FAO-ն ընդօրինակում է «խելացի գյուղեր» ստեղծելու Ադրբեջանի փորձը Caliber.Az-ի ակնարկը
Ադրբեջանը շարունակում է ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության ООН (FAO) հետ մի շարք ռազմավարությունների և նոր մարտահրավերների արձագանքման ծրագրերի շուրջ հաջող համագործակցությունը։ «FAO»-ի հետ գործընկերության մեջ Ադրբեջանը իրագործել է սովի դեմ պայքարի, պարենային անվտանգության, ագրոհատվածում ժամանակակից տեխնոլոգիաների զարգացման ՄԱԿ-ի բազմաթիվ նպատակային խնդիրներ, և այսօր պատրաստ է նաև գյուղատնտեսության թվայնացման ոլորտում փորձի փոխանակմանը։ Գյուղատնտեսական արտադրության ոլորտում ՏՏ տեխնոլոգիաների ներդրման, այդ ոլորտում կառավարման և վերահսկման ընթացակարգերի թվայնացման շուրջ համագործակցության հարցերը քննարկվել են Ադրբեջանի գյուղատնտեսության նախարարության կողմից «FAO»-ի աջակցությամբ նախօրեին Բաքվում անցկացված «Հայացք դեպի ապագա. Անցում դեպի թվային գյուղատնտեսություն» թեմայով միջազգային խորհրդաժողովի ընթացքում։
Արդեն մոտ 27 տարի Ադրբեջանը «FAO»-ի հետ համագործակցում է, որպես այդ միջազգային կազմակերպության անդամ պետություն։ FAO-ի հետ համագործակցությամբ հանրապետությունում իրագործվել են ՄԱԿ-ի՝ սովի, պարենային անվտանգության ապահովման, գյուղատնտեսական հատվածում ժամանակակից տեխնոլոգիանների զարգացման և այլ նպատակային խնդիրներ։ Եվ այս համատեղ աշխատանքը մինչև այսօր չի կորցրել իր արդիականությունը, հաշվի առնելով գլոբալ ագրարարային շուկաների անհավասարակշռության և պարենային ապրանքների գների աճի հետ կապված մարտահրավերները։ «FAO»-ի հետ Ադրբեջանի համագործակցությունը շարժվում է նոր ուղղություններով, ինչի կապակցությամբ անցյալ տարվա նոյեմբերին Միլլի Մեջլիսը որոշել է երկարաձգել համատեղ գործընկերության ծրագրի ժամկետը։
Շարունակելով մեր երկրի հետ ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակներին հասնելու համար հիմնական ուղղությամբ համագործակցությունը, այսօր FAO-ն, որպես կարևոր երկրագրական առաջնահերթություն է սահմանել գյուղատնտեսության ոլորտում էլեկտրոնային համակարգերի ներդրման հարցերում համագործակցության ուժեղացումը։ «Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Ադրբեջանին գյուղատնտեսության ոլորտի թվայնացման ուղղությամբ հաջող բարեփոխումներ իրականացնելու համար։ Այսօր «FAO»-ի գլոբալ օրակարգի առանցքային կետերն են նշանակվում գյուղատնտեսության թվայնացման և նորարարությունների ներդրման ուղղությամբ ջանքերը, և մենք հուսով ենք, որ Ադրբեջանի գործունեությունը այս ուղղությամբ հաջող կլինի»,- Բաքվի «Հայացք դեպի ապագա. Անցում դեպի թվային գյուղատնտեսություն» գիտաժողովի ժամանակ ասել է ՊԳԿ-ի գլխավոր տնօրեն Ցյույի Դունյույին:
