07 Հունիսի 2023 09:30
2023 թվականին Ադրբեջանի ՀՆԱ-ի աճի տեմպը կանխատեսվում է 2,2 տոկոս, ինչը 0,6 տոկոսային կետով ցածր է հունվարի ակնկալիքների համեմատ։
Report-ի հաղորդմամբ, նման կանխատեսումներ են տրված Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) այսօր հրապարակված՝ «Համաշխարհային տնտեսության զարգացման հեռանկարները» հունիսյան զեկույցում։
ՀԲ զեկույցի Համաձայն՝ 2024 թվականին Ադրբեջանի ՀՆԱ-ի աճը կկազմի 2,5 տոկոս (հունվարի կանխատեսումը՝ 2,6 տոկոս), իսկ 2025 թվականին՝ 2,6 տոկոս։
Ադրբեջանի կառավարության թարմացված կանխատեսումների համաձայն՝ 2023 թվականի համար ՀՆԱ-ի անվանական ծավալը գնահատվում է 111,6 մլրդ մանաթ (նախնական կանխատեսումը 106 մլրդ մանաթ), իրական աճը՝ 1,8 տոկոս (2,7 տոկոս)։
Ներառյալ ոչ նավթային ՀՆԱ-ի անվանական ծավալը կանխատեսվում է 77,7 մլրդ մանաթ (նախնական կանխատեսումը՝ 73,3 մլրդ մանաթ), իրական աճը՝ 4,9 տոկոս (4,5 տոկոս)։
Ադրբեջանի ՀՆԱ-ի աճը 2022 թվականին կազմել է 4,6 տոկոս, այդ թվում՝ ոչ նավթային հատվածն աճել է 9,1 տոկոսով։

ВБ огласил прогнозы экономического роста в Азербайджане до 2025 года
Темпы роста ВВП Азербайджана на 2023 год прогнозируются на уровне 2,2 процента, что по сравнению с январскими ожиданиями на 0,6 процентных пункта ниже.
Как передает Report, такие прогнозы приводятся в опубликованном сегодня июньском докладе Всемирного банка (ВБ) «Перспективы развития мировой экономики».
Согласно докладу ВБ, рост ВВП Азербайджана в 2024 году составят 2,5 процента (январский прогноз – 2,6 процента), а в 2025 году – 2,6 процента.
Согласно обновленным прогнозам правительства Азербайджана, номинальный объем ВВП на 2023 год оценивается в 111,6 млрд манатов (первоначальный прогноз - 106 млрд манатов), реальный рост - 1,8 поцента (2,7 процента).
В том числе номинальный объем ненефтяного ВВП прогнозируется на уровне 77,7 млрд манатов (первоначальный прогноз - 73,3 млрд манатов), реальный рост - 4,9 процента (4,5 процента).
Рост ВВП Азербайджана в 2022 году составил 4,6 процента, в том числе ненефтяной сектор вырос на 9,1 процента.