Հայաստանի նախկին վարչապետը Ադրբեջանի հետ նոր պատերազմի կոչ է անում Նույնիսկ հիդրայի մեկ գլուխը կարող է վտանգավոր լինել
27 Դեկտեմբերի 2022 17:49
Հայաստանում փարթամ երանգով աճում են ռեւանշիստական տրամադրությունները, որոնք արտահայտում են վիրտուալ «Ղարաբաղի ազատագրողները»։ Չնայած այն նրան, որ «քարերի երկրի» քաղաքական իսթեբլիշմենթում երբեմն խաղաղության կոչեր են հնչում, սակայն գնալով ավելի ու ավելի շատ ապակառուցողական հռետորաբանություն է նկատում ինչպես իշխանություն պահողների, այնպես էլ ընդդիմության կողմից։ Ակնհայտ է, որ այդ կերպարները պատմությունից որոշակի եզրակացություններ չեն անում և մինչև հիմա չեն ցանկանում հաշտվել 44-օրյա պատերազմի արդյունքներով տարածաշրջանում կազմավորված իրականության հետ։
Սարգսյանական ՀՀԿ մամուլի օրգան համարվող հայկական լրատվամիջոցներից մեկում այսօր մեջբերել են Հայաստանի նախկին վարչապետ Խոսրով Հարությունյանի սադրիչ հայտարարությունը։ Ըստ Հարությունյանի, ում ծնողները հավանաբար եղել են ադրբեջանական պոեզիայի դասական Նիզամիի երկրպագուներ՝ «Ղարաբաղում կիրակնօրյա հանրահավաքով մեկնարկ է տրվել համազգային պայքարի նոր փուլին»։
«Դեկտեմբերի 25-ի հանրահավաքի կարևորությունը, բացի թշնամու սադրանքներին դիմակայելու արցախցիների աննկուն կամքի դրսևորումից, կայանում է նրանում, որ արցախցին բոլորի համար լսելի հռչակեց իր ազգային ուխտը` հավատարիմ մնալ իր նվիրական խոստումին և Ղարաբաղի պետականության ու ազատագրմանը տերը լինելու անխախտ պարտավորությանը։ Այս համատեքստում տվյալ հայտարարությունը անշուշտ պատմական էր։ Ավելին, արցախահայության այս հայտարարությամբ մեկնարկ է տրվել ազատագրական պայքարի նոր փուլին»,- սոցցանցի իր էջում գրել է Խոսրով Հարությունյանը։
Հայ ժողովրդին վարչապետների հետ ինչ որ բախտը չի բերում։ Գործող վարչապետի Շուշայում պարերի և սադրանքների արդյունքում Հայաստանը 2020 թվականի աշնանը կորցրեց ավելի քան 5000 մարդ, իսկ նրանց, ում այնուամենայնիվ բախտը բերեց խուսափել ադրբեջանական ասկյարի ձեռքով մահից՝ հիմա փորձում է մինչև վերջ ոչնչացնել նախկին վարչապետ Հարությունյանը։ Կարելի էր դա անվանել Հայաստանի վարչապետների մի տեսակ կորպորատիվ համերաշխություն, սակայն նման «միասնությունը» Հայաստանը տանում է դեպի աղետ և էլ ավելի շատ մահերի։ Բացի այդ, Հարությունյանը ինքն է խոստովանում, որ «այս պայքարը սկսվում է հայության համար անհամեմատ ծանր ու անբարենպաստ աշխարհաքաղաքական իրավիճակի և անվտանգության պայմաններում»։ Եվ իրոք, Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմում կրած ջախջախիչ պարտությունից հետո Հայաստանը այսօր ի՞նչ կարող է հակադրել Ադրբեջանին։ Եթե հայերի համար այս հարցը հանդիսանում է առնվազն՝ հռետորական, ապա Ադրբեջանում հաստատ գիտեն դրա պատասխանը՝ ոչի՜նչ։ Անշուշտ, ինքնին Հարությունյանը և նրա նմանները հիանալի հասկանում են, որ, բացի դատարկ սպառնալիքներից, հայկական կողմն ի վիճակի է միայն միջազգային հանրությունից խղճահարության արցունքներ քամելուն, սակայն չնայած դրան, Հարությունյանի նման ռևանշիստները այնուամենայնիվ շարունակում են իենց ժողովրդին հրել անդունդը։ Չէ որ հասկանալի է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ռազմական գործողությունների սրման դեպքում ո՛չ ինքը՝ նախկին վարչապետը, ո՛չ նրա մերձավորները չեն գնա կռվելու։ Մյուս կողմից՝ այստեղ զարմանալու ոչինչ չկա։ Իրենց ոչ այնքան ադեկվատ հայրենակիցներին հրակնատի վրա հրելը՝ բոլոր հայ ղեկավարների առանձնահատկությունն է։ Ընդ որում, ինչպես բուն Հայաստանում, այնպես էլ ՌԽՔ-ի ժամանակավոր պատասխանատվության գոտում։ Դեռ քիչ էր, որ Ռուբեն Վարդանյանի մարդիկ Խանքենդիում հանրահավաքին են բերել մանկահասակ երեխաներին, այլ նաև երեկ Խանքենդիի մարզադաշտում անցկացրել են 700 կարատեիստ երեխաների մասնակցությամբ ֆլեշմոբ՝ պահանջելով Լաչինի ճանապարհի «բացումը»։ Խեղճ երեխաները քարացել էին թեթև կիմոնոների մեջ և չէին հասկանում, թե իրենցից ինչ էին պահանջում այլանդակ դեմքերով քեռիները։
Մինչդեռ Ադրբեջանում լավ է հիշում են առաջին և երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմները և նրանցում քանի մարդ է զոհվել։ Հետևաբար, ի տարբերություն հայկական կողմի, Բաքուն հերթական կորուստներից խուսափելու համար փորձում է առկա խնդիրները լուծել դիվանագիտական հարթությունում։ Եվ դա չնայած նրան, որ ադրբեջանական բանակը ի վիճակի է կարճ ժամանակահատվածում և առանց մեծ ջանքերի ՌԽՔ-ի պատասխանատվության գոտին մաքրել ի դեմս Վարդանյանի, Հարությունյանի, Բալասանյանի և այլ հանցագործների՝ խաղաղ գործընթացի անիվների տակ փայտ դնող կեղտից։ Եվ սա փաստ է, որը անհնար է հերքել։ Կարծես թե վերջին տարիների իրադարձությունները պետք է որ Հայաստանին օգնեին վերջապես հասկանալ, որ նա ոչ մեկին չի հետաքրքրում, քանի որ բացի դեմագոգիայից և հավերժական ոռնոցներից նա աշխարհին ուրիշ բան չի կարող առաջարկել։ Խոստովանում եմ, որ Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմի ավարտից հետո առաջին ամիսներին ինձ էլ էր թվում, որ մարտի դաշտում պարտություն կրած Հայաստանը վերջապես կհրաժարվի իր ռեւանշիստական նկրտումներից։ Սակայն հետագա իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ նույնիսկ հիդրայի մնացած մեկ գլուխը կարող է վտանգավոր լինել:
Ինչպես տեսնում եք, հայկական կողմից, չնայած բոլոր ճակատներում երկրի աղետալի վիճակին՝ ռեւանշիզմի կոչերը չեն դադարում։ Խոսող գլուխներն իրենց սադրիչ ելույթներով ամեն կերպ փորձում են վերջնականապես ոչնչացնել հայ ժողովրդին ու Հայաստանի պետականությունը։ Թեև, նրանք պետք է հասկանան, որ Հայաստանի և Ղարաբաղի հայերը ունեն բարգավաճման միայն մեկ ճանապարհ՝ դա ադրբեջանական ժողովրդի հետ հաշտությունն է։ Հայաստանի դեպքում, առանց նախապայմանների խաղաղության պայմանագիրը կվերակենդանացնի վտարանդի երկրի տնտեսությունը։ Իսկ Ղարաբաղի էթնիկ հայ բնակչության պարագայում Ադրբեջանի քաղաքացիության ընդունումը, բացի բարեկեցությունից, կբերի նաեւ անվտանգություն։ Բայց արդյո՞ք դա պետք է Հայաստանի նախկին վարչապետի նմաններին, ովքեր զինված պայքարի կոչ են անում։ Այստեղ պատասխանն ակնհայտ է...

Экс-премьер Армении призывает к новой войне с Азербайджаном
В Армении буйным цветом растут реваншистские настроения, которые выражают виртуальные «освободители Карабаха». Несмотря на то, что в политическом истеблишменте «страны камней» порой и звучат призывы к миру, однако все чаще и больше встречается деструктивная риторика как со стороны власть предержащих, так и оппозиции. Очевидно, что эти персонажи не делают определенных выводов из истории и до сих пор не хотят мириться с реальностью, сложившейся в регионе по итогам 44-дневной войны.
Сегодня в одном из армянских СМИ, считающемся печатным органом саргсяновской РПА, процитировали провокационное заявление бывшего премьер-министра Армении Хосрова Арутюняна. По словам Арутюняна, родители которого наверняка были поклонниками классика азербайджанской поэзии Низами, «воскресным митингом в Карабахе дан старт новому этапу общенациональной борьбы».
«Важность митинга 25 декабря, кроме проявления несгибаемой воли арцахцев противостоять провокациям врага, состоит в том, что арцахец провозгласил во всеуслышание о национальном обете оставаться верным своему заветному обещанию и нерушимому обязательству быть хозяином государственности и освобождения Карабаха. В данном контексте это заявление безусловно было историческим. Более того, этим заявлением арцахских армян дан старт новому этапу освободительной борьбы», - написал на своей странице в социальных сетях Хосров Арутюнян.
Что-то армянскому народу не везет с премьер-министрами. В результате танцев в Шуше и провокаций действующего премьера Армения потеряла свыше 5000 человек осенью 2020 года, а тех, кому все же посчастливилось избежать смерти от руки азербайджанского аскера, теперь пытается добить бывший премьер Арутюнян. Можно было бы назвать это своеобразной корпоративной солидарностью армянских премьеров, но подобное «единство» ведет Армению к катастрофе и к еще большим смертям. К тому же, сам Арутюнян признает, что «эта борьба начинается в несравнимо сложной и неблагоприятной для армянства геополитической ситуации и условиях безопасности». И действительно, что после своего разгромного поражения в ходе второй карабахской войны может противопоставить Азербайджану сегодня Армения? Если для армян этот вопрос является, как минимум, риторическим, в Азербайджане точно знают на него ответ – ничего! Безусловно, сам Арутюнян и ему подобные прекрасно понимают, что кроме пустых угроз армянская сторона способна только на выдавливание слезы жалости у международного сообщества, однако несмотря на это реваншисты наподобие Арутюняна все же продолжают толкать свой народ к пропасти. Ведь понятно, что в случае эскалации военных действий между Арменией и Азербайджаном ни сам экс-премьер, ни его близкие родственники воевать не пойдут. С другой стороны, удивляться тут нечему. Толкать на амбразуру своих не совсем адекватных соотечественников - особенность всех армянских руководителей. Причем, как в самой Армении, так и в зоне временной ответственности РМК. Мало того, что люди Рубена Варданяна вывели на митинг в Ханкенди малолетних детей, так еще и вчера на стадионе в Ханкенди провели флешмоб с участием 700 детей-каратистов с требованием «открытия» Лачинской дороги. Бедные дети мерзли в легких кимоно и не понимали, чего от них требуют дяди-мордовороты.
Между тем в Азербайджане хорошо помнят первую и вторую карабахские войны и сколько людей в них погибло. Поэтому, в отличие от армянской стороны, Баку во избежание очередных потерь пытается решать имеющиеся вопросы на дипломатической плоскости. И это при том, что армия Азербайджана способна в кратчайшие сроки и без особых усилий очистить зону ответственности РМК от скверны в лице Варданяна, Арутюняна, Баласаняна и прочих преступников, вставляющих палки в колеса мирного процесса. И это факт, который невозможно отрицать. Казалось бы, события последних лет должны были помочь Армении наконец-то понять, что она никому не интересна, поскольку не может предложить миру ничего, кроме демагогии и вечных завываний. Признаюсь, и мне, в первые месяцы после окончания Второй Карабахской войны, казалось, что потерпевшая поражение на поле боя Армения наконец откажется от своих реваншистских устремлений. Но, дальнейшие события показали, что даже одна оставшаяся голова у гидры может нести опасность.
Как видим, с армянской стороны, несмотря на бедственное положение страны по всем фронтам, призывы к реваншизму не прекращаются. Говорящие головы своими провокационными речами всячески пытаются окончательно уничтожить армянский народ и государственность Армении. Хотя, они должны понимать, что у армян Армении и армян Карабаха всего один путь к процветанию – это примирение с азербайджанским народом. В случае с Арменией – мирный договор без предусловий оживит экономику страны-изгоя, поднимет ее с колен. А в случае с армянским этническим населением Карабаха принятие гражданства Азербайджана, помимо процветания, принесет еще и безопасность. Но нужно ли это таким, как экс-премьер Армении, которые призывают к вооруженной борьбе? Ответ тут очевиден…