Տրանսպորտային փակուղու ժամանակագրությունը. Հայաստանի բեռնափոխադրողները կրկին թռիչքի մեջ են Caliber.Az-ի տեսությունը
13 Փետրվարի 2023 15:22
Ադրբեջանի տարածքով անցնող տրանսպորտային ուղիների առևտրական գրավչությունն ու աշխարհագրական առավելություններն ավանդաբար գերազանցում էին՝ մեր երկրի բոլոր գլոբալ գործընկերների հետ «գաղափարական» անհամապատասխանությունները։ 44-օրյա Հայրենական պատերազմում Բաքվի փայլուն հաղթանակից հետո այս պարզ աշխարհագրական իրողությունների իմաստը կարծես թե սկսել է հասնել նույնիսկ Երևանի ամենապնդաճակատ քաղաքական գործիչներին։ Այդուհանդերձ, անցյալ տարվանից մեր հարեւան երկրում նորից գերակշռել են ազգային կլինիկական ախտանշանները՝ «թուրքերի հետ» համագործակցությունից հրաժարվելը նույնիսկ ի վնաս սեփական գործարար շահերի։ Ինչպես միշտ, Երևանի համառությունը շրջվում է հենց նրա դեմ. բառացիորեն այս օրերին Վրաստանի Վերին Լարսի լեռնանցքում մի քանի կիլոմետրանոց խցանման մեջ խցանվել են ավելի քան 1 հազար հայկական բեռնատարներ։
Երեք տասնամյակ տրանսպորտային և լոգիստական փակուղում գտնվող Հայաստանը ի վիճակի չէ նվազեցնել արտահանման և ներմուծման տարանցիկ ծախսերը, և այս քարացած խնդրից ամենաշատը տուժում են «ծիրանի» հանրապետության ագրոարդյունաբերական և հանքարդյունաբերական համալիրները։ Ոչ քիչ քաղաքական գործիչները և հատկապես Հայաստանի գործարար շրջանակները վաղուց գիտակցել են աշխարհագրականնորեն փակ տնտեսության անարդյունավետությունը, այնուհանդերձ, Երևանը առաջվա պես նախանձելի համառությամբ շարունակում է իր ապակառուցողական արտաքին քաղաքականությունը՝ մերժելով խաղաղություն հաստատելու և հաղորդակցությունները ապաշրջափակելու Բաքվի ու Անկարայի բոլոր փորձերը։ Այսօր Երևանը նույնիսկ հրաժարվում է մասնակցել տարածաշրջանի բոլոր երկրների համար շահավետ «Զանգեզուրի միջանցք» ծրագրին, որի իրականացումը կկարողանար հայաստանյան բիզնեսին օգնել հաղթահարել արտահանման-ներմուծման դժվարությունները և հումքի անբավարարության հետ կապված խնդիրները։
Դիվահար գայթակղիչի դերում այստեղ հատկապես ակտիվ է Զանգեզուրի միջով տրանսպորտային կամուրջ ձևավորելու հնարավորությունը կտրականապես ժխտող հարևան Իրանը, թեև այլընտրանքային տրանսպորտային հեռանկարներին աջակցում են նաև հայկական իստեմբլիշմենտին Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ համագործակցություն հաստատելու հետ չշտապելու կոչ անող ԵՄ-ի որոշ երկրները։
Ինչպես դա տեղի է ունեցել և հայկական համառության դառը պտուղներ են քաղում «քարերի երկրի» ժողովուրդն ու գործարար շրջանակները։ Այս օրերին եղանակային խիստ և անկայուն պայմանների, ինչպես նաև մայրուղու ծանրաբեռնվածության պատճառով նկատվում է Վրաստանի «Վերին Լարսի» անցակետում հայկական բեռնատարների կուտակումներ։ Այս լեռնային ճանապարհը փետրվարի 5-ից փակ է ծանր բեռնատարների երթեւեկության համար, և Ռուսաստանի ու Վրաստանի մաքսային կառույցների տվյալների համաձայն՝ փետրվարի 10-ի դրությամբ հազարից ավելի հայկական ծանր բեռնատարները սպասում են Վերին Լարսով անցնելուն, ինչպես վրացական, այնպես նաև ռուսական սահմանի կողմից։ Գնահատելով փետրվարին ողջ Հարավային Կովկասի տարածքում նկատվող բարդ եղանակային պայմանները՝ փորձագետները հանձն չեն առնում դատել, թե որքան շուտ կհաջողվի կարգավորել իրավիճակը, և չեն բացառում անցակետում խցանումների կրկնությունը նաև հետագա ժամանակահատվածում։
