Ռուս-ուկրաինական պատերազմի տնտեսական հետևանքները Ադրբեջանի համար Caliber.Az-ի ակնարկը
Ահա արդեն վեցերորդ օրն է, ինչ համաշխարհային հումքային շուկաները, ֆոնդային և արժութային բորսաները տենդի մեջ են Ուկրաինայից եկող լուրերից։ Փետրվարի 24-ին ռուս-ուկրաինական պատերազմի սկսվելուց և դրա հետ կապված՝ ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի և Արևմտքի ու Արևելքի մի շարք մյուս առաջատար երկրների կողմից պատժամիջոցներից հետո, Ռուսաստանի Դաշնության տնտեսությունը աննախադեպ ճնշում է ապրում։ Ռուբլու փոխարժեքի անկումը, մի շարք ռուսական բանկերի միջազգային գործունեության սահմանափակումները և դրանք SWIFT-ի համակարգից անջատումը, Ռուսաստանի քաղաքացիական ավիացիայի համար Եվրոպայի «երկնքի փակումը», նավահանգիստների կողմից ռուսական նավերի սպասարկումից հրաժարվելը, «Հյուսիսային հոսք-2» գազամուղի արտոնագրման դադարեցնելը, սա հեռու է ամբողջական ցանկից։ Ակնհայտ է, որ ՌԴ-ի տնտեսության թուլացումը ուղղակի, կամ անուղղակի ձևով կազդի նաև նրա հարևանների և առևտրական գործընկերների վրա։ Սակայն Ադրբեջանի պարագայում կան որոշակի այլ նրբություններ։
Ներկա ժամանակ Ռուսաստանը երրորդ տեղն է գրավում Ադրբեջանի արտաքին առևտրական գործընկերների միջև, և նրան բաժնին է ընկնում մեր երկրի ամբողջ արտաքին առևտրաշրջանառության շուրջ ինը տոկոսը։ Անցյալ տարի ադրբեջանա-ռուսական առևտրատնտեսական կապերը 2020-ի համավարակի 11,6% դանդաղումից հետո կայուն աճ են գրանցել։ Երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը աճելով 12,1%-ով կազմել է 3 մլրդ դոլար, մինչդեռ ադրբեջանական արտահանման ծավալը գրանցել է աննախադեպ՝ 29,8% աճ։ Ուշագրավ է, որ փոխադարձ առևտրի հիմքում ընկած են ոչ նավթային հատվածի արտադրանքը և, մասնավորապես, ադրբեջանական մատակարարումների հիմքում ընկած են ոչ հումքային արդյունաբերական և գյուղատնտեսական ապրանքները։ Առևտրի աճին զուգընթաց արագ առաջ էին շարժվում ներդրումային բաղադրիչով ավտոարտադրության, տրանսպորտի, բանկային հատվածի, արտոնյալ վարկավորման և այլ ոլորտներում փոխշահավետ նախագծերը։ Ինչպես նաև, անցյալ տարի Ադրբեջանի պարենային անվտանգության գործակալությունը (ԱՊԱԳ) և «Ռոսսելխոզնադզորը» համաձայնվել են՝ ՌԴ-ի շուկա թարմ մրգերի և բանջարեղենի մատակարարումները ընդլայնելու համար սանիտարական միջոցների վերաբերյալ տվյալներ փոխանակել։
Սակայն, Մոսկվային և Բաքվին կհաջողվի արդյո՞ք ներկայիս բարդ իրավիճակում առևտրական աճը ապահովել նախորդ տարվա ցուցանիշների մակարդակով։ Հարցը առավել քան բարդ է, հաշվի առնելով ռուսական տնտեսության վրա ճնշումը. այսպես, ԱՄՆ-ը, Կանադան, Մեծ Բրիտանիան և ԵՄ-ի երկրները մի շարք ռուսական բանկերը SWIFT-ի համակարգից անջատելու որոշում են ընդունել՝ վարկային կառույցների ցանկը ընդլայնելու հեռանկարով։ Այդ սահմանափակումները դժվարություններ կստեղծեն երկրի ներսում ֆինանսական վճարումների համար, և ինչը առավել ակնհայտ է, կփլուզեն արտաքին