Գյուղատնտեսության ոլորտում նորարարական տեխնոլոգիաների ներդրման ասպեկտները քննարկվել են նաև՝ նույն օրը Ադրբեջանի նախագահի և FAO-ի գլխավոր տնօրենի տեսազրույցի ընթացքում։ Նշելով, որ գյուղատնտեսության զարգացումը և պարենային անվտանգության ապահովումը հանդիսանում է կառավարության կարևոր առաջնահերթություններից մեկը՝ Իլհամ Ալիևն ընդգծել է, որ ներկա ժամանակ մշակվում են ազատագրված տարածքներում գյուղատնտեսության զարգացման պլանները։ Ղարաբաղի տարածաշրջանում գյուղատնտեսության ոլորտի վերածննդի ծրագրերի կարևորագույն ուղղություն է նշանակվել արտադրության և վերամշակման ոլորտներում բարձր տեխնոլոգիաների ներդրումը։
«Ադրբեջանը արդյունավետորեն համագործակցում է «FAO»-ի հետ մի շարք ռազմավարությունների և նոր մարտահրավերներին արձագանքելու համար ծրագրերի շուրջ: Այսօր մենք մտադիր ենք պատմել գյուղատնտեսության թվայնացման ոլորտում մեր փորձի մասին, ինչպես նաև ծանոթանալ այլ երկրների ձեռքբերումներին։ Մեզ անհրաժեշտ է ապահովել ամբողջ գյուղատնտեսական ոլորտի թվայնացումը, քանի որ դա թույլ կտա ոլորտին հարմարվել ապագա փոխակերպումներին»,- ասել է Ադրբեջանի գյուղատնտեսության նախարար Ինամ Քերիմովը՝ ելույթ ունենալով «Հայացք դեպի ապագա. Անցում դեպի թվային գյուղատնտեսություն» խորհրդաժողովում։ Գյուղատնտեսության գերատեսչության ղեկավարը նշել է, որ Ադրբեջանը երկար ճանապարհ է անցել գյուղատնտեսության թվայնացման ոլորտում, այդ աշխատանքը անցկացվում է երկրի բոլոր մարզերում, և այսօր առաջադեմ ՏՏ տեխնոլոգիաները ներդրվում են նաև ազատագրված տարածքներում։
Վերջին տարիներին Ադրբեջանին իրոք հաջողվել է զգալի առաջընթացի հասնել գյուղատնտեսական արտադրության կառավարման և վերահսկման գործընթացում ժամանակակից տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ներդրման ոլորտում, այդ մեխանիզմին միացնելով հարյուր հազարավոր ֆերմերային տնտեսություններ, ինչպես նաև վերամշակող մասնագիտացված ձեռնարկություններ և սպասարկման կառույցներ։ Այս գործընթացներում կարևորագույն դեր խաղացին վերջին չորս տարիների բարեփոխումները. մասնավորապես, խոսքը գյուղատնտեսության նախարարության կողմից ստեղծված «Էլեկտրոնային գյուղատնտեսություն» (EKTIS) ավտոմատացված տեղեկատվական համակարգի մասին է։ Համակարգի էլեկտրոնային տվյալների բազան (Big Data) ապահովում է աճեցված մշակաբույսերի ծավալի և կառուցվածքի հստակ պատկեր, բերքի կանխատեսումներ՝ թույլ տալով ֆերմերներին տեղեկացված լինել ընթացիկ առաջարկի և պահանջարկի մասին՝ օգնելով ընտրել այս սեզոնի համար առավել խոստումնալից և շահավետ մշակաբույսեր: «EKTIS» մեխանիզմն աննախադեպ դեր է խաղացել նաև ավելի քան 450 հազար ֆերմերների սուբսիդավորման ոլորտում կարգուկանոն հաստատելու, վերահսկողության ուժեղացման և այս գործընթացում թափանցիկության ապահովման գործում։ Ֆերմերները, անցնելով «EKTIS»-ում գրանցման պարզեցված ընթացակարգ, ստեղծում են իրենց անձնական հաշիվը, որը ցույց է տալիս ֆերմայի գտնվելու շրջանը, հողամասի տարածքը, աճեցված արտադրանքի տեսակը, ինչպես նաև հողի ագրոքիմիական վերլուծության արդյունքները։ Որից հետո ֆերմերներին ստանում են սուբսիդավորման ծրագրերի հասանելիություն, կարող են ստանալ իրենց հողամասի բերքատվության կանխատեսում, և շատ այլ օգտակար տեղեկություններ: «EKTIS»-ի թափանցիկ և տեղեկատվական բազայի հիմքում ընկած է նաև ֆերմերների համար արտոնյալ վարկավորման մեխանիզմը և գյուղատնտեսության ապահովագրության համակարգը, որի արդյունավետությունը վերջին երեք տարիների ընթացքում նկատելիորեն աճել է։