Իրավիճակը այս մայրուղու վրա այժմ ծանոթ է, կրկնվում է գրեթե ամեն տարի նոյեմբերից մինչև մարտ, երբ Վրաստանի լեռնանցքներում տեղումները, սաստիկ սառնամանիքները, իսկ հաճախ նաև ձնահոսքերը օրեր շարունակ բոլոր ճանապարհները դարձնում են անանցանելի փակուղի։ Հասկանալի է, որ այս ամենը ձգձգում է բեռնատար տրանսպորտի շարժը՝ հանգեցնելով Հայաստանում հումքի, ապրանքների, սարքավորումների և այլ բեռների մատակարարման գրաֆիկի խաթարմանը և բեռնափոխադրողների առանց այն էլ բարձր ծախսերի ավելացմանը։ Բայց ինչ արած, քաղաքական անխելք կամակորությունը ունի իր ուրույն և շատ թանկ գինը։ Փորձելով դուրս գալ լոգիստիկ փակուղուց՝ Հայաստանի տրանսպորտային գերատեսչության պաշտոնյաները ձգտում են ամեն խորամանկություններ անել, փորձելով «վերահարթեցնել» ի սկզբանե տապալված երթուղիների կոպիտ խորդուբորդությունները։ Այսպես, օրերս Երևանում Հայաստանի տնտեսության նախարար Վահան Քերոբյանի և Եվրասիական զարգացման բանկի (ԵԱԶԲ) ներկայացուցչության ղեկավար Արմեն Մելքիկյանի հանդիպման ժամանակ քննարկվել են «Վերին Լարսի» մաքսակետի ընդլայնման համար ներդրումներ կատարելու հեռանկարները։ Սակայն, ինչպես պարզվել է, ԵԱԶԲ-ը չի պատրաստվում վարկավորել այս ձեռնարկումը, այլ միայն դիտարկում է ճանապարհամերձ ենթակառուցվածքների և մեծածախ լոգիստիկ համալիրի կառուցման, ճանապարհային երթևեկության անվտանգության բարձրացման և վարորդների համար բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու համար տեխնիկատնտեսական հիմնավորման (ՏՏՀ) նախապատրաստմանը աջակցելու համար ոչ մեծ տրանշ տրամադրելու հնարավորությունը: Այս նախագծերի իրականացման համար հիմնական միջոցները դեռևս չեն գտնվել, քանի որ լինելով Եվրասիական տնտեսական միության ֆինանսական գործիք՝ ԵԶԲ-ն դժվար թե վարկավորի Վրաստանում լայնածավալ ենթակառուցվածքային նախագծերը, հատկապես՝ հաշվի առնելով վրաց-ռուսական բարդ հարաբերությունները։ Ամենայն հավանականությամբ, Թբիլիսիի ներդրումային ծրագրերը նույնպես մոտ ապագայում շոշափելի ծախսեր չեն նախատեսում հայկական փոխադրողների տեղաշարժը հեշտացնելու համար։ Բայց գլխավորն այն է, որ նույնիսկ նման ձեռնարկումների իրականացումը քիչ բան կփոխի՝ հաշվի առնելով կլիմայական գործոնը, որը դամոկլյան սրի պես կախված է լեռնային դժվարին տեղանքում տրանսպորտային նախագծերի վրա։
Վերջին շրջանում Հայաստանի ԶԼՄ-ները ավելի ու ավելի հաճախ են գրում Վերին Լարսի լեռնանցքի զուգահեռ երթուղիով բեռնափոխադրումների հեռանկարների մասին, և, բնական է, այս այլընտրանքի հույսերով Երևանի համար հիմնական փաստարկը Ադրբեջանի հետ համագործակցել չցանկանալն է։ Խոսքը Վրաստանում Մցխեթա-Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհի ձնահոսքի հատվածի շրջանցիկ ճանապարհի (Գուդաուրի-Կոբի) շրջանցիկ ճանապարհի մաս կազմող Խաչաձև լեռնանցքի տակով 9 կիլոմետրանոց թունելի կառուցման մասին է։ Նախագծով