առևտրի ֆինանսական բաղադրամասը։ Ընդ ուրում ոչ միայն արևմտյան երկրների, այլ նաև հետխորհրդային տարածաշրջանի, մասնավորապես Ադրբեջանի հետ։ Օտարերկրյա ներդրողների կողմից արժեթղթերի զանգվածային դեմպինգի ֆոնին (Ռուսաստանի էներգետիկ, արդյունաբերական, ֆինանսական կառույցներում բաժնետոմսերի) նկատվում է ռուսական ընկերությունների բաժնետոմսերի գնանշումների անկում, և ԵՄ-ն նաև արգելել է ռուսական պետական ընկերություններին պատկանող արժեթղթերի ցուցակումը։ Միաժամանակ շաբաթվա սկզբից արձանագրվել է դոլարի նկատմամբ ռուսական ազգային արժույթի փոխարժեքի զգալի անկում, որը գերազանցել է 113 ռուբլին։ Միաժամանակ, ռուսական մի շարք առևտրային բանկերը արժույթը վաճառում են 150 ռուբլին մեկ դոլարի դիմաց սպեկուլյատիվ փոխարժեքով, իսկ մի շարք փորձագետներ ակնկալում են ռուբլու հետագա արժեզրկում և արժույթի սև շուկայի առաջացում։ Ավելին, որոշ փորձագետների կանխատեսումների համաձայն, փոխարժեքը շուտով կնվազի մինչև 200, հնարավոր է նաև մինչև 300 ռուբլի մեկ դոլարի դիմաց։ Եթե բարձր անկայունությունը և ռիսկայնությունը դեռ երկար ժամանակ պահպանվի, ապա ռուբլին կարող է առանց դոլարի և այլ արտարժույթների վերահաշվարկի անմիջական գործարքների համար դառնալ «անհամաձայնելի»։ Անշուշտ, այսօր կառավարությունն ու ՌԴ-ի ֆինանսական կարգավորիչը ռուբլու փոխարժեքը կայունացնելու համար օգտագործում են մի շարք դրամավարկային գործիքներ, իրականացվել են արժութային ինտերվենցիաներ։ Ինչպես նաև Ռուսաստանի Բանկի տնօրենների խորհուրդը որոշել է գնաճը կանխելու համար զեղչման տոկոսադրույքը տարեկան 9,5%-ից բարձրացնել մինչև 20%-ի, իր հերթին, արտաքին տնտեսական գործունեության մասնակիցներին պարտավորեցրել են վաճառել բոլոր արտաքին առևտրի համաձայնագրերով արտարժութային եկամուտների 80%-ը (2022-ին կանխատեսվում է 400 մլրդ դոլար)։
Այս և մյուս միջոցները ապահվել են որոշ փոխանակման կանոնավորումներ, բայց պահպանվում է ռուսական արժույթի վիթխարի անկայունության վտանգը, ինչը բարդացնում է նրա շրջանառությունը հետխորհրդային շուկայում։ Այս միտումը սկսել է նկատվել նաև Ադրբեջանում։ Այսպես, երկրի խոշորագույն բանկը՝ «Ադրբեջանի միջազգային բանկը» (ԱՄԲ) ժամանակավորապես սահմանափակել է ինտերնետ-բանկինգի միջոցով ռուսական ռուբլու հետ արժութային գործողությունները։ Իսկ մյուս բանկերի կողմից կսահմանափակվի արդյոք արժութային գործողություններ՝ պարզ կդառնա մոտ հեռանկարում։
Ինչպես Caliber.Az-ին է հայտնել Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի (ՌԳԱ) Տնտեսագիտական ինստիտուտի գիտաշխատող Ալեքսանդր Կարավաևը՝ առայժմ վնաս չեն կրել արագ վճարումների համակարգում այն գործարքները, որոնք հիմնականում աջակցում են «Միր» քարտային համակարգի գործարքներին։ Սա չափազանց զգայուն պահ է Ռուսաստանի Դաշնությունում աշխատող ադրբեջանցի աշխատանքային միգրանտների և միկրոբիզնեսի համար, և կարելի է ենթադրել, որ նույնիսկ պատժամիջոցների ընդլայնման և SWIFT համակարգից նոր բանկերի անջատման դեպքում Ռուսաստանից Ադրբեջան դրամական փոխանցումներ անարգել կիրականացվեն։ Սակայն, այստեղ նկատվում է ռուբլիով փոխանակումների նկատելի աճի հետ՝ դոլարային գործարքների մասնաբաժնի կրճատման միտում։
