Գերանդին քարին դեմ Համաշխարհային հրեաները՝ ընդդեմ հայկական քարոզչությանը
Այս օրերին Ադրբեջանի նախագահի օգնական՝ նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքական հարցերով բաժնի ղեկավար Հիքմեթ Հաջիևը այցով գտնվում է Իսրայելում։ Երեկ նա հանդիպում է անցկացրել Իսրայելի Ազգային անվտանգության խորհրդի ղեկավար Ցախի Խանեգբիի հետ, որի ընթացքում կողմերը քննարկել են երկկողմ կապերի հետագա ընդլայնման հարցերը և տարածաշրջանային հարցեր։ Իսկ այսօր էլ Հաջիևը հանդիպել է արտաքին գործերի նախարարության գլխավոր տնօրեն Ռոնեն Լևիի հետ։ Անշուշտ, այս այցը դարձել է Ադրբեջանի և Իսրայելի միջև հարաբերությունների բարձր մակարդակի ևս մեկ վկայություն։
Բայց տես աշխարհի հայությունը, փորձելով իսրայելցիներին գժտել ադրբեջանցիների հետ, և դրա համար օգտագործելով կոպիտ և ոչ միանշանակ մեթոդներ, կարծես թե, ընդհակառակը, սեփական հիմարությամբ իրեն ստիպում է գործել ընդդեմ սեփական կամքի։ Շրջափակման, սովի և նույնիսկ ցեղասպանության բեմադրության ներկայիս արշավը, Ադրբեջանի սաստկացած դիվայնականացման հետ մեկտեղ, դանդաղ, բայց հաստատ ոչ միայն վերածվում է մոխիրի, այլև սպառնում է առաջացնել՝ հայկական գաղափարախոսության հիմքերը խարխլենուն ունակ զանգվածային հակաքարոզչությանը վերածվելու հակառակ էֆեկտ։
Նախ, բրիտանացի իրավաբան Դիքսոնը հերքել է արգենտինացի շառլատան Օկամպոյի՝ «Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակի մասին» զեկույցում մատից ծծված օդիոզ եզրակացությունները։ Իսկ վերջերս այդ գործին ձեռնամուխ են եղել հրեաները, և ոչ թե ինչ-որ, այլ Ատլանտյան օվկիանոսի երկու կողմերում գտնվող աշխարհի կրոնական հրեական համայնքների բարձրագույն ղեկավարությունը: Մեծարգո ռաբբիներին վրդովեցրել է համաշխարհային մամուլում գնալով ավելի նկատելի դարձող Ղարաբաղի հայ համայնքում տեղի ունեցողը Հոլոքոստի հետ նմանականությունը։ Հասկանալի է, որ այս ստոր արշավը ձեռնարկվում է, որպեսզի Իսրայելի կառավարությանը համոզել հրաժարվել Ադրբեջանի հետ ռազմավարական համագործակցությունից։
Ինչպես նշում է իսրայելական «Վեստի» ռուսալեզու պարբերականը, Ամերիկայի և Եվրոպայի 18 առաջատար ռաբբիները հանդես են եկել Ադրբեջանի աջակցության օգտին։ «Դրանով հանդերձ, նրանք արձագանքել են Բաքվի ռաբբին Զամիր Իսաևի կոչին, ով տեսաուղերձ է տեսագրել, որում նա ներկայացրել է փաստագրված վկայություններ, որ «Ղարաբաղում հայերի ցեղասպանության» մեջ Ադրբեջանի մեղադրանքները հանդիսանում են հորինվածք»,- ասվում է հրապարակման մեջ։
Զամիր Իսաևի դիմումի ինքնին փաստը՝ նրա վկայությունն է, որ Բաքուն կարողանում է աշխատել և՛ լրատվամիջոցների, և՛ սփյուռքի հետ, այդ թվում նաև այնպիսի հզոր, ինչպիսին հրեականն է: Թեև այս կոնկրետ դեպքում, ինչպես ինձ է թվում, հրեա ժողովրդի հոգևորականները իրականում որևէ բան ապացուցելու կարիք չունեին՝ սրբապղծությունը չափազանց ակնհայտ է և համարժեք արձագանք պահանջող:
