Սպասելով ամպրոպի Գրություններ Հայաստանի հարթակներում
«Իսկ ես հիմա ձեզ կասեմ, թե որ կողմից է նախապատրաստվում հարձակում Հայաստանի վրա...»։ Այսպես կարելի է բնութագրել այն աշխուժությունը, գրգռվածությունը, տագնապն ու վախը, որը տիրում է հայկական բլոգերային հարթակում։ Հեղինակները խուճապի մեջ գուշակում են, թե Բաքուն ի պատասխան սահմանային սադրանքների՝ պատրաստվում է որ կողմից հասցնել հիպոթետիկ հարված։ Իսկ նրանում, որ այն կլինի՝ Հայաստանում ոչ ոք չի կասկածում, հասկանում են, որ անցել են, ինչպես ասում են, բոլոր կարմիր գծերը՝ սեպտեմբերի 2-ին իրենց վարչապետի շուրթերով փաստորեն խաթարել են բանակցային գործընթացը։
Մինչդեռ Փաշինյանը, ավելի ճիշտ՝ նրա կուսակցությունը պատրաստվում է Երևանի ավագանու ընտրություններին, որոնք նշանակված են սեպտեմբերի 17-ին և ընկալվում են որպես փոքր խորհրդարանական ընտրություններ։ Դրանց հաղթելն այսօր իշխող կուսակցության գլխավոր ռազմավարական խնդիրն է։ Բաքվին «Լաչինի միջանցքը բացել» ստիպելու ջանքերի տապալման ֆոնին հետևել է Փաշինյանի դրածո Արայիկ Հարությունյանի հեռանալը ղարաբաղյան խունտայի ղեկավարությունից և, համապատասխանաբար, ուժեղացել է ղարաբաղյան կլանի և դաշնակների դաշինքը, ինչն անխուսափելիորեն ստեղծում է ուղղակի քաղաքական ճնշում Երեւանի վրա։ Այս պայմաններում Փաշինյանը ստեղծեց հերթական սադրանք սահմանին և, կարծես, իր հաշիվներում չսխալվեց։ Ոմանց կարող է տարօրինակ թվալ, բայց հոգեբանորեն ամեն ինչ շատ ճիշտ է։ Հայ զինվորների շրջանում նոր զոհերը ամենևին էլ ռևանշի ծարավ չեն առաջացնում ժողովրդի մոտ, այլ ընդհակառակը՝ մեծացնում են ապատիան։ Արդյունքում ընդդիմության հանրահավաքին հավաքվում է ընդամենը 7-8 հազար մարդ, և Փաշինյանը տեղաբնիկի գիտակցության մեջ մնում է որպես առաջնորդի օպտիմալ ֆիգուրա, ով կարծես և պատրաստ է բանակցություններին, բայց նաև «արցախի մնացորդներին չի հանձնում»։
Բայց դժբախտությունը նրանում է, որ արտաքին ճնշումը չի դադարում։ Էս «ազիբիջաանցիները» միշտ ինչ-որ բան են ուզում, խեղդում են ու խեղդում... «Տրվել է նրանց այդ Ղարաբաղը, էլ ինչո՞ւ են այդպես շտապում, ճնշում են, թույլ չեն տալիս վայելել իշխանությունը»,- հավանաբար կարծում է Փաշինյանը։ Բաքուն չի կարող չշտապել։ Նա իր ծրագիրն ունի։ Օղակը սեղմվում է՝ վերջ «միացումին» և «արցախը» ստիպված է «հանձնել»։ Եվ հիմա Փաշինյանին պետք է սա ինչ-որ կերպ վաճառի ժողովրդին։
Ամենահեշտը՝ ամեն ինչ Ռուսաստանի վրա բարդելն է։ Ինչը և Փաշինյանը հերթական անգամ փորձել է անել իտալացի լրագրողների հետ սկանդալային հարցազրույցում, միաժամանակ օգտվելով պահից, որպեսզի Մոսկվային արդյունավետ թափահարել ձեռքը, թեկուզ խորհրդանշորեն։ Միաժամանակ լուրեր եկան, որ Հայաստանը պատրաստվում է մասնակցել ԱՄՆ-ի հետ համատեղ զորավարժություններին, ընդ որում ոչ թե ինչ-որ տեղ, այլ ռուսների քթի տակ՝ Հայաստանի տարածքում։
Փաշինյանի գործողություններն առաջացրել են Կրեմլի սուր արձագանքը։ Նախ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն հայտարարեց, որ Ռուսաստանը չի հեռանա Հայաստանից, իսկ հետո արտաքին քաղաքական գերատեսչության խոսնակ Մարիա Զախարովան բավականին կոպիտ տրորեց Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանին։ Սակայն նա ինքն է մեղավոր՝ Զախարովային անվանելով «քարտուղարուհի»՝ հրաժարվելով ըստ էության պատասխանել իր հասցեին հնչեցրած կծու խոսքերին։ Այդ ժամանակ Զախարովան դիպել է Սիմոնյանի կուլտուրական մակարդակին և աշխարհի բոլոր քարտուղարուհիներին կոչ է արել չնեղանալ այդ խղճալիից («խղճալի» բառն իրենը չէ, սա հեղինակի զգացումն է): Եվ նա նաև հավելել է, որ ճիշտ չի լինի Սիմոնյանին պրոյեկտել ողջ հայ ժողովրդի վրա։ Նա, այդ ժողովուրդը, մեջբերում եմ, «իմաստուն, բազմաչարչար և սիրող է»։ Տեղ հասանք։ Կարծես թե պատմության մեջ առաջին անգամ հայերի «բազմաչարչարությունը» խարազանում են ոչ թե ադրբեջանցիները, այլ նրանց ռազմավարական դաշնակիցը՝ ռուսները, և այն էլ նման մակարդակով։ Առավել ևս, այս մակդիրում, ցանկության դեպքում, կարելի է լսել սպառնալիքի նոտա...