Միջազգային վարկային կապիտալին Ռուսաստանի հասանելիության սահմանափակումը և մի շարք բանկերի (ՎՏԲ, Սբերբանկ) արտասահմանյան հաշիվների արգելափակումը կարող է խնդիրներ ստեղծել Ադրբեջանում նախագծերի ֆինանսավորման համար։ Այդ թվում նաև «Ռոսեկսիմբանկ»-ի դեմ պատժամիջոցների պատճառով սպառնալիքի տակ են նաև անցյալ տարի «Ռուսաստանի արտահանումային կենտրոնի» (ՌԱԿ) հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, որոնց աջակցությամբ տասնյակ ռուսական ընկերություններ ավելի քան 200 մլն դոլար են ներդրել Ադրբեջանում իրականացվող նախագծերում։ Առավել ևս, սպասվում էր, որ առաջիկա մի քանի տարիների ընթացքում մոտ 150 նոր ներդրումային ծրագրերի իրականացման պայմանագրեր պետք է կնքվեին։ Այս տարի ՌԴ-ի Առևտրային ներկայացուցչությունը ՎՏԲ Բանկի (Azerbaijan) հետ համատեղ նախատեսում էր երկու երկրների գործարար շրջանակների համար գործարկել էլեկտրոնային առևտրային հարթակ։ Այս համակարգի հիմնական առավելություն նշվել է, որպես արտոնյալ ֆինանսական ապրանքների հասանելիությունը, սակայն նման հնարավորությունը այսօր չափազանց պատրանքային է համարվում։
Այս ֆինանսական և ներդրումային ձեռնարկումները կիրականացվեն, թե կսառեցվեն մինչև ավելի լավ ժամանակներ՝ երկիմաստ հարց է: Ինչպես նաև դեռևս պարզ չէ, թե Ռուսաստանի բնակչության եկամուտների անկումը և Ռուսաստանի Դաշնությունում արդյունաբերական գործունեության կրճատումը որքանով կազդեն ադրբեջանական մրգերի և բանջարեղենի և գյուղատնտեսական այլ ապրանքների, քիմիական հումքի, շինանյութերի, խողովակների, տեքստիլի և այլնի մատակարարման պահանջարկի վրա։
Այնուամենայնիվ, պատժամիջոցների ճնշման ուժեղացմանը հակառակ, Ռուսաստանը մտադիր չէ սահմանափակել առևտրային համագործակցությունը հարևան երկրների հետ։ Այսպիսով, փորձագետ Ա.Կարավաևի խոսքով՝ Ադրբեջանը, Վրաստանը և Կենտրոնական Ասիայի երկրները գերադասեցին չմիանալ միջազգային պատժամիջոցներին, ինչը «հնարավորությունների պատուհան» է բացում Ռուսաստանի հետ գործարար կապերի բազմակի ընդլայնման համար։ «Միջկառավարական մակարդակով քննարկվող բոլոր ադրբեջանա-ռուսական ռազմավարական նախագծերը, չնայած ֆինանսավորման հետ կապված դժվարություններին՝ անշուշտ կիրականացվեն։ Ներկա դժվարին պայմաններում «չեզոքությանը» հավատարիմ հետխորհրդային երկրները Մոսկվայի համար առանձնահատուկ նշանակություն են ձեռք բերում ինչպես առևտրային գործընկերության, այնպես էլ որպես տարանցիկ կամուրջ ռուսական արտադրանքը միջազգային շուկաներ դուրս բերելու համար։ Խոսքը առաջին հերթին Պարսից ծոցի երկրների, Իրանի, Հնդկաստանի, Պակիստանի, Ասիայի պետությունների շուկաների, այսինքն Արևմուտքի պատժամիջոցներին չմիացած պետությունների մասին է։
