Արձագանք կա, բայց արդյունք չկա Սամիթ Ալիևի «Անհարմար ճշմարտությունը»
Ողջույն, թանկագին տղաներ և հարգելի չափահաս ընկերներ: Ուզում եմ ձեզ հետ կիսվել անսպասելի ուրախությամբ։ Մեր հին ծանոթ Արայիկ Հարությունյանը ցույց է տալիս ներկա իրավիճակը հասկանալու նշույլներ։
Այս օրերին նա հարցազրույց է տվել ինչ-որ հեռուստաընկերությանը, և հայտարարել է հետևյալը. «Միջազգային կառույցների արձագանքը եղել է, կա և կլինի, բայց արդյունք չկա»։ Հետո նա ծանր հառաչել է և հավելել. «Կարծես թե, ամեն տեղ նկատել են, որ խնդիր կա և իրավիճակը օրեցօր վատանում է, բայց արդյունքները զրոյական են»։
Մի խոսքով, բողոքները վերածվել են ուղիղ նվնվոցի՝ մեջբերում եմ. «Մենք գտնվում ենք մի իրավիճակում, երբ հայտնվել ենք ցեղասպանության եզրին։ Այլ կերպ ասած՝ սա չի կարելի երկխոսություն անվանել, մեզ ընդամենը մղում են դրան, որպեսզի ընդունել Ադրբեջանի՝ մեզ համար անընդունելի պայմաններն ու պահանջները»։
Կցանկանայի նշել, որ Արայիկը բոլորովին նման չէ սովածի, բավականին հաստլիկ, մի տեսակ կուշտ հորեղբոր։ Այս առումով ես Ղարաբաղի շարքային հայերին խորհուրդ կտայի իրենց և անջատողական վերնախավի միջև հակասությունը տեղափոխել դասակարգային հարթություն։ Դուք պետք է առանց հրավերի այցելեք նրա վիլլան և ստուգեք այնտեղ բոլոր նկուղներն ու ամբարները։ Վստահ եմ, որ այնտեղ կգտնեք շատ հետաքրքիր բաներ, որոնք անպայման ձեզ պետք կգան։ Խնդրում եմ իմ խոսքերը դիտարկել որպես գործողությունների անմիջական ուղեցույց:
Այստեղ ես ինձ թույլ կտամ մի փոքր բառափոխել ընկեր Ստալինին. «Խանքենդիում մեր իշխանությունը հաստատելու մեր առաջխաղացման չափով հարևան և անջատողական տարրերի դիմադրությունը կավելանա»։ Հայերը կարող են շարունակել բողոքել, թե Ադրբեջանը պնդում է, որ խաղաղությունը լինի իր պայմաններով: Իհարկե, պնդում ենք։ Եվ խաղաղությունը լինելու է բացառապես Ադրբեջանի պայմաններով։ Որովհետև մենք հաղթել ենք, որովհետև ավելի ուժեղ ենք։ Դուք կարո՞ղ եք պատկերացնել, որ Կեյտելը հրաժարվեր ստորագրել ֆաշիստական Գերմանիայի կապիտուլյացիայի մասին ակտը՝ դա պատճառաբանելով նրանով, որ ԽՍՀՄ-ը հաշվի չի առնում ֆաշիստական ռեյխի շահերը։ Ահա և ես էլ չեմ կարող։ Այնպես որ՝ ո՛չ մի ինքնորոշում, ո՛չ մի ինքնավարություն, ո՛չ մի ինքնակառավարում։ Դուք կարող է դա չհասկանաք, պետք չէ, դուք պարզապես պետք է դա հիշեք թեկուզ միայն այն պատճառով, որ ոչ ոք չի կարող կանգնեցնել հարյուր հազարավոր բանակը: Հայաստանի հետ կապե՞ր։ Միայն մշակութային և մեր վերահսկողության տակ: Եթե ինչ-որ բան և մատակարարվի Խանքենդի՝ ապա բացառապես Աղդամի միջով։ Սա չի քննարկվում, փակեք ձեր գավառական թատերախումբը։ Ձեզ այլևս ոչ ոք չի հավատում: Ձեզ չեն հավատա, եթե նույնիսկ քաղաքացի Հարությունյանը ուղիղ եթերում սոված ուշաթափություն ձեւացնի։ Պատկերացնու՞մ եք, թե ինչպես են խավարում այդ իննսուն կիլոգրամով հաստամարմնի աչքերը և դղրդյունով ընկնում է հատակին։ Չէ՞։ Իսկ ես պատկերացնում եմ։ Եվ հետին պլանում ուժեղ ձայն. բոլորը պառկած են, գործում է «Յաշման»։ Վարագույր։
Հովանավորները մեր հարեւաններին ընկալում են որպես մի տեսակ օգտակար հանածո՝ ռեսուրս Թուրքիայի, Ադրբեջանի դեմ, և, ընդհանրապես, տարր, որը կարող է օգտակար լինել տարածաշրջանում իրավիճակի ապակայունացման համար։ Ճիշտ է, հարևանները մեծամտության պակասություն չունեն, դե նման բան պատահում է: Նստեք, մտածեք և օբյեկտիվորեն գնահատեք այն, թե իրականում ինչպես են վերաբերվում Հայաստանին։ Եվ ոչ մի պատրանքներ մի ստեղծեք։ Հավատացեք մի մարդու, ով ինչ-ինչ, բայց հոգեբանությունից մի քիչ հասկանում է. ձեր հովանավորներին չի հետաքրքրում ոչ ձեր «հնությունը», ոչ էլ, մանավանդ ձեր «բազմաչարչարությունը», հատկապես, եթե ուշադրություն դարձնել, որ ձեր բազմաչարչարության 90%-ը՝ դա հենց նրանց մեղքն է: Մեղքի մնացած 10%-ը՝ արդեն ձերն է, ձեր սեփականը՝ դմբո միամտություն «մեզ խոստացել էին Մեծ Հայաստան, հենց որ ռուսական բանակին օգնենք և կոտորենք թուրքերին Օսմանյան կայսրության հյուսիս-արևելքում» ոգով։ Ղարաբաղի հետ, ի դեպ, ճիշտ նույն պատմությունն է ստացվել։ Ծովից ծով եք ասու՞մ։ Վերջապես բացեք ձեր աչքերը։ Նրանք, ովքեր ձեզ խոստանում են բոլոր հնարավոր օգնությունները, ձեզ վերաբերվում են որպես «մշակույթի արդեն ոչ երիտասարդ, բայց հանրամատչելի աշխատավորուհի»: «Անմիջապես՝ այո, բայց տես սրճարանում ՝ոչ, հարդագույն է, ընկերները կծաղրեն»: Ձեր կյանքը՝ դուք էլ պետք է կառուցեք, չեք հավատում ինձ, ձեր, կարելի է ասել, պահապան հրեշտակին, բայց տես, օրինակ, ԱՄՆ-ի նախագահ Ուիլսոնին ժամանակին հավատացել եք, բայց նա ձեզ խաբեց։ Իսկ ես, ի տարբերություն նրա, ձեզ ասում եմ զուտ ճշմարտությունը։ Նրանք, ովքեր այսօր ձեզ խոստանում են կիսելի ափեր և կաթի գետեր՝ ձեր հերթական ձախողման դեպքում առավելագույնը կստեղծեն Հայաստանին աջակցության ժամանակավոր կոմիտե, կամ նախաձեռնող խումբ, հետո «System of a Down» խումբը կգնա համաշխարհային բարեգործական շրջագայության՝ Զանգեզուրի հայերի համար գումար հայթայթելու համար, բայց ձեզ կհասնի, լավագույն դեպքում հավաքված գումարի մեկ տասներորդը։ Որովհետև վեց տասներորդը բաժին կհասնի երաժիշտներին, երեք տասներորդը՝ կազմակերպիչներին, ինքներդ հաշվեք...
