ԵՄ-ի նոր առաքելությունը Հայաստանում. Երևանը պատրաստ է սյուզերանին փոխելուն Իսկ Մոսկվան եզրակացություններ անու՞մ է
18 Հունվարի 2023 14:25
Ռուսաստանից և ՀԱՊԿ-ից չսպասելով իր «միացումների» շահերի պաշտպանությանը՝ Հայաստանը, ըստ երևույթին, հաշվարկում է այն ձեռք բերել Եվրոպական Միության միջոցով։ Եվ եվրոպացիների կողմից արդեն որոշակի արձագանք կա։ Համենայն դեպս, ինչպես նախօրեին հայտնել է «Ազատություն» ռադիոկայանի հայկական ծառայությունը՝ Եվրամիությունը պլանավորում է Հայաստան ուղղարկել նոր դիտորդական առաքելություն, ընդ որում ոչ թե նախորդի պես՝ երկու ամսով, այլ առնվազն երկու տարով։
Ի տարբերություն անցյալ տարվա հոկտեմբերին հայ-ադրբեջանական սահմանին ծավալված 40 հոգանոց խմբի, այժմ կանխատեսվում է մոտ 200 եվրոպացի դիտորդների ժամանում, որոնք պարեկություն են իրականացնելու ոչ միայն սահմանամերձ հատվածներում, այլև Հայաստանի ողջ տարածքում։
Այն մասին, որ Եվրամիության առաքելությունը երկարաձգվում է, հայտնի դարձավ անցած տարեվերջին կազմակերպության արտաքին և անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի հայտարարություններից։ Հենց նա էլ հնչեցրեց դրա երկարաձգման պատճառը. իբր, Հայաստանում 40 դիտորդների աշխատանքը երկու ամիսների ընթացքում եղել է արդյունավետ և «նպաստել է անկայուն իրավիճակում վստահության ամրապնդմանը»։
«Այսօր մենք սկսում ենք Հարավային Կովկասում անցումային թիմի հետ ԵՄ-ի ներգրավվածության նոր փուլը, որը հող կնախապատրաստի Հայաստանում ԵՄ հնարավոր երկարաժամկետ առաքելության համար՝ տարածաշրջանում կայուն խաղաղության խթանման վերջնական նպատակով», - ասել է եվրոպացի բարձրաստիճան պաշտոնյան։
Բնականաբար, հայկական կողմը անմիջապես հանդես է եկել Բորելի հայտարարությանը իր մեկնաբանությամբ. իբր նման առաքելությունը կոչված է՝ «Հայաստանի սահմանամերձ գոտիներում և հակամարտությունից տուժած շրջաններում միջադեպերի նվազեցմանը նպաստելուն և բարենպաստ հնարավորություն կստեղծի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների նորմալացման համար»։
Իսկ եթե իրերն անվանենք իրենց անուններով, ապա Հայաստանը ամեն ուժով ձգտելով ստանալ եվրոպացիներին՝ նման միջոցով հաշվարկում է անցնել ԵՄ-ի հովանու տակ և, այսպես ասած, օրինական հիմունքներով Ֆրանսիային ներքաշել տարածաշրջան։ Այսօրվա դրությամբ սա այժմ Երևանի գլխավոր հովանավոր Փարիզի օգնությամբ հայերի նպատակների լոբբինգի գործնականորեն լավագույն տարբերակն է։ Մինչդեռ Ֆրանսիան ամենևին էլ ոչ անշահախնդիր է, նա վաղուց էր երազում ատամները խրել հարավկովկասյան կարկանդակի մեջ, և այդ նպատակի իրականացման համար Հայաստանը այժմ շատ հարմար է։ Ընդհանուր առմամբ, Փարիզի մտքերը բավական հեռու են սավառնում տարածաշրջանում կայունություն և անվտանգություն ապահովելուց։
Անցյալ տարի Պրահայում հայ-ադրբեջանական բանակցություններում նախագահ Մակրոնի ակտիվությունը անթափանցիկ ցույց տվեց միջնորդական առաքելությունը նորից զբաղեցնելու Ֆրանսիայի ցանկությունը, որից նա զրկվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մահից հետո՝ կորցնելով համանախագահի մանդատը։ Հետևաբար այս անգամ էլ հատկապես Փարիզն է դարձել Հայաստան նոր երկարաժամկետ առաքելության նախաձեռնողը, այն բանից հետո, երբ անցյալ տարվա հոկտեմբերին Ադրբեջանը եվրոպացիներին թույլ չտվեց նույն նպատակներով տեղավորվեն իր տարածքում։