Ընդհանրապես և ամբողջությամբ ընդունված է համարել, որ Երևանը Մոսկվայից հեռանալու տեղ չունի, որ, իբր, տնտեսական կապերը, ավելի ճիշտ՝ սանձերը այնքան ամուր են, իսկ Ռուսաստանի ռազմական ներկայությունը Հայաստանում այնքան անհրաժեշտ է, որ այս բոլոր խոսակցությունները անլուրջ են թվում։ Բայց սա արդյո՞ք նշանակում է, որ Մոսկվան այնքան է ներքաշվել այդ նվերների մեջ, որ թույլ է տալիս երևանցիներին անարգանքով խոսել իրենց ԱԳՆ ներկայացուցչի մասին: Ես իսկապես չեմ հավատում դրան: Ինչի՞ համար է դա արվել: Սա ի՞նչ խորամանկ ծրագիր է։ Պատասխանը ավելի շուտ նրանում է, որ Ռուսաստանը, լինելով ի տարբերություն Հայաստանի պետություն, ամենայն հավանականությամբ նախընտրում է պատասխանել, երբ գա դրա ժամանակը, և նյարդային չարձագանքել ամեն դրվագին։ Առավել ևս,որ նրան առայժմ ամեն ինչ ձեռք է տալիս՝ ոչ ոք ռուսական պետական ընկերություններին չի խնդրում լքել շուկան, իսկ Գյումրիի ռազմաբազան ինչպես եղել է, այնպես էլ մնում է։ Թեև հնարավոր է, որ սա ընդամենը անդորր է փոթորկից առաջ...
Մյուս ընդհանուր վայրը՝ համարել, որ Ղարաբաղը խայծ է, որի վրա Մոսկվան պահում է Հայաստանին։ Եվ եթե Հայաստանը հրաժարվի Ղարաբաղին Ադրբեջանին ինտեգրվելու թույլ չտալու մտքից, ապա Մոսկվան կկորցնի Երեւանի վրա ճնշում գործադրելու իր հիմնական լծակը։ Այս թեզը չափազանց վիճահարույց է։
Այդ ի՞նչ պատճառով ռուսները կհեռանան Հայաստանից, նույնիսկ Ղարաբաղի հայ համայնքի Ադրբեջանի կազմում վերաինտեգրումից և ՌԽՔ-ի դուրս գալուց հետո: Այո, նրանք, անշուշտ, կկորցնեն իրենց հիմնական խայծը, բայց ամենևին ոչ միակը։ Ավելի շուտ, ընդհակառակը, կորցնելով կեռիկներից մեկը, Մոսկվան էլ ավելի ամուր կկառչի մնացածներից։ Ենթադրենք, կորցնելով ղարաբաղյան թեւը, հայերը ազատագրված անձնակազմին կուղարկեն իրենց սահմանները և վերջապես կկարողանան պաշտպանել նրանց։ Բայց հարցը չէ որ միայն սահմանների մասին չէ, այլ ի դեմս Թուրքիայի «էկզիստենցիալ վտանգից» և այն վախից, որ հայերն այդքան շուտ չեն ազատվի՝ պաշտպանվելու մեջ է։ Նույնիսկ եթե հրաժարվեն «միացում» գաղափարից: Ավելի շուտ ընդհակառակը, նրանց բոլոր վախերը միայն կուժեղանան։ Էլ չասած տնտեսական կապերի ամբողջ համալիրի մասին, որը չի կարելի միանգամից քանդել։ Այո և ՀԱՊԿ-ից դուրս գալը... սա դժվար թե այդքան պարզ ընթացակարգ լինի։ Թե՞ նրանք հույս ունեն, որ կարող են այդպես արագ ռուսներին փոխարինել ֆրանսիացիներով։
Չափազանց շատ հարցեր կան ինչպես բուն Հայաստանի մոտ, այնպես էլ նրան ուղղված։ Ինչպես ասում են, անձնական կարգավիճակը՝ «ամեն ինչ բարդ է»։
Մի բան բացարձակապես պարզ է. ինչ էլ անի Փաշինյանը, նրա համար գլխավորը իշխանությունը պահպանելն է։ Մյուս բոլոր գաղափարականացված սխեմաները պետք է ընկալվեն որպես այդ հիմնական նպատակին հասնելու գործիք։ Նրան պետք էր գալ իշխանության՝ և նա խաղաց արևմտյան խաղաքարտը: Նա գիտեր, որ Բաքուն մտադիր է ուժով վերադարձնել Ղարաբաղը, և այդ պայմաններում նա նախընտրեց ոչ թե գնալ խաղաղության, այլ իշխանության զոհասեղանին դնել հազարավոր հայ զինվորներին՝ այդպես նրա համար հեշտ էր արդարացնել «միացումի» անկումը: Եվ հիմա, երբ «Երկաթե բռունցքի» երթից զեփյուռը կրկին թափանցել է Հայաստանի բարձունքները, Փաշինյանի ընկերները գրգռում են սյուզերանին, որպեսզի նրա ոչ բարի արձագանքի ֆոնին հնարավոր լինի հատկապես նրան վերագրեն հերթական ռազմական ֆիասկոն։ Այնպես որ, Փաշինյանը հիմա աչքերը կկոցում է է 44 - 2.0-ի ակնկալիքով, շատ հուսալով, որ դա կգա Երևանի ավագանիում իր թեկնածուի հաղթանակից հետո։
Նման աննախանձելի վիճակում էլ մենք և նրանք կթողնենք, ենթադրելով, սակայն, որ Բաքվի հարվածը, եթե դրա անհրաժեշտությունը լինի, կհասցնի այնտեղ, որտեղ անհրաժեշտ կհամարի և երբ անհրաժեշտ կհամարի։
P.S. Հայերը սպասում են ամպրոպի։ Եվ այս անհանգիստ ակնկալիքի մեջ ԵՄ առաքելության ներկայացուցիչները թափառում են անհանգիստ արջերի պես։

В ожидании грома Записки на полях Армении
«А я вам сейчас скажу, с какой стороны на Армению готовится нападение...» Так можно охарактеризовать то оживление, возбуждение, тревогу и страх, что царят в армянской блогосфере. Авторы в панике гадают - с какой стороны Баку в ответ на приграничные провокации собирается нанести гипотетический удар. А в том, что он будет, никто в Армении не сомневается – понимают, что перешли, как говорится, все красные линии, устами своего премьера от 2 сентября фактически сорвав переговорный процесс.
Тем временем Пашинян, точнее его партия, готовится к выборам в совет старейшин Еревана, которые намечены на 17 сентября и воспринимаются как мини-парламентские выборы. Победить на них – на сегодня основная стратегическая задача правящей партии. На фоне провала стараний принудить Баку «открыть Лачинский коридор» последовал уход из управления карабахской хунты пашиняновской креатуры - Араика Арутюняна, и, соответственно, усилился союз карабахского клана и дашнаков, что неминуемо создает непосредственное политическое давление и на Ереван. В этих условиях Пашинян устроил очередную провокацию на границе и, кажется, не прогадал. Кому-то может показаться странным, но психологически все очень верно. Новые жертвы среди армянских солдат отнюдь не вызывают в народе жажду реванша, а напротив, - усиливают апатию. В итоге на митинг оппозиции собираются всего 7-8 тысяч человек, и Пашинян остается в сознании обывателя оптимальной фигурой лидера, который вроде и на переговоры готов, но и остатки «арцаха не сдает».
Но беда в том, что внешний прессинг не прекращается. Эти «азибиджанцы» все время чего-то хотят, и душат, и душат... «Дался им этот Карабах, и чего так торопятся, давят, не дают властью насладиться»,  - наверное, думает Пашинян. Не может Баку не торопиться. У него своя программа. Кольцо сжимается - «миацуму» конец и «арцах»-таки придется «сдать». И теперь Пашиняну нужно это как-то продать народу.