Իսկ մինչ այդ կարող եք մխիթարանք գտնել նրանում, որ «Ֆրանսիան պահանջում է վերականգնել մարդկանց ու ապրանքների ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով»։ Այս մասին իր միկրոբլոգում գրել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դեկոտինին։ Անհարմար եմ զգում հարցնել՝ ինչպե՞ս է իրավիճակը Նիգերում: Դե ահա և ձեզ համար մանկական խաղեր, և, հետևաբար, դուք պահանջներ կներկայացնեք այլ տեղերում: Օրինակ՝ գարեջրատանը, որպեսզի գավաթը մինչև վերևը լցնեն։
Զոշչենկոն ունի մի այսպիսի պատմվածք «Կապիկի արկածները»։ Լավ բան է, տխուր հումորի չափաբաժնով, այնուամենայնիվ, ինչպես Զոշչենկոյի գրած ամեն ինչ։ Հիշու՞մ եք եզրափակիչը: Ի վերջո, կապիկը, իհարկե, մարդ չդարձավ, բայց սկսեց իրեն լավ պահել, դադարեց խլել ուրիշի կոնֆետները, գազար գողանալ, և նույնիսկ սովորեց թաշկինակով սրբել քիթը։ Իսկ տղան, ով հասել է նման հիանալի առաջընթացի՝ հեղինակին ասում է. ես նրան մարդու պես եմ դաստիրակել, իսկ հիմա բոլոր երեխաները և նույնիսկ հաճախ մեծահասակները կարող են օրինակ վերցնել նրանից։ Ինչպես ասում են՝ հեքիաթը սուտ է, բայց դրա մեջ ակնարկը՝ դաս հիմար անջատողականների համար։
Դե, եթե վերադաստիրակմամբ ոչինչ չստացվի, կարելի է գնալ այլ ճանապարհով: Կոնկրետ ինչպիսի՞: Այդ մասին ես հավանաբար կպատմեմ հաջորդ անգամ։

Реакция есть, а результата нет
Здравствуйте, дорогие ребята и уважаемые товарищи взрослые. Хочу поделиться с вами нечаянной радостью. Наш старый знакомый Араик Арутюнян демонстрирует проблески понимая сложившейся ситуации.
На днях он дал интервью какому-то телеканалу, и заявил следующее: «Реакция международных структур была, есть и будет, а результата нет». После он тяжело вздохнул, и добавил: «Кажется, везде заметили, что проблема есть и ситуация ухудшается день ото дня, но результатов ноль».
В общем, жалобы переходили в прямое нытье, цитирую: «Мы находимся в ситуации, когда оказались на грани геноцида. Иными словами, это нельзя назвать диалогом, нас лишь толкают к тому, чтобы принять неприемлемые для нас условия и требования Азербайджана».
Хотелось бы заметить, что Араик совершенно не похож на голодающего, довольно упитанный, сытенький такой дядя. В связи с этим я бы порекомендовал простым карабахским армянам перевести противостояние между ними и сепаратистской верхушкой в классовую плоскость. Вы должны без приглашения посетить его виллу и проверить там все погреба и закрома. Уверен, что вы найдете там много чего интересного, что обязательно вам пригодится. Прошу расценивать мои слова как прямое руководство к действию.