նախատեսվում է կառուցել 23 կմ երկարությամբ երկշերտ բետոնե ճանապարհ, 5 կամուրջ, 5 թունել, որը նախատեսված է ամբողջ տարվա ընթացքում ապահովելու անխափան երթեւեկությունը։ Այնուամենայնիվ, շուրջ 400 միլիոն դոլար արժողությամբ այս նախագծի (ՎԶԵԲ և ԱԶԲ վարկեր) իրականացումը բազմիցս հետաձգվել է և նախատեսվում է ավարտել 2025 թվականի սկզբին։ Էլ չասած այն մասին, որ լեռնային ճանապարհներով բեռնափոխադրումների արագությունն ու թունելների թողունակությունը նույնպես հիմք չեն տալիս ակնկալելու երթևեկության էական աճ։
Առաջվա պես նկատվում է «Վերին Լարսի» անցակետում հայկական բեռնատարների կուտակումներ, իսկ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարության կողմից վաղուց խոստացած՝ վրացական Փոթիից դեպի Սև ծովի ռուսական նավահանգիստներ լաստանավային հաղորդակցման նախագիծը դեռ կախված է օդում, և այս ամենը միասին սահմանափակում է Հայաստանից գյուղատնտեսական արտահանումը՝ այն դարձնելով ավելի ծախսարար»,- դեռ անցյալ տարվա դեկտեմբերին դժգոհում էր հայ փորձագետ, տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանը։
Իրավիճակն իսկապես անելանելի է, և չնայած Վրաստանի տնտեսության նախարարության հետ Հայաստանի շահագրգիռ գերատեսչությունների բազմաթիվ բանակցություններին՝ Փոթիի և Ազովյան ծովի ռուսական նավահանգստի միջև կայուն լաստանավային հաղորդակցություն հաստատելը դեռ հեռու է կարգավորվելուց։ Մինչդեռ Հայաստանը նույնիսկ պատրաստակամություն է հայտնում սուբսիդավորել բեռնափոխադրումները այս ճանապարհով։ Բայց այս հարցի վրա ազդում են տնտեսական, աշխարհաքաղաքական, ռազմական խնդիրների կծիկը. «Կավկազ» նավահանգիստը գտնվում է Ռուսաստանի Կրասնոդարի երկրամասի Տեմրյուկի շրջանի Կերչի նեղուցի Չուշկա ցամաքալեզվակի վրա, այսինքն՝ ռուս- ուկրաինական պատերազմի էպիկենտրոնի մոտ։ Համապատասխանաբար, այսօր քիչ բեռնափոխադրողներ կամ լաստանավային օպերատորներ կձեռնարկեն բեռներ փոխադրել պատերազմական գոտում և ականների վտանգի տակ, էլ չասած Սև ծովի այս վտանգավոր տարածաշրջանում բեռների և նավամիջոցների կորստի դեպքում միջազգային ապահովագրական ընկերությունների կողմից պայմանագրեր կնքելու և վնասները հատուցելուց հրաժարվելու մասին։ Փաստորեն, Հայաստանի տնտեսության նախարար Վահան Քերոբյանը վերջերս (փետրվարի 3-ին) «Արմենպրես»-ին տված հարցազրույցում կրկին չնշեց Վրաստանի և Ռուսաստանի միջև լաստանավային հաղորդակցության գործարկման կոնկրետ ժամկետները։
Ողջ վերոնշյալը՝ օբյեկտիվ իրականություն է, և ոչ թե «թշնամիների բանսարկություններ», որոնք այդքան հաճախ են փնտրում Երևանի կառավարական առանձնասենյակներում։ Եվ լոգիստիկ հեռանկարները Հայաստանի համար կարող էին բոլորովին այլ լինել, եթե «քարերի երկիրը» համաձայնվեր Ադրբեջանի հետ պետական հարաբերությունների կարգավորման և գործարար համագործակցության զարգացմանը։ Չէ որ բոլոր սթափ մտածող մարդկանց համար լիովին ակնհայտ են՝ առավել կարճ, անվտանգ և արագ, ցացրադիր վայրում անցնող և նույնիսկ ցուրտ ձմռան ժամանակահատվածում կլիմայական ռիսկերին չենթարկվող Զանգեզուրի երթուղու առավելություները։

Хроники транспортного тупика: грузоперевозчики Армении вновь в пролете
Коммерческая привлекательность и географические преимущества проходящих по территории Азербайджана транспортных маршрутов традиционно перевешивали «идеологические» нестыковки со всеми глобальными партнерами нашей страны. После блестящей победы Баку в 44-дневной Отечественной войне смысл этих простых географических реалий вроде бы стал доходить и до самых твердолобых политиков в Ереване. Тем не менее с прошлого года в соседней с нами стране вновь возобладали национальные клинические симптомы – отказ от сотрудничества «с тюрками» даже в ущерб собственным деловым интересам. Как всегда, упрямство Еревана оборачивается против него же: буквально в эти дни на горном перевале Верхний Ларс в Грузии в многокилометровом заторе застряло свыше 1 тыс. армянских фур.
Пребывающая уже три десятка лет в транспортно-логистическом тупике Армения не в состоянии снизить расходы на транзит экспортной и импортной продукции, и больше всего от этой застарелой проблемы страдает агропромышленный и горнорудный комплексы «абрикосовой» республики. Немало трезвых политиков и в особенности деловые круги Армении давно осознали неэффективность географически замкнутой экономики, тем не менее в Ереване по-прежнему с завидным упрямством продолжают свою деструктивную внешнюю политику, отвергая все попытки Баку и Анкары заключить мир и разблокировать коммуникации. Даже сегодня Ереван отбрыкивается от участия в выгодном для всех стран региона проекте Зангезурского коридора, реализация которого помогла бы армянскому бизнесу преодолеть экспортно-импортные сложности и проблемы с нехваткой сырья.
В роли демона-искусителя здесь особенно активен соседний Иран, категорически не приемлющий возможности формирования транспортного моста через Зангезур, хотя альтернативные транспортные перспективы поддерживают и некоторые страны ЕС, убеждающие армянский истеблишмент не торопиться с налаживанием сотрудничества с Азербайджаном и Турцией.
Как это происходило и в прошлом, горькие плоды армянского упрямства пожинают народ и деловые круги «страны камней». В эти дни из-за суровых и нестабильных погодных условий, а также перегруженности трассы наблюдается скопление армянских фур на контрольно-пропускном пункте «Верхний Ларс» в Грузии. Эта горная дорога закрыта для проезда большегрузов с 5 февраля, и согласно данным российских и грузинских таможенных структур, на 10 февраля свыше тысячи армянских большегрузных камионов с фурами ожидают проезда через многосторонний автомобильный пункт пропуска (МАПП) «Верхний Ларс» как с грузинской, так и с российской стороны границы. Оценивая сложные погодные условия, наблюдаемые в феврале на всей территории Южного Кавказа, эксперты не берутся судить, как скоро удастся разрулить ситуацию, и не исключают повторения транспортных пробок на МАПП и в последующий период.
