Ինչի՞ համար է Փարիզը զինում Երևանին Հարավային Կովկասի կայունությունը վտանգի տակ է
Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը պատվիրակության ուղեկցությամբ ուղևորվել է Ֆրանսիա։ Հաղորդվում է, որ Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարար Սեբաստիան Լեկորնուի հրավերով։ Դժվար չէ կռահել, որ հայ-ֆրանսիական ներկայիս օրակարգում են Հայաստանին սպառազինություն մատակարարելու հարցերը, ինչպես նաև դրա անմիջական առնչությամբ՝ Երևանում Ֆրանսիայի դեսպանատան նոր ռազմական կցորդի նշանակումը։
Ինչ վերաբերում է երկրորդին, ապա Ֆրանսիայի ԱԳՆ ղեկավար Քեթրին Կոլոննան դեռ ապրիլին Երևան կատարած իր այցի ժամանակ ասել էր, որ Հայաստանում Ֆրանսիայի դիվանագիտական առաքելությանը կից նշանակվելու է նոր ռազմական կցորդ, իսկ անցյալ շաբաթ հայկական ԶԼՄ-ներում՝ Երևանին 50 ֆրանսիական զրահափոխադրիչների հնարավոր մատակարարումների մասին լուրեր հայտնվեցին։ Ի դեպ, զրահատեխնիկայի մատակարարման հաշվով տեղեկությունը բաց աղբյուրներում հայտնվել էր դեռ մայիսի կեսերին, մասնավորապես, դա իր հարցազրույցներից մեկում հաստատել է Եվրոպայի կանխատեսումների և անվտանգության ինստիտուտի (IPSE) տնօրեն Էմանուել Դյուպուիսը։ Նա նշել է, որ Ֆրանսիան Հայաստանին կմատակարարի 50 միավոր «VAB MK3» զրահափոխադրիչներ՝ հավելելով, որ բացի նշված միջոցներից, քննարկվում է նաև Հայաստանի կողմից ֆրանսիական «Arquus» ընկերության արտադրության «Bastion» և «Sherpa» զրահամեքենաների գնելու հնարավորությունը։
Արժե, սակայն, նշել, որ Հայաստանի հետ Ֆրանսիայի ռազմական համագործակցության ակտիվացումը հատկապես ակնհայտ է դարձել անցյալ տարվա սեպտեմբերին պաշտպանության նախարար Պապիկյանի Փարիզ կատարած այցից հետո, որտեղ նա սերտորեն շփվել է ֆրանսիացի գործընկեր Սեբաստիեն Լեկորնուի հետ։
Իսկ նույն թվականի հոկտեմբերին Երեւան էր ժամանել Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարարության պատվիրակությունը, որը Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի, Հայաստանի Հանրապետության բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանի և Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հետ հանդիպումների արդյունքով հավանություն տվեց՝ Երևանում Ֆրանսիայի պաշտպանության հարցերով մշտական կցորդի նշանակմանը։
Ուշագրավն այն է, որ Ֆրանսիայից Հայաստան առաջիկա ռազմական մատակարարումների մասին տեղեկությունը հայտնվել է դեռ այս տարվա մարտ-ապրիլին գրեթե տարբեր միջազգային հրապարակումներում։ Մասնավորապես, միջազգային անվտանգության հարցերով ամերիկյան վերլուծական «Global Security Review» ռեսուրսը հաղորդել է՝ ֆրանսիական «Mistral» զենիթահրթիռային համակարգերի Հայաստան մատակարարումների հավանականության մասին, իսկ լայն լսարանի համար փակ «Intelligenceonline.fr» համացանցային ռեսուրսը, որը համարվում է Ֆրանսիայի հատուկ ծառայությունների գաղտնի խոսափող նույնիսկ հայտարարել է, որ պաշտոնական Փարիզը սկսել է նախապատրաստվել Հայաստան զենքի արտահանմանը։ Այսինքն՝ Հարավային Կովկասում Ֆրանսիայի ակտիվությունը նշել են մի շարք առաջատար համաշխարհային լրատվամիջոցները, ընդ որում չեն շրջանցել նաև իրանական լրատվամիջոցները։ Թեև ինչն է այստեղ զարմանալի, եթե Իրանը դարձել է Հայաստանին զենք մատակարարողներից մեկը՝ Ղարաբաղյան Երկրորդ պատերազմում նրա կրած պարտությունից հետո։