Որպես հրեաների վրա բուռն գրոհելու հիմնական թեզ՝ հայերը առաջ են քաշում պարզամիտ թեզը այն մասին, որ Հոլոքոստը վերապրած ազգն այժմ իբր ինքն է վերածվում Ղարաբաղում հայերի «ցեղասպանության մեղսակցի»: Մասնավորապես, Կալիֆորնիայի հայկական ծագումով ռոք երաժիշտ Սերժ Թանկյանը գրել է իսկ և իսկ այսպիսի հուսահատ թվիթ. «Ադրբեջանը պատրաստվում է հարձակվել Հայաստանի վրա և իսրայելական զենքի օգնությամբ իրականացնել «արցախի» էթնիկ զտումներ... Եվս նրա մեկ օրինակ, թե ինչպես են Հոլոքոստի թոռները օգնում սպանել «ցեղասպանության» թոռներին»։
Սրբապղծության նմանվող նման համեմատությունների դեմ իրենց բողոքն են հայտնել հրեական աշխարհի երկու տասնյակ հեղինակավոր ռաբբիները։ Մասնավորապես, նրանք իսկապես վրդովված են Ռուբեն Վարդանյանի հայտարարությունից, ով պնդում է, թե «հայերի տառապանքն ավելի մեծ է, քան Հոլոքոստի զոհերի տառապանքը...»։ Ռաբբիները ոչ պակաս զայրացած են ընկալել Փաշինյանի կողմից Ադրբեջանի իշխանություններին մեղադրումը նրանում, որ նրանք Ղարաբաղի հայ բնակիչների համար ստեղծել են «իսկական գետտո» և «նախապատրաստում են հերթական Հոլոքոստ»։
Եվ իրոք, որքանո՞վ վստահ պետք է լինել իր անպատժելիության մեջ, որպեսզի այ այդպես սրբապիղծ և անամոթաբար զուգահեռներ անցկացնել՝ երևակայական մարդասիրական աղետի և ժամանակակից պատմության մեջ աննախադեպ մարդատյաց արարքի միջև: Հոլոքոստը հրեական բնակչության զանգվածային ոչնչացումն է Երրորդ Ռեյխում, նրա արբանյակ պետություններում և նրանց կողմից օկուպացված տարածքներում։ Այդ հանցագործության զոհ է դարձել ավելի քան վեց միլիոն մարդ։ Եվ դա համեմատել երևակայական սովի, քաղաքականացված շոուի հետ՝ նշանակում է վիրավորել ոչ միայն զոհված վեց միլիոն հրեաների հիշատակը, այլ նաև այսօր ապրողների զգացմունքները:
Հայերն այս դեպքում ճակատագրական սխալ են թույլ տվել։ Դա կայանում է նրանում, որ հայությունը, իր բացահայտ կեղծ և հեշտությամբ հերքվող քարոզչությամբ վտանգում են իրենից հրել հրեական աշխարհի այն հատվածը, որն ավանդաբար համակրում է իրեն, այն է՝ ձախ-լիբերալական թևին:
Չէ որ նույնիսկ Ռուսաստանի օրինակով երևում է, որ հայկական գաղափարին ամենահավատարիմ է հանդիսանում հրեաների այն մասը, որը ներկայացնում է ռուսական լիբերալ, արևմտամետ դաշտը՝ պայմանական շենդերովիչները, լատինիները և այլն։ Որքան էլ նրանց ապացուցես ճշմարտությունը, միեւնույն է, նրանք սեր կսփռեն հայերի հանդեպ։ Սա արդեն ավանդույթ է, նրանց աշխարհազգացողության մի մասը։ Նրանք հիմնականում գրողների, քննադատների, գրական թարգմանիչների զավակներ են, որոնք մոր կաթի հետ միասին կլանել են «թուրքերի վայրագությունների» մասին պատմությունները, որը խոհանոցային հավաքույթների ժամանակ իրենց հայ ընկերները քսել են հայկական կոնյակով ու բաստուրմայով։ Մի տեսակ շաղախ, որը կարելի է բնութագրել «ալիխանյան-բոներ» համակցությամբ։ Հնարավոր եմ համարում, որ այս կամ այն չափաբաժնով սխալմամբ լիբերալ հրեաների հետ կապված իրավիճակը նման բնույթով է դասավորված նաև մյուս երկրներում: Այս ֆենոմենի հիմնական պատճառը (կոնյակն ու բաստուրման, իհարկե, լուրջ են, բայց ոչ որոշիչ գործոն) հանդիսանում է այն, որ եվրոպացի լիբերալ հրեաները, իսկ նրանց են պատկանում նաև շատ ռուս հրեաներ, այս գաղափարախոսության հետ մեկտեղ, բնականաբար, ընդօրինակել են աշխարհի նկատմամբ եվրակենտրոն հայացք, որում, ըստ սահմանման, թուրքերն ու մահմեդականները՝ բարբարոսներ են, իսկ հայերը՝ եվրոպական քաղաքակրթության պատվար են Արևելքում։