Положение сейчас на этой трассе знакомое, повторяющееся практически каждый год с ноября по март, когда осадки, сильные морозы, а нередко и снежные обвалы на горных перевалах Грузии превращают все дороги в непроходимые тупики на многие сутки. Понятно, что все это задерживает движение грузового транспорта, приводя к срывам графиков поставок сырья, товаров, оборудования и иных грузов в Армению и увеличивая и без того высокие издержки грузоперевозчиков. Но что поделать, политическое неумное своенравие имеет свою и весьма высокую цену. Пытаясь выйти из логистического тупика, чиновники транспортного ведомства Армении всячески изворачиваются, пытаясь «подрихтовать» грубые шероховатости изначально провальных маршрутов. Так, на днях в ходе встречи в Ереване министра экономики Армении Вагана Керобяна и главы представительства Евразийского банка развития (ЕАБР) Армена Мелкикяна обсуждались перспективы инвестиций в расширение таможенного пункта пропуска на перевале Верхний Ларс. Однако, как выяснилось, ЕАБР не собирается кредитовать это начинание, а только рассматривает возможность предоставить небольшой технический транш на содействие подготовке технико-экономического обоснования (ТЭО) для сооружения придорожной инфраструктуры и оптово-логистического комплекса, повышения безопасности дорожного движения и создания благоприятных условий для водителей. Основные средства на реализацию перечисленных проектов еще предстоит изыскивать, так как будучи финансовым инструментом Евразийского экономического союза, ЕАБР вряд ли будет кредитовать масштабные инфраструктурные проекты в Грузии, особенно с учетом весьма непростых грузино-российских отношений. Вероятней всего, в инвестиционных планах Тбилиси также не предусмотрены в ближайшее время ощутимые траты на облегчение движения армянских перевозчиков. Но главное, что даже реализация подобных начинаний мало что изменит, учитывая климатический фактор, дамокловым мечом нависший над транспортными проектами в сложном горном рельефе.
В последнее время СМИ Армении все чаще пишут о перспективах грузоперевозок по параллельному перевалу Верхний Ларс маршруту, и, разумеется, главным аргументом для Еревана в надеждах на эту альтернативу выдвигается нежелание сотрудничества с Азербайджаном. Речь идет о строительстве в Грузии 9-километрового тоннеля под Крестовым перевалом, который является частью объездной дороги лавиноопасного участка (Гудаури - Коби) трассы Мцхета – Степанцминда - Ларс. Проектом предусматривается строительство 23-километровой двухполосной бетонной дороги, 5 мостов, 5 тоннелей, что призвано обеспечить бесперебойное движение автомобилей в течение всего года. Однако реализация этого проекта стоимостью почти $400 млн (кредиты ЕБРР и АБР) неоднократно задерживалась, и его завершение запланировано на начало 2025 года. Не говоря уже о том, что скорость перевалки грузов по горным дорогам и пропускная способность тоннелей также не дают оснований рассчитывать на сколько-нибудь большое увеличение трафика.
«По-прежнему наблюдается скопление армянских фур на контрольно-пропускном пункте «Верхний Ларс», а давно обещанный правительством Никола Пашиняна проект паромного сообщения из грузинского Поти в направлении российских портов в Черном море все еще висит в воздухе, и все это в совокупности ограничивает аграрный экспорт из Армении, делая его более затратным», - сетовал армянский эксперт-экономист Сурен Парсян еще в декабре прошлого года.
Ситуация действительно патовая, и несмотря на многочисленные переговоры заинтересованных армянских ведомств с Минэкономики Грузии, чтобы наладить устойчивую паромную переправу между Поти и российским портом на Азовском море «Кавказ», все еще далека от разрешения. Причем Армения даже выражает готовность субсидировать грузоперевозки по данному маршруту. Но в этом вопросе сказывается клубок экономических, геополитических, военных проблем: порт «Кавказ» расположен на косе Чушка в Керченском проливе в Темрюкском районе Краснодарского края России, то есть рядом с эпицентром российско-украинской войны. Соответственно, сегодня мало какой экспедитор или оператор парома возьмется возить грузы в зоне боевых действий и минной угрозы, не говоря уже об отказе международных страховых компаний заключать договора и возмещать убытки в случае потери груза и плавсредств в этом опасном регионе Черного моря. Собственно, в недавнем (3 февраля) интервью изданию «Арменпресс» министр экономики Армении Ваган Керобян вновь не назвал конкретные сроки запуска паромного сообщения между Грузией и Россией.
Все перечисленное - объективная реальность, а не «происки врагов», которых так часто ищут в правительственных кабинетах Еревана. И логистические перспективы для Армении могли бы быть совсем другими, согласись «страна камней» на нормализацию государственных отношений и развитие делового сотрудничества с Азербайджаном. Ведь для всех трезвомыслящих людей вполне очевидны преимущества Зангезурского маршрута - более короткого, безопасного и скоростного, проходящего в низменности и, соответственно, не подверженного климатическим рискам даже в холодный зимний период.