Խայտառակ կոթող Նախ Նժդեհը, հետո «Նեմեսիսը»
Նախօրեին, ապրիլի 25-ին, Երևանում կանգնեցրել են «Նեմեսիս» գործողության «հերոսների» հուշարձանը, ովքեր, ինչպես հայկական տարբերակն է ասում, իրագործել են «հայերի ցեղասպանության կազմակերպիչների նկատմամբ վրեժխնդրության», իսկ իրականում Օսմանյան կայսրության և 1920-1922 թվականներին Ադրբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետության նշանավոր գործիչների դեմ հրեշավոր ահաբեկչական ակտ։
Հիշեցնենք, որ 1919 թվականին «Դաշնակցություն» կուսակցության կողմից նախաձեռնած այդ ահաբեկչական գործողության ընթացքում սպանվել են Օսմանյան կայսրության մի շարք նախկին պետական գործիչներ, ովքեր իբր պատասխանատու են ենթադրյալ «հայոց ցեղասպանության» համար, ինչպես նաև Ադրբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետության չորս գործիչներ՝ նախկին վարչապետ Ֆաթալի խան Խոյսկին, խորհրդարանի նախկին փոխնախագահ Հասան բեյ Աղաևը, ներքին գործերի նախկին նախարար Բեհբուդ խան Ջավանշիրը, կառավարության նախկին ղեկավար Նասիբ բեյ Յուսիֆբեյլին։ Վերջիններս «մեղադրվել են» «Բաքվում և Շուշայում հայերի ջարդեր կազմակերպելու» մեջ։
Երևանում հուշարձանի տեղադրումը՝ անպայման, խորհրդանշական ակտ է, որը կոչված է Թուրքիային և Ադրբեջանին հայտնել, որ Հայաստանը չի հրաժարվում այն ամենից, ինչ կապված է հայկական ագրեսիվ նախագծի հետ, այն է՝ տարածքային պահանջներից, հնարովի «ցեղասպանության» մեջ մեղադրանքներից, թուրքաֆոբիայի քաղաքականությունից։
Հուշարձանի բացումը հիանալիորեն տեղավորվում է նաև Նիկոլ Փաշինյանի՝ ընտրողների աչքին մի գործողությունը մյուսով փոխհատուցելու մարտավարության մեջ։ Դեռ մի քանի օր առաջ Հայաստանի վարչապետը Ազգային ժողովի ամբիոնից խոսել է՝ հարեւանների նկատմամբ տարածքային պահանջների անթույլատրելիության մասին, իսկ արդեն երեկ, նրա ներկայացմամբ Երևանի կենտրոնում կանգնեցվել է՝ այդ նույն հարևանների նշանավոր ներկայացուցիչների մարդասպաների պատվին հուշահամալիր։
Մենք ունեինք և, պետք է խոստովանենք, մինչև հիմա ունենք զգուշավոր հույսեր, որ հայ հասարակությունը, 2021 թվականի հունիսին երկրորդ անգամ ընտրելով Փաշինյանին, նրան՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ խաղաղության մանդատ է տվել։ Սակայն «նեմեսիսի» հուշարձանի հետ կապված իրավիճակը ցույց է տալիս, որ այդ ակնկալիքները կարող են որոշ չափով լինել գերագնահատված։
Իր ժողովրդին լավ ճանաչող Փաշինյանը հարկ է համարել նրան հյուրասիրել համեղ ուտեստով։ Թվում է, թե նույնիսկ հայ հասարակության այն հատվածի համար, որը կորցրել է «միացումի» պատրանքները և չի պաշտպանում ռևանշիզմի գաղափարը, անցյալի հերոսականացումը դառնում է սրտի հանգստացում։ Հավանական է թվում, որ Հայաստանը որքան շատ այրվի իրական ներկայում, նա այնքան շատ կսուզվի հնարովի պատմության և դիցաբանության մեջ: Դա մի տեսակ արատավոր շրջան է: Եթե որևէ քաղաքական գործիչը և ցանկանա այն ընդհատել, ապա նա ստիպված կլինի կորցնել վստահությունը, զրկվել իշխանությունից։ Այս հանգամանքներով հանդերձ բանականության ձայնին կոչը կարող է վերածվել քաղաքական ֆիասկոյի։