Կարծես թե այդ միջավայրում հայկական քարոզչությունը պետք է գնա բուռն կերպով, բայց ինձ թվում է, որ հայերը այստեղ չափն անցել են։ Բանը նրանում է, որ Հոլոքոստը մի թեմա է, որը հավասարապես համախմբում է և՛ ձախ, և՛ աջ հրեաներին, ինչպես Իսրայելում, այնպես էլ համաշխարհային հրեաների շրջանում: Տեղեկատվության մատչելիության դարաշրջանում, երբ առաջին կտտոցով աչքիդ առաջ հայտնվում են Խանքենդիի խնջույքների լուսանկարները մի կողմից և ալյուրով ադրբեջանական բեռնատարները, որոնց «սովյալները» չեն ցանկանում ընդունել, մյուս կողմից, այդ նույն լիբերալ հրեաների՝ Հոլոքոստի ողբերգության հետ այս անզուսպ խրաղճանքի անալոգիային արձագանքը շատ չի տարբերվի պահպանողականների անդրադարձից: Կրկնում եմ, հրեա լիբերալներն ու հրեա պահպանողականները Իսրայելում և ամբողջ աշխարհում, երբեմն ինչ-որ հարցերի շուրջ վեճերի թեժ պահին, պատրաստ են միմյանց աչքերը հանել, սակայն ազգային ինքնագիտակցության հիմնարար հարցերում ցուցաբերում են լիակատար համերաշխություն։ Այդպիսի հարցերից մեկն է հանդիսանում Հոլոքոստի մասին հիշատակը։ Յուրաքանչյուր հրեայի համար սուրբ հասկացողությունների շահարկումով անհամեմատելիի հետ անամոթ համեմատությունը հզոր սեպ կդառնա համաշխարհային հայության և հրեական լիբերալ վերնախավի միջև։
Եվ այսօր մեր խնդիրն է՝ մերկացնելով միլիոնավոր հրեաների մահվան անբարոյական լկտի համեմատությունը Ղարաբաղում երեւակայական սովի հետ, ինչպես Իսրայելի ձախ ուժերի, այնպես էլ ընդհանրապես ողջ աշխարհի համար հայկական նախագծի էությունը բացահայտելն է։ Սառույցը, ինչպես ասում են, շարժվեց։ Հրեական սփյուռքը տիրապետում է լրատվական մեծ ռեսուրսի։ Իսկ սա նշանակում է, որ աշխարհում էլ ավելի շատ մարդիկ կիմանան այն մասին, որ հայերը բացահայտ ստում են։
Ընդ որում, այստեղ թաքնված է ևս մեկ էական պահ, որը նույնպես լավ բան չի խոստանում հայերին։ Նրանք որքան շատ գոռան 2023 թվականի երևակայական ցեղասպանության մասին, այնքան շատ կժխտվեն տարբեր կողմերից։ Համաշխարհային հասարակության գիտակցության մեջ ամուր կնստի համաշխարհային հայության խարդախ էության գաղափարը։ Դա վաղ թե ուշ կբերի նրան, որ ամբողջ աշխարհում կսկսեն հարց տալ՝ ստացվում է, որ հայերը ճիշտ այդպես էլ ստե՞լ են 1915 թվականի իրադարձություների հետ կապված։
1915-ի «ցեղասպանության» վերաբերյալ կասկածներն այլևս սրբապիղծ չեն թվա, և նրանք, ովքեր իսկապես կցանկանան հասկանալ դրանք, այլևս հայկական նարատիվները, որպես տրված չեն ընդունի, այլ հետաքննությունը կսկսեն զրոյից: Իսկ դա հեռու չէ բացահայտումից։
Կարող է թվալ, թե մենք հայերին հուշում ենք, թե ինչպես չպետք է վարվել։ Բոլորովին ոչ։ Նրանք միևնույն է եզրակացություններ չեն անի։ Որովհետև կեղծիքն ու հիստերիան դադարեցնելը նրանց համար նշանակում է հրաժարվել հայկական գաղափարից, որպես այդպիսին։ Իսկ դա ինքնին լավ բան է։ Բայց, ցավոք, անիրատեսական։
Մենք ստիպված ենք շատ երկար զբաղվել այդ գործով...