Վերջնական հաշվով, «Էլեկտրոնային գյուղատնտեսություն» համակարգի ստեղծումը նպաստել է չօգտագործվող հողերի գյուղշրջանառության մեջ ներգրավելուն, օգնել է բարելավել դրանց բերրիությունը՝ հողագործներին պարարտանյութերի, վառելիքի գնումների համար առավել արդյունավետ սուբսիդավորման հաշվին, ինչպես նաև օպտիմալացրել է մարզերում ջրի ծախսերը։
«Էլեկտրոնային գյուղատնտեսություն» տեղեկատվական համակարգի բազան համալրվում է նաև ադրբեջանական ցածր ուղեծրային օպտիկական «Azersky» արբանյակից, որը արժեքավոր տեղեկատվություն է տրամադրում գյուղատնտեսական հողերի ռեսուրսների, դրանց վիճակի, ջրային ռեսուրսների, էրոզիական գործընթացների, եղանակային փոփոխության և հողերի դեգրադացիայի վերաբերյալ ժամանակին նախազգուշացման մասին։ Ադրբեջանում գյուղատնտեսության թվայնացման ծրագրի շրջանակներում կիրառվում են նաև այլ առաջադեմ մեթոդներ. այսպես, ներդրվել է «Ագրոլիզինգ»-ի բերքահավաքային տեխնիկայի վրա GPS սենսորների տեղադրման պրակտիկան, ինչը հնարավորություն է տվել օպտիմալացնել և արագացնել ագրոտեխնիկական աշխատանքները, մի շարք գյուղատնտեսական պարկերում մեկնարկել է արտեզյան հորերի շահագործումն ավտոմատացնելու, «IoT» համակարգերի (համացանց-իրեր) և հեռաչափության կիրառմամբ ոռոգման տնտեսող համակարգերի և այլ փորձարարական նախագծեր։
Այսօր Ադրբեջանում գյուղատնտեսության թվայնացմանն ուղղված ջանքերն ընդգրկում են նաև այնպիսի կից ուղղություններ, ինչպիսին է պարենային անվտանգությունը: «Գյուղատնտեսության գործունեության ուժեղացման նախագծի շրջանակներում 2021 թվականին Բաքվում և Սումգայիթում մեկնարկել է գյուղատնտեսական կենդանիների էլեկտրոնային նույնականացման ուղղությամբ աշխատանքը, ինչը հնարավորություն է տվել վերահսկողություն ապահովել նրանց առողջության և սնուցման որակի վրա և այլն, այն տվել է շուկայում վաճառվող մսի և կաթնամթերքի որակը բարելավելու հնարավորություն», - ասել է գիտաժողովին մասնակցած Ադրբեջանի սննդամթերքի անվտանգության գործակալության նախագահ Գոշգար Թահմազլին։
Գյուղատնտեսության թվայնացման առաջադեմ մեթոդները՝ օգտագործելով «կանաչ» տեխնոլոգիաները և համակարգչային համակարգերը՝ ագրոտեխնիկական գործընթացների մոնիտորինգի և կառավարման համար, կդառնան Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի տնտեսական շրջանների գյուղատնտեսության ոլորտի զարգացման անկյունաքարը։ Խոսքը, մասնավորապես, Զանգիլանի և Ֆիզուլիի շրջաններում կառուցվող «խելացի» գյուղերի փորձարարական նախագծերի իրականացման մասին է։
«Զանգիլանի շրջանում Աղալը «խելացի» գյուղի նախագիծը բաղկացած է ձեռնարկությունների, տների կառուցում, այլընտրանքային էներգիայի զարգացում, համակարգչային համակարգերի ներդրում, որոնք կարող են օգտագործվել ոռոգման, գազի համակարգերի կառավարման համար և այլն հինգ բաղադրիչներից», - ասե լ է ֆորումի մեկ այլ մասնակից՝ ԱՀ գյուղատնտեսության նախարարությանն առընթեր ագրարային նորարարությունների կենտրոնի տնօրեն Աքբար Աբբասովը։
