տարրական գործարար հաշվարկի առկայության մեջ։ Մոտ երեք ամիս է անցել նրանից, երբ Հայաստանի ղեկավարությունը չեղարկել է թուրքական ապրանքի ներմուծման էմբարգոն, և երկրում արդեն դժգոհություն են հայտնում աճող մրցակցությանը և որոնում են Թուրքիայի տնտեսությունից կախվածության սպառնալիքները։ Այնուամենայնիվ հայկական իրողությունները այնպիսին են, որ տեղական արտադրողները ի վիճակի չեն մրցակցել ցանկացած ներդրողի հետ, առավել ևս, ռուսական ռուբլիի արժեզրկման ֆոնին զգալիորեն թույլացել են Հայաստանի արտահանողների դիրքերը։ Այսպես կամ այնպես, բայց Հայաստանում իշխանության և բիզնեսի առավել սթափ ներկայացուցիչները չեն տեսնում Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ գործարար կապերի նորմալացման այլըտրանքներ։
Չնայած Թուրքիայի հետ պաշտոնական առևտրական կապերի բացակայությանը՝ հայկական բիզնեսը վերջին 30 տարիների ընթացքում հաջողեցրել է արևմտյան հարևանի հետ կառուցել առևտրական հարաբերությունների նման մի բան, ճիշտ է, կողմնակի ճանապարհներով, երրորդ երկրների միջնորդությամբ։ Մինչև վերջերս հայ ներմուծողները Թուրքիայի հետ ակտիվ առևտուր էին անցկացնում հարևան Վրաստանի միջով, և այդ բիզնեսը ծաղկում էր մատչելի լոգիստիկայի, արագ առաքման, ոչ մեծ խմբաքանակներով ներկրելու և ապառիկ վճարելու հնարավորության շնորհիվ։ Հայաստանում հագուստի և կոշկեղենի մոտավորապես 50%-ը մատակարարվում էր Թուրքիայից, չափազանց էական էր էլեկտրոապրանքների, շինանյութերի, պարենի ներկրման մասնաբաժինը։ Նախապատերազմյան տարիների վիճակագրությունը գնահատելիս կարելի է նշել, որ տարեկան միջինը 250-270 մլն դոլարի թուրքական ապրանք է մատակարարվել Հայաստան, ինչը կազմել է թուրքական ընդհանուր ներմուծման ընդամենը 0,14%-ը։ Ընդհակառակը, Հայաստանի համար, իր թույլ տնտեսությամբ, այս առևտրային հարաբերություններն ապահովում էին ընդհանուր ապրանքաշրջանառության ավելի քան վեց տոկոսը, չխոսելով այն փաստի մասին, որ թուրքական բարձրորակ և համեմատաբար էժան ապրանքները զգալի տեղ էին զբաղեցնում սպառողական մանրածախ հատվածում։ Իր հերթին, Հայաստանը երրորդ երկրների միջոցով Թուրքիային մատակարարել է չմշակված մորթի, հում կաշի, մետաղի ջարդոն և փոքր քանակությամբ սննդաարդյունաբերության ապրանքներ։ Սակայն հայկական հումքի մատակարարումը հազիվ էր հասնում փոխադարձ ապրանքաշրջանառության 1%-ին։
Սակայն, և այս առևտրական հոսքերն էլ ցամաքեցին նրանից հետո, երբ 2020 թվականի հոկտեմբերին Հայաստանի կառավարությունը արգելափակեց թուրքական ապրանքի ներկրումը, իսկ 2021 թվականի հունվարի 1-ից այդ որոշումը ձևակերպեց, որպես թուրքական ապրանքների մատակարարման նկատմամբ կիսամյա էմբարգո։ Էմբարգոն նորից երկարաձգվել էր անցյալ տարվա հունիսի վերջը, առավել ևս, Թուրքիայի հետ առևտրի արգելքը տարածվում էր նաև ֆիզիկական անձանց կողմից անձնական օգտագործման համար ներկրվող ապրանքների վրա։ Սակայն այդ, շատ բանում հուզական դեմարշը գրեթե աննկատելի մնաց Թուրքիայում, նրա արտաքին առևտրի վիթխարի մասշտաբների հաշվառմամբ (2021 թվականին Թուրքիայի արտահանումը ավելանալով 32,8%-ով, գերազանցել է 225 մլդ. դոլար) և ընդհակառակը, մեծ վնաս հասցրեց հենց Հայաստանին։ Հայաստանի տրանսպորտային մեկուսացությունը նրան թույլ չի տալիս թուրքական ապրանքները փոխարինել