01 Հունիսի 2022 18:06
Մենք ունենք համառ թշնամի: Չի ուզում մարդավարի ապրել, քացի է տալիս, փորձում է կծել, խորամանկում ու նվնվում է։ Բայց համառության առումով մենք չենք զիջում մեր հարևաններին։ Մենք այսքան տարի սպասել և հասել ենք մեր նպատակին, ուստի ևս մի երկու տարի սպասելը մեզ համար խնդիր չէ։ Հարևանների վրա ճնշում գործադրելու համար ունենք բավականաչափ գործիքներ։ Մտրակն ու կարկանդակը գործուն բաներ են, մարդկությունը դեռ չի գտել համոզելու ավելի լավ միջոց։
Մի ձեռքով ցույց կտանք կարկանդակ, որը թշնամին կարող է ստանալ օրինակելի, նույնիսկ կասեի, անբասիր պահվածքի դեպքում (համատեղ նախագծեր, կոմունիկացիաների ապաշրջափակում, ներդրումներ), մյուս ձեռքով՝ մտրակ, որը երբեք բաց չենք թողնի։ մեր ձեռքերով (կարկանդակը կարող ր դեֆիցիտ լինել, ամեն ինչ պատահում է, իսկ ահա մտրակը՝ երբեք և ոչ մի դեպքում): Եվ մենք կժպտանք՝ գիրծի դնելով մեր ողջ հմայքը, քանի որ մարդկանց դուր է գալիս, երբ ժպտում ես։ Ձեր տարածքով՝ հարևաններ, կարող են անցնել խողովակաշարեր, առևտրային ուղիներ, հաղորդակցություններ։ Կարող են անցնել նաև մեր տանկերը: Այնպես որ՝ ընտրությունը ձերն է. մենք արել ենք այն ամենը, ինչ կարողացել ենք, և ունենք համապատասխան ծրագրեր ցանկացած հնարավոր սցենարի համար։
Մենք ոչ մեկից սեր չենք պահանջում, մենք Կոստյա Օստենբակենը չենք, նրանք էլ մեզ համար Ինգա Զայոնց չեն։ Մեզ պետք է խաղաղություն մեր հարևանների հետ և բացառապես մեր պայմաններով։ Որովհետև մենք հաղթել ենք: Հարևաններ, նայեք ձեր ժողովրդագրական վիճակին, հասկացեք՝ երկու տասնյակ զոհը ձեզ համար աղետի նման մի բան է… և ժողովրդագրությանը չի կարելի խաբել, ինչպես աշխարհագրությունը չի կարելի շրջանցել. մենք այստեղ ենք, շատ մոտ ենք, մեծ հաճույքով կարող ենք կազմակերպել ապադաշնակցականացում, ապանժդեհացում և շատ այլ հետաքրքիր «ապա»-ներ: Օրինակ՝ նոյեմբերի 10-ի համաձայնագրի դենոնսացիան (չեղյալ հայտարարումը): Գործողության լիակատար ազատության վերապահում, խաղաղություն պարտադրում և ապազգայնացնում: Հատուկ բարդ մեթոդներով:
Միջազգային իրավունքին դիմելն անիմաստ է: Ինչպես ասում էր Կոզմա Պրուտկովը՝ ճիշտ զինվորական հանդերձանքի մոտ բոլոր սահմանադրությունները արհամարհելի են։ Հավատացեք մեր փորձին, չէ՞ որ մենք էինք այդ միջազգային իրավունքի մասին բոլոր հարթակներից խոսողը։ Բոլորը թքած ունեն, թղթերն անզոր են, իսկ բանաձևերը ոչինչ չեն պարտադրում։ Եկել է «իրավունքներ» պահանջելու ձեր հերթը։ Բայց ոչ ոք չի լսի, չկա երջանկություն, և քո բախտն ինչ-որ տեղ ուշանում է: Դուք դեռ հույսը դնում եք ձեր «դաշնակիցների» վրա՞։ Դժգո՞հ եք նրանցից։ Հասկանում եմ, հասկանում եմ, շատ լավ հասկանում եմ ձեզ, հարևաններ, դուք անխուսափելիորեն կկատաղեք, եթե նույնիսկ ձեր դաշնակիցներն են ինչ-որ բան պահանջում, ինչ-որ բողոք ներկայացնում... Գումարած դրան՝ միայն Աստված գիտի, թե ինչ կարող են նրանք պահանջել իրենց դաշնակցային օգնություն դիմաց ... Գուցե մեկ ռուբլի, գուցե երկու, կամ գուցե նրանք ձեզ ընդհանրապես առանց անդրավարտիքի կթողնեն ... սարսափելի է, այնպես չէ՞:
Ինչ վերաբերում է սահմանին իրավիճակն ապակայունացնելու ձեր անբարեխիղճ փորձերին... Մի արեք, դա կարող է շատ վատ ավարտ ունենալ։ Հակառակորդի նկատմամբ դաժանությունը միանգամայն արդարացված է և տնտեսապես նպատակահարմար, քանի որ այն կփրկի և՛ մեր զինվորների, և՛ խաղաղ բնակիչների կյանքը...