Մասնավորապես, Աղալը գյուղում 110 հեկտար տարածքում ավարտվել է (էկոլոգիական և նորարարական նյութերի օգտագործմամբ) 200 տների, չորս երկհարկանի ոչ բնակելի շենքերի, 360 աշակերտի համար նախատեսված դպրոցի և 60 երեխայի համար նախատեսված մանկապարտեզի շինարարության առաջին փուլը։ «Խելացի» գյուղի ծրագրի շրջանակներում ստեղծվում են տվյալների և վերլուծական կենտրոն և ոռոգման համակարգերի «խելացի» կառավարման համակարգ և 600 հա բերքի տարածք, այնուհետև կկառուցվեն ավտոմատացված ֆերմաներ և վերամշակման արտադրամասեր, ակտիվորեն կներդրվեն մշակաբույսերի և հողերի փոշոտումը վերահսկելու համար անօդաչու թռչող սարքեր: Նախատեսվում է թվային տեխնոլոգիաներ զարգացնել Ֆիզուլիի շրջանի երկրորդ «խելացի» գյուղում՝ Դովլեթյարլըում, որտեղ նախատեսվում է տեղադրել արևային մարտկոցներ, ինչպես նաև թվային համակարգեր ներդնել ջրային կուլտուրաների և թռչնաֆաբրիկաների զարգացման գործում։
Խելացի գյուղերի նախագծերի իրականացման ժամանակ Ադրբեջանը ներդնում է ամենաառաջադեմ տեխնոլոգիաներ և ծրագրային լուծումներ, ակտիվորեն համագործակցում է Թուրքիայից, Իսրայելից, եվրոպական երկրներից մասնագետների հետ և ընդհանրապես, արագացնելով գյուղատնտեսության ոլորտի թվայնացման գործընթացը, մեր երկիրն այժմ դասվում է հետխորհրդային տարածքի առաջնորդների շարքում։ Ուստի զարմանալի չէ, որ «FAO»-ն Ադրբեջանի փորձը դասել է, որպես լավագույնը էլեկտրոնային գյուղատնտեսության և ագրոարդյունաբերական համալիրի թվային փոխակերպման ոլորտում։ «Ուրախալի է, որ «FAO»-ն կիսվում է աշխարհում ամենաառաջադեմ փորձով գյուղատնտեսության թվայնացման ոլորտում և ակտիվորեն համագործակցում է այս ոլորտում, այդ թվում առաջ քաշելով «խելացի» գյուղի ներդրման նախաձեռնություն»,- նշել է նախարար Ի. Քերիմովը՝ հատուկ ընդգծելով, որ այդ նախաձեռնության իրագործման համար մյուս պետություններում ակտիվորեն կօգտագործեն Ադրբեջանում «խելացի» գյուղեր ստեղծելու փորձը։

FAO берет на вооружение опыт Азербайджана по созданию «умных сел»
Азербайджан продолжает успешное сотрудничество с Продовольственной и сельскохозяйственной организацией ООН (FAO) по ряду стратегий и программ реагирования на новые вызовы. В партнерстве с FAO Азербайджан реализовал многие целевые задачи ООН по борьбе с голодом, продовольственной безопасности, развитию современных технологий в агросекторе, и сегодня готов к обмену передовым опытом и в области цифровизации сельского хозяйства. Вопросы сотрудничества в сфере внедрения IT-технологий в область аграрного производства, цифровизации процедур управления и контроля в данной сфере обсуждались накануне в Баку в ходе международной конференции «Взгляд в будущее: Переход на цифровое сельское хозяйство», организованной Минсельхозом Азербайджана при поддержке FAO.
