Մինուս հինգ` սա է ամենակարեւորը Սամիթ Ալիևի «Անհարմար ճշմարտությունը»
Եվրախորհրդարանի անվտանգության և պաշտպանության հարցերով ենթահանձնաժողովի նախագահ, Ֆրանսիայի քաղաքացի Նատալի Լուազոն այցով լինելով Հայաստանում, այցելել է Լաչինի սահմանային անցակետի մոտ գտնվող սահմանի հատված։ Այնտեղ նա ասել է ինչ-որ այսպիսի մի բան. «Եվրախորհրդարանի դիրքորոշումը կայանում է հետևյալում. Լաչինի միջանցքի արգելափակումը անօրինական է և պետք է դադարեցվի։ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքներն ու բարեկեցությունը պետք է պաշտպանվի, իսկ Հայաստանի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը պետք է հարգվի»։
Չէ, դե ինչպես թե սա անօրինական է, երբ ամեն ինչ բացարձակապես օրինական է ու չի դադարեցվի։ Սրա հետ ստիպված կլինեք հաշտվել, և դառը հաբ կուլ տալ։ Համարեք, որ սա պատիժ է ձեր ամբարտավանության համար: Ձեզ դուր չի՞ գալիս։ Դա հիանալի է, քանի որ մենք հենց դրան ենք ձգտել։ Եվ պատրաստվում ենք շարունակել այդ նույն ոգով։ Մինուս հինգ՝ բայց այդ մասին ես կասեմ մի փոքր ուշ։
Ինչ վերաբերում է Ղարաբաղի հայերին ու նրանց իրավունքներին... այստեղ բա ինչպես... իսկ ոչ ոք չի ուզում խոսել այն ադրբեջանցիների իրավունքների մասին, ովքեր ապրել են Հայասանում։ Չե՞։ Դե, եթե ոչ ոք չի ուզում, ուրեմն մենք իրավունք ունենք այդ չկամությունից մեր եզրակացություններն անել։ Այցելություններն ու դիմումները, դրանք իհարկե, շատ հետաքրքիր են, բայց ոչ այնքան կարևոր, և այնքան էլ լավ չեն գործում: Իսկ կարևորն այն է, որ մեկ վիրավոր ադրբեջանցի զինծառայողի դիմաց ոչնչացվել է մի ամբողջ հինգ անջատողական, այո։ Եվ դա միանգամայն լավ է։ Մի խոսքով, մինուս հինգ։ Իմաստ չկա մեզ կշտամբել, թեկուզ այն պատճառով, որ դա պարզապես անօգուտ է, համարեք, որ մենք շարունակեցինք այսպես նշել Զինված ուժերի օրը։ Եվ անջատողականներին կպատժենք այնպես, ինչպես հարմար կգտնենք, առանց հայացք գցելու նրանց վրա, ովքեր հովանավորում են նրանց: Տեղեկություն խորհելու համար. հայերը գնդակոծել են Աղդամի շրջանի ուղղությամբ ադրբեջանական բանակի դիրքերը։ Այսինքն, Ադրբեջանի տարածքում ժամանակավորապես գտնվող ռուս խաղաղապահների քանակակազմը ուղղակի զանցաթողություն է անում անջատականներին։ Կամ հովանավորություն։ Եվ այս էսկալացիան տեղի է ունենում ճիշտ ու ճիշտ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարների Վաշինգտոնում հանդիպման ֆոնին։ Սա չափազանց գեղեցիկ է համընկնության համար, ՆԿՎԴ-ում, ինչպես գիտեք, պատահականություններ չեն լինում, աչքի առաջ է ԱՄՆ-ին մոդերատորի դերը զիջելու Ռուսաստանի բացահայտ չկամությունը։ Եվ այն, որ և՛ Ֆրանսիան, և՛ Ռուսաստանը խաղում են Հայաստանի և անջատողականների մնացորդների կողմը՝ նույնպես նորություն չէ։ Այնպես որ, հիմա հենց ժամանակն է հանգիստ սպասել ուկրաինական ճակատից նորությունների, բայց ես ձեզ այդ մասին չեմ ասել։ Որովհետև պետք է պայքարել ոչ թե բորբոսի, այլ խոնավության հետ։ Եթե խոնավություն չլինի՝ բորբոսն ինքնին կանհետանա:
Գիտեք, եղել է այսպիսի մի դեպք… 1939 թվականի հոկտեմբերի 10-ին Հիտլերը Մեծ Բրիտանիային և Ֆրանսիային դիմել է խաղաղության առաջարկով։ Ընդ որում նա դա արել է երկրորդ անգամ։ Մեծ Բրիտանիան դրան ի պատասխան արել է հետեւյալը. հոկտեմբերի 11-ին Նորին Մեծության կաբինետը իպրիտի (սա քիմիական զենք է) արտադրությունը ավելացնելու հրաման է տվել, եթե չեմ սխալվում, շաբաթական 300 տոննայից հասցնելով 1200-ի։ Եվ մեկ անգամ. տոննա շաբաթվա ընթացքում։ Խաղաղության մասին առաջարկներին, հատկապես, երբ դու առաջին օր չէ, որ գիտես առաջարկողին՝ պետք է արձագանքեք հենց այդ ձևով։ Հատկապես եթե պատերազմն արդեն սկսվել է։ Ես ձեզ մի փոքրիկ գաղտնիք կբացեմ. պատերազմը չի էլ դադարել, այն մինչև հիմա շարունակվում է։ Պարզապես միշտ չէ, որ ականներ են պայթում, և անօդաչու թռչող սարքեր թռչում: Բայց պատերազմը դադարելու միտք էլչ ունի, քանի որ մենք դա ուզում ենք, թե ոչ՝ բայց դա մարդկային էության մի մասն է։ Եվ երբ ինչ-որ մեկը, ում դու առաջին օրը չէ, որ շատ լավ ճանաչում ես՝ քեզ խաղաղություն է առաջարկում, և երբ նա դա անում է բարի և բաց ժպիտով, դու պետք է մեծացնես դրա արտադրությունը, ինչը ի վիճակի է կանգնեցնել նրան։ Միամտություն է կարծել, որ այդ նույն նացիստներին քիմիական զենքի կիրառումից զսպել է՝ Ժնևի 1925 թվականի «Պատերազմում խեղդող, թունավոր կամ այլ նմանատիպ գազերի և մանրէաբանական նյութերի կիրառումը արգելելու մասին» համաձայնագիրը: Ոչ։ Նացիստներին քիմիական զենքի կիրառումից զսպեց այն պարզ ըմբռնումը, որ Գերմանիան մինչև վերջին քառակուսի սանտիմետրը պարզապես կլցներ իպրիտով: Խոսքով Հայաստանը Փաշինյանի շուրթերով ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։ Խորամանկում է։ Ճիշտ այնպես, ինչպես Հիտլերը 39-ին։