Ընդ որում՝ «Ադրբեջանի ուղղությամբ կրակելու մասին» մտածելն անգամ պետք է սարսափեցնի հակառակորդին՝ պատկերացնելով անխուսափելի հետևանքները. «Գիշերը կգան, ինձ կտանեն, իսկ ես չեմ ուզում արագ մահ մուրալ»,- այսպես պետք է մտածի թշնամու ցանկացած զինվոր։ Կվերցնենք, ին շա Ալլահ։ Ցուցադրաբար, և ոչ միայն մեկին: Այնպես որ՝ ծուռ մի նայի, աչքդ կհանեմ, ատամ մի ցույց տուր, կքաշեմ առանց լիդոկայինի, մատ մի թափ տուր, թևդ կպոկեմ մինչև ուսդ: Եվ քանի դեռ ականջներդ չեն տուժել՝ ուշադիր լսիր: Մենք ունենք որոշ մտքեր, որոնք նյութականացվում են պատրաստված պլանների մեջ: Օրինակ՝ Խոջալիում մեր ժողովրդին սպանողների ցուցադրական ոչնչացումը։ Բոլոր նրանց, ովքեր կոտորել են, և բոլոր նրանց, ովքեր հրաման են տվել։
Մենք այլևս չենք կարծում, որ ձեզ հետ կարելի է կատակել, և միջոցներ կձեռնարկենք, որպեսզի դուք հասկանաք մեր մտադրությունների լրջությունը։ Եվ մենք դա կանենք առանց էմոցիաների, առանց կրքի։ Սա էլ ավելի մեծ վախի մեջ կգցի թշնամուն։ Մենք չենք սպանում, մենք ազատվում ենք վնասատուներից: Մեր գյուղատնտեսական հողերի դերատիզացում: Վստահ եմ, որ մենք հնարավորություն ունենք բռնել ինչ որ անջատողական «նախարարի», տանել Բաքու ու դատել։ Ինձ ինչ-որ բան ինձ հուշում է, որ մեր համբերության բաժակն արդեն լցվում է, և մոտ ապագայում «դա» կարող է տեղի ունենալ։ Այնպես որ, մեծ հաշվով, ձեր համառությունը աշխատում է մեր օգտին։ Ժամանակի նման: Ինչո՞ւ։ Որովհետև ժողովրդագրական վիճակը...
Ժորժ Առնոն հրաշալի պատմվածք ունի «Դու մեզ հետ ես, Դոմինգո»։ Դեպքը տեղի է ունենում Հարավային Ամերիկայում Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի վերջում։ Այնտեղ են ժամանում մի խումբ իտալացի ֆաշիստներ, որոնք ժամանակին հասկացել են, որ շուտով Մուսոլինիին կկախեն և հերթը կհասնի իրենց: Նրանք փորձում են իրենց կարգուկանոնը հաստատել օտար երկրում՝ իջեցնելով բեռնափոխադրումների գները։ Սա դուր չի գալիս տեղի աշխատողներին, և նրանք հրաժարվում են բարձել նացիստների մեքենաները: Դրանից հետո վերաբնակիչների ղեկավարը, գրեթե ծնկի իջած, աղաչում է տեղի արհմիության նախագահին դադարեցնել գործադուլը։ Եվ հիանալի երկխոսություն.

Мир на наших условиях Как мы будем все реорганизовывать
Противник нам попался упрямый. Не хочет жить по-человечески, брыкается, укусить норовит, хитрит и ноет. Но в плане упрямства мы соседям не уступаем. Столько лет ждали – и своего добились, так что, еще пару лет подождать для нас не проблема. Инструментов для давления на соседей у нас хватает. Кнут и пряник – штуки действенные, человечество до сих пор не придумало лучших способов убеждения.