Մասնավոապես, իրանական «Yazeco» լրատվական գործակալությունը իր ընթերցողների ուշադրությունը հրավիրել է այն փաստի վրա, որ Հայաստանին զենք առաքելու առնչությամբ Փարիզի ռազմաքաղաքական որոշման հիմնական աջակցությունը ցուցաբերել է անձամբ նախագահ Էմանուել Մակրոնը։ Այսինքն՝ ընդգծել է, որ պաշտոնական Փարիզի դիրքորոշումն այլեւս չի տարբերվում Սենատի դիրքորոշումից: Եվ, ի դեպ, այդ նույն Սենատում Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար՝ իր բուռն հայանպաստ հայացքներով հայտնի Դևինազը վերջերս կրկին հնչեցրել է «հայկական սահմանների անվտանգության հետ» կապված խրատաբանություններ։ «...Մենք պետք է թույլ տանք, որ Հայաստանը ապահովի իր սահմանների անվտանգությունը, այսինքն՝ մենք պետք է նրան օգնենք զինվել»,- մեկ ամսից քիչ ժամանակ առաջ հորդորել է ֆրանսիացի սենատորը։
Մեծ հաշվով, Հայաստանին զենք մատակարարելու հարցում Փարիզի համառ եռանդը հետապնդում է ակնհայտ նպատակ՝ նորից ներքաշվել Հարավային Կովկաս։ Նախ, որպեսզի հանդես գալ որպես Հայաստանի անվտանգության երաշխավոր։ Երկրորդը, նրանով, որպեսզի միաժամանակ տրորել Ռուսաստանի քիթը։ Առավել ևս, որ Հայաստանին կարող է ձեռնատու լինել նման դասավորությունը, հատկապես այս փուլում, երբ նա պատրաստ է գրեթե 180 աստիճանով թեքվել դեպի Արևմուտք։
Ինքնին, Ֆրանսիայի համար, որը անպետք ԵԱՀԿ ՄԽ-ի փլուզումից հետո զրկվել է հայ-ադրբեջանական բանակցություններում ներկա լինելուց, միջնորդ հանդես գալու հնարավորությունը առաջին հերթին նշանակում է իր շահերի առաջմղում Հարավային Կովկասում։ Կասկած չի հարուցում, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի առճակատման ողջ ընթացքում Ֆրանսիան հավատարիմ է մնացել բացառապես իր շահերին՝ այն հաշվարկով, որ տարածաշրջանում լարվածության օջախի պահպանումը նրան թույլ կտա ժամանակի ընթացքում իր համար ապահովել Կովկասում լայն ներկայություն։ Այդ իսկ պատճառով է Փարիզն ամեն ինչ արել, որպեսզի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձեւերը չկատարվեն Հայաստանի կողմից։ Օրինակ, ֆրանսիացի քաղաքական գործիչները ամեն կերպ խրախուսել են Ադրբեջանի տարածքում անջատողականության տարրերին՝ խթանելով լարվածությունը տարածաշրջանում, ինչը, ի վերջո, խոչընդոտել է խաղաղ հունով բանակցությունների առաջընթացին։
Մյուս կողմից, Ֆրանսիայի, ինչպես նաև բանակցությունների մյուս միջնորդների համար Ուկրաինայում ռուսական պատերազմը, որքան էլ պարադոքսալ լինի՝ ձեռնտու դեր խաղաց։ Մոսկվան ամբողջությամբ խրված է ուկրաինական ճգնաժամի մեջ, թեև փորձում է իր վերահսկողության տակից չթողնել իրավիճակը Հարավային Կովկասում։ Իսկ Հայաստանը, ի վերջո, Ֆրանկոֆոնիայի անդամ է, ինչը նշանակում է, որ պատրաստ է պարել Փարիզի ցանկացած շանսոնի տակ։ Ճիշտ է, միաժամանակ մեջքը ծռելով Բրյուսելի ու Վաշինգտոնի առաջ։