Նույն համատեքստում չի խանգարում հիշել 2022 թվականի դեկտեմբերի 7-ին Բրյուսելում նախատեսված, բայց այդպես էլ չկայացած բարձր հանդիպումը, երբ Ադրբեջանը կտրականապես հրաժարվեց Մակրոնին նրանում մասնակցելուն, որի վրա շատ էր համառում հայկական կողմը։ Բաքուն միակողմանի կարգով հրաժարվեց այս ձևաչափով աշխատելուց՝ ամուր պաշտպանելով իր սկզբունքային դիրքորոշումը Հայաստանի, Ֆրանսիայի և Եվրոպական Միության առաջ։ Փարիզը, որպես ադրբեջանա-հայկական կարգավորման միջնորդ, լիովին կորցրել է Բաքվի վստահությունը, ուստի ոչ մի կերպ չի կարող ներգրավվել հետպատերազմյան բանակցություններում։ Ադրբեջանը այսպիսով ևս մեկ անգամ աշխարհին ցույց տվեց, որ հավատարիմ է մնում իր քաղաքականությանը, որը հետևողականորեն իրականացնում է առ այսօր։
Դրա հետ մեկտեղ, եթե Ֆրանսիայի հայանպաստ դիրքորոշման հետ ամեն ինչ համեմատաբար պարզ է, ապա այնքան էլ հասկանալի չեն Հարավային Կովկասի, մասնավորապես ադրբեջանա-հայկական խնդրի առնչությամբ ԵՄ վերջին գործողությունները։ Բրյուսելը, մի կողմից, չի դադարում Բաքվին հավաստիացնել սերտ գործընկերության և խոստումնալից համագործակցության մեջ, իսկ մյուս կողմից՝ տարածաշրջան է ուղարկում առաքելություն (մի տեսակ քաղաքացիական, բայց, անկասկած, ռազմական գործառույթներից ոչ զուրկ), չստանալով Ադրբեջանի իշխանությունների գոնե ֆորմալ համաձայնությունը։ Առավել ևս, նույնիսկ առանց այդ մասին Ադրբեջանին ծանուցելու։ Այնպես որ, միանգամայն տրամաբանական է, որ Բաքուն հարցեր ունի ԵՄ-ին այս կասկածելի նախաձեռնության առնչությամբ։ Հարցերը օրինաչափ են, քանի որ, չնայած Ադրբեջանի կողմից ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը, Երևանի համառ քաղաքականության պատճառով հայ-ադրբեջանական բանակցությունները դեռևս չեն հասցվել տրամաբանական ավարտին, չկա խաղաղ պայմանագիր, չի սկսվել սահմանների սահմանազատման և սահմանագծման և տարածաշրջանում կարևոր տրանսպորտային հաղորդակցությունների բացման գործընթացը, որի պարտադիր իրականացումը նախատեսված է 2020 թվականի նոյեմբերի Եռակողմ հայտարարության մեջ։ Եվ ԵՄ-ն, որպես միջազգային իրավունքի օրենքներն ու կանոնները հարգող եվրոպական հեղինակավոր կազմակերպություն՝ պարտավոր էր հաշվի առնել բոլոր այս քաղաքական նրբությունները։ Սա առաջին հերթին:
Երկրորդը՝ նոր առաքելություն կազմակերպելու և նրան լրացուցիչ մանդատներ տրամադրելու ԵՄ որոշումը լիովին խարխլում է վստահության մթնոլորտը և կասկածի տակ է դնում Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները։ Հետևաբար, ԵՄ-ի երկարաժամկետ առաքելության Հայաստան ժամանելու կապակցությամբ Բաքվի դժգոհությունը միանգամայն հիմնավորված է նաև այն պատճառով, որ դա կարող է բացասական ազդեցություն ունենալ նույն Եվրամիության հովանու ներքո ընթացող ադրբեջանա-հայկական բանակցությունների վրա։ Հատկապես այս փաստն է ընդգծել նախագահ Ալիևը ադրբեջանական հեռուստաալիքներին տված իր վերջին հարցազրույցում։ Պետության ղեկավարը՝ առանց Բաքվի համաձայնության, Ադրբեջանի հետ սահմանին Եվրամիության նոր քաղաքացիական առաքելության Հայաստան գործուղումը գնահատել է, որպես խարդախություն՝ նշելով, որ Բրյուսելը ձեռք բերված պայմանավորվածությունները խախտել է նրանից հետո, երբ դեկտեմբերի 19-ին սպառվեց նախորդ պատվիրակության մանդատի ժամկետը։ Դրանով հանդերձ Ալիեւն ընդգծել է, որ այդ քայլը ոչ մի կերպ չի մեծացնի տարածաշրջանի անվտանգությունը։
Իսկ ԵՄ-ին ուղղված Իլհամ Ալիևի հիմնական ուղերձը կայանում է նրանում, որ Բաքուն որպես Հայաստանի հետ բանակցությունների հարթակ է տեսնում ԱՄՆ-ին և Ռուսաստանին, սակայն Եվրամիությունն էլ կարող է դառնալ այդպիսի հարթակ «եթե իրեն ազնիվ պահի»։