Դիտումներ: 528
Ալիևները հարգանքի տուրք են մատուցել ֆաշիզմի դեմ պայքարում զոհված Ադրբեջանի զավակների հիշատակին
09 Մայիսի 2025 10:40
Ալիևը գրառում է արել մայիսի 9-ի կապակցությամբ ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
09 Մայիսի 2025 10:42
Ալիևը՝ Անգոլայի նախագահին. Ադրբեջանը մեծ նշանակություն է տալիս աֆրիկյան երկրների հետ կապերի զարգացմանը

Коса на камень Мировое еврейство против армянской пропаганды
В эти дни помощник президента Азербайджана - заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмет Гаджиев находится с визитом в Израиле. Вчера он провел встречу с главой Совета национальной безопасности Израиля Цахи Ханегби, на которой стороны обсудили вопросы дальнейшего расширения двусторонних связей и региональные вопросы. Сегодня же Гаджиев встретился с генеральным директором Министерства иностранных дел Роненом Леви. Безусловно, этот визит явился еще одним свидетельством высокого уровня отношений между Азербайджаном и Израилем.
А вот мировое армянство, пытаясь рассорить израильтян с азербайджанцами, и используя для этого грубые и двусмысленные приемы, похоже, наоборот, по собственной же глупости наступает на горло собственной песне. Нынешняя кампания по инсценировке блокады, голода и даже геноцида наряду с усиленной демонизацией Азербайджана медленно, но верно не только рассыпается в прах, но и грозит вызвать обратный эффект - обернуться массированной антипропагандой, способной расшатать основы армянской идеологии.
Сначала британский юрист Диксон опроверг одиозные выводы аргентинского шарлатана Окампо, высосанные им из пальца в отчете «о гуманитарной ситуации в Карабахе». А недавно за дело взялись евреи, и не какие-нибудь, а высшее руководство мировых религиозных еврейских общин по обе стороны Атлантики. Почтенных раввинов возмутила все чаще наблюдающаяся в мировой прессе аналогия происходящего в армянской общине Карабаха с Холокостом. Понятно, что эта гнусная кампания предпринята с целью убедить израильское правительство отказаться от стратегического сотрудничества с Азербайджаном.
Как отмечает русскоязычное издание Израиля «Вести», 18 ведущих раввинов Америки и Европы выступили в поддержку Азербайджана. «Тем самым они откликнулись на призыв бакинского раввина Замира Исаева, записавшего видеообращение, в котором он представил документальные свидетельства, что обвинения Азербайджана в «геноциде армян в Карабахе» являются вымыслом», – говорится в публикации.
Сам факт обращения Замира Исаева – свидетельство того, что Баку умеет работать и со СМИ, и с диаспорами, в том числе и с такой могущественной, как еврейская. Хотя в данном конкретном случае, как мне кажется, духовным лицам еврейского народа особо и не нужно было что-то доказывать – кощунство слишком очевидное и требующее адекватной реакции.
В качестве главного тезиса в своем натиске на еврейство армяне выдвигают незамысловатый тезис о том, что нация, пережившая Холокост, теперь якобы сама становится «соучастниками геноцида» армян в Карабахе. В частности, калифорнийский рок-музыкант армянского происхождения Серж Танкян написал прямо-таки отчаянный твит: «Азербайджан готовится атаковать Армению и провести этническую чистку «арцаха» с помощью израильского оружия… Еще один пример того, как внуки Холокоста помогают убивать внуков «геноцида».
Свой протест против подобных, граничащих со святотатством сравнений высказали два десятка авторитетных в иудейском мире раввинов. В частности, они поистине в негодовании от заявления Рубена Варданяна, утверждающего, что «страдания армян больше, чем страдания жертв Холокоста...». Не менее гневно восприняты раввинами обвинение Пашиняном властей Азербайджана в том, что они создали «настоящее гетто» для армянских жителей Карабаха и «в подготовке к очередному Холокосту».