Тут я позволю себе слегка перефразировать товарища Сталина: «По мере нашего продвижения вперёд, к установлению нашей власти в Ханкенди, сопротивление соседских и сепаратистских элементов будет возрастать». Армяне могут и дальше сетовать на то, что Азербайджан настаивает на мире на своих условиях. Разумеется, настаиваем. И мир будет исключительно на условиях Азербайджана. Потому что мы победили, потому что мы сильнее. Вы можете себе представить, что Кейтель отказался подписать акт о капитуляции фашистской Германии, мотивируя это тем, что СССР не учитывает интересы фашистского рейха? Вот и я не могу. Так что – никаких самоопределений, никаких автономий, никакого самоуправления. Можете этого не понимать, не нужно, вы просто должны это запомнить хотя бы потому, что никто не может остановить стотысячную армию. Связи с Арменией? Только культурные и под нашим контролем. Если что и будет поставляться в Ханкенди – то исключительно через Агдам. Это не обсуждается, закрывайте свою провинциальную труппу. Вам больше никто не верит. Вам не поверят даже если гражданин Арутюнян будет симулировать голодный обморок в прямом эфире. Представили себе, как эта туша под девяносто килограмм закатывает глаза и с грохотом падает на пол? Нет? А я представил. И громкий голос на заднем плане: всем лежать, работает «Яшма». Занавес.
Покровители воспринимают наших соседей, как своего рода полезное ископаемое, ресурс против Турции, Азербайджана, и, вообще, элемент, могущий пригодиться для дестабилизации обстановки в регионе. Правда, самомнения соседушкам не занимать, ну такое бывает. Сядьте, подумайте, и объективно оцените то, как к Армении относятся на самом деле. И не стройте иллюзий. Поверьте человеку, который нет-нет, но немного понимает в психологии: вашим покровителям нет никакого дела ни до вашей «древности», ни, тем более, до вашей «многострадальности», особенно, если принять во внимание, что 90% ваших многостраданий – эти именно их вина. Оставшиеся 10% - вина уже ваша, собственная, лопоухая наивность в духе «нам обещали Великую Армению, как только мы поможем российской армии и вырежем турок на северо-востоке Османской империи». С Карабахом, кстати, точно такая же история получилась. От моря и до моря, говорите? Глаза наконец откройте.  Те, кто обещает вам все возможное содействие, относятся к вам, как к «уже немолодой, но общедоступной работнице культуры». «Сразу – да, а вот в кафе – нет, палево, друзья будут усмешечки строить». Жизнь ваша – вам её и строить, вы не верите мне, своему, можно сказать, ангелу-хранителю, а вот, например, президенту США Вильсону в свое время поверили, а он вам все наврал. Я же, в отличии от него, говорю вам чистую правду. Те, кто сегодня обещает вам кисельные берега и молочные реки, в случае вашего очередного провала максимум создадут временный комитет помощи Армении или инициативную группу, потом, группа «System of a Down» поедет в мировое благотворительное турне с целью подбить денег для армян Зангезура, но до вас дойдет в лучшем случае одна десятая собранной суммы. Потому что шесть десятых пойдут музыкантам, три десятые – организаторам, вот сами и считайте…
А до тех пор можете найти утешение в том, что «Франция требует восстановить свободное передвижение людей и товаров по Лачинскому коридору». Об этом в своем микроблоге написал посол Франции в Армении Оливье Декотиньи. Стесняюсь спросить, как там ситуация в Нигере? Ну вот и ладушки, а потому и требовать будете в другом месте. Например, в пивной, чтобы кружку доверху наливали.
Есть у Зощенко такой рассказ «Приключения обезьяны». Хорошая вещь, с долей грустного юмора, впрочем, как и все, написанное Зощенко. Помните финал? В конце концов, обезьяна, конечно, человеком не стала, но начала вести себя хорошо, перестала хватать чужие конфеты, воровать морковку, и даже научилась вытирать платком нос. И мальчик, который добился такого замечательного прогресса, говорит автору: я воспитал её как человека, и теперь все дети и даже отчасти взрослые могут брать с неё пример. Как говорится, сказка ложь, да в ней намек, глупым сепарам урок.
Ну а, если уж и с перевоспитанием ничего не получится – можно пойти и другим путем. Каким именно? Об этом я может быть расскажу вам в следующий раз.