Նրա խոսքով, իր հերթին այդ մեխանիզմը կարող է օգտագործվել նաև Ռուսաստանի Դաշնություն սարքավորումների, ռազմավարական հումքի և այլնի հակադարձ առաքումների համար։ Ակնհայտ է, որ Ռուսաստանի համար այս առումով չափազանց առաջնահերթ է լինելու Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքի և դրա հետ կապված լոգիստիկ ենթակառուցվածքի զարգացմանն ուղղված նախաձեռնությունների իրականացումը։
Բացառված չէ, որ ժամանակի ընթացքում Ադրբեջանը և տարածաշրջանի այլ գործընկեր երկրները կմեծացնեն ներդրումները համատեղ ձեռնարկություններում, որոնց միջոցով կստեղծվի ռուսական (ռեբրենդավորված) արդյունաբերական արտադրանքի պտուտակահանումային հավաքում/կոմպլեկտավորումը և արտաքին շուկա արտահանումը, համարում է Ա.Կարավաևը։ Ակնհայտ է, որ նման սխեմաները տարածաշրջանի երկրներին խոստանում են ռուսական ներդրումների հոսք, դրանք կմեծացնեն հավաքման ձեռնարկությունների եկամտաբերությունը, կբարձրացնեն ապրանքների վերաարտահանման միջնորդավճարը։
Այստեղ անհրաժեշտ է նշել ևս մի քանի պահեր. հակառուսական պատժամիջոցների շրջանակներում ռուսական ավիափոխադրողների համար ոչ միայն «երկինքը» փակվեց, այլև եվրոպական լիզինգային ընկերությունները շուտով ստիպված կլինեն Ռուսաստանից վերադարձնել մոտ 10 միլիարդ դոլարի չափով ընդհանուր արժեքի շուրջ 515 ինքնաթիռ, ինչպես նաև ՌԴ-ին մերժվել է նոր «Բոինգներ» և «Էյրբասներ» և դրանց պահեստամասերի գնելը։ Այսօր ռուսական շուկայում արդեն ավիափոխադրումների ծառայությունների պակաս կա, և այս երկրի ուղևորներն ու բեռնափոխադրողները շտապ կարգով կդիմեն ԱՊՀ-ի գործընկերներին, այդ թվում նաև Ադրբեջանին։ Հաշվի առնելով պատժամիջոցների մասշտաբները, սա բավականին լավ լրացուցիչ եկամուտ է խոստանում հայրենական AZAL-ի և Silkway West Airlines-ի համար։ Ընդ որում եկամուտների զգալի մասնաբաժին է ակնկալվում Ադրբեջանի օդային տարածքով միջանցքի տրամադրման և ռուսական ավիաընկերությունների համար օդանավիգացիոն ծառայությունների մատուցման հաշվին։ Ադրբեջանի համար նոր հնարավորություններ են բացվում նաև Կենտրոնական Ասիայի երկրներից չոր բեռների մի մասի (պարարտանյութեր, հանքաքարի խտանյութեր, նավթաքիմիական արտադրանք) փոխադրման հատվածում, որոնք փոխադրվում են Վոլգա-Դոն ջրանցքով և Ազովի ծովով։ Այժմ, Ազովի ծովում ռազմական գործողությունների, ինչպես նաև պատժամիջոցների և սևծովյան նավահանգիստներ ռուսական նավերի մուտքի սահմանափակումների պայմաններում այդ բեռները կարող են ուղարկվել Ալյաթ և Գովսան նավահանգիստներ և հետո Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղային միջանցքով դեպի Թուրքիա կամ Վրաստանի նավահանգիստներով դեպի Սև ծովի տարածաշրջանի երկրներ։