Փաշինյանը դրա վառ օրինակն է։ Մի կողմից նա հայտարարում է, որ հայկական հայրենասիրության հայեցակարգը ձևավորված է երրորդ կողմերի կողմից, ինչը իր ետևից կբերի հայոց պատմության առանցքային իրադարձությունների վերագնահատում, այդ թվում նաև 1915 թվականի դեպքերի։ Սակայն, համաձայնվելով ահաբեկիչներին հուշարձան կանգնեցնելուն՝ գրեթե զրոյի է հավասարեցնում իր իսկ կոչը։ Ակնհայտ է, որ թիրախը այստեղ նրա վրա է, որ հուշահամալիրի բացումը ոչ մի կերպ վարչապետից չի հրի ընտրազանգվածի այն մասին, որը տրամադրված է խաղաղությանը, փոխարենը ի վիճակի է նրա կողմնակիցներին միացնել առավել արմատական քաղաքացիներին։ Եթե ավելի կարճ, նման քայլերը վարչապետին օգնում են ցեմենտացնել սոցիումը իր շուրջ։
Այն, որ նման քայլերը ձգձգում են Ադրբեջանի հետ խաղաղությունն ու Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորումը, կարծես թե Փաշինյանին ամենից քիչ են մտահոգում։ Նրա նպատակն է՝ հնարավորինս երկար մնալ իշխանությանը։ Դեռ ոչ բոլոր մայրաքաղաքներն են այցելել Փաշինյան-Հակոբյան զույգը, ամենուր չեն արվել ճաշի հետ կյանք հաստատող լուսանկարներ։ Միայն տես այս որովայնամոլության համար հաշիվը ստիպված է վճարել հայ ժողովուրդը և Հայաստանը, որի աճող մեկուսացումը աճող ճգնաժամի պայմաններում սպառնում է դառնալ լայնածավալ աղետ։
Հնարավոր է, Փաշինյանին 2021-ին վերընտրեցին միայն այն պատճառով, որ 44-օրյա պատերազմում կրած ջախջախիչ պարտությունից շոկի և ապատիայի մեջ հայտնված հայ հասարակությունը նրան այլընտրանք չտեսավ, այսինքն, բոլոր չարիքներից նվազագույնի սկզբունքով։ Այս տեսանկյունից, հավանական է, որ Փաշինյանի հիմնական հակառակորդ Ռոբերտ Քոչարյանը չկարողացավ առավելության հասնել ոչ թե իր ռեւանշիստական դիրքորոշման պատճառով, այլ բոլորովին հակառակը՝ դրա անբավարար համոզիչ հնչեղության պատճառով։ Սա լավ երևում էր Քոչարյանի՝ Պոզներին տված հարցազրույցի ժամանակ, երբ առաջինը այդպես էլ չկարողացավ հայերին որևէ էական բան խոստանալ «արցախի ապագայի» հետ կապված։ Դեռևս առկա գրգռվածության հետ միահամուռ, որը ղարաբաղյան կլանը առաջացնում է հայ հասարակության մեջ, այս գործոնը Քոչարյանին թույլ չտվեց հաղթել ընտրություններում։ Սակայն այս պայմաններում արժե մեկ այլ հարց տալ՝ արդյո՞ք այն 21% մանդատները, որոնք ստացել է «Հայաստան» դաշինքը Քոչարյանի գլխավորությամբ՝ արդեն հաջողություն չէ ներկա փուլում։
Համակարգի անկայունության պայմաններում խաղացողներից յուրաքանչյուրը ձգտում է ավելի ուժեղ սեղմել հայ ժողովրդի զգայուն կետերի վրա՝ փորձելով ձեռքից բաց չթողնել այնպիսի հզոր գործիք, ինչպիսին հավաքական անգիտակցականն է։ Մի խոսքով, լատենտ ռեւանշիզմը, կարծես թե դառնում է հայերի գիտակցության մեջ որոշիչ վեկտոր՝ մոտակա և միջնաժամկետ հեռանկարում։ Այս հեռանկարների շրջանակներում միանգամայն հնարավոր է «մարտավարական նահանջ»՝ ընդհուպ մինչև խաղաղության պայմանագրի ստորագրում։ Սակայն, վատ կանխազգացումները հուշում են, որ, հենց որ Հայաստանը աշխուժանա տնտեսապես, բնականաբար, Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման շնորհիվ, հոգու թաքնված շարժումներն ակնհայտ կդառնան։ Քանի դեռ գոյություն ունեն արմատականության նշաններ՝ օրինակ, մարդասպանների ու նացիստների կամակատարների հուշարձանների տեսքով, հայկական ազգայնականության ռեցիդիվը թվում է անխուսափելի։
