Չափից անց ցինիզմ. Հայաստանի հանցագործությունների մասին՝ ոչ մի խոսք Ոչ ոք չի մոռացվել, ոչինչ չի մոռացվել
12 Սեպտեմբերի 2023 13:49
Այս լուրը ապշեցնում է։ Ինչպես արդեն հաղորդվել է, արտաշիրման են ենթարկվել Գուբադլիի շրջանի Մելիքահմեդլի գյուղում և Զանգիլանի շրջանի Վեժնելի գյուղում հայտնաբերված դիակների մնացորդները, որոնք ենթադրաբար պատկանում են Առաջին ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ անհետ կորած Ադրբեջանի քաղաքացիներին։ Ադրբեջանի Հանրապետության զինվորական դատախազությունը՝ միանգամայն իրավաչափորեն 103-րդ (ցեղասպանություն), 107-րդ (բնակչության տեղահանում կամ հարկադիր վերաբնակեցում), 120.2.12 (դիտավորյալ սպանություն) հոդվածներով և ադրբեջանական քրեական իրավունքի այդչափ լուրջ նորմատիվ ակտերով քրեական գործեր հարուցել և նախաքննությունը արդեն անցկացվում է։
Եվ օկուպանտների անմարդկայնության, Առաջին ղարաբաղյան պատերազմի ընթացքում նրանց կողմից կատարված ռազմական հանցագործությունների սարսափելիության մասին վկայող նման բնույթի ապշեցնող հայտնաբերումները առաջին անգամ չեն։ Անցյալ տարվա մարտին Ադրբեջանի Ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորած քաղաքացիների հարցերով պետական հանձնաժողովը հայտնել է, որ ադրբեջանական բանակի զինծառայողները Խոջալուի շրջանի Ֆարրուխ գյուղի մերձակայքում ինժեներական աշխատանքներ կատարելիս հայտնաբերել են առնվազն երեք մարդու մասունքներ։ Ընդհանուր առմամբ, անցյալ դարի 90-ականներին Ֆարրուխի բարձունքների համար մղվող մարտերում անհայտ կորել է 62 զինվորական, և հիմա ենթադրվում է, որ հայտնաբերվել է նրանցից երեքի մասունքները։ Մեր երկրի համար նույն արյունալի ժամանակահատվածում 46 ադրբեջանցի զինծառայող են անհետ կորել Ֆարուխի բարձունքի մոտ գտնվող Աղդամի շրջանի Փիրլեր գյուղում, ևս 11 մարդ՝ Ալիաղալը գյուղի ծայրամասում։
Ընդհանրապես, ադրբեջանական կողմի կորուստների թվերը աղաղակում են հայ օկուպանտների գազանային դաժանության, արյունարբության և ֆանատիզմի մասին։ Էլ չասած ավելի քան 12 հազար զոհերի մասին, այս պահին ավելի քան 4 հազար ադրբեջանցի համարվում է անհայտ կորած Ղարաբաղում առաջին պատերազմից հետո։ Սարսափեցնող թիվ է։ Եվ Բաքուն մեկ անգամ չէ, որ հարցի լուծմանն աջակցելու խնդրանքով դիմելով միջազգային հանրությանը՝ Երևանին հիմնավորված մեղադրել է այդ ադրբեջանցիների ճակատագրի մասին տեղեկությունները թաքցնելու մեջ։ Բայց պատասխանը՝ լռություն է։
Ադրբեջանցիների դեմ և ադրբեջանական հողի վրա նման աղաղակող, սարսափելի հանցագործություններ կատարելու համար Հայաստանի Հանրապետության դեմ ոչ մի պատժամիջոցներ չեն կիրառվել։ Առավել ևս, Հայաստանը գրեթե 30 տարվա ընթացքում բացահայտ անտեսել է Ադրբեջանի տարածքից օկուպացիոն ուժերի լիովին, անհապաղ և անվերապահ դուրս բերումը պահանջող ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1993 թվականի չորս բանաձեւերը։
Ու թեև Հայաստանը դրանով ակնհայտորեն դրսևորել է իր բարբարոսական, բացարձակապես ոչ քաղաքակիրթ էությունը՝ նրա դեմ միջազգային կառույցների կողմից ոչ մի սահմանափակում, ոչ մի քիչ թե շատ կոշտ գործողություններ չեն ձեռնարկվել։ Որպես արդյունք՝ հայկական անօրինական զինված կազմավորումները մինչև այժմ տեղակայվել են Ադրբեջանի Ղարաբաղի տնտեսական շրջանի տարածքում։ Եվ պաշտոնական Երեւանը երկրի Պնախարարության միջոցով համակարգում է նրանց գործունեությունը։ Այս ամենին գումարած՝ ՀՀ պետբյուջեից աշխատավարձեր և թոշակներ են հատկացվում ղարաբաղցի հայերին, ինչը նույնպես հանդիսանում է սադրանք, որը նախընտրում են չնկատել համաշխարհային հայության կողմից վարձահրավիրված Ֆրանսիայի, ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի և աշխարհի այլ երկրների քաղաքական գործիչները։