Уже около 27 лет Азербайджан сотрудничает с FAO в качестве государства-члена этой международной организации. В партнерстве с FAO в республике были реализованы многие целевые задачи ООН по борьбе с голодом, обеспечению продовольственной безопасности, развитию современных технологий в аграрном секторе и т.д. И эта совместная работа не утратила актуальности по сей день с учетом новых вызовов, связанных с разбалансировкой глобальных аграрных рынков и ростом цен на продовольствие. Сотрудничество Азербайджана с FAO продвигается в новых направлениях, в связи с чем в ноябре прошлого года Милли Меджлис принял решение продлить срок совместной программы партнерства.
Продолжая сотрудничать с нашей страной по магистральному направлению - достижению целей ООН по устойчивому развитию, сегодня в качестве важнейшего странового приоритета в FAO обозначили усиление партнерства в вопросах внедрения электронных систем в аграрной сфере. «Хочу поблагодарить Азербайджан за проведение успешных реформ по цифровизации сельскохозяйственного сектора. Сегодня ключевым пунктом глобальной повестки FAO значатся усилия по обеспечению цифровизации сельского хозяйства и внедрению инноваций, и мы надеемся, что деятельность Азербайджана в этом направлении будет успешной», - отметил генеральный директор FAO Цюй Дунъюй в ходе бакинского форума «Взгляд в будущее: Переход на цифровое сельское хозяйство».
Аспекты внедрения инновационных технологий в аграрной сфере также обсуждались в ходе состоявшейся в тот же день беседы в видеоформате между президентом Азербайджана и гендиректором FAO. Отметив, что развитие сельского хозяйства и обеспечение продовольственной безопасности является одним из важнейших приоритетов правительства, Ильхам Алиев подчеркнул, что в настоящее время разрабатываются планы развития сельского хозяйства на освобожденных территориях. Важнейшим же направлением программы возрождения аграрного сектора в Карабахском регионе обозначено внедрение высоких технологий в сферы производства и переработки.
«Азербайджан эффективно сотрудничает с FAO по ряду стратегий и программ реагирования на новые вызовы. Сегодня мы намерены рассказать о своем опыте в сфере цифровизации сельского хозяйства, а также ознакомиться с достижениями других стран. Нам необходимо обеспечить цифровизацию всей аграрной отрасли, так как это позволит адаптировать данный сектор к будущей трансформации», - сказал министр сельского хозяйства Азербайджана Инам Керимов, выступая на конференции «Взгляд в будущее: Переход на цифровое сельское хозяйство». Глава аграрного ведомства отметил, что Азербайджан прошел долгий путь в области цифровизации сельского хозяйства, эта работа ведется во всех регионах страны, и сегодня передовые IT-технологии внедряются и на освобожденных территориях.
За последние годы Азербайджан действительно сумел добиться существенного прогресса в сфере внедрения современных информационных технологий в процесс управления и контроля над аграрным производством, подключив к этому механизму многие сотни тысяч фермерских хозяйств, а также профильных перерабатывающих предприятий и сервисных структур. Важнейшую роль в этих процессах сыграли реформы последних четырех лет: речь, в частности, идет о созданной Минсельхозом автоматизированной информационной системе «Электронное сельское хозяйство» (EKTIS). Электронная база данных системы (Big Data) предоставляет четкую картину по объемам и структуре выращиваемых культур, прогнозам на урожай, позволяя информировать фермеров о текущем спросе и предложении, помогая выбрать наиболее перспективные и выгодные в данный сезон культуры. Механизм EKTIS сыграл беспрецедентную роль и в наведении порядка в сфере субсидирования свыше 450 тысяч фермеров, усилив контроль и обеспечив прозрачность в данном процессе. Фермеры, пройдя упрощенную процедуру регистрации в EKTIS, создают свой личный кабинет, где указывается район расположения фермерского хозяйства, площадь земельного участка, вид выращиваемой продукции, а также результаты агрохимического анализа почвы. После чего фермеры получают доступ к дотационным программам, могут получить прогноз урожайности на своем участке, и много другой полезной информации. На прозрачную и информативную базу EKTIS также опирается механизм льготного кредитования аграриев и система аграрного страхования, эффективность которых за последние три года заметно возросла.