Խնդրի լրջության մասին է խոսում ադրբեջանական կողմի համապատասխան արձագանքը։ «Հայաստանի համապատասխան պետական մարմինների թույլտվությամբ և հաստատմամբ այս հուշարձանի տեղադրումը, ինչպես նաև Երևանի փոխքաղաքապետի և այլ պաշտոնյաների, ներառյալ իշխող կուսակցության անդամների բացման արարողությանը մասնակցելը, հանդիսանում է հայկական պետության կողմից ահաբեկչության քաղաքականության խրախուսանք և նրա կողմից պատմության ընթացքում կատարված ահաբեկչական գործողությունների քարոզչություն»,- ասվում է Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Հայաստանի նկատմամբ մեր պայմանը, համապատասխանաբար, պետք է լինի հստակ՝ ուզում եք նորմալացնել հարաբերությունները, մաքրազարդվեք, արմատից կտրեք անզուսպ ազգայնականության բոլոր ատրիբուտները։ Մենք չենք խաբվի և մենք պատրանքներով չենք սնվելու։ Ադրբեջանը պետք է զինվի և լինի զգոն։ Ինչպես նաև մեր երկիրը կանխելու է Ղարաբաղի հայ համայնքը շովինիստական գաղափարներ արտահանելու ամեն փորձերը և նրա, հատկապես աճող սերնդի մեջ կդաստիարակի ինտերնացիոնալիզմի և հանդուրժողականության ոգի։ Եվ հետո, ով գիտի, գուցե մի քսան տարի հետո Ղարաբաղի հայերը համաշխարհային հայության համար կդառնան լավագույն հայկական գաղափարի կենդանի օրիենտիր։

Позорный обелиск Сначала Нжде, затем «Немезис»
Накануне, 25 апреля, в Ереване установили памятник «героям» операции «Немезис», совершившим, как гласит армянская версия, «акт возмездия в отношении организаторов геноцида армян», а на самом деле, чудовищный акт терроризма по отношению к видным деятелям Османской империи и Азербайджанской Демократической Республики в 1920 -1922 годах.
Напомним, что в ходе этой террористической операции, инициированной партией «Дашнакцутюн» в 1919 году, был убит ряд бывших государственных деятелей Османской империи, якобы ответственных за мнимый «геноцид армян», а также четыре деятеля АДР, а именно бывший премьер-министр Фатали хан Хойский, бывший заместитель председателя парламента Гасан бек Агаев, бывший министр внутренних дел Бехбуд хан Джаваншир, бывший глава правительства Насиб бек Юсифбейли. Последние «обвинялись» в «организации резни армян в Баку и Шуше».
Установка памятника в Ереване – это, безусловно, символический акт, призванный сообщить Турции и Азербайджану, что Армения не отказывается от всего, что связано с агрессивным армянским проектом, а именно – от территориальных претензий, надуманных обвинений в «геноциде», политики тюркофобии.
Открытие памятника также прекрасно вписывается в тактику Никола Пашиняна компенсировать в глазах электората одно действие другим. Еще несколько дней назад армянский премьер с трибуны Национального собрания говорил о недопустимости территориальных претензий к соседям, а уже вчера с его подачи в центре Еревана воздвигается мемориал в честь убийц видных представителей этих же соседей.
У нас имелись и, надо признать, до сих пор имеются осторожные надежды на то, что армянское общество, во второй раз выбрав Пашиняна в июне 2021 года, дало ему мандат на мир с Азербайджаном и Турцией. Однако ситуация с памятником «немезису» показывает, что эти ожидания могут быть несколько завышенными.