И действительно, насколько нужно быть уверенным в своей безнаказанности, чтобы вот так кощунственно-беззастенчиво проводить параллели между мнимой гуманитарной катастрофой и беспрецедентным в современной истории актом человеконенавистничества? Холокост - массовое истребление еврейского населения в Третьем рейхе, в его государствах-сателлитах и на оккупированных им территориях. Жертвами этого преступления стали свыше шести миллионов человек. И сравнивать это с мнимым голодом, политизированным шоу -  значит оскорбить не только память шести миллионов погибших евреев, но и чувства ныне живущих.
Армяне в этом случае допустили роковую ошибку. Состоит она в том, что армянство, своей неприкрыто лживой и легко опровергаемой пропагандой рискует оттолкнуть от себя ту часть мирового еврейства, которая ему традиционно симпатизирует – а именно леволиберальное крыло.
Ведь даже на примере России видно, что наиболее лояльной к армянской идее является та часть еврейства, которая представляет российское либеральное, западническое поле – условные шендеровичи, латынины и т.д. Им сколько ни доказывай истину, все равно будут изливаться в любви к армянам. Это уже традиция, часть их мироощущения. Они в основном  – дети писателей, критиков, литературных переводчиков, которые с молоком матери впитали в себя россказни «о зверствах турок», что втирали их родителям под армянский коньячок да бастурму их армянские друзья во время кухонных посиделок. Этакий замес, который можно охарактеризовать сочетанием – «алиханян-боннэр». Допускаю, что с той или иной долей погрешности ситуация с либеральным еврейством схожим образом обстоит и в других странах. Главной причиной этого феномена (коньячок и бастурма – безусловно, серьезно, но не решающий фактор) является то, что европейские либеральные евреи, а к ним относятся и многие российские, наряду с этой идеологией естественным образом переняли и евроцентричный взгляд на мир, в котором, по определению, турки и мусульмане – варвары, а армяне – оплот европейской цивилизации на Востоке.
Вроде бы армянская пропаганда в этой среде должна пройти на ура, однако мне кажется, что армяне тут сильно перегнули палку. Дело в том, что Холокост – тема, которая одинаково сближает и правых, и левых евреев как в Израиле, так в среде мирового еврейства. В эпоху доступности информации, когда по первому клику перед тобой появляются фотографии ханкендинских пирушек, с одной стороны, и азербайджанских фур с мукой, которые «голодающие» не хотят принимать, - с другой, реакция тех же евреев-либералов на аналогию этой вакханалии с трагедией Холокоста не будет сильно отличаться от рефлексий консерваторов. Повторюсь, евреи-либералы и евреи-консерваторы в Израиле, да и по всему миру подчас в пылу споров о тех или иных вопросах готовы вырвать друг другу глаза, однако в фундаментальных вопросах национального самосознания проявляют полную солидарность. Одним из таких вопросов и является память о Холокосте. Беспардонное сопоставление несопоставимого с манипуляцией понятия, священного для каждого еврея, станет мощным клином между мировым армянством и еврейской либеральной элитой.
И наша задача сегодня, обнажая безнравственно-наглое сравнение гибели миллионов евреев с мнимым голодом в Армении, выявить как для левых сил Израиля, так и вообще всего мира, сущность армянского проекта. Лед, что называется, тронулся. Еврейская диаспора обладает большим медийным ресурсом. А значит еще больше людей во всем мире узнают о том, что армяне нагло лгут.
Причем здесь скрыт еще один существенный момент, тоже не сулящий армянам ничего хорошего. Чем больше они будут вопить о мнимом геноциде 2023-го - тем больше будет опровержений с разных сторон. В сознании мировой общественности прочно засядет мысль о мошеннической сути мирового армянства. Это рано или поздно приведет к тому, что во всем мире начнут задаваться вопросом – получается, армяне точно так же врали и с событиями 1915-го?
Сомнения в «геноциде» 1915 года уже не будут казаться кощунственными, и те, кто реально захотят в них разобраться, уже не будут принимать армянские нарративы за данность, а начнут расследование с чистого листа. А там и до разоблачения недалеко.
Может показаться, что мы подсказываем армянам, как не надо поступать. Ничего подобного. Они все равно не сделают выводов. Потому что прекратить лгать и истерить означает для них отказаться от армянского идеи как таковой. А это само по себе хорошо. Но, к сожалению, нереально.