Ագրոպարկեր, Ղարաբաղ, խնայողական ոռոգումը` Ադրբեջանի պարենային անվտանգության հիմքն է Caliber.Az դասավորությունը
03 0Հոկտեմբերի 2022 16:08
Գլոբալ պարենային ճգնաժամը և տեղական շուկայի վրա ներմուծվող գնաճի ազդեցությունը Ադրբեջանից պահանջում են ագրարային բարեփոխումներըի արագացում, ընդ որում ներմուծման փոխարինման շեշտադրությամբ։ Առաջնային խնդիրը՝ ըստ ամենայնի կայանում է զանգվածային ապրանքային արտադրության հաստատման և արտադրության և վերամշակման ոլորտում ծախսերի կրճատման մեջ։ Եվ դրա լուծման ամենաբարենպաստ տարբերակը գյուղատնտեսական պարկերի և խոշորացված տնտեսությունների ցանցի ընդլայնումն է, որոնց զարգացմանն այսօր հատուկ ուշադրություն է դարձվում։ Գյուղատնտեսական կլաստերների հեռանկարները մասին խոսք է գնացել նաև «Ագրոբիզնես՝ նոր հնարավորություններ և ժամանակակից մարտահրավերներ» թեմայով հանրային քննարկումների ժամանակ, ինչպես նաև «Նորարարություններ գյուղատնտեսությունում. ագրոպարկեր» ֆորումում։
«Վերջին տարիներին աշխարհում ի հայտ են եկել նոր մարտահրավերներ, այդ թվում նաև տնտեսական, բնապահպանական, կլիմայի փոփոխության հետ կապված, և, հետևաբար, մեր երկրին, ինչպես նաև մյուսներին անհրաժեշտ է մշտապես աջակցել նորարարական միտումներին և նոր պահանջներին համապատասխան ագրոբիզնեսի ժամանակակից միջավայրին»,- ասել է Ադրբեջանի գյուղատնտեսության նախարար Ինամ Քերիմովը չորեքքշաբթի՝ «Ագրոբիզնես. նոր հնարավորություններ և ժամանակակից մարտահրավերներ» թեմայով հանրային քննարկումների ժամանակ։ Ագրարային գերատեսչության ղեկավարը ընդգծել է, որ ագրոբիզնեսի զարգացման համար առավել բարենպաստ պայմանների ստեղծումը երկրի սոցիալ-տնտեսական զարգացման քաղաքականության առաջնահերթ խնդիրներից է, և այդ նպատակով ագրոբիզնեսի ներկայացուցիչների հետ համատեղ անցկացվում են առաջացող դժվարությունների հաղթահարման մեթոդների և միջոցների որոնումներ։
Գլոբալ պարենային ճգնաժամը հերթական անգամ հաստատեց հայրենական ագրոպրոմի կառուցվածքում բարդ և նուրբ տեղերի առկայությունը, որոնք համաշխարհային շուկաների անկայունության ժամանակահատվածում խոչընդոտում են բնագավառի զարգացմանը և ստեղծում են տարբեր բնույթի ռիսկեր։ Հանրապետության գյուղատնտեսության ոլորտում ամենալուրջ խնդիրը շարունակում է մնալ՝ հայրենական գյուղարտադրության մրցունակությանը խանգարող աշխատանքի ցածր արտադրողականությունը։ Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) կողմից մի քանի տարի առաջ կատարված ուսումնասիրությունների համաձայն՝ Ադրբեջանի գյուղատնտեսական ոլորտում ներգրավված են զբաղված բնակչության ընդհանուր թվի գրեթե մեկ երրորդ մասը, մինչդեռ, երբ երկրի ՀՆԱ-ում գյուղատնտեսության միագումարային մասնաբաժինը կազմում է գրեթե 5-6%։ Իսկ դա ակնհայտորեն վկայում է ոլորտում ցածր արտադրողականության մասին։
Առավել ևս, անցած տարիների ընթացքում իրավիճակը փոխվել է չափազանց անզգալիորեն: Պետական վիճակագրական կոմիտեի տվյալների համաձայն՝ 2022 թվականի հունվար-օգոստոսին Ադրբեջանում ՀՆԱ-ի ընդհանուր աճը կազմել է 5,8%, իսկ համախառն արտադրանքի անվանական ծավալը գերազանցել է 84,880 մլրդ մանաթը։ Սակայն, հաշվետու ժամանակահատվածում գյուղատնտեսության և անտառային տնտեսության, ինչպես նաև ձկնաբուծության մասնաբաժինը ՀՆԱ-ի ընդհանուր կառուցվածքում կազմել է ընդամենը 5,1%, ինչը չափազանց քիչ է՝ հաշվի առնելով այն, որ թվարկված ոլորտներում այսօր ներգրավված է հանրապետության ողջ զբաղված բնակչության գրեթե 35%-ը։ Դեռևս չի հաջողվում հաղթահարել այդ անհավասարակշռությունը, և վերջին տարիներին գյուղատնտեսության ոլորտում արտադրողականության միջին աճը տատանվում է 3-5 տոկոսի սահմաններում։
Սա են մատնանշում նաև ՀԲ-ի ուսումնասիրությունները. Թուրքիայի և Լեհաստանի գյուղատնտեսության հատվածում նմանատիպ ցուցանիշները համեմատելիս ստացվում է, որ մեկ ադրբեջանցի ֆերմերի միջին արտադրողականությունը երեք անգամ ցածր է նույն թուրք բանվորի արտադրողականությունից և վեց անգամ ցածր է, քա լեհ գյուղագործի մոտ։ ՀԲ-ի փորձագետների գնահատումներով, ադրբեջանցի հողագործների ցածր արտադրողականության հիմնական պատճառը կապված է նրա հետ, որ ֆերմերային տնտեսությունների զգալի մասի հողամասի միջին մակերեսը չի գերազանցում հինգից յոթ հեկտարը, ինչի պատճառով հողագործների համար տեխնիկապես և ֆինանսապես դժվար է կիրառել ժամանակակից ագրոտեխնիկական և ոռոգման մեթոդներ։ Իսկ առանց դրա նվազում է արտադրողականությունը, աճում է վերջնական արտադրանքի ինքնարժեքը։ Փոքր ֆերմերային տնտեսությունները, որոնց թիվը, ըստ տարբեր գնահատականների, դեռ 250-300 հազարի սահմաններում է, միշտ չեն կարող ապահովել որակի պահանջվող չափանիշները, խնդիրներ են ունենում ֆինանսների և առաջադեմ տեխնոլոգիաների հասանելիության հետ:
Եվ, ըստ ամենայնի, ֆերմերների հիմնական խնդիրները դեռ կապված են ֆինանսավորման հետ, ինչը նշվել է «Ագրոբիզնես. նոր հնարավորություններ և ժամանակակից մարտահրավերներ» ֆորումի ժամանակ։ Մասնավորապես, Ադրբեջանի Ձեռնարկատերերի (գործատուների) կազմակերպությունների ազգային կոնֆեդերացիայի նախագահ Մամեդ Մուսաևի խոսքով, գյուղատնտեսության ոլորտի վարկավորման մակարդակը չի կարելի բավարար համարել։ Այսպես, 2022 թվականի սեպտեմբերի 1-ի դրությամբ ագրոբիզնեսի սուբյեկտներին տրամադրվել են 598,8 մլն մանաթ ընդհանուր գումարի վարկեր, ինչը կազմում է ընդհանուր վարկային ներդրումների ընդամենը 3,1%-ը։ Ագրարային հատվածի ֆինանսավորման և սուբսիդավորման հիմնական ծավալը դեռևս ստացվում է բյուջետային կառույցներից և ֆոնդերից, որոշ չափով միջազգային դոնորներից, սակայն առևտրային բանկերի մասնաբաժինը այս գործունեության մեջ չնչին է։ Ազդում է ոլորտային ռիսկերի (կլիմայական, ոռոգման և այլն) բարձր մակարդակը, ինչպես նաև փոքր ֆերմերների մոտ բանկերի համար գրավիչ ապահովագրական և իրացվելի գրավի բացակայությունը:
Այնուամենայնիվ, վերջին տարիներին, գյուղատնտեսության նախարարության կողմից «Էլեկտրոնային գյուղատնտեսություն» (EKTIS) ավտոմատացված տեղեկատվական համակարգի ներդրումից հետո ոլորտի կազմակերպչական և մասամբ ֆինանսական աջակցության մեջ նկատվել են որոշակի դրական փոփոխություններ։ Այս մեխանիզմը աննախադեպ դեր է խաղացել ավելի քան 450,000 ֆերմերների սուբսիդավորման ժամանակ կարգ ու կանոն հաստատելու մեջ, ուժեղացնելով վերահսկողությունը և ապահովելով թափանցիկությունը այս գործընթացում։ EKTIS-ի կիրառումը նպաստեց չօգտագործված հողերի ներգրավմանը գյուղատնտեսական շրջանառության մեջ և բարելավեց դրանց բերրիությունը, այդ թվում նաև պարարտանյութերի, վառելիքի գնման