Հարավ-Արևելյան Ասիայից համանման ապրանքերով, էլ ավելի խնդրահարույց ստացվեց «թանկ» Եվրոպայից և ԱՄՆ-ից ապրանքների առաքումը։ Միայն Իրանից աճեցին առաքումները, թեև, ինչպես կասկածում են Հայաստանում, «իրանական» ներկրումների մի որոշ մասը նույն թուրքական ապրանքներն են, բայց վերագրանցված։ Հնարամիտ հայ բիզնեսը շարունակում էր սողանցքներ գտնել հարեւան Վրաստանից թուրքական ապրանքների ներմուծման համար, օրինակ՝ փոխելով պիտակներն ու շտրիխ կոդերը, ապրանքները վերափաթեթավորելով: Առավել ևս, էմբարգոն դրվել էր ոչ թե թուրքական ապրանքանիշերի, այլ Թուրքիայում արտադրվող ապրանքների վրա։ Հաշվի առնելով, որ հագուստի և կոշիկի որոշ թուրքական ապրանքանիշեր արտադրվում են Չինաստանում և Ասիայի այլ վայրերում, որոշ մատակարարողները պարզապես սկսեցին նույն ապրանքները ներմուծել այլ երկրներից: Բնական է, այս դեպքում բարձրացավ լոգիստիկայի ինքնարժեքը, կորան բիզնեսի եկամուտներն ու երկրի բյուջե հարկային վճարումները, էլ չասած այն մասին, որ բնակչությունը զրկվեց էժան ու որակյալ թուրքական ապրանքից։
Զարմանալի չէ, որ անցած տարվա վերջին Երևանը հասկացավ, որ Թուրքիայի հետ առևտրի էմբարգոյի երկարաձգումն անիմաստ զբաղմունք է, ընդ որում հենց Հայաստանին ավելի մեծ վնաս պատճառող, և ընթացիկ տարվա հունվարից կառավարությունը չընդունեց այն երկարաձգելու նոր որոշումը, դրանով հաներձ չեղարկելով ավելի քան մեկ տարի գործած արգելքը։
Արդյունքում, 2022 թվականի հունվար-փետրվարին Թուրքիայից Հայաստան է ներկրվել 22,8 մլն դոլարի ապրանք, ինչը չորս անգամ գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը։ Ավելին, Հայաստանը ուսումնասիրում է հումքի և կիսաֆաբրիկատների որոշ տեսակների, ինչպես նաև մսի և քաղցրահամ ջրի արտահանման հնարավորությունը։ «Թուրքիայի հետ սահմանների բացման և առևտրի վերականգնման անմիջական ազդեցությունը Հայաստանի համար կարող է հասնել 30 տոկոս տնտեսական աճի։ Ըստ էության, Թուրքիայից Հայաստան ներկրումն արդեն թույլատրված է, և այսօր անհրաժեշտ է ձգել արտահանումը։ Այսինքն, այս առումով ժամանակի ընթացքում միայն շահելու ենք»,- օրերս ասել է Հայաստանի տնտեսության նախարար Վահան Քերոբյանը։ Նա այնպես նաև անդրադարձել է Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների նորմալացման անհրաժեշտության հարցին՝ հիշեցնելով, որ Բրյուսելում Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի վերջին հանդիպումից հետո որոշվել է մինչև ապրիլի վերջ ստեղծել հայ-ադրբեջանական սահմանների սահմանազատման և սահմանագծման հարցերով երկկողմ աշխատանքային խումբ։
Այնուամենայնիվ, որոշ հայ գործարարները, իսկ ավելի հաճախ՝ ընդդիմության ղեկավարները և կողմնակալ ԶԼՄ-ները դեռևս կարծիք են հայտնում, որ թուրքական ապրանքների վրա էմբարգոյի վերացումը վաղաժամ է, քանի որ թուրքական ապրանքների նկատմամբ հայկական արդյունաբերության և դրանց արտադրանքի մրցունակությունը ցածր է, և Այս տարի այն էլ ավելի է տուժում գազի, էլեկտրաէներգիայի և ջրի սակագների բարձրացումից։ Առևտրային ավտարկիայի կողմնակիցները պնդում են, որ Հայաստանում ցանկացած արտադրության հումք ներկրվում է, իսկ Թուրքիան ինքն է հումքի ամենամեծ արտադրողը, ուստի այս երկրի հետ մրցակցելը շատ դժվար է։ Այսպիսով, Պետեկամուտների կոմիտեյի նախկին ղեկավար Դավիթ Անանյանի