Սա, թերեւս, այն ամենն է, ինչ ես ասելու բան ունեմ հարեւանների խաղաղասիրության և խաղաղության պայմանագիր կնքելու պատրաստակամության մասին։ Հարևանիկները պարզապես ժամանակ են ձգձգում: Դե լավ։ Ինչպես ցույց է տալիս պրակտիկան՝ ժամանակը, խաղում է հատկապես մեր օգտին:

Минус пять – это самое главное «Неудобная правда» Самита Алиева
Председатель подкомитета Европейского парламента по вопросам безопасности и обороны, гражданка Франции Натали Луазо, будучи с визитом в Армении, посетила участок границы у Лачинского ППП. Там она сказала что-то вроде: «Позиция Европарламента заключается в следующем: блокирование Лачинского коридора незаконно и должно быть прекращено. Права и благополучие армян Нагорного Карабаха должны быть защищены, а суверенитет и территориальная целостность Армении должны уважаться».
Не, ну как это незаконно, когда все совершенно законно и прекращено не будет? С этим придется смириться, и проглотить горькую пилюлю. Считайте, что это наказание за вашу наглость. Вам не нравится? Это прекрасно, потому что добивались мы именно этого. И продолжать собираемся в том же духе. Минус пять – но об этом я скажу чуть позже.
Что касается армян Карабаха и их прав… тут ведь как... а никто не хочет поговорить о правах азербайджанцев, которые проживали в Армении, нет? Ну, если никто не хочет, то мы вправе делать из этого нежелания собственные выводы. Посещения и заявления, это, конечно, очень интересно, но не очень важно, и работает так себе. А важно то, что за одного раненного азербайджанского военнослужащего было уничтожено целых пять сепаратистов, да. И это хорошо весьма. В общем, минус пять. Упрекать нас не имеет смысла хотя бы потому, что это просто бесполезно, считайте, что мы так продолжали отмечать День Вооруженных сил. И наказывать сепаратистов мы будем так, как считаем нужным, не оглядываясь на тех, кто оказывает им покровительство. Информация к размышлению: армяне обстреляли позиции азербайджанской армии в направлении Агдамского района. То есть, временно находящийся на территории Азербайджана контингент российских миротворцев оказывает прямое попустительство сепаратистам. Ну или покровительство. И эта эскалация происходит аккурат на фоне встречи министров иностранных дел Азербайджана и Армении в Вашингтоне. Это слишком красиво для совпадения, в НКВД, как известно, случайностей не бывает, налицо явное нежелание России уступить роль модератора США. И то, что и Франция, и Россия играют на стороне Армении и недобитых сепаратистов – тоже не новость. Так что теперь самое время спокойно подождать новостей с украинского фронта, но я вам об этом не говорил. Потому что бороться нужно не с плесенью, а с сыростью. Не станет сырости – плесень сама исчезнет.
Знаете, был такой случай… 10 октября 1939-го года Гитлер обратился к Великобритании и Франции с предложением о мире. Причем сделал это во второй раз. Великобритания в ответ на это сделала следующее: 11 октября Кабинет Его Величества отдал распоряжение увеличить производство иприта (это химическое оружие), если не ошибаюсь, с 300 тонн в неделю до 1200. Еще раз: тонн в неделю. На предложения о мире, в особенности, когда ты знаешь предлагающего не первый день, нужно реагировать именно так. Особенно, если война уже началась. Открою вам маленький секрет: война и не прекращалась, она идет до сих пор. Просто не всегда рвутся снаряды и взлетают БПЛА. Но война и не думает прекращаться, потому что мы того хотим или нет, но она – часть человеческой природы. И когда кто-то, кого ты очень хорошо и не первый день знаешь, предлагает тебе мир, и когда он делает это с доброй и открытой улыбкой – нужно увеличить производство того, что способно его остановить. Наивно полагать, что тех же самых нацистов от применения химического оружия сдерживало Женевское соглашение 1925-го года «О запрещении применения на войне удушливых, ядовитых или других подобных газов и бактериологических средств». Нет. Нацистов от применения химического оружия сдерживало простое понимание того, что Германию просто зальют ипритом до самого последнего квадратного сантиметра. На словах Армения устами Пашиняна признает территориальную целостность Азербайджана. Хитрит. Точь-в-точь как и Гитлер в 39-м.
Это, пожалуй, все, что я имею сказать о миролюбии соседей и их готовности подписать мирный договор. Соседушки просто тянут время. Ладно. Как показывает практика – оно, время, играет именно на нашей стороне.