Այ այսպես է լինում, կամ հայկական հովերգություն Էմին Գալալիի մտորումները
Կարդում եմ Ղարաբաղը Ադրբեջանին պատկանելու մասին Հայաստանի վարչապետի երեկվա հայտարարությանը՝ ղարաբաղցի անջատողականների արձագանքի մասին։ Ինձ բռնում եմ այն մտքի վրա, որ ակամա, առանց ինձ հաշիվ տալու, ցրվում եմ դառն առհամարական ժպիտի մեջ։
Դառն է, որովհետև հիշում եմ 80-ականների վերջը և հայերի՝ Ղարաբաղը Հայաստանին միացնելու, ավելի ճիշտ՝ խոթելու անհեթեթ ցանկությունը, որը փոխարինվեց «արցախի» անկախություն հռչակելու ճանապարհով «Հայաստան-2» ստեղծելու ձգտումով։
Ծաղրալի է, որովհետև չեմ մոռացել Խանքենդիի և Երևանի փողոցներով «միացում» և «արցախ» արտասանելով համաքայլող ամբոխների գազանային երախը։ Ես այս խոսքերը պատկերացնում էի, որպես հայության ախտորոշման մաս՝ ուղեղի միացում, հաստ աղիքի արցախ, կամ հակառակը։ Բայց սա լուրջ ախտորոշում է: Հիվանդությունը քրոնիկ է, և մենք սրընթաց հեռացման ականատեսներ ենք:
Խանքենդին թուքով է ցայտում, Փաշինյանին մեղադրելով դավաճանության մեջ։ Դավաճանեցին «արցախը», հարված հասցրին աճուկին։ Դուրս է սողացել «ցեղասպան մտադրությունների» գիտակ, նախկին «օմբուդսմեն» ընկեր Բեգլարյանը և գործի դրել աշխարհի կողմից զուտ պատահականությամբ (աշխարհը 28 տարվա ընթացքում չհասցրեց) չճանաչված անկախության մասին իր սիրած երգեհոնը։ Մամուռով ու տիղմով ծածկված ճահճային քարերի տակից լույս աշխարհ հայտնվեցին նախկին վարչապետներն ու արդարադատության նախարարները, ովքեր ճոռոմ օրենսդրական տերմիններով ցանկանում են ապացուցել, որ Հայաստանն ուղղակի իրավունք չունի «արցախին» մերժել անկախության իրավունքը։ Շուտով իր ոչ ոքուն չհետաքրքրող իր խոսքը կասի նաև առաքելական եկեղեցին։ Եվ քեռի Արմենը՝ պահեստից։ Եվ նրանց համախոհները։
Ընթերցող, խորամուխ եղիր, խնդրում եմ: Այսպես կոչված «արցախի խորհրդարանը» վրդովմունքը հայտնում է ոչ Ադրբեջանին։ Ոչ Թուրքիային։ Նույնիսկ ոչ թե ինչ-որ մի երկրին, որին հայերը աշխատանքային կարգով մեղադրում են նավթախավյարադոլարների վրա ծախվածության և հակվածության մեջ (հայերն այս կատեգորիայի մեջ ներառում են Ադրբեջանի բոլոր գործընկերներին, չէ որ իրենցը մի քիչ պակաս է): Խոսքը հայերին դատապարտող հայերի մասին է:
Ոչ թե թուրքերին և թուրքերին սպանելու բնածին ցանկություն չզգալուն հակված առանձին «ուրացողներին»։ Ամենասովորական հայերին։ Չիդեալացնելով հեռու ոչ փափկամազ Փաշիկին՝ մենք նկատում ենք՝ առասպելների ու իրողությունների, հիվանդ հայկական սիրավեպի և հայ իրականության սնանկության դաժան արձակի առճակատումը։ «Գովերգությունը», որտեղ հայերի համար ամեն ինչ հեշտ ու պարզ էր, ավարտվեց։ Կտրուկ, առանց նախազգուշացման։ «Անմեղ» գառները հավերի պես ընկան եռաջրի մեջ։