Առայժմ ԱՄՆ-ը և ԵՄ-ն պատժամիջոցներ չեն կիրառել Ռուսաստանից նավթագազային արտադրանքի արտահանման դեմ։ Սակայն եթե Ուկրաինայի հակամարտությունը շուտափույթ չլուծվի, հնարավոր է, որ ռուսական էներգակիրների արտահանումն ի վերջո նույնպես ընկնի սահմանափակումների տակ։ Իսկ դա իր հերթին կարող է հանգեցնել Կասպից ծովի տարածաշրջանում ածխաջրածինների փոխադրման սխեմաների փոփոխության։ Մասնավորապես, փորձագետները կարծում են, որ ղազախական «Տենգիզ» հանքավայրի կոնսորցիումը կարող է, որպես ներկայումս Ռուսաստանի Դաշնության տարածքով «ԿԽԿ» խողովակաշվորով անցնող նավթի արտահանման տարբերակ դիտարկել դեպի ադրբեջանական Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան (ԲԹՋ) միջանցքը, կամ «Սուպսա» նավթամուղի միջոցով, հնարավոր է նաև երկաթուղային-լաստանավով փոխադրման տարբերակը Կուլեվի նավահանգստի նավթային տերմինալը: Այս դեպքում Ադրբեջանը կբարելավի Կասպից ծովում գլխավոր նավթափոխադրողի իր դիրքերը, ինչպես եղել է 2014 թվականի էներգետիկ ճգնաժամից առաջ։

Экономические последствия российско-украинской войны для Азербайджана
Вот уже шестой день как мировые сырьевые рынки, фондовые и валютные биржи лихорадит от поступающих из Украины новостей. После начала российско-украинской войны 24 февраля и введенных в этой связи со стороны США, ЕС и ряда других ведущих стран Запада и Востока санкций экономика РФ переживает беспрецедентное давление. Падение курса рубля, ограничение на международную деятельность ряда российских банков и отключение их от системы SWIFT, «закрытие неба» Европы для российской гражданской авиации, отказ портов в обслуживании российских судов, остановка сертификации газопровода «Северный поток-2» - вот далеко не полный список. Очевидно, что ослабление экономики РФ прямым и косвенным образом затронет ее соседей и торговых партнеров. Однако в случае с Азербайджаном имеются несколько иные нюансы.
В настоящее время Россия занимает третье место среди внешнеторговых партнеров Азербайджана, и на ее долю приходится порядка девяти процентов всего внешнеторгового оборота нашей страны. В минувшем году азербайджано-российские торгово-экономические связи переживали уверенный рост, после 11,6%-ного замедления в пандемическом 2020 году. Товарооборот между странами составил $3 млрд, увеличившись на 12,1%, причем объемы азербайджанского экспорта продемонстрировали небывалый рост - 29,8%. Примечательно, что основу взаимной торговли составляла продукция ненефтяного сектора и, в частности несырьевая промышленная и аграрная продукция лежала в основе азербайджанских поставок. Одновременно с ростом торговли стремительно продвигались взаимовыгодные проекты с инвестиционной компонентой  в сфере автопроизводства, транспорта, банковского сектора, льготного кредитования и т.д. Также в минувшем году Агентство продовольственной безопасности Азербайджана (АПБ) и «Россельхознадзор» согласовали обмен данными по санитарным мерам для расширения поставок свежей плодоовощной продукции на рынок РФ.