Նրանք լռում են 44-օրյա պատերազմի ժամանակ հայ զինվորականների հանցագործությունների մասին։ Չէ որ հենց Հայաստանն է հրթիռային հարվածներ հասցրել ադրբեջանական խաղաղ քաղաքներին։ Բալիստիկ հրթիռների և հրետանու կիրառմամբ Գյանջայի ռմբակոծումները։ Զոհվեցին 32 խաղաղ բնակիչներ, տասնյակ մարդիկ վիրավորվեցին։ Հայաստանի Զինված ուժերը նաև հրետանային և հրթիռային գնդակոծման են ենթարկել ադրբեջանական Բարդա քաղաքը, ինչի հետևանքով զոհվեց 29 մարդ։
Բայց սա դեռ ամենը չէ: Աճում է նաեւ Հայաստանի կողմից՝ արդեն 44-օրյա պատերազմի ավարտից հետո կատարված հանցագործությունների թիվը։ Հայկական խաղաղ տեռորի պատճառով իրենց կյանքը կորցրած Ադրբեջանի քաղաքացիների ցանկն անվերջ աճում է։ Օրերս Աղդամում Հայաստանի զինված ուժերի դիվերսիոն խմբի կողմից տեղադրված ականի պայթյունի հետևանքով ադրբեջանական բանակի զինծառայող է վիրավորվել։ Ընդհանուր առմամբ, 2020 թվականի նոյեմբերից 306 ադրբեջանցի զոհվել են ականներից և չպայթած զինամթերքից։ Այդ մասին «X» սոցիալական ցանցում հայտնել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Այխան Հաջիզադեն։
Եւ ի՞նչ։ Որտե՞ղ է այդ հանցագործության համարժեք արձագանքը այդ նույն արևմտյան քաղաքական գործիչների, այդ միջազգային կազմակերպությունների կողմից, որոնք հիմա փորձում են ճնշում գործադրել պաշտոնական Բաքվի վրա։ Սակայն իրավիճակի ցինիզմը կայանում է և նրանում, որ ճնշում է գործադրվում երկրի՝ օկուպացիայի զոհի վրա։ Երկիր, որի քաղաքները հայ վանդալները վերածել են ավերակների։ Մի երկրի, որը ընդամենը պահանջում է տարածքային ամբողջականության սկզբունքի իրականացում։
Հայաստանի վրա, որի անձնագրերով տասնյակ հազարավոր հայեր ապրում են Ադրբեջանի Ղարաբաղի տնտեսական շրջանում, ոչ ոք ճնշում չի գործադրում։ Ընդհակառակը, մենք տեսնում ենք գրեթե բացահայտ աջակցություն ղարաբաղցի անջատողականներին։ Ովքեր շատ ուրախ են Եվրամիության արտաքին քաղաքականության ծառայության սկանդալային հայտարարությունից այն մասին, որ «ղարաբաղցի հայերի համար կարևոր է համախմբվել փաստացի ղեկավարության շուրջ»։
Իսկ նաև ոգևորված ընդում են տարբեր ամերիկացի կոնգրեսականների և սենատորների կողմից՝ Ադրբեջանին ինչ որ բանին կոչ անող, բայց Հայաստանին կատարած հսկայական հանցագործությունների համար չդատապարտող հայտարարություններով։ Համաշխարհային հայության կողմից վարձահրավիրվածներից զատ է Լուիս Մորենո Օկամպոն, ով իրեն դիրքավորում է որպես անկախ փորձագետ։ Եթե նա իսկապես պարկեշտ, օբյեկտիվ և անկախ լիներ, ապա բարձրաձայն կհայտարարեր Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի բոլոր սարսափելի հանցագործությունների մասին։ Բայց նա լռում է՝ ապացուցելով իր կաշառվածությունը։ Հավասարապես նույնը կարելի է ասել բոլորի մասին, ովքեր Ադրբեջանի աչքում փուշ են փնտրում, չնկատելով Հայաստանի երկու աչքում գերանների պահեստը։

Зашкаливающий цинизм: о преступлениях Армении - ни слова Никто не забыт, ничто не забыто
Эта новость шокирует. Как уже сообщалось, эксгумированы останки обнаруженных в селе Меликахмедли Губадлинского района и селе Веджнели Зангиланского района тел, предположительно принадлежавших азербайджанским гражданам, пропавшим без вести во время Первой Карабахской войны. Абсолютно правомерно Военной прокуратурой Азербайджанской Республики возбуждены уголовные дела по статьям 103 (геноцид), 107 (депортация или принудительное переселение населения), 120.2.12 (умышленное убийство) и другим столь же серьезным нормативным актам азербайджанского уголовного права, и следствие уже ведется.