Одной рукой мы будем показывать пряники, которые противник может получить в случае примерного, я бы даже сказал, безупречного поведения (совместные проекты, разблокировка коммуникаций, инвестиции), другой рукой – кнут, который мы из рук никогда не выпустим (пряники могут быть дефицитом, всякое случается, а вот кнуты – никогда и ни при каких обстоятельствах). И будем улыбаться, вложив в улыбку все наше обаяние, потому что людям нравится, когда им улыбаются. Через вас, соседи, могут пройти трубопроводы, торговые пути, коммуникации. А могут пройти наши танки. Так что выбор за вами: мы сделали все, что смогли сделать, и у нас есть соответствующие планы при любом возможном варианте развития событий.
Любви мы ни от кого не требуем, мы не Костя Остенбакен, а они нам не Инга Зайонц. Нам нужен мир с соседями, и исключительно на наших условиях. Потому что мы победили. Посмотрите на свою демографию, соседи, поймите: два десятка убитых для вас – это нечто, близкое к катастрофе… а демографию не обмануть, так же как и не обойти географию - мы ведь тут, мы рядом, мы очень близко и с огромным удовольствием можем устроить дедашнакизацию, денждеизацию и много других интересных «де». Денонсацию соглашения от десятого ноября, например. Оставляя за собой полную свободу действий, принуждая к миру и денацифицируя. Особо изощренными методами.
Взывать к международному праву – бесполезно: при виде исправной амуниции презренны все конституции, как говорил Козьма Прутков. Уж поверьте нашему опыту - не мы ли о том международном праве со всех трибун говорили? Всем плевать, бумажки бессильны, а резолюции ни к чему не обязывают. Пришла ваша очередь апеллировать к «правам». Но никто не услышит, счастья нет, а ваша удача где-то задерживается. Вы все еще надеетесь на своих «союзников»? Вы ими недовольны? Они вас бесят? Понимаю, понимаю, прекрасно вас понимаю, соседи, - поневоле взбесишься, если даже союзники доводят, чего-то требуют и каждый со своими претензиями... Плюс один только Бог знает, что они за помощь свою союзническую потребовать могут... Может, рубль, может - два, а может - совсем без штанов оставят… страшно же, не?
Что до ваших недобрососедских попыток дестабилизировать ситуацию на границе… Не зарывайтесь, это может очень плохо кончиться. Жестокость в отношении врага совершенно оправданна и экономически целесообразна, потому что она сбережет жизни наших как солдат, так и гражданского населения… при одной только мысли «а выстрелю-ка я в сторону Азербайджана» противник должен испытывать хтонический ужас перед неминуемыми последствиями. «Они же придут ночью и заберут меня с собой, а я не хочу умолять о быстрой смерти», - так должен думать любой вражеский солдат. Заберем, ин ша Аллах. Показательно, и не тебя одного. Так что не косись, глаз выбью, зубов не скаль – без лидокаина повыдираю, пальцем грозить вздумаешь – руку по самое плечо оторву. И пока уши целы – слушай внимательно. У нас есть кое-какие мысли, которые материализуются в подготовленные планы. Например, демонстративное, показательное уничтожение тех, кто убивал наших в Ходжалы. Всех тех, кто резал, и всех тех, кто отдавал приказы. Мы больше не думаем, что с вами можно шутки шутить, и примем меры, чтобы вы понимали всю серьезность наших намерений. Причем делать это будем без эмоций, бесстрастно. Это нагонит на врага еще больший страх. Мы не убиваем, мы - избавляемся от вредителей. Дератизация наших сельскохозяйственных угодий. Уверен, что у нас есть возможности физически отловить какого-нибудь «министра» из недобитых сепаров, вывезти его в Баку и судить. Что-то мне подсказывает, что наше терпение на исходе, и в ближайшее время «это» может случиться. Так что, по большому счету, ваше упрямство работает только на нас. Как и время. Почему? А потому что демография…
У Жоржа Арно есть замечательная повесть «Ты с нами, Доминго». Дело происходит в Южной Америке в конце Второй мировой войны. Туда приезжает группа итальянских фашистов, которые вовремя поняли, что Муссолини вот-вот повесят, а потом доберутся и до них, и пытается навести в чужой стране свои порядки, сбивая цены на грузовые перевозки. Местным работягам это не нравится, и они отказываются грузить машины фашистов, и тогда главный из переселенцев чуть не на коленях умоляет председателя тамошнего профсоюза прекратить забастовку. И замечательный диалог: