«Աներեր» տատանվողներ Էմին Գալալիի մտորումները
Հրապարակում կույտ-կույտ հավաքված մարդկանց զանգվածներ։ Սրտաճմլիկ, պաթոս-հիստերիկ ճառախոսներ։ Կարգախոսներ և պաստառներ տարբեր լեզուներով։Այդպիսին է հանդիսատեսի առջև հայտնվել երեկ Խանքենդիում տեղի ունեցած հանրահավաքը։
Նման տեսարանը չի կարող մի շարք զգացմունքներ չառաջացնել յուրաքանչյուր ադրբեջանցու սրտում։ 80-ականների վերջի սկզբնական ակորդների «դեժավյու»-ն, երբ կատաղած դաշնակ-անջատողականների ամբոխը «միացում» և «արցախ» բղավոցներով սկսվեց Կովկասի պատմության մեջ ամենասարսափելի ողբերգություններից մեկը։
Կիրակի օրը Ղարաբաղի հայերը նորից փորձեցին երգել «հիմնական երգերը» «հավերժության» մասին։ Որ Ղարաբաղը «չի եղել և չի լինելու» Ադրբեջանի մաս։ Որ նրանք դեմ են «ադրբեջանական օկուպացիային», և սա՝ 30 տարի ոչ միայն օտար հողերը օկուպացրած, այլ սպանած մարդկանցից։ Եվ, որ դա երբեք: Եվ, որ ոչ մի բանի համար: Եվ ոչ մի կերպ: Եվ ոչ ոք: Եվ Արայիկ մականունով «զկռտացող արա» թութակը՝ կարող է մինչև զարկերակի կորուստը վստահեցնել, որ «արցախի ժողովրդի կամքն անսասան է»։
Դժվար է արտահայտել «համակված զգացմունքների լիությունը»։ Շատ բան ես ուզում ասել «արյունասեր» շնագայլերի ոհմակին, որոնք ոչ մի կերպ դադար չունեն։ Բայց ես կլինեմ հակիրճ։
Այո, այսօրվա հանրահավաքները հիշեցնում են երեսունչորս տարվա վաղեմության իրադարձությունները, երբ բարձրացավ հայկական ֆաշիզմի արյունոտ արշալույսը։ Բայց կա մի հսկայական տարբերություն։Այդ ժամանակ մենք իրադարձություններին հետևում էինք՝ լինելով անպատրաստ հարևանների հարվածին, հույս դնելով միութենական կենտրոնի միջամտության վրա, որը պետք է կարգուկանոն հաստատեր և այլանդակներին պատասխանատվության ենթարկեր։ Հիմա դասավորությունը այլ կերպ է։ Մենք այլևս սարսափից քարացած մարդիկ չենք, ովքեր տեսնում են արագ մոտեցող թունավոր օձը և չգիտի ինչ անել։ 2020 թվականը ցույց տվեց, որ Ադրբեջանն այսօր ոչ մեկին չի սպասելու։ Նա ինքն է շտապելու դեպի օձը, և իժի ջախջախված գլուխը անմիջապես կընկնի տան աստիճանների վրա, որոնց մեջ նա հերթական անգամ փորձում է սողալ։
Այո և իրենք՝ հայերն էլ, այլեւս նույնը չեն։ Եթե ավելի քան 30 տարի առաջ իրադարձությունների սկզբում նրանք ընկան անջատողական էյֆորիայի մեջ՝ մրցելով հակաադրբեջանական հիստերիայի նոպաների հետ և անջատողականությունը դիտարկելով, որպես քաղաքական աճի քամի, որը կարելի է բռնել իրենց առագաստների մեջ՝ և անջատողականների ղեկավարներից շատերին դա հաջողվել է, ապա հիմա իրավիճակը այլ է։
Խանքենդիում երեկվա շաբաթօրյակը շատ ուշագրավ լուսաբանվել է «Կոմերսանտ» թերթի կողմից։ Խառնաժողովին տրվել է «տխուր հանրահավաք» անվանում։ Հեղինակ Նիկոլայ Ֆիլչենկոն հատուկ ընդգծում է մասնակիցների միջավայրում գերակշռող կործանման համընդհանուր մթնոլորտը։ Չնայած նրանցից որեւէ մեկի հետ զրուցելու տասնյակ փորձերին, միայն մի շնագայլ է համարձակվել ներկայանալ ու հակաադրբեջանական քարոզչություն մղել (ի դեպ, ի նշան մեր համապատասխան ծառայություններին ուշադրությանը)։ Մնացած բոլորը համառորեն հրաժարվում էին զրուցել լրագրողի հետ, բացի թերևս առանց տեսախցիկի և անանուն: Ակամայից հիշում ես «գորխդուն, տմա՞րդ է»։ Իսկ գոռալով գոռում էի՜ն։
Հեղինակից կբերեմ մեջբերում, որը նա օգտագործել է շատ ավելի այսպես կոչված «արցախի» այսպես կոչված ժողովի այսպես կոչված պատգամավորների հայտարարությունների մասին հիշատակելուց հետո, որտեղ օգտագործվել է «պետք է» բառը։ Թզուկ-թերի պատգամավորները իրենց հայտարարության մեջ նշել են, որ «արցախի» հարցի լուծման հիմքը պետք է լինի այն, որ այն չի եղել և չի լինելու Ադրբեջանի կազմում։ Եվ ահա հոդվածի հեղինակի մեկնաբանությունը. «Խնդիրը նրանում է, որ Ադրբեջանը իր համար արդեն որոշել է, որ նա ոչ մեկին ոչինչ պարտական չէ։ Հատկապես նա ոչ մի բանով պարտական չէ ոչ ոքի, այդ թվում նաև Հայաստանի կողմից չճանաչված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը, որը 2020 թվականի պատերազմի արդյունքում զրկվել է իր տարածքների 80%-ից»։ Այստեղ Ֆիլչենկոյի հետ դժվար է չհամաձայնվել։
Եվ ևս մի երկու խոսք «աներերության» մասին։ Ղարաբաղի հայերից շատերը մեզ իսկապես անսասանորեն ցնցել են։ Եվ եթե նրանք ցանկանում են շարունակել, մենք նույնպես պատրաստ ենք շարունակել։ Մենք այդպես կցնցենք, թե՞ ավելի ճիշտ է ասել, որ կցնցենք, - որ հաջորդ անգամ հանրահավաք բառի վրա հայերի արձագանքը կլինի ինչպես պատժված շանը՝ մտրակի վրա։ Պոչը իրեն քաշել և կախել գլուխը մտնել խուղը։
Սպասենք լուրերի Սոչիից։ Չէ որ այնտեղ նույնպես հանրահավաք է, բայց բոլորովին այլ իմաստի։
Սակայն, ևս մեկ անգամ համաձայնվեմ «Կոմերսանտ»-ում հոդվածի հեղինակի հետ՝ «չճանաչված հանրապետության ճակատագիրը որոշվում է առանց չճանաչված հանրապետության կարծիքի»։ Իսկ այդ հանրապետության համար մենք ունենք բուբլիկներ։ Ավելի ճիշտ՝ դրանցից անցքեր։

«Непоколебимо» заколебавшие
Массы людей, кучкующихся на площади. Надрывные, пафосно-истеричные ораторы. Лозунги и транспаранты на разных языках. Таким предстал взору зрителя митинг, проведенный вчера в Ханкенди.
Подобное зрелище не может не вызвать гамму чувств в сердце каждого азербайджанца. «Дежавю» начальных аккордов конца 80-ых, когда толпа взбесившихся дашнаков-сепаратистов с воплями «миацум» и «арцах» начала одну из самых страшных трагедий в истории Кавказа.
В воскресенье армяне Карабаха вновь попытались спеть «главные песни» о «вечном». Что Карабах «не был и не будет» частью Азербайджана. Что они против «азербайджанской оккупации» - и это от людей, 30 лет не просто оккупировавших, а убивавших чужую землю. И что никогда. И ни за что. И никак. И никто. И «икающий ара» – попугай по кличке Араик – может до потери пульса уверять, что «воля народа арцаха непоколебима».
Трудно выразить «полноту нахлынувших чувств». Много чего хочется сказать своре «кровелюбивых» шакалов, которые никак не уймутся. Но буду краток.
Да, сегодняшние митинги напоминают события тридцатичетырехлетней давности, когда вставала кровавая заря армянского фашизма. Но есть огромная разница. Тогда мы наблюдали за происходящим, будучи неподготовленными к удару соседей, рассчитывая на вмешательство союзного центра, который должен был навести порядок и призвать к ответу безобразников. Сейчас расклад иной. Мы больше не оцепеневшие от ужаса люди, которые видят быстро приближающуюся ядовитую змею и не знают, что делать. 2020 год показал, что Азербайджан сегодня не будет никого ждать. Он сам устремится навстречу змее, и размозженная голова гадюки сразу упадет на ступени дома, в который она в очередной раз попытается заползти.
Да и сами армяне уже не те. Если в начале событий 30 с лишним лет назад они впали в сепаратистскую эйфорию, соревнуясь в приступах антиазербайджанской истерии и рассматривая сепаратизм как ветер политического роста, который можно поймать в свои паруса – и многим из лидеров сепаратистов это удалось – то сейчас ситуация иная.
Очень примечательно освещение вчерашнего шабаша в Ханкенди газетой «Коммерсантъ». Сборище названо «грустным митингом». Автор Николай Фильченко особо подчеркивает тотальную атмосферу обреченности, доминирующую среди участников. Несмотря на десятки попыток поговорить с кем-либо из них, только один шакал осмелился представиться и толкать антиазербайджанскую пропаганду (кстати, нашим соответствующим службам на заметку). Все остальные упорно отказывались беседовать с журналистом, разве что без видеокамеры и анонимно. Невольно вспоминается «горхдун, падла?». А кричали-то, кричали!
Приведу цитату из автора, которую он использовал после упоминания заявления так называемых депутатов так называемого собрания еще более так называемого «арцаха», где использовалось слово «должен». Лилипуты-недодепутаты в своем заявлении указали, что в основе решения вопроса «арцаха» должно быть то, что он не был и не будет в составе Азербайджана. А вот комментарий автора статьи: «Проблема в том, что Азербайджан для себя уже решил, что он ничего никому не должен. Особенно он ничего не должен не признанной никем, в том числе Арменией, Нагорно-Карабахской республике, которая по итогам войны 2020 года лишилась 80% территории». С Фильченко здесь трудно не согласиться.
И еще пара слов о «непоколебимости». Многие из армян Карабаха нас реально непоколебимо заколебали. И если они желают продолжать, мы тоже готовы продолжить. Мы так заколебем – или правильнее сказать заколеблем? – что в следующий раз при слове митинг реакция у армян будет как у наказанной собаки на плетку. Поджать хвост и понуро в конуру.
Дождемся вестей из Сочи. Там ведь тоже митинг, но совсем другого толка.
Между тем, еще раз соглашусь с автором статьи в «Коммерсанте» - «судьба непризнанной республики решается без мнения непризнанной республики». А для этой республики у нас в наличии бублики. Точнее, дырки от них.