В конечном счете, создание системы «Электронное сельское хозяйство» способствовало вовлечению в сельхозоборот неиспользуемых земель, помогло улучшить их плодородие за счет более эффективного снабжения земледельцев субсидиями на покупку удобрений, топлива, а также оптимизировало расход воды в регионах.
База информационной системы «Электронное сельское хозяйство» пополняется также за счет информации, поступающей от азербайджанского низкоорбитального оптического спутника Azersky, предоставляющего ценные сведения о ресурсах сельскохозяйственных земель, их состоянии, водных ресурсах, эрозийных процессах, своевременно предупреждая о климатических изменениях и деградации земель. В рамках программы цифровизации сельского хозяйства в Азербайджане применяются и другие передовые методики: так, внедрена практика установки GPS-датчиков на уборочную технику «Агролизинга», что позволило оптимизировать и ускорить агротехнические работы, в ряде агропарков стартовали пилотные проекты по автоматизации процесса работы артезианских скважин, экономных систем полива с применением IoT систем (интернет-вещей) и телеметрии и т.д.
Сегодня усилия по цифровизации сельского хозяйства в Азербайджане охватывает и такое смежное направление, как продовольственная безопасность. «В рамках проекта по усилению сельскохозяйственной деятельности в Баку и Сумгайыте в 2021 году стартовала работа по электронной идентификации сельскохозяйственных животных, что позволило обеспечить контроль над их здоровьем и качеством их питания, и т.д., это дало возможность повысить качество реализуемой на рынке мясомолочной продукции», - отметил принявший в работе форума председатель Агентства пищевой безопасности Азербайджана Гошгар Тахмазли.
Передовые методы цифровизации сельского хозяйства с применением «зеленых» технологий и компьютерных систем контроля и управления над агротехническими процессами станут краеугольным камнем развития аграрного сектора Карабахского и Восточно-Зангезурского экономических районов. Речь, в частности, идет о реализации пилотных проектов «умных» сел, строящихся в Зангиланском и Физулинском районах.
«Проект «умного» села Агалы в Зангиланском районе состоит из пяти компонентов, включающих строительство предприятий, домов, развитие альтернативной энергетики, внедрение компьютерных систем, с помощью которых можно управлять ирригацией, газовой системой и т.д.», - сообщил другой участник форума, директор Центра аграрных инноваций при Минсельхозе АР Акбар Аббасов.
В частности, в селе Агалы на территории 110 гектаров завершена первая стадия строительства (с использованием экологичных и инновационных материалов) 200 домов, четырех двухэтажных нежилых зданий, школы на 360 ученических мест и детского сада на 60 мест. В рамках проекта «умного» села создается дата- и аналитический центр и «умная» система управления оросительными системами и посевной площадью в 600 гектаров, затем будут построены автоматизированные фермы и перерабатывающие цеха, будут активно применяться беспилотники для контроля над урожаем и опылением земель. Цифровые технологии планируется развивать и во втором «умном» селе – Довлетъярлы в Физулинском районе, где намечено установить солнечные панели, а также внедрять цифровые системы в развитие аквакультуры и птицеводческих хозяйств.
В реализации проектов «умных» сел Азербайджан внедряет самые передовые технологии и программные решения, активно сотрудничает со специалистами из Турции, Израиля, стран Европы, и в целом, форсировав процесс цифровизации аграрного сектора, наша страна сегодня значится в числе лидеров постсоветского пространства. Поэтому неудивительно, что FAO определила опыт Азербайджана лучшим в сфере электронного сельского хозяйства и цифровой трансформации АПК. «Отрадно, что FAO делится самым передовым в мире опытом в сфере цифровизации сельского хозяйства и активно сотрудничает в этой сфере, в том числе продвигая инициативу внедрения «умного» села», - отметил министр И.Керимов, особо подчеркнув, что для реализации этой инициативы в других государствах будет активно использоваться опыт создания «умных» сел в Азербайджане.