խոսքով, Թուրքիայի հետ սահմանների բացման և առևտրային հարաբերությունների ազատականացման դեպքում Հայաստանը կվերածվի թուրքական ապրանքների մեկ այլ շուկայի և աստիճանաբար կդառնա թուրքական տնտեսությունից կախված երկիր, իսկ ազգային արտադրության և արդյունաբերության մասին, կարելի է բոլորոավին մոռանալ, քանի որ հայկական ապրանքների ինքնարժեքը միշտ ավելի բարձր է լինելու թուրքականից։ Համանման կարծիքի է նաև «Ալտերնատիվա» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար Թաթուլ Մանասերյանը. «Հարևան Թուրքիայում ստեղծվել է ոչ միայն տեղական արտադրություն, այլև լայնորեն տարածված են աշխարհի առաջատար երկրներ՝ Գերմանիայի, Ֆրանսիայի և այլնի հետ համատեղ ձեռնարկություններ։ Կարևոր դեր է խաղում նաև «մասշտաբային էֆեկտը»՝ որքան շատ ապրանքներ արտադրվեն, այնքան ցածր է դրանց ինքնարժեքը, էլ չասած այն մասին, որ թուրքական կառավարությունը սուբսիդավորում է արտահանումը»։
Նման պնդումների պարզունակությունն ակնհայտ է նույնիսկ թեմային անտեղյակ ընթերցողների համար: Իսկ միթե՞ նմանատիպ իրավիճակ չի կազմավորվում հարեւան Իրանից, առավել եւս՝ Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) երկրներից ապրանքների ներմուծման հետ, որոնց հետ Հայաստանը գործում է առանց մաքսատուրքի առևտրի կանոններ։ Իրանական, ղազախական, ռուսական կամ բելառուսական ապրանքների արժեքը նույնպես մի կարգով ցածր է սեփական հումքի առկայության, էներգիայի ցածր սակագների, արտադրության շատ ավելի մեծ մասշտաբների, անմիջական և թաքնված արտահանումային սուբսիդիաների շնորհիվ, և այս բոլոր չափանիշներով հայ արտադրողների զուտ պարտություն են կրում։ Բայց չէ ո՞ր նման տնտեսական իրողությունները և առևտրային գործընկերների մրցակցային առավելությունները Հայաստանում վեճեր չեն հարուցում այլ երկրների հետ առևտուրն արգելելու անհրաժեշտության մասին։
Նախօրեին հայկական լրատվամիջոցները մեջբերել էին տվյալներ, որոնց համաձայն, այս տարվա առաջին եռամսյակում թղթե հիգիենայի ապրանքներ, հագուստ, օճառներ և լվացող միջոցներ, տետրակներ և այլն հայ արտադրողները ստիպված եղան կրճատել արտադրությունը, ինչը պայմանավորված էր թուրքական նմանատիպ ապրանքները ավելի ցածր գներով երկիր առաքվելու պատճառով։ «Արդյունքում, տեղական շուկայում երբեմն տեղի են ունենում կտրուկ գնանկումներ (գների ընդհանուր մակարդակի նվազում), իսկ տեղական արտադրողները մնում են գործից դուրս»,- համարում է «Դաշնակցություն» ՀՅԴ-ի ներկայացուցիչ, տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանը։
Եվ նորից ծագում է ողջամիտ հարց. ինչո՞ւ Հայաստանը չպետք է օգտագործի մաքսային գործիքների լայն զինանոցը (տուրքեր, ԱԱՀ, ակցիզներ) և գրագետ կարգավորի առևտուրը Թուրքիայի հետ՝ օգտագործելով մաքսային արգելքներ ապրանքների ամենակարևոր խմբերի համար, պաշտպանելով տեղական արտադրությունը։ Իրականում նման իրավիճակի դեպքում այդպես են վարվում ամբողջ աշխարհում, այլ ոչ թե արմատախիլ են անում առևտրական կապերը։