սուբսիդիաներով ֆերմերներին ավելի արդյունավետ մատակարարելու միջոցով, ինչպես նաև օպտիմալացրեց ջրային ռեսուրսների օգտագործումը: EKTIS-ի վրա է հենվում նաև ֆերմերներին արտոնյալ վարկավորման մեխանիզմը և գյուղատնտեսության ապահովագրության համակարգը, որը, մասնավորապես ստեղծվել է ֆերմերներին արտոնյալ վարկավորման մեխանիզմը և գյուղատնտեսության ապահովագրության համակարգը, որը, EKTIS-ի վրա է հենվում նաև մասնավորապես, ստեղծվել է գյուղացիական տնտեսությունների բանկային ֆինանսավորման խնդիրները լուծելու համար։ Միևնույն ժամանակ, կարծում է Մ.Մուսաևը, ագրարային ոլորտում ներգրավված գործարար շրջանակները անհրաժեշտ են համարում հետագայում կատարելագործել վարկավորման ոլորտը շոշափող գյուղատնտեսական ապահովագրության մեխանիզմները, ինչը հնարավորություն կտա գտնել բանկային գրավի խնդիրների լուծումը։
«Ագրոբիզնես. նոր հնարավորություններ և ժամանակակից մարտահրավերներ» միջոցառմանը մասնակցած Փոքր և միջին բիզնեսի զարգացման գործակալության (KOBİA) խորհրդի նախագահ Օրխան Մամեդովը նույնպես նշել է, որ գյուղատնտեսության ապահովագրության մեխանիզմը դեռ լայն տարածում չի ստացել։ Ի թիվս գյուղատնտեսության ոլորտում զբաղվող գործարարներին հուզող այլ հարցերի՝ KOBİA-ի ղեկավարը նշել է ոռոգման ջրի պակասի, որակյալ ագրոնոմիական և այլ խորհրդատվական ծառայությունների բացակայության հետ կապված խնդիրները, ֆերմերային տնտեսությունների ֆինանսավորման մեխանիզմների բարելավման անհրաժեշտությունը, սննդի անվտանգության ոլորտում փաստաթղթավորման ընթացակարգերի բարդությունը, ինչպես նաև փոքր տնտեսությունների համար շուկա մուտքի ընդլայնման կարևորությունը:
Մինչդեռ, Ադրբեջանի սննդի և վերամշակող արդյունաբերությունը մեծապես կախված է հումքի, բաղադրիչների, տարաների և փաթեթավորման ներմուծումից, ինչը չափազանց կրիտիկական է համաշխարհային գնաճի ժամանակաշրջանում: Այստեղ մեծ պահանջարկ ունի նաև գյուղատնտեսական քիմիայի, բարձր բերքատվության սերմերի, սննդային հավելումների, վիտամինների և այլ դեղամիջոցների արտադրության ձեռնարկությունների փուլային տեղայնացումը, որոնք օգտագործվում են անասնաբուծության և թռչնաբուծության մեջ կերերի արտադրության համար:
Թվարկված խնդիրներից շատերի լուծումը կառավարությունը մտադիր է արդեն սկսել մոտ ապագայում. այսպիսով, Ադրբեջանի 2023 թվականի պետբյուջեի նախագծում նախատեսվում է գյուղատնտեսության զարգացմանն ուղղված ծախսերը ավելացնել 20,5%-ով, և, ըստ ամենայնի, այն կշոշափի, ինչպես սուբսիդավորման ոլորտը, այնպես էլ գյուղարտադրողների արտոնյալ վարկավորմանը։
Հաջորդ տարի նախատեսվում է նաև լայնածավալ աշխատանքներ սկսել պարենային ցորենի ինքնաբավության մակարդակի բարձրացման ուղղությամբ. պետության ղեկավարի հուլիսյան կարգադրության համաձայն՝ 5 տարի ժամկետով հավելյալ սուբսիդիաներ կտրամադրվեն ժամանակակից ոռոգման համակարգեր կիրառող և գյուղատնտեսության նախարարության հետ կնքված պայմանագրի համաձայն Պետական պահուստների գործակալության և ալրաղացային ձեռնարկությունների հետ հացահատիկի մատակարարման մասին համապատասխան պայմանագիր կնքած հացահատիկ ցանող տնտեսություններին։ Սույն որոշման նպատակն է սուբսիդավորման միջոցով խթանել խոշոր և միջին մասնագիտացված հացահատիկային տնտեսություններին և ագրոպարկերին՝ մեծացնել կոշտ ցորենի բարձր բերքատու սորտերի արտադրությունը, ինչպես նաև գյուղացիական տնտեսությունների ագրոտեխնիկական վերազինման, ժամանակակից ոռոգման համակարգերի, այդ թվում նաև առանցքային համակարգերի ձեռքբերման համար կատարելագործել արտոնյալ պայմաններով և պետական երաշխիքների ներքո վարկերի տրամադրման մեխանիզմը։ Ակնկալվում է, որ ձեռք բերված ոռոգման համակարգերի արժեքի մոտ 40%-ը կսուբսիդավորվի պետության կողմից, մնացած միջոցները կապահովվեն արտոնյալ վարկերի միջոցով։
Ադրբեջանի պարենային ցորենի տարեկան պահանջարկը կազմում է մոտ 1,2 մլն տոննա, և այսօր հանրապետությունը ներկրում է այդ ծավալի մոտ երեք քառորդ մասը։ Մասնագետների գնահատմամբ՝ ոռոգման ցանցի արդիականացմամբ, ագրոտեխնիկական այլ միջոցառումներով և ֆերմերներին սուբսիդավորելով հնարավոր կլինի միջին բերքատվությունը ներկայիս 31-32 ց/հ-ից հասցնել 45-50 ցենտների՝ դրանով իսկ մեկ միավոր մակերեսից ստանալով ավելի շատ ցորեն։ Միաժամանակ, առաջիկա տարիներին նախատեսվում է էապես ավելացնել հացահատիկի, առաջին հերթին պարենային ցորենի ցանքատարածությունները, ցանքաշրջանառության մեջ ներառելով օկուպացիայից ազատագրված դրա համար պիտանի տարածքները։
«Անցած և ընթացիկ տարում՝ Ղարաբաղում և Արևելյան Զանգեզուրում ազատագրված տարածքներում գարնանային և ձմեռային ցանքերի համար հատկացվել է 50 հազար հեկտար, հետագա տարիներին ցանքատարածությունների մակերեսը կավելանա։ Արդեն երկրորդ տարին է Լաչինի և Քելբեջարի շրջանների տարածքներում իրականացվել են ոչխարաբուծության փորձնական ծրագրեր, ստեղծվել են բազմաթիվ մեղվանոցներ, և այդ նախաձեռնություններն ընդլայնվել են ազատագրված տարածքների ևս մի քանի շրջաններում»,- նշել է գյուղատնտեսության նախարար Ի. Քերիմովը։ Ագրարային գերատեսչության ղեկավարը ընդգծել է նաև, որ ազատագրված տարածքներում գյուղատնտեսության զարգացման կարևորագույն ուղղությունը լինելու է տարբեր պրոֆիլային գյուղատնտեսական պարկերի ստեղծումը։ Զանգիլանի շրջանում թուրքական բիզնեսի հետ միասին արդեն ձևավորվում է անասնաբուծական առաջին ագրոպարկը՝ սեփական կերային բազայով և մսամթերքի և կաթնամթերքի արտադրությամբ։
Ընդհանուր առմամբ, հաշվի առնելով գլոբալ պարենային ճգնաժամը, գյուղատնտեսական պարկերի զարգացումը, դրանց տեխնիկական հագեցվածությունը և ապրանքային արտադրանքի աճը նշված են, որպես գյուղատնտեսության նախարարության առաջիկա տարիների քաղաքականության անկյոնաքար։ Առաջին գյուղատնտեսական պարկի՝ Շամքիրի ստեղծման օրվանից անցել է ութ տարի, և ներկայումս Ադրբեջանի 32 շրջաններում 239,3 հազար հեկտար հողատարածքի վրա արդեն ստեղծվել է 51 գյուղատնտեսական պարկ՝ 2,4 միլիարդ մանաթ ընդհանուր նախագծային արժեքով։ Դրանցից 34-ը մասնագիտացած է բուսաբուծության, 14-ը՝ բուսաբուծության և անասնաբուծության, մեկը՝ անասնաբուծության, երկուսը՝ տեսակավորման-փաթեթավորման, վերամշակման և լոգիստիկայի վրա: Այսօր հենց գյուղատնտեսական պարկերում է կենտրոնացված բոլոր առանցքային և այլ խնայողական ոռոգման համակարգերի մոտ 80%-ը, ինչպես նաև էլեվատորների մոտ մեկ քառորդը, սառնարանային և այլ պահեստների մեծ մասը, գյուղատնտեսական պարկերն ապահովում են պարենային ցորենի արտադրության ավելի քան 25%-ը: Գյուղատնտեսական պարկերի հիման վրա ստեղծվում է սննդի և վերամշակող արդյունաբերության ժամանակակից կլաստեր՝ արտահանման համար հավաստագրված արտադրությամբ, այստեղ են կենտրոնացված նաև ցորենի բարձր բերքատվության սերմերի և այլ սերմացուի արտադրության ձեռնարկություններ։ Ներկա ժամանակ գյուղատնտեսական պարկերում բացվել է մինչև 4,5 հազար մշտական աշխատատեղ, իսկ սեզոնային աշխատանքներին ներգրավվում են ավելի քան 5 հազար գյուղաբնակ։
Գյուղատնտեսական պարկերի զարգացման համար, որպես հիմք են ծառայում մասնավոր ներդրումները՝ ավելի քան 1,3 մլրդ մանաթ, սակայն առաջիկա տարիներին կստեղծվեն նաեւ պետական պարկեր։ Վերջերս կայացած «Նորարարություններ գյուղատնտեսությունում. ագրոպարկեր» ֆորումում Ադրբեջանի տնտեսական գոտիների զարգացման գործակալության դեպարտամենտի ղեկավար Ամիր Մամեդովը նշել է, որ նման պետական նախաձեռնությունը կիրականացվի Եվլախում և մասնագիտանալու է այգեգործության ոլորտում. ագրոպարկում կօգտագործվեն «խելացի» տեխնոլոգիաներ, ինչպես նաև նախատեսվում է ստեղծել ագրոտուրիզմի զարգացման համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածք։
Ընդհանուր առմամբ, գյուղատնտեսական պարկերն ամենամեծ արդյունավետությունն են ցուցաբերել հատկապես բուսաբուծության ոլորտում, քանի որ մեծ հողամասերը ավելի հեշտ և էժան է մշակել գյուղատնտեսական տեխնիկայով, պարարտանյութեր կիրառելը և այստեղ ներդնել խնայողական ոռոգման մեթոդները՝ դրանով իսկ բարձրացնելով արտադրողականությունը և նվազեցնելով արտադրության ինքնարժեքը: Վերջին տարիների փորձը հաստատել է տեղական ագրոպարկերում ապրանքների արտադրության բարձր արդյունավետությունը լոբահատիկավորների, շաքարի ճակնդեղի, երեքնուկի և այլ կերերի, յուղոտ սերմերի, կարտոֆիլի, սոյայի աճեցման դեպքում։ Իր հերթին, խոշոր վերամշակող ձեռնարկությունների տեղադրումը գյուղատնտեսական պարկերի հետ համատեղ հնարավորություն է տալիս գործարաններն ապահովել էժան հումքով և դրանով իսկ նվազեցնել արտադրության ծախսերը՝ մեծացնելով փաթեթավորված ապրանքների, պահածոների և այլնի ծավալը: Դրանով հանդերձ խոշոր ապրանք արտադրողները հիմնականում ուղղված են արտահանմանը և կարող են ավելի արագ և ճկուն կերպով վերակազմավորել իրենց աշխատանքը՝ հիմնվելով փոփոխվող պահանջարկի վրա, չխոսելով արդեն այն մասին, որ գյուղատնտեսական պարկերի գործունեության շնորհիվ ապահովվում է ներմուծման փոխարինում, ինչը չափազանց կարևոր է ներկա պարենային ճգնաժամի պայմաններում։

Агропарки, Карабах, экономная ирригация – основа продбезопасности Азербайджана
Глобальный продовольственный кризис и влияние на местный рынок фактора импортируемой инфляции требуют от Азербайджана ускорения аграрных реформ, причем с акцентом на импортозамещение. Первоочередная задача состоит, судя по всему, в налаживании массового товарного производства и снижении издержек в секторе производства и переработки. И оптимальным вариантом ее решения видится расширение сети агропарков и укрупненных хозяйств, развитию которых уделяется сегодня особое внимание. О перспективах аграрных кластеров шла речь и в ходе общественных обсуждений на тему «Агробизнес - новые возможности и современные вызовы», а также на форуме «Инновации в сельском хозяйстве: агропарки».
«В последние годы в мире возникли новые вызовы, в том числе экономические, экологические, связанные с изменением климата, а потому нашей стране, как и другим, необходимо постоянно поддерживать инновационные тренды и современную среду агробизнеса в соответствии с новыми требованиями», - сказал министр сельского хозяйства Азербайджана Инам Керимов на состоявшихся в среду общественных обсуждениях по теме «Агробизнес: новые возможности и современные вызовы». Глава агарного ведомства подчеркнул, что создание более благоприятных условий для развития агробизнеса является одной из приоритетных задач политики социально-экономического развития страны, и в этих целях ведется совместный с представителями агробизнеса поиск новых методов и средств преодоления возникающих трудностей.
Глобальный продовольственный кризис в очередной раз подтвердил наличие сложных и тонких мест в структуре отечественного агропрома, тормозящих развитие отрасли и создающих различного рода риски в периоды нестабильности мировых рынков. Наиболее серьезной проблемой аграрного сектора республики по-прежнему остается низкая производительность труда, мешающая конкурентоспособности отечественного аграрного производства. Согласно проведенным несколько лет назад исследованиям Всемирного банка (ВБ), в аграрной сфере Азербайджана задействовано чуть более трети от общего числа занятого населения, в то время как совокупная доля сельского хозяйства в ВВП страны составляет порядка 5-6%. И это наглядно свидетельствует о невысокой производительности в отрасли.
Более того, за минувшие годы ситуация изменилась крайне незначительно: согласно данным Госкомстата, в январе-августе 2022 года общий рост ВВП Азербайджана составил 5,8%, а номинальный объем валового продукта превысил 84,880 млрд манатов. Однако за отчетный период доля сельского и лесного хозяйства, а также рыбоводства в совокупности составила всего 5,1% в общей структуре ВВП, что крайне мало, учитывая тот факт, что сегодня в перечисленных отраслях задействовано порядка 35% всего занятого населения республики. Преодолеть данный дисбаланс все еще не удается, и в последние годы средний рост производительности в аграрном секторе колеблется между 3-5 %.
На это указывают и исследования ВБ: при сравнении аналогичных показателей в аграрном секторе Турции и Польши, получается, что средняя производительность одного азербайджанского фермера в три раза ниже, чем у такого же турецкого работника, и в шесть раз меньше, чем у польского агрария. По оценкам экспертов ВБ, основная причина низкой производительности азербайджанских земледельцев связана с тем, что в среднем площадь у значительной части фермерских хозяйств не превышает пяти-семи гектаров, в силу чего земледельцам технически и финансово затруднительно применять современные агротехнические и ирригационные методы. А без этого снижается урожайность, растет себестоимость конечной продукции. Небольшие фермерские хозяйства, число которых, по разным оценкам, все еще находится в пределах 250-300 тысяч, не всегда могут обеспечить требуемые стандарты качества, испытывают проблемы с доступом к финансам и передовым технологиям.