Пашинян, хорошо знающий свой народ, счел нужным угостить его пикантным блюдом. Похоже, даже для той части армянского общества, которая лишилась иллюзий «миацума» и не поддерживает идею реваншизма, героизация прошлого становится отдушиной. Представляется вероятным, что чем больше будет обжигаться Армения в реальном настоящем, тем больше она будет погружаться в выдуманную историю и мифологию. Это своего рода замкнутый круг. Если какой политик и захочет его прервать, то вынужден будет потерять доверие, и таким образом, лишиться власти. При этих обстоятельствах призыв к голосу разума может обернуться политическим фиаско.
Пашинян - яркий тому пример. С одной стороны он заявляет, что понятия армянского патриотизма сформированы третьими сторонами, что влечет за собой переоценку ключевых событий армянской истории, включая события 1915 г. Однако, согласившись на установку памятника террористам, практически возводит на нет свой же призыв. Очевидно, прицел здесь на то, что открытие мемориала никак не оттолкнет от «варчапета» ту часть электората, которая настроена на мир, зато способна присоединить к его сторонникам более радикальных граждан. Если короче, подобные шаги помогают премьеру цементировать социум вокруг себя.
То, что подобные шаги отдаляют мир с Азербайджаном и нормализацию отношений с Турцией Пашиняна, похоже, волнует меньше всего. Его цель – как можно дольше продержаться у власти. Еще не все столицы объезжены четой Пашинян-Акопян, не везде сделаны жизнеутверждающие фотографии с трапезой. Только вот счет за это чревоугодие придется платить армянскому народу и Армении, чья усиливающаяся изоляция в условиях нарастающего кризиса грозит стать масштабным бедствием.
Возможно, Пашиняна в 2021 переизбрали лишь потому, что пребывавшее из-за разгромного поражения в 44-дневной войне в шоке и апатии армянское общество не видело ему альтернативы, то есть, по принципу наименьшего из всех зол. С этого ракурса вероятно, что главный оппонент Пашиняна Роберт Кочарян не смог достичь перевеса не в силу своей реваншистской позиции, а совсем наоборот, в виду недостаточно убедительного ее озвучивания. Это хорошо было заметно во время интервью Кочаряна Познеру, когда первый так и не смог обещать армянам ничего существенного касательно «будущего арцаха». Вкупе со все еще существующим раздражением, которое карабахский клан вызывает у армянского общества, этот фактор не позволил Кочаряну одержать победу на выборах. Однако в этих условиях стоит задать другой вопрос – не является ли тот 21% мест в парламенте, который получил альянс «Армения» во главе с Кочаряном, уже успехом на нынешнем этапе?
В условиях нестабильности системы, каждый из игроков старается посильнее нажимать на чувствительные точки армянского народа, пытаясь не выпустить из рук такой мощный инструмент как коллективное бессознательное. Словом, латентный реваншизм, похоже, становится определяющим вектором в сознании армян на ближайшую и среднесрочную перспективу. В рамках этих перспектив, вполне возможно «тактическое отступление», вплоть до подписания мирного договора. Однако, нехорошие предчувствия подсказывают, что стоит Армении воспрянуть экономически, естественно за счет нормализации отношений с Турцией и Азербайджаном, как скрытые движения души станут явными. Покуда существуют метки радикализма в виде, например, памятников убийцам и приспешникам нацистов, рецидив армянского национализма представляется неизбежным.
О серьезности проблемы говорит соответствующая реакция азербайджанской стороны. «Установка этого памятника с разрешения и одобрения соответствующих государственных органов Армении, а также участие в церемонии открытия заместителя мэра Еревана и других официальных лиц, включая членов правящей партии, является поощрением политики терроризма со стороны армянского государства и пропагандой террористических актов, совершенных ею на протяжении истории», - говорится в заявлении МИД Азербайджана.
Наше условие Армении, соответственно должно быть четким – хотите нормализовать отношения, подчищайтесь, вырезайте под корень все атрибуты оголтелого национализма. Мы же не будем обманываться и питать себя иллюзиями. Азербайджан должен вооружаться и быть начеку. Также наша страна будет пресекать всяческие попытки экспорта шовинистических идей в армянскую общину Карабаха, и воспитывать в ней, особенно в подрастающем поколении, дух интернационализма и толерантности. И тогда, кто знает, возможно лет через двадцать армяне Карабаха станут для мирового армянства живым ориентиром лучшей армянской идеи.