Էլ ավելի միամիտ են երևում Պարսյանի բողոքները այն կապակցությամբ, որ Թուրքիան, օգտվելով Արևմուտքի հակառուսական պատժամիջոցներից, Ռուսաստան է մատակարարում էժան ապրանքների մեծ ծավալներ, որոնց հետ հայկական արտահանման նմանատիպ ապրանքները չեն կարող մրցակցել։ «Շատ դեպքերում մեր արտադրանքը համեմատաբար թանկ է թուրկականից, ուստի ռուս սպառողը մեր արտադրանքը չի գնում։ Մեր տարածաշրջանում չկա մի երկիր, որտեղ մենք չմրցակցենք թուրքական ապրանքների հետ»,- նշել է Պարսյանը՝ ընդգծելով, որ հայ արտադրողների վիճակը թույլ չի տա ավելացնել մատակարարումները ԵԱՏՄ երկրների շուկաներ, քանի որ ռուսական ռուբլու արժեզրկումը զգալիորեն թուլացրել է Հայաստանի արտահանման դիրքերը։
Նման փաստարկները բոլորովին անհեթեթ են. հավակնությունները հաջողակ թուրք արտահանողների դեմ, որոնք «կանխում են» Հայաստանի սնանկացած տնտեսության առաջխաղացումը հարևան շուկաներում, պահանջում են հատուկ վերաբերմունք, որը հասանելի է միայն «հայկական աշխարհի» հետևորդներին։ Մի խոսքով, բոլոր նման փաստարկներն ավելի քան անհամոզիչ են թվում և, հաշվի առնելով հայերի հինգ-վեց սերունդների կողմից սնուցված թուրքական ամեն ինչի նկատմամբ անհամաչափելի վախերը, պարզ է դառնում, որ Թուրքիայի հետ ազատ առևտուրը կանխելու լուրջ տնտեսական պատճառներ պարզապես գոյություն չունեն, անհրաժեշտ է ընդամենը ապագա հեռանկարների սթափ տեսլականը։
Այնուամենայնիվ, Հայաստանի տնտեսության նախարարությունում և Կենտրոնական բանկում, երկրի կառավարությունում և գործարար շրջանակներում կան ղեկավարներ, որոնք շատ հստակ գիտակցում են, որ առանց սահմանների շուտուփույթ ապաշրջափակմանը, օդային տրանսպորտի վերականգնմանը, ավտոմոբիլային և երկաթուղային հաղորդակցությունների բացմանը, Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ լիարժեք առևտրային, ներդրումային և ֆինանսական համագործակցության հաստատմանը, Հայաստանի տնտեսության մոտ չկա և չի կարող լինել լիարժեք աճի շոշափելի հեռանկար։ Ավելի ճիշտ, կա միայն մեկ հեռանկար՝ օտար երկիրը դեռ կմնա տրանսպորտային և լոգիստիկ փակուղում, և հակառուսական պատժամիջոցների պատճառով ԵԱՏՄ տարածաշրջանում սպասվող տնտեսական խնդիրների ֆոնին բիզնեսի անկումն էլ ավելի խորը կլինի, իսկ քաղաքացիների կյանքն կլինի էլ ավելի անհույս։
Սակայն Թուրքիայի, իսկ ապագայում Ադրբեջանի հետ գործարար կապերի նորմալացման հեռանկարը հնարավոր է միայն այն բանից հետո, երբ Երևանը վերջնականապես հրաժարվի իր էքսպանսիոնիստական նկրտումներից, ճանաչի միջազգայնորեն ճանաչված սահմանները և ոչ թե խոսքով, այլ գործով կսկսի իր հարևանների հետ կառուցել քաղաքական և դիվանագիտական հարաբերություններ։

Cтрашны ли турецкие экспортеры для армянской экономики?
Культивируемая десятилетиями ненависть ко всему турецкому нередко принимает в Армении иррациональные формы, заставляя сомневаться в наличии в этой стране элементарного делового расчета. Минуло около трех месяцев, как армянское правительство сняло эмбарго на импорт турецких товаров, и уже в стране выражают недовольство возросшей конкуренцией и выискивают угрозы зависимости от турецкой экономики. Тем не менее, армянские реалии таковы, что местные производители не в состоянии конкурировать с любым импортом, более того, на фоне девальвации российского рубля существенно ослабли позиции армянских экспортеров. Так или иначе, но наиболее трезвые представители власти и бизнеса в Армении не видят альтернативы нормализации деловых связей с Турцией и Азербайджаном.
Несмотря на отсутствие официальных торговых связей с Турцией, армянский бизнес за последние 30 лет умудрялся выстраивать некое подобие торговых отношений с западным соседом, правда, окольными путями, при посредничестве третьих стран. До недавнего времени армянские импортеры вели активную торговлю с Турцией через соседнюю Грузию, и этот бизнес процветал в силу доступной логистики, быстрой доставки, возможности завозить небольшими партиями и платить в рассрочку. Приблизительно 50% всей одежды и обуви в Армению доставлялось из Турции, весьма значительной была доля импорта электротоваров, стройматериалов, продовольствия. При оценке статистики предвоенных лет можно отметить, что в среднем за год в Армению поставлялось турецких товаров на $250-270 млн, и это составляло всего 0,14% совокупного турецкого импорта. Напротив, для Армении с ее слабой экономикой эти торговые отношения обеспечивали свыше шести процентов всего торгового оборота, не говоря уже о том, что качественные и сравнительно дешевые турецкие товары занимали значительную нишу потребительского сегмента розничной торговли. В свою очередь, Армения поставляла в Турцию через третьи страны необработанные меха, кожевенное сырье, металлолом, в небольшом количестве изделия пищепрома. Однако поставки армянского сырья едва достигали 1% от взаимного товарооборота.
Впрочем, и эти торговые ручейки иссякли после того, как в октябре 2020 года армянское правительство ввело запрет на ввоз турецкой продукции, а с 1 января 2021 году оформило это решение в виде полугодового эмбарго на поставку турецких товаров. Эмбарго было вновь продлено в конце июня прошлого года, более того, запрет на торговлю с Турцией распространился и на товары, ввозимые физическими лицами для личного пользования. Однако этот во многом эмоциональный демарш остался практически незамеченным в Турции с учетом масштабов ее внешней торговли (турецкий экспорт в 2021 году превысил $225 млрд, увеличившись на 32,8%) и, напротив, нанес немалый ущерб самой Армении. Транспортная изолированность Армении не позволяет ей заместить турецкие товары на аналогичную продукцию из региона Юго-Восточной Азии, еще более проблемной получилась доставка товаров из «дорогих» Европы и США. Выросли поставки лишь из Ирана, причем, как подозревают в Армении, какая-то часть «иранского» импорта - это те же турецкие товары, но переоформленные. Изобретательный армянский бизнес по-прежнему находил лазейки для импорта турецких товаров из соседней Грузии: например, меняя маркировку и штрих-коды, переупаковывая продукцию. Более того, эмбарго вводилось не на турецкие бренды, а на произведенную на территории Турции продукцию. С учетом того, что некоторые турецкие бренды одежды и обуви производятся в Китае и иных странах Азии, некоторые поставщики просто начали импортировать те же товары, но из других стран. Разумеется, в этом случае повышалась себестоимость логистики, терялись доходы бизнеса и налоговые отчисления в бюджет страны, не говоря уже о том, что население лишилось дешевых и качественных турецких товаров.
Не удивительно, что к концу прошлого года в Ереване пришли к пониманию, что продление эмбарго на торговлю с Турцией бессмысленное занятие, к тому же наносящее больший вред самой Армении, и с января текущего года правительство не приняло нового решения о его продлении, тем самым отменив действовавший более года запрет.
В итоге в январе-феврале 2022 года из Турции в Армению было импортировано товаров на $22,8 млн, что в четыре раза больше, чем за аналогичный период прошлого года. Более того, в Армении изучают возможность наладить экспорт некоторых видов сырья и полуфабрикатов, а также мяса и пресноводной рыбы. «Ближайший эффект от открытия границ и возобновления торговли с Турцией может достигнуть 30% экономического роста для Армении. По сути, импорт из Турции в Армению уже разрешен, и сегодня необходимо подтягивать экспорт. То есть в этом отношении мы со временем будем только выигрывать», - сказал на днях министр экономики Армении Ваан Керобян. Он также затронул вопрос необходимости нормализации отношений с Азербайджаном, напомнив, что после недавней встречи премьер-министра Армении с президентом Азербайджана в Брюсселе было решено до конца апреля создать двустороннюю рабочую группу по делимитации и демаркации армяно-азербайджанской границы.
Однако, некоторые армянские предприниматели, а еще чаще лидеры оппозиции и ангажированные СМИ все еще высказывают мнения, что отмена эмбарго на турецкие товары преждевременна, так как конкурентоспособность армянских производств и их продукции по отношению к турецким товарам низка, а в текущем году еще больше страдает из-за повышения тарифов на газ, электроэнергию и воду. Сторонники торговой автаркии утверждают, что в Армении сырье для любого производства импортируется, а Турция сама является крупнейшим производителем сырья, поэтому конкурировать с этой страной очень сложно. Так, по словам экс-главы Комитета госдоходов Давида Ананяна, в случае открытия границ с Турцией и либерализации торговых отношений Армения превратится в еще один рынок для турецких товаров и постепенно станет зависимой от турецкой экономики страной, а о национальном производстве и промышленности и вовсе можно забыть, поскольку себестоимость армянских товаров будет всегда выше турецких. Аналогичных суждений придерживается и руководитель исследовательского центра «Альтернатива» Татул Манасерян: «В соседней Турции налажено не только местное производство, но и широко распространены совместные предприятия с ведущими странами мира - Германией, Францией и т.д. Немаловажную роль играет и «эффект масштаба» - чем больше товаров производится, тем ниже их себестоимость, не говоря уже о том, что турецкое правительство субсидирует экспорт».