И, видимо, основные проблемы фермеров все же связаны с финансированием, что было отмечено в ходе форума «Агробизнес: новые возможности и современные вызовы». В частности, по мнению президента Национальной конфедерации организаций предпринимателей (работодателей) Азербайджана Мамеда Мусаева, уровень кредитования аграрного сектора нельзя признать удовлетворительным. Так, на 1 сентября 2022 года субъектам агробизнеса выделено кредитов в целом на сумму 598,8 миллиона манатов, что составляет всего 3,1% от общего объема кредитных вложений. Основной объем финансирования и субсидирования агарного сектора все еще идет от бюджетных структур и фондов, в незначительной мере от международных доноров, а вот доля коммерческих банков в этой деятельности ничтожно мала. Сказывается высокий уровень отраслевых рисков (климатических, ирригационных и т.д.) а также отсутствие у малоземельных фермеров страховки и ликвидного, привлекательного для банков залога.
Впрочем, в последние годы после внедрения Минсельхозом автоматизированной информационной системы «Электронное сельское хозяйство» (EKTIS) в организационной и отчасти финансовой поддержке отрасли наметились определенные позитивные перемены. Этот механизм сыграл беспрецедентную роль в наведении порядка при субсидировании свыше 450 тысяч фермеров, усилив контроль и обеспечив прозрачность в данном процессе. Применение EKTIS помогло вовлечению в сельскохозяйственный оборот неиспользуемых земель и улучшило их плодородие, в том числе за счет более эффективного снабжения земледельцев субсидиями на покупку удобрений, топлива, а также оптимизировало расход водных ресурсов. На базу EKTIS также опираются механизм льготного кредитования аграриев и система аграрного страхования, которая, в частности, была создана и для решения вопросов банковского финансирования фермерских хозяйств. В то же время, полагает М.Мусаев, деловые круги, задействованные в аграрной сфере, считают необходимым дальнейшее усовершенствование агростраховых механизмов, затрагивающих область кредитования, что позволило бы найти решение и проблемы банковского залога.
Принявший участие в мероприятии «Агробизнес: новые возможности и современные вызовы» председатель правления Агентства по развитию малого и среднего бизнеса (KOBİA) Орхан Мамедов также отметил, что механизм аграрного страхования пока не получил широкого распространения. В числе других вопросов, волнующих предпринимателей, занятых в агросекторе, глава KOBİA обозначил проблемы, связанные с нехваткой поливной воды, отсутствием качественных агрономических и других консультационных услуг, необходимостью совершенствования механизмов финансирования фермерских хозяйств, сложностью процедур документирования в сфере безопасности пищевых продуктов, а также важностью расширения доступа к рынкам для малых фермерских хозяйств.
Между тем пищевая и перерабатывающая промышленность Азербайджана испытывает немалую зависимость от импорта сырья, комплектующих, тары и упаковки, что весьма критично в периоды глобального инфляционного роста. Здесь также крайне востребована поэтапная локализация в стране предприятий по производству аграрной химии, высокоурожайного семенного материала, пищевых добавок, витаминов и иных препаратов, используемых для производства кормов в животноводстве и птицеводстве.
К решению многих из перечисленных проблем правительство намерено приступить уже в ближайшее время: так, в проекте государственного бюджета Азербайджана на 2023 год намечено увеличить расходы на развитие сельского хозяйства на 20,5%, и судя по всему, это затронет как сферу субсидирования, так и льготного кредитования сельхозпроизводителей.
В будущем году предполагается развернуть и масштабные работы по повышению уровня самообеспечения продовольственной пшеницей: согласно июльскому указу главы государства, сроком на 5 лет будут предоставляться дополнительные субсидии зерносеющим хозяйствам, применяющим современные оросительные системы и заключившим соответствующие договора на сдачу зерна Агентству государственных резервов и мукомольным предприятиям в соответствии с контрактом, заключенным с Минсельхозом. Цель данного указа - стимулировать посредством субсидий крупные и средние специализированные зерносеющие хозяйства и агропарки к увеличению производства высокоурожайных твердых сортов хлебопекарной пшеницы, а также усовершенствовать механизмы выдачи кредитов на льготных условиях и под государственные гарантии для агротехнического переоснащения хозяйств, закупки современных систем орошения, в том числе пивотных систем и т.д. Ожидается, что порядка 40% стоимости приобретаемых оросительных систем будет субсидироваться государством, оставшиеся средства будут обеспечены за счет льготных кредитов.