Однако, удастся ли Москве и Баку в нынешней непростой ситуации обеспечить торговый рост на уровне прошлогодних показателей? Вопрос более чем сложный, с учетом усиливающегося прессинга на российскую экономику: так, США, Канада, Великобритания и страны ЕС приняли решение отключить ряд российских банков от системы SWIFT с перспективой расширения списка кредитных структур. Эти ограничения создадут трудности для финансовых платежей внутри страны, и что более чем очевидно, обрушат финансовую составляющую внешней торговли. Причем не только с западными странами, но и с постсоветским регионом, в частности, с Азербайджаном. На фоне массового сброса зарубежными инвесторами ценных бумаг (доли участия в российских энергетических, промышленных, финансовых структурах) наблюдается падение биржевых котировок акций российских компаний, также ЕС запретил листинг ценных бумаг российских госкомпаний. Одновременно с начала недели было зафиксировано ощутимое падение курса российской нацвалюты к доллару, перевалившему за 113 рублей. В то же время ряд коммерческих банков РФ реализует валюту по спекулятивному курсу, превышающему 150 рублей за доллар, и ряд экспертов ожидает дальнейшее обесценивание рубля и появление черного валютного рынка. Более того, согласно прогнозам некоторых экспертов, вскоре валютный курс упадет до 200, а возможно и до 300 рублей за доллар: если высокая волатильность и рисковость сохранится еще долго, рубль может стать «нерукопожатным» и для прямых транзакций, без пересчета в доллар и иную мировую валюту. Безусловно, сегодня правительство и финансовый регулятор РФ используют ряд монетарных инструментов для стабилизации курса рубля, осуществлены валютные интервенции. Также совет директоров Банка России принял решение повысить учетную ставку с 9,5% до 20% годовых для предотвращения инфляционных скачков, в свою очередь участников внешнеэкономической деятельности обязали продавать 80% валютной выручки по всем внешнеторговым договорам (на 2022 год прогнозируется $400 млрд).
Эти и другие меры обеспечили некоторую курсовую коррекцию, но сохраняются огромные риски нестабильности курса российской валюты, что осложняет ее оборот на постсоветском рынке. Этот тренд стал ощущаться и в Азербайджане: так, крупнейший банк страны - «Международный банк Азербайджана» (МБА) временно ограничил валютные операции с российским рублем через интернет-банкинг. Ограничатся ли валютные операции с рублем в других банках, станет ясно в ближайшей перспективе.
Как сообщил Caliber.Az эксперт, научный сотрудник Института экономики РАН Александр Караваев, пока не пострадали транзакции в рамках системы быстрых платежей, которая поддерживает в первую очередь транзакции карточной системы «Мир». Это крайне чувствительный момент для работающих в РФ азербайджанских трудовых мигрантов и субъектов микробизнеса, и можно предположить, что даже при расширении санкций и отключении новых банков от системы SWIFT денежные переводы из России в Азербайджана будут осуществляться беспрепятственно. Однако, здесь наметится тенденция сокращения доли долларовых транзакций с заметным ростом рублевых переводов.
Ограничение доступа России к международному ссудному капиталу и блокировка зарубежных счетов ряда банков (ВТБ, Сбер), может создать проблемы и для финансирования проектов в Азербайджане. В том числе в силу санкций против «Росэксимбанка» под угрозой находятся и достигнутые в прошлом году соглашения с «Российским экспортным центром» (РЭЦ), при поддержке которого десятки российских компаний привлекли к реализуемым в Азербайджане проектам на сумму свыше $200 млн. Более того, ожидалось, что в ближайшие несколько лет должны были быть заключены контракты на реализацию еще порядка 150 новых инвестиционных проектов. В текущем году Торгпредство РФ при партнерстве VTB Bank (Azerbaijan) планировало запустить электронную торговую площадку для деловых кругов двух стран: главным преимуществом этой системы был обозначен доступ к льготным финансовым продуктам, но такая возможность сегодня видится крайне призрачно.
Будут ли реализованы эти финансовые и инвестиционные начинания или заморожены до лучших времен, - вопрос неоднозначный. Также пока неясно, в какой мере падение доходов российского населения и сворачивание промышленной деятельности в РФ отразится на уровне спроса на азербайджанскую плодоовощную и иную аграрную продукцию, на поставки химического сырья, стройматериалов, труб, текстиля, и т.д.