Ես՝ քաղաքական ու դիվանագիտական վերլուծությունը թողնում եմ դիվանագետներին ու քաղաքագետներին։ Կհայտնեմ իմ կարծիքը՝ թունդ պարտված թղթամոլի պես, հայերը կանգնած են ընտրության առաջ. հեռանալ, քանի դեռ ինչ-որ բան մնացել է, թե շարունակել գրավադրել ամեն ինչ և ամենուր՝ հետ շահելու խելահեղ հույսով։ Փաշինյանը չէ որ փորձել է խաղալ, բլեֆ անելով ու «պոկերային» դեմք ընդունելով։ Բայց նա սխալ հաշվարկ արեց։ Եվ այդ ժամանակ հասկացավ, որ ժամանակն է հավաքել կարթաձողերը: Անհապաղ հեռանալու համարձակությունը չբավարարեց, գումարած՝ հույս էր տածում Ադրբեջանի սխալների վրա։ Բայց, պատին դեմ արվածը, իրերը անվանում է իրենց անուններով։
Նրա քաղաքական հակառակորդները չեն հանդարտվի։ Նրանք տենչում են ռևանշի՝ իմանալով, որ այն կվերածվի Հայաստանի համար նոր կորուստների։ Ռոբիկներ-բոբիկները, սերժիկներ-ռիժիկները՝ բոլորը ձգտում են իշխանության, ոռնալով, որ Նիկոլն ու իր թիմը՝ դավաճաններ են, հակաքրիստոսներ են, թուրքեր են, չուրքեր են և, ընդհանրապես, տգեղ թարախապալար են հայության մարմնի վրա։ Բոլոր ընդդիմադիրները վայնասում են ժողովրդական զայրույթի ալիքների անխուսափելիության մասին։ Այն մասին, որ հայերը որտեղ որ է կարթնանան և քիչ է մնում արթնանան և կսրբեն։ Կոչնչացնեն։ Կելնեն մի հոգու պես: Որ «արցախը» ամեն ինչ է, և ընդհանրապես, ինչպես կարելի է։ Թե չէ՜։
Բայց հայերի մեծամասնությունը լռում է։ Մի հասարակ պատճառով։ Հողմաղացների հետ կռիվը, որին վերածվեց արցախյան արկածախնդրությունը, թանկ նստեց ոչ միայն Ադրբեջանի վրա։ Եվ եթե նույնիսկ սա չվերադարձնի մեր զոհվածներին ու չչորացնի նրանց ընտանիքների ու հարյուր հազարավոր փախստականների արցունքները՝ հայությունը այսօր թանկ գին կվճարի։ Սա ոչ թե ուղղակի ռազմական պարտություն է, ինքնահռչակ Օլիմպոսից դարձյալ նույնպես ինքնահռչակ «արցախի» անկում, խորը տնտեսական ճգնաժամ և արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունների հետ կողմնորոշվելու անկարողություն։ Սրանք կորած երազանքներ են։
Հայերի մեծ մասը՝ Ադրբեջանի հանդեպ ունեցած ողջ հակակրանքով հանդերձ՝ այլևս չեն ուզում ավազի վրա ամրոցներ կառուցել: Նրանք չափազանց լավ գիտեն Կասպից ծովի ալիքների ուժգնությունը։ Բայց նրանք ինքնուրույն չեն կռահել։ Նրանց օգնել են։ Նրանք իրենց կամքով չեն արթնացել՝ նրանց խելքի են բերել։ Եվ դա արել է մեր ժողովուրդը, մեր բանակը և մեր նախագահը։
Հիմա ի՞նչ։ Մեզ մնում է հուսալ, որ արթնացած հայերը կգերակշռեն լուսնոտներին, որ ադեկվատները կհաղթահարեն զոմբիացվածներին։ Դե, իսկ եթե ոչ՝ ապա թող իրենք իրենց մեղադրեն։ Երկրորդ շանսը չի լինի։

Вот как бывает, или Армянская пастораль
Я читаю о реакции карабахских сепаратистов на вчерашние заявления армянского премьер-министра о принадлежности Карабаха Азербайджану. Я ловлю себя на том, что непроизвольно, не отдавая отчет, расплываюсь в горько-насмешливой улыбке.