Ежегодная потребность Азербайджана в продовольственной пшенице составляет порядка 1,2 миллиона тонн, и сегодня республика импортирует порядка трех четвертей этого объема. По оценкам специалистов, по мере модернизации ирригационной сети, иных агротехнических мер и субсидирования фермеров можно будет добиться повышения средней урожайности с нынешних 31-32 центнеров с гектара до 45-50 центнеров, тем самым получив больший объем пшеницы с единицы площади. В то же время в ближайшие годы намечено ощутимо увеличить посевные площади под зерновые, прежде всего продовольственную пшеницу, включив в севооборот пригодные для этого освобождённые от оккупации территории.
«В прошлом и текущем году на освобожденных территориях – в Карабахе и Восточном Зангезуре - под весенние и зимние посевные выделено 50 тыс. га, в последующие годы площадь посевных возрастет. Уже второй год на территориях Лачинского и Кяльбаджарского районов реализуются пилотные проекты по разведению овец, создано немало пасек, и эти начинания расширены на еще несколько районов на освобожденных территориях», - отметил глава Минсельхоза И.Керимов. Руководитель агарного ведомства также подчеркнул, что важнейшим направлением развития сельского хозяйства на освобожденных территориях станет создание разнопрофильных агропарков. Первый животноводческий агропарк с собственной кормовой базой и мощностями по выпуску мясомолочной продукции уже формируется в Зангиланском районе совместно с турецким бизнесом.
В целом, с учетом глобального продовольственного кризиса, развитие агропарков, их техническое оснащение и наращивание товарного производства указано как краеугольный камень политики Минсельхоза на ближайшие годы. Минуло восемь лет со времени создания первого агропарка, Шамкирского, и в настоящее время на 239,3 тысячи гектарах земли в 32 районах Азербайджана создан уже 51 агропарк - общей проектной стоимостью 2,4 миллиарда манатов. Из них 34 специализируются на растениеводстве, 14 – на растениеводстве и животноводстве, один – на животноводстве, два – на сортировке-упаковке, переработке и логистике. Сегодня именно в агропарках сконцентрировано порядка 80% всех пивотных и других экономных систем полива, а также порядка четверти элеваторов, немалая часть холодильных и иных складов, аграрные парки обеспечивают свыше 25% производства продовольственной пшеницы. На базе агропарков создается современный кластер пищевой и перерабатывающей промышленности с сертифицированным для экспорта производством, здесь же концентрируются предприятия по производству высокоурожайных семян пшеницы и иного посевного материала. В настоящее время в агропарках открыто до 4,5 тысяч постоянных рабочих мест, а на сезонную работу привлекается свыше 5 тысяч сельских жителей.
Базой для развития агропарков служат частные инвестиции – свыше 1,3 млрд манатов, однако в ближайшие годы будут созданы и государственные парки. На недавнем форуме «Инновации в сельском хозяйстве: агропарки» глава департамента Агентства по развитию экономических зон Азербайджана Амир Мамедов отметил, что такое государственное начинание будет реализовано в Евлахе и станет специализироваться в секторе садоводства: в агропарке будут использоваться «умные» технологии, а также планируется создать необходимую инфраструктуру для развития агротуризма.
В целом агропарки продемонстрировали наибольшую эффективность именно в секторе растениеводства, так как большие земельные участки проще и дешевле обрабатывать сельхозтехникой, вносить удобрения, внедрять здесь экономные ирригационные методики, тем самым увеличивая урожайность и удешевляя себестоимость производства. Опыт последних лет подтвердил высокую эффективность товарного производства в местных агропарках при выращивании зернобобовых, сахарной свеклы, клевера и других кормов, масличных культур, картофеля, сои – урожаи в подобных укрупненных кластерах были на порядок выше, чем у малоземельных фермеров. В свою очередь, размещение крупных перерабатывающих предприятий в связке с агропарками позволяет обеспечивать фабрики дешевым сырьем и тем самым снижать себестоимость производства, наращивая объемы упакованных продуктов, консервов и т.д. При этом крупные товарные производители в немалой степени сориентированы на экспорт и могут более оперативно и гибко перестраивать работу исходя из меняющегося спроса, не говоря уже о том, что благодаря деятельности агропарков обеспечивается импортозамещение, что крайне важно в условиях нынешнего продовольственного кризиса.