Тем не менее, вопреки усилению санкционного давления, Россия не намерена сворачивать торговое сотрудничество со странами ближнего зарубежья.  Так, по словам эксперта А.Караваева, Азербайджан, Грузия, страны Центральной Азии предпочли не примыкать к международным санкциям, что открывает «окно возможностей» для кратного расширения деловых связей с Россией. «Все азербайджано-российские стратегические проекты, обсуждавшиеся на межправительственном уровне, будут безусловно выполняться, даже несмотря на сложности с финансированием. В нынешних непростых условиях придерживающиеся «нейтралитета» постсоветские страны обретают особую значимость для Москвы как с точки зрения торгового партнерства, так и в качестве некого транзитного моста для вывода российской продукции на международные рынки. Речь прежде всего идет о рынках стран Персидского залива, Ирана, Индии, Пакистана, государств Азии и т.д., то есть государств, не подключившихся к санкционным мерам Запада», - полагает А. Караваев.
В свою очередь, по его словам, этот механизм может быть использован и для реверсных поставок в РФ оборудования, стратегического сырья и т.д. Очевидно, что для России в этом плане будет крайне приоритетным формирование реализации комплекса начинаний по развитию транспортного коридора «Север-Юг» и связанных с ним логистической инфраструктуры.
Не исключено, что со временем в Азербайджане и других партнерских странах региона увеличится вложение средств в СП, через которые будет налажена отверточная сборка/комплектация и вывоз российской (ребрендированной) промышленной продукции на внешний рынок, считает А.Караваев. Очевидно, что такие схемы сулят странам региона приток российских инвестиций, они повысят маржинальность сборочных предприятий, и поднимут уровень комиссии при реэкспорте товаров.
Здесь необходимо отметить еще несколько моментов: в рамках антироссийских санкций было не только закрыто «небо» для российских авиаперевозчиков, в скором времени европейским лизинговым компаниям предстоит вернуть порядка 515 самолетов из России общей стоимостью порядка $10 млрд, также РФ отказано в покупке новых Боингов и Эйрбасов и запчастей к ним. Уже сегодня на российском рынке возник дефицит услуг на воздушные перевозки, и пассажиры и грузоперевозчики из этой страны в экстренном порядке обратятся к партнерам в СНГ, в том числе к Азербайджану. Учитывая масштабы санкций, это сулит весьма неплохие дополнительные доходы отечественным AZAL и Silkway West Airlines. Причем, ощутимая доля поступлений ожидается за счет предоставления коридора через воздушное пространство Азербайджана и оказания услуг аэронавигации для российских авиалайнеров.
Новые возможности открываются для Азербайджана и в сегменте перевалки части сухих грузов из стран Центральной Азии (удобрения, рудные концентраты, нефтехимическая продукция), переваливаемых через Волго-Донской канал и Азовское море. Теперь, в условиях боевых действий в Азовском море, а также санкций и ограничения на вход российских судов в черноморские порты эти грузы могут направляться в порты Алят и Говсан и далее по железнодорожному коридору Баку-Тбилиси-Карс в Турцию или через порты Грузии в страны Причерноморского региона.
Пока США и ЕС не ввели санкций на экспорт нефтегазовой продукции из России. Однако, если конфликт в Украине не разрешится в скором времени, то не исключено, что под ограничения со временем подпадет и российский энергетический экспорт. А это, в свою очередь, может привести к изменениям схем перевалки углеводородов в Каспийском регионе. В частности, эксперты полагают, что консорциум по казахстанскому месторождению «Тенгиз» может рассмотреть вариант переброски экспорта нефти, идущей сегодня по территории РФ посредством трубопровода «КТК», на коридоры в Азербайджане - Баку-Тбилиси-Джейхан (БТД) или через нефтепровод «Супса», возможен также вариант железнодорожно-паромной перевалки на нефтяной терминал в порту Кулеви. В этом случае Азербайджан улучшит позиции главного нефтеперевозчика на Каспии, как это было до энергетического кризиса 2014 года.