Горька она потому, что я помню конец 80-ых и абсурдное желание армян включить, вернее, впихнуть Карабах в состав Армении, сменившееся стремлением создать «Армению-2» путем провозглашения независимости «арцаха».
Насмешлива, потому что я не забыл звериный оскал маршировавших по улицам Ханкенди и Еревана толп, изрыгивающих «миацум» и «арцах». Я представлял эти слова как часть диагноза армянства – миацум головного мозга, арцах прямой кишки, или наоборот. Но это серьезный диагноз. Болезнь хроническая, и мы - свидетели стремительной развязки.
Ханкенди брызжет слюной, обвиняя Пашиняна в предательстве. Бросили «арцах», нанесли удар в пах! Выполз знаток «геноцидальных намерений», бывший «омбудсмен» товарищ Бегларян и завел любимую шарманку о независимости, непризнанной миром по чистой случайности (мир не успел за 28 лет). Из-под заросших мхом и тиной болотных камней явились на свет божий бывшие премьеры и министры юстиции, посредством витиеватых юридических терминов желающие доказать, что Армения просто не имеет права отказывать «арцаху» в праве на независимость. Скоро свое никому не интересное слово скажет и апостольская церковь. И дядя Армен со склада. И иже с ними.
Читатель, вдумайся, прошу тебя. Так называемый «парламент арцаха» выражает возмущение не Азербайджану. Не Турции. Даже не какой-то стране, которую армяне в рабочем порядке обвиняют в продажности и падкости на нефтеикродоллары (к таким армяне относят всех партнеров Азербайджана, своих-то маловато). Речь об армянах, осуждающих армян.
Не отдельных «отщепенцев», склонных не испытывать врожденное желание убивать турков и тюрков. Самых обычных армян. Не идеализируя далеко не пушистого Пашика, мы наблюдаем противостояние мифов и реалий, больной армянской романтики и суровой прозы банкротства армянской действительности. «Пастораль», в которой для армян все было легко и просто, закончилась. Резко, без предупреждения. «Невинные» овечки попали, как куры в ощип.
Я оставлю политический и дипломатический анализ дипломатам и политологам. Выскажу свое мнение – подобно проигравшемуся вдрызг картежнику, армяне стоят перед выбором: убраться, пока что-то еще осталось, или продолжать закладывать все и везде в безумной надежде отыграться. Пашинян ведь пытался играть, блефуя и делая «покерное» лицо. Но он просчитался. И тогда понял, что пора сматывать удочки. Уйти сразу у него не хватило мужества, плюс он лелеял надежду на ошибки Азербайджана. Но, припертый к стенке, называет вещи своими именами.
Его политические оппоненты не уймутся. Они желают реванша, зная, что он выльется в новые потери для Армении. Робики-бобики, сержики-режики  - все рвутся к власти, завывая, что Никол и его команда – предатели, антихристы, турки, чурки и вообще уродливый нарыв на теле армянства. Все оппозиционеры вопят о неизбежности волн народного гнева. О том, что армяне вот-вот проснутся и сметут. Уничтожат. Встанут, как один. Что «арцах» это их все, и вообще, как можно. Ибо!
Но армяне в большинстве молчат. По простой причине. Битва с ветряными мельницами, в которую вылилась арцахская авантюра, дорого обошлась не только Азербайджану. И пусть это не вернет наших павших и не осушит слезы членов их семей и сотен тысяч беженцев, армянство платит сегодня дорогую цену. Это не просто военное поражение, падение с самопровозглашенного Олимпа опять-таки самопровозглашенного «арцаха», глубокий экономический кризис и неспособность определиться с внешнеполитическими приоритетами. Это утраченные грезы.
Большинство армян – при всей их нелюбви к Азербайджану – больше не хотят строить замки на песке. Они слишком хорошо знают силу волн Каспия. Но они прозрели не сами по себе. Им помогли. Они не пробудились по своей воле – их привели в чувство. И сделали это наш народ, наша армия и наш президент.
Что теперь? Нам остается надеяться, что проснувшиеся армяне перевесят лунатиков, что адекватные пересилят зомбированных. Ну, а если нет – то пусть пеняют на себя. Второго шанса не будет.