Հետևաբար չի բացառվում, որ Փարիզը, Երևանի հետ ռազմական համագործակցության միջոցով Բաքվի վրա ճնշում գործադրելու հաշվարկով, փորձում է ստեղծել սպառնալիքի գործոն ողջ տարածաշրջանի անվտանգության համար։
Հասկանալի է, որ Ֆրանսիայից, Հնդկաստանից կամ Իրանից Հայաստան ցանկացած մատակարարումները միանշանակ կնպաստեն տարածաշրջանի ռազմականացմանը, և Փարիզում դա նույնպես հիանալի հասկանում են։ Եվ միտումնավոր ստեղծում են բոլոր պայմանները, որպեսզի պայթեցնել տարածաշրջանը և կանխել Բաքվի խաղաղ նախաձեռնությունները։ Սա առաջինն է:
Երկրորդը, կարծես թե, դա նաև Փարիզի հեռավոր նպատակն է՝ Գյումրիից ռուսական ռազմակայանի դուրսբերման դեպքում Մոսկվային փոխարինել Հայաստանում իր ներկայությամբ։ Ու թեև նման սցենարի հավանականությունը, նույնիսկ հաշվի առնելով Ուկրաինայում Ռուսաստանի Դաշնության երկարատև պատերազմը, բավականին ցածր է, ողջ տարածաշրջանի կայունությունը կարող է վտանգի տակ հայտնվել Երևանի և Փարիզի վտանգավոր ռազմաքաղաքական խաղերի պատճառով։

Для чего Париж вооружает Ереван?
Министр обороны Армении Сурен Папикян в сопровождении делегации отправился во Францию. Сообщается, что по приглашению министра Вооруженных сил Франции Себастьена Лекорню. Нетрудно догадаться, что в нынешней армяно-французской повестке вопросы поставок в Армению вооружений, ну и в непосредственной связи с этим назначение нового военного атташе при посольстве Франции в Ереване.
Что касается второго, то глава МИД Франции Катрин Колонна еще в апреле во время своего визита в Ереван говорила, что при дипмиссии Франции в Армении будет назначен новый военный атташе, а на минувшей неделе в армянских СМИ появилась новость о возможных поставках Еревану 50 французских бронетранспортеров. К слову, информация насчет поставок бронемашин в открытых источниках появилась еще в середине мая, в частности это подтвердил в одном из своих интервью директор Института прогнозирования и безопасности в Европе (IPSE) Эммануэль Дюпюи. Он отметил, что Франция поставит Армении 50 единиц бронетранспортеров VAB MK3, добавив, что, помимо упомянутых средств, обсуждается и возможность закупки Арменией бронеавтомобилей Bastion и Sherpa производства французской компании Arquus.
Стоит, однако, отметить, что активизация военного сотрудничества Франции с Арменией стала особенно явной после визита в Париж министра обороны Папикяна в сентябре прошлого года, где он плотно пообщался с французским коллегой Себастьеном Лекорню.
А в октябре того же года в Ереван прибыла делегация Министерства вооруженных сил Франции, которая по итогам встреч с министром обороны РА Суреном Папикяном, министром высокотехнологичной промышленности РА Робертом Хачатряном и секретарем Совета безопасности Арменом Григоряном одобрила назначение в Ереван постоянного атташе по вопросам обороны Франции.