Примитивность подобных претензий очевидна даже для не посвященных в тему читателей. А разве не аналогичная ситуация складывается с импортом товаров из соседнего Ирана и тем более стран Евразийского экономического союза (ЕАЭС), с которыми у Армении действуют правила беспошлинной торговли? Себестоимость иранского, казахстанского, российского или белорусского товара также на порядок ниже в силу наличия собственного сырья, более низких тарифов на энергию, значительно больших масштабов производства, прямых и скрытых экспортных субсидий, и по всем этим параметрам армянские производители проигрывают вчистую. Но ведь подобные экономические реалии и конкурентные преимущества торговых партнеров не вызывают в Армении споров о необходимости запретов на торговлю с остальными странами?!
Накануне армянские СМИ привели данные, согласно которым в первом квартале текущего года армянские производители бумажной гигиенической продукции, швейных изделий, мыла и моющих средств, тетрадей и т.д. были вынуждены снизить производство в силу поступления в страну аналогичной турецкой продукции по более низким ценам. «В результате на местном рынке порой возникают резкие дефляции (снижение общего уровня цен), а местные производители оказываются за бортом», - считает представитель АРФ «Дашнакцутюн» экономист Сурен Парсян.
И опять возникает резонный вопрос: почему бы Армении не использовать широкий арсенал таможенных инструментов (пошлины, НДС, акцизы) и грамотно регулировать торговлю с Турцией, используя тарифные барьеры по наиболее критичным группам товаров, защищая местное производство? Собственно, так поступают во всем мире в аналогичной ситуации, а не прерывают торговые связи на корню.
Еще более наивными выглядят жалобы Парсяна на то, что Турция, пользуясь антироссийскими санкциями Запада, поставляет в РФ большие объемы дешевых товаров, с которыми не может конкурировать аналогичная армянская экспортная продукция. «В большинстве случаев наша продукция сравнительно дороже турецкой, поэтому российский потребитель не покупает наши товары. В нашем регионе нет страны, где мы бы не конкурировали с турецкими товарами», - отметил Парсян, подчеркнув, что состояние армянских производителей не позволит увеличить поставки на рынки стран ЕАЭС, поскольку девальвация российского рубля существенно ослабила экспортные позиции Армении.
Подобные аргументы и вовсе абсурдны: претензии к успешным турецким экспортерам, «мешающим» несостоятельной армянской экономике продвигаться на соседних рынках, требуют особого мироощущения, доступного лишь близким к «армянскому миру» адептам. Словом, все подобные аргументы выглядят более чем неубедительно и, принимая во внимание взращенные у пяти-шести поколений армян иррациональные страхи ко всему турецкому, становится понятно, что серьезных экономических причин для недопущения свободной торговли с Турцией просто не существует, необходимо лишь трезвое видение будущих перспектив.
Впрочем, в Минэкономики и Центробанке Армении, в правительстве и деловых кругах страны имеются руководители, весьма четко осознающие, что без скорейшего разблокирования границ, возобновления авиасообщения, открытия автомобильных и железнодорожных коммуникаций, налаживания полноценной торговли, инвестиционного и финансового сотрудничества с Турцией и Азербайджаном у армянской экономики нет и не может быть ощутимых перспектив для полноценного роста. Точнее, перспектива одна - страна-аутсайдер по-прежнему останется в транспортно-логистическом тупике, причем на фоне ожидаемых экономических проблем в регионе ЕАЭС из-за антироссийских санкций падение бизнеса будет еще глубже, а жизнь граждан еще более безвыходной.
Однако, перспектива нормализации деловых связей с Турцией, а в перспективе и с Азербайджаном возможна только после того, как в Ереване окончательно откажутся от экспансионистских устремлений, признают международно признанные границы и не на словах, а на деле начнут выстраивать политико-дипломатические отношения с соседями по региону.