Կցանկանայի, որպեսզի Եվրոպային հղված Ադրբեջանի նախագահի ազդակները ոչ միայն լսվեին, այլ նաև յուրացվեին, որպեսզի ապագայում մեր եվրոպացի գործընկերները կրկին ոտքը չդնեին նույն փոցխի վրա՝ խաթարելով Բաքվի վստահությունը։ Եթե դիտարկել Հայաստան նոր երկարաժամկետ առաքելություն ուղարկելու փաստը, ապա այստեղ ամեն ինչ պարզ է՝ Եվրոպան իր առջեւ նպատակ է դնում Ռուսաստանին վերջնականապես դուրս մղել Հարավային Կովկասից, Գյումրիից դուրս մղել ռուսական ռազմաբազան և այնտեղ տեղակայել ֆրանսիական ռազմական կոնտինգենտ։
Ըստ մտահածղացման, սցենարը միանգամայն հնարավոր է, թեկուզ և դժվար իրագործելի։ Սակայն հնարավոր է, որ ռուսական դաշինքից հայ հասարակության մեծ հիասթափության և, որպես հետևանք, Հայաստանում թափ հավաքող հակառուսական հիստերիայի ֆոնին՝ եվրոպացիներին նման բնույթի սյուժեն բավականին կենսունակ թվա։
Հնարավոր է նույնիսկ, որ նման ծրագիր արդեն մշակված է, իսկ Հայաստանի տարածքում երկարաժամկետ առաքելության տեղակայումը նախատեսված է արդեն տեղում իրավիճակը նախապես զննելու համար։ Ցանկացած դեպքում, այսօր կասկած չկա, որ Հայաստանը պատրաստ է սյուզերանին փոխելուն, և Մոսկվայում հավանաբար արդեն արել են համապատասխան հետևություններ...

Новая миссия ЕС в Армении: Ереван готов к смене сюзерена
Не дождавшись от России и ОДКБ защиты своих «миацумных» интересов, Армения, видимо, рассчитывает обрести ее через Европейский Союз. И определенный отклик от европейцев уже есть. Во всяком случае, как сообщила накануне армянская служба радиостанции «Свобода», Евросоюз планирует направить в Армению новую наблюдательную миссию, причем не как прежнюю – на два месяца, а минимум на два года.
В отличие от группы из 40 человек, развернутой на армяно-азербайджанской границе в октябре прошлого года, теперь предполагается прибытие около 200 европейских наблюдателей, которые будут патрулировать не только приграничные участки, но всю территорию Армении.
О том, что миссия Евросоюза будет продлеваться, стало известно в конце минувшего года из заявлений верховного представителя организации по внешней политике и политике безопасности Жозепа Борреля. Именно он озвучил и основание для ее пролонгации: мол, работа 40 наблюдателей в Армении на протяжении двух месяцев была эффективной и «способствовала укреплению доверия в нестабильной ситуации».
«Сегодня мы начинаем новый этап вовлечения ЕС на Южном Кавказе с переходной командой, которая подготовит почву для возможной долгосрочной миссии ЕС в Армении с конечной целью содействия устойчивому миру в регионе», - сказал высокопоставленный европейский чиновник.
Естественно, армянская сторона тут же выдала свою трактовку заявления Борреля: якобы такая миссия призвана «содействовать снижению инцидентов в приграничных зонах Армении и регионах, затронутых конфликтом, и предоставит благоприятную возможность для нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном».
Если же называть вещи своими именами, то Армения, изо всех сил стараясь заполучить европейцев, таким способом рассчитывает перейти под зонтик ЕС и как бы на законных основаниях затащить Францию в регион. На сегодняшний день это практически оптимальный вариант для лоббирования целей армян с помощью Парижа, главного сейчас покровителя Еревана. Между тем Франция совсем не бескорыстна – она давно мечтает вонзить зубы в южно-кавказский пирог, и для воплощения этой цели Армения сейчас ей очень удобна. В общем, помыслы Парижа витают достаточно далеко от обеспечения стабильности и безопасности в регионе.