Что любопытноинформация о предстоящих военных поставках из Франции в Армению появилась еще в марте- апреле текущего года практически в различных международных изданиях. В частности, американский аналитический ресурс по международной безопасности Global Security Review сообщал о вероятности поставок Армении французских зенитно-ракетных комплексов Mistral, а закрытый для широкой аудитории интернет-ресурс Intelligenceonline.fr, считающийся негласным рупором спецслужб Франции, и вовсе объявил, что официальный Париж приступил к подготовке экспорта в Армению вооружения. То есть активность Франции на Южном Кавказе отметили ряд ведущих мировых СМИ, причем не обошли его стороной и иранские СМИ. Хотя что же тут удивительного, если Иран стал одним из поставщиков вооружений в Армению после ее поражения во Второй карабахской войне.
В частности, иранское информагентство Yazeco акцентировало внимание своих читателей на том, что основную поддержку военно-политическому решению Парижа относительно отправки оружия в Армению оказал лично президент Эммануэль Макрон. То есть подчеркнуло, что позиция официального Парижа уже не расходится с позицией Сената. И кстати, в том же Сенате главой Группы дружбы Франция - Армения Девиназом, известным своими ярыми проармянскими взглядами, недавно вновь озвучивались сентенции, связанные «с безопасностью армянских границ». «…Мы должны позволить, чтобы Армения обеспечила безопасность своих границ, то есть мы должны помочь ей вооружиться», - призывал французский сенатор менее месяца назад.
По большому счету, настырное усердие Парижа в вопросе поставок вооружений в Армению преследует очевидную цель - вновь втиснуться на Южный Кавказ. Во-первых, чтобы выступить гарантом безопасности Армении. Во-вторых, с тем чтобы заодно утереть нос России. Тем более что Армению мог бы устроить такой расклад, особенно на этом этапе, когда она готова развернуться в сторону Запада практически на 180 градусов.
Само собой, для Франции, которая лишилась присутствия на армяно-азербайджанских переговорах после распада бесполезной МГ ОБСЕ, возможность выступать в качестве посредника означает в первую очередь продвижение ее интересов на Южном Кавказе. Не вызывает сомнений, что Франция на протяжении всего периода противостояния между Арменией и Азербайджаном придерживалась исключительно своей выгоды, в расчете на то, что сохранение очага напряженности в регионе позволит ей со временем обеспечить широкое присутствие на Кавказе. Именно поэтому Париж делал все, чтобы резолюции СБ ООН не выполнялись Арменией. К примеру, французские политики всячески поощряли элементы сепаратизма на территории Азербайджана, стимулируя нагнетание напряженности в регионе, что в итоге препятствовало продвижению переговоров в мирном русле.
С другой стороны, для Франции, как и для остальных интересантов- посредников на переговорах, война России в Украине, как ни парадоксально, сыграла на руку. Москва целиком погрязла в украинском кризисе, хотя и пытается не упускать ситуацию на Южном Кавказе из-под своего контроля. А Армения как никак состоит в Франкофонии, а значит готова плясать под любой шансон Парижа. Правда, заодно расшаркиваясь перед Брюсселем и Вашингтоном.
Поэтому не исключено, что Париж - в расчете надавить на Баку через военное сотрудничество с Ереваном - пытается создать фактор угрозы для безопасности всего региона.
Понятно, что любые поставки в Армению из Франции, Индии или Ирана однозначно будут способствовать милитаризации региона, и в Париже это тоже прекрасно понимают. И умышленно создают все условия, чтобы взорвать регион и воспрепятствовать мирным инициативам Баку. Это во-первых.
Во-вторых, похоже, что это еще и дальний прицел Парижа - заменить Москву своим присутствием в Армении в случае вывода российской военной базы из Гюмри. И хотя вероятность такого сценария даже с учетом затяжной войны РФ в Украине достаточно низкая, стабильность всего региона может оказаться под угрозой из-за опасных военно-политических игр Еревана и Парижа.