Самое простое - свалить все на Россию. Что, Пашинян в очередной раз и попытался сделать в скандальном интервью итальянским журналистам, заодно воспользовавшись моментом, чтобы эффектно помахать Москве ручкой, по крайней мере, символически. Одновременно пришло известие, что Армения собирается принять участие в совместных с США военных учениях, причем ни где-нибудь, а под носом у россиян, на территории Армении.
Действия Пашиняна вызвали острую реакцию Кремля. Сначала пресс-секретарь президента Дмитрий Песков заявил, что Россия не уйдет из Армении, а затем спикер внешнеполитического ведомства Мария Захарова достаточно грубо потроллила председателя Нацсобрания РА Алена Симоняна. Впрочем, тот сам напросился, назвав Захарову «секретаршей», отказываясь отвечать по существу на ее колкость в свой адрес. Тогда Захарова проехалась по культурному уровню Симоняна и призвала всех секретарш мира не обижаться на болезного (слово «болезный» - не ее, это ощущение автора). А еще она добавила, что неправильно проецировать Симоняна на весь армянский народ. Он, этот народ, цитирую «мудрый, многострадальный и любящий». Приехали. Кажется первый раз в истории, над «многострадальностью» армян стебутся не азербайджанцы, а стратегический союзник, россияне, да еще на таком уровне. Более того, в этом эпитете, при желании, можно услышать и нотку угрозы…
В общем и целом принято считать, что Ереван никуда от Москвы не денется, что, дескать, настолько сильны экономические узы, точнее узды, а военное присутствие России в Армении так необходимо, что все эти разговоры выглядят несерьезными. Но означает ли это, что Москва до того заигралась в поддавки, что позволяет ереванским выскочкам уничижительно отзываться о представителе своего МИДа? Не очень верится. Для чего бы это делалось? Что за хитроумный план такой? Ответ скорее всего в том, что Россия, будучи в отличие от Армении государством, скорее всего предпочитает отвечать тогда, когда придет время, и не реагировать нервно на каждый эпизод. Тем более что пока ее все устраивает - никто не просит российские госкомпании покинуть рынок, и военная база в Гюмри как стояла, так и стоит. Хотя возможно, это лишь затишье перед бурей…
Другое общее место – считать, что Карабах это наживка, на которой Москва держит Армению. И если Армения откажется от идеи не позволить Карабаху интегрироваться с Азербайджаном, то Москва потеряет главный рычаг давления на Ереван. Этот тезис весьма спорный.
С какой стати русским уходить из Армении, пусть даже после свершения реинтеграции армянской общины Карабаха в Азербайджан и вывода РМК? Да, они, безусловно, лишатся главной своей наживки, но отнюдь не единственной. Скорее наоборот, потеряв один из крючков, Москва будет еще прочнее цепляться за оставшиеся. Допустим, лишившись карабахского фланга, армяне направят на свои границы высвободившийся личный состав и таким образом смогут наконец сами их защищать. Но вопрос ведь не только в границах, а в защите от «экзистенциальной угрозы» в лице Турции и страха, от которого армяне так скоро не избавятся. Даже если распрощаются с идеей «миацума». Скорее наоборот, все их страхи только усилятся. Не говоря уже о целом комплексе экономических связей, которые одномоментно не разрушить. Да еще и выход из ОДКБ… вряд ли это такая уж простая процедура. Или они надеются, что получится так быстро сменить россиян на французов?
Слишком много вопросов как у самой Армении, так и к ней. Как говорится, личный статус – «все сложно».
Абсолютно ясно одно: что бы ни делал Пашинян, главное для него - сохранить власть. Все остальные идеологизированные схемы стоит воспринимать как инструмент для достижения этой главной цели. Ему нужно было прийти к власти - и он разыграл западную карту. Он знал, что Баку намерен вернуть Карабах силой, и в этих условиях предпочел не идти на мировую, а положить на алтарь власти тысячи армянских солдат - так ему легче было оправдать крах «миацума». И теперь, когда по холмам Армении снова пронесся ветерок от поступи «Железного кулака», Пашинян сотоварищи дразнят сюзерена, чтобы на фоне его недоброй реакции можно было списать именно на него очередное военное фиаско. Так что Пашинян сейчас зажмурился в ожидании 44 - 2.0, очень надеясь, что наступит оно после победы его кандидата в Совете старейшин Еревана.
В таком незавидном положении мы и оставим его, сделав, однако, предположение, что удар Баку, если таковой понадобится, будет нанесет там, где он сочтет нужным и тогда, когда он сочтет нужным.
P.S. Армяне ждут грозы. И посреди этого тревожного ожидания бродят как неприкаянные, словно медведи-шатуны, представители миссии ЕС.