И такого рода шокирующие находки, свидетельствующие о бесчеловечности оккупантов, чудовищности совершенных ими в ходе Первой Карабахской войны преступлений обнаруживаются не в первый раз. В марте прошлого года Госкомиссия Азербайджана по делам военнопленных, заложников и пропавших без вести граждан сообщила, что военнослужащие азербайджанской армии при проведении инженерных работ в окрестностях села Фаррух Ходжалинского района обнаружили останки по меньшей мере трёх человек. Вообще же в 90-е прошлого века в боях за Фаррухские высоты без вести пропали 62 военнослужащих, и теперь предполагается, что найдены останки троих из них. В тот же кровавый для нашей страны период 46 азербайджанских военнослужащих пропали без вести в селе Пирлер Агдамского района, расположенном недалеко от Фарруха высоты, а еще 11 человек — в окрестностях села Алиагали.
Вообще же цифры потерь азербайджанской стороны вопиют о звериной жестокости, кровожадности и изуверстве армянских оккупантов. Не говоря уже о более 12 тысячах погибших, на настоящий момент свыше 4 тысяч азербайджанцев числятся пропавшими без вести со времен первой войны в Карабахе. Ужасающее число! И Баку не раз обоснованно обвинял Ереван в утаивании информации о судьбе этих азербайджанцев, обращаясь к международному сообществу с просьбой содействовать в решении вопроса. Но в ответ - тишина.
Против РА не вводилось никаких санкций за совершение столь вопиющих, кошмарных преступлений против азербайджанцев и на азербайджанской земле. Более того, Армения на протяжении почти 30 лет откровенно игнорировала четыре резолюции СБ ООН от 1993 года, однозначно требующих полного, незамедлительного и безоговорочного вывода оккупационных сил с территории Азербайджана.
И хотя Армения наглядно продемонстрировала этим свою варварскую, абсолютно нецивилизованную сущность, никаких ограничений, никаких более-менее жестких действий международных структур против нее предпринято не было. Как результат- незаконные армянские вооруженные формирования до сих пор дислоцированы на территории Карабахского экономического района Азербайджана. И официальный Ереван посредством Минобороны страны координирует их деятельность. Плюс ко всему из средств госбюджета РА выделяются зарплаты и пенсии карабахским армянам, что также является провокацией, которую предпочитают не замечать ангажированные мировым армянством политики во Франции, США, России, иных странах мира.
Молчат они о преступлениях армянской военщины и в ходе 44-дневной войны. Ведь именно Армения нанесла ракетные удары по мирным азербайджанским городам. Бомбардировки Гянджи, осуществленные с применением баллистических ракет и реактивной артиллерии. Погибли 32 мирных жителя, десятки получили ранения. ВС Армении также подвергли артиллерийскому и ракетному обстрелу азербайджанский город Барда, в результате чего погибли 29 человек.
Но и это не все. Растет и число преступлений, совершенных Арменией уже после окончания 44-дневной войны. Без конца растет список азербайджанских граждан, лишившихся жизни из-за армянского мирного террора. На днях в результате взрыва мины, заложенной диверсионной группой ВС Армении в Агдаме, пострадал военнослужащий азербайджанской армии. Всего же с ноября 2020 года 306 азербайджанцев погибли от мин и неразорвавшихся боеприпасов. Об этом в соцсети «Х» сообщил глава пресс-службы МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде.
И что же? Где адекватная реакция на это преступление тех западных политиков, тех международных организаций, которые сейчас пытаются оказывать давление на официальный Баку?! Впрочем, цинизм ситуации в том и состоит, что давление оказывается на страну - жертву оккупации. На страну, города которой были превращены в руины армянскими вандалами. На страну, которая всего-навсего требует реализации принципа территориальной целостности в полном объеме.
На Армению, с паспортами которой на территории Карабахского экономического региона Азербайджана проживают десятки тысяч армян, никто давления не оказывает. Напротив, мы видим практически открытую поддержку карабахских сепаратистов. Которые очень рады скандальному заявлению внешнеполитической службы Евросоюза о том, что «карабахским армянам важно консолидироваться вокруг фактического руководства».
А еще с воодушевлением воспринимают заявления различных американских конгрессменов и сенаторов, призывающих к чему-то Азербайджан, но не осуждающих Армению за огромное число совершенных ею преступлений. Особняком от ангажированных мировым армянством персон стоит Луис Морено Окампо, который позиционирует себя как независимый эксперт. Будь он на самом деле порядочным, объективным и независимым, громко бы заявил обо всех страшных преступлениях Армении против Азербайджана. Но он молчит, доказывая свою продажность. Ровно то же самое можно сказать и обо всех, кто выискивает соринку в оке Азербайджана, не замечая склада бревен в обоих глазах Армении.