Активность президента Макрона на армяно-азербайджанских переговорах в минувшем году в Праге непрозрачно показала стремление Франции вновь занять посредническую миссию, которой она лишилась после смерти МГ ОБСЕ, утратив мандат сопредседателя. Поэтому и в этот раз именно Париж стал инициатором новой долгосрочной миссии в Армению, после того как Азербайджан не позволил в октябре прошлого года с такими же целями расположиться европейцам на его территории.
В этом же контексте не мешает вспомнить про намеченную на 7 декабря 2022 года, но так и не состоявшуюся встречу в верхах в Брюсселе, когда Азербайджан категорически отказал Макрону в участии в ней, на чем очень уж настаивала армянская сторона. Баку в одностороннем порядке отказался работать в таком формате, твердо отстаивая перед Арменией, Францией и Европейским Союзом свою принципиальную позицию. Париж как посредник азербайджано-армянского урегулирования полностью потерял доверие Баку, а потому никак не может быть причастен к поствоенным переговорам. Азербайджан таким образом еще раз продемонстрировал миру, что остается приверженным проводимой им политики, которую последовательно реализует и по сей день.
Вместе с тем, если с проармянской позицией Франции все относительно ясно, то не очень понятны последние действия ЕС, предпринимаемые по отношению к Южному Кавказу, в частности к азербайджано-армянской проблеме. С одной стороны, Брюссель не перестает заверять Баку в тесных партнерских связях и перспективном сотрудничестве, а с другой – отправляет в регион миссию (типа гражданскую, но, несомненно, не лишенную военных функций), не заручившись хотя бы формальным согласием азербайджанских властей. Более того, даже без уведомления о том Азербайджана. Так что вполне логично, что у Баку имеются к ЕС вопросы по поводу этого сомнительного предприятия. Вопросы правомерные, поскольку, несмотря на урегулирование Азербайджаном Карабахского конфликта, из-за упертой политики Еревана армяно-азербайджанские переговоры все еще не доведены до логичного конца, нет мирного договора, не начат процесс делимитации и демаркации границ и открытия важных транспортных коммуникаций в регионе, обязательное выполнение чего предусмотрено в Трехстороннем заявлении от ноября 2020 года. И ЕС как авторитетная европейская организация, уважающая законы и правила международного права, была обязана учитывать все эти политические нюансы. Это во-первых.
Во-вторых, решение ЕС организовать новую миссию и предоставить ей дополнительные мандаты полностью подрывает атмосферу доверия и ставит под сомнение отношения с Азербайджаном. Следовательно, недовольство Баку прибытием долгосрочной миссии ЕС в Армению вполне резонно еще и потому, что это может оказать негативное влияние на азербайджано-армянские переговоры под эгидой того же Евросоюза. Именно этот факт особо подчеркнул президент Алиев в своем недавнем интервью азербайджанским телеканалам. Глава государства расценил откомандирование новой гражданской миссии Европейского союза в Армению вдоль границы с Азербайджаном без согласования с Баку как обман, отметив, что в Брюсселе нарушили достигнутые договоренности, после того как срок действия мандата прежней делегации истек 19 декабря. При этом Алиев сделал акцент на том, что данный шаг отнюдь не повысит безопасность региона.
Основной же месседж Ильхама Алиева, обращенный к ЕС, заключается в том, что в Баку видят площадками для переговоров с Арменией США и Россию, но и Евросоюз может стать такой площадкой, «если будет вести себя честно».
Хотелось бы, чтобы сигналы президента Азербайджана к Европе были не только услышаны, но и усвоены, чтобы в будущем наши европейские партнеры на наступали вновь на одни и те же грабли, подрывая доверие Баку. Если рассматривать факт отправки новой долгосрочной миссии в Армению, то здесь все ясно - Европа задается целью окончательно вытолкнуть Россию с Южного Кавказа, изгнать российскую военную базу из Гюмри и разместить там французский военный контингент.
По идее, сценарий вполне допустимый, хоть и сложно реализуемый. Однако возможно, что на фоне большого разочарования армянского общества российским союзничеством и как следствие набирающей обороты антироссийской истерии в Армении, такого рода сюжет представляется европейцам вполне жизнеспособным.
Возможно даже, что подобный план уже вынашивается, а размещение долгосрочной миссии на территории Армении предусмотрено для зондирования ситуации уже на месте. В любом случае, сегодня не остается сомнений, что Армения готова к смене сюзерена, и наверняка в Москве уже сделали соответствующие выводы…