Հայաստանի արտքին առևտրի կրախը Caliber.Az-ի տեսությունը
Ուկրաինայում շարունակվող հակամարտությունը և արևմտյան պատժամիչոցներից գնալով ավելի շատ թուլացող Ռուսաստանի տնտեսությունը հանգել են Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) պետությունների միջև առևտրի կրճատմանը՝ նվազեցնելով կազմակերպության անդամ երկրներից արտագնա աշխատողների կողմից դրամական փոխանցումները։ Ընդ որում, այդ կապակցությամբ առավել սուր խնդիրներ է զգում Հայաստանը, համաձայն հանրապետության Կենտրոնական բանկի հաշվետվության, ընթացիկ տարում կտրուկ կրճատվել են հայ-ռուսական առևտրի ծավալները, ինչպես նաև 20%-ով կրճատվել են Ռուսաստանում աշխատող հայ սեզոնային աշխատողների կողմից դրամական փոխանցումները։ Ընդ որում, տարեական արդյունքային կանխատեսումները էլ ավելի մեծ կորուստներ են խոստանում, քան տարվա առաջին եռամսյակում։
«Ուկրաինայում ռազմական հակամարտության ֆոնին ուկրաինացի և ռուս գործընկերների հետ Հայաստանի առևտուրը կտրուկ կրճատվել է։ Ինչպես նաև նկատելիորեն նվազել են Ռուսաստանում աշխատող հայ սեզոնային աշխատողների կողմից դրամական փոխանցումները»,- այս օրերին, ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերով խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովի նիստին հայտարարել ՝է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի փոխնախագահ Հովաննես Խաչատրյանը։
Հիշեցնենք, որ դեռ մարտին Հայաստանի Կենտրոնական բանկը նախազգուշացրել էր հակառուսական պատժամիջոցների խստացման, Սև ծովում տրանսպորտային հաղորդակցությունների շրջափակման և ապրանքների մատակարարման գլոբալ շղթաների խախտման հետ կապված հանրապետության մակրոտնտեսական անվտանգության համար լուրջ ռիսկերի առկայության մասին։ Առաջին ու առավել շոշափելի հարված է դարձել ներկրվող ապրանքների պակասը և հայկական շուկայում պարենային ապրանքների թանկացումը, ինչպես նաև թանկացել են հայկական արդյունաբերության համար հումքի մատակարարումները։ Հայաստանի համար ռուսական տնտեսության հետ կապերի թուլացումը կարող է հանգեցնել աղետալի կորուստների՝ հաշվի առնելով, որ հետխորհրդային երկրների հետ այս հանրապետության ողջ առևտրի շուրջ 83%-ը բաժին է ընկնում Ռուսաստանի Դաշնությանը։ Դիտարկելով զարգացման իրավիճակը՝ Հայաստանի Կենտրոնական բանկի փորձագետները գալիս են այն եզրակացության, որ ընթացիկ տարվա արդյունքներով Հայաստանի տնտեսության մեջ ակնկալվում է արդյունաբերական աճի և արտահանման նվազում, աճի տեմպերի նվազում շինարարության և ծառայությունների ոլորտում, ինչպես նաև ներմուծվող գնաճի գործոնի ավելի ուժեղ ազդեցությունը։ Մասնավորապես, Fitch վարկանիշային գործակալության կանխատեսումներում նշվում է, որ 2022 թվականին սպառողական գների աճը կկազմի միջինը 8,5%, ինչը գերազանցում է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի թույլատրելի միջակայքի վերին սահմանը։ Մինչդեռ, համաձայն վիճակագրական գործակալության տվյալների՝ տարեկան հաշվարկովով 2022 թվականի ապրիլին Հայաստանում պարենային ապրանքների գներն աճել են 14,5%-ով։
Ըստ ԿԲ նախագահի տեղակալ Օ.Խաչատրյանի՝ ռուս-հայկական ապրանքաշրջանառության տարեկան ծավալը կանխատեսվում էր մոտ 2,5 մլրդ դոլարի մակարդակում, որից մոտ 800 մլն դոլարը՝ արտահանում, 1,7 մլրդ դոլարը՝ ներմուծում, սակայն այս թվերը, ամենայն հավանականությամբ, չի իրականացվի, ապրանքաշրջանառությունն 20%-ով արդեն կրճատվել է։ Միաժամանակ, Ռուսաստանում գնաճի բարձր մակարդակը (մոտ 18%) և ռուբլու արժեզրկման ռիսկերը նույնպես բացասաբար են ազդում Հայաստանի արտահանման հեռանկարների վրա։ «Իր հերթին, 160 մլն դոլար գնահատվող հայ-ուկրաինական առևտրաշրջանառությունը, որից երեք քառորդը ներկրվում է Հայաստան, ամբողջությամբ գտնվում է զրոյական մակարդակին»,- նշել է Կենտրոնական բանկի ԿԲ փոխնախագահը։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի տնտեսության նախարար Վահան Քերոբյանի խոսքով, դեռ մարտին դեպի Ռուսաստան հայկական արտահանման ծավալը նվազել է 30%-ով, և արտարժույթի շուկայի բարձր տատանումների պատճառով սկսվել է նոր գներով պայմանագրերի վերանայման գործընթացը, ինչը էլ ավելի մեծ կորուստներ է խոստանում արտահանողների համար։ Երեք տասնամյակ տրանսպորտային փակուղու մեջ գտնվող Հայաստանը դժվարությունների է բախվում ներմուծման-արտահանման գործողություններում, իսկ այսօր հակառուսական պատժամիջոցների պատճառով միջազգային բեռնափոխադրումների և առաքման բազմաթիվ ընկերությունները հրաժարվել են Ռուսաստանի հետ տրանսպորտային և լոգիստիկ համագործակցությունից, ըստ էության հայ մատակարարողներին զրկելով գլխավոր արտահանման շուկայից։ Իսկ դա հեռու է սահմանից, որոշ հայ փորձագետներ կանխատեսում են, որ 2022 թվականի վերջում դեպի Ռուսաստան արտահանումը կարող է կրճատվել 40%-ով։
Ռուսաստանի հետ առևտրային հարաբերությունների փլուզումը խորացել է վերջերս «ղարաբաղյան կլանի» ռևանշիստական տրամադրությունների սրմամբ: Հայաստանին ոչ մի հնարավորություն չթողնեով շատ անհրաժեշտ տրանսպորտային միջանցքների տնտեսության շուտափույթ բացման և փոխշահավետ առևտրի վերականգնման համար։ Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ քաղաքական և տնտեսական հարաբերությունների կարգավորման հարցում Երևանում ընդդիմության և գործող իշխանության միջև կոշտ դիմակայությունը Հայաստանի համար չի թողնում նրա տնտեսության համար այդչափ անհրաժեշտ տրանսպորտային միջանցքների և փոխշահավետ առևտրի շուտափույթ բացելու շանսերը։
Արտաքին առևտրի ակնկալվող ձախողումները անխուսափելիորեն կանդրադառնան Հայաստանի առանց այն էլ վնասաբեր տնտեսության բոլոր ճյուղերին. այդպիսով, համաձայն ԿԲ-ի կարճաժամկետ կանխատեսումների, երկրի սուվերեն ռիսկերն ու գնաճային սպասումները կավելանան, ինչպես նաև զգալիորեն նվազել է Հայաստանում 2022 թվականին տնտեսական աճի կանխատեսվող ցուցանիշը։ Իսկ միջնաժամկետ հեռանկարում տնտեսական աճի դանդաղումը կապված կլինի ներդրումային միջավայրի սպասվող վատթարացման հետ, ինչն էլ իր հերթին կբերի արտադրողականության ավելի դանդաղ վերականգնմանը։ Մինչդեռ ԵԱՏՄ տարածաշրջանում առևտրային ճգնաժամն արդեն իսկ վնասում է Հայաստանի բյուջեն մյուս ոլորտներում. միայն 2022 թվականի մարտ-ապրիլին Հայաստանը ԵԱՏՄ-ից չի ստացել մոտ 10 միլիարդ դրամ (22 միլիոն դոլար), միջոցներ, որոնք գոյանում են ներմուծման մաքսատուրքերից ազգային բյուջե փոխանցելու համար նախատեսված միջոցներից։ Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանի խոսքով, ընդհանուր տնտեսական իրավիճակի կապակցությամբ ընդհանուր եվրասիական «գանձարան» մուտքերը նվազել են, իսկ ուկրաինական պատերազմի և հակառուսական պատժամիջոցների պատճառով դժվարություններ են առաջացել ԵԱՏՄ ընդհանուր բյուջեից միջոցների բաշխման մեխանիզմների հետ։ Թե ինչպես կկարգավորվեն այս խնդիրները, և ինչպիսին կլինեն մյության երկրներիառևտրի կրճատումից կորուստները, այսօր կարելի է միայն գուշակել։
ԵԱՏՄ երկրներում վերը նշված բոլոր բացասական գործընթացները և դրանց ազդեցությունը Հայաստանի տնտեսության վրա համակարգված կերպով վերահսկվում են միջազգային առաջատար ֆինանսական և վարկանիշային կազմակերպությունների կողմից։ Այս առումով Արժույթի միջազգային հիմնադրամը վերջերս վատթարացրել է 2022 թվականին Հայաստանի տնտեսության աճի իր կանխատեսումները՝ 5,5%-ից հասնելով 1,5%-ի, այսինքն՝ գրեթե չորս անգամ։ Նույնքան քննադատական են թվում Fitch վարկանիշային գործակալության փորձագետների գնահատականները։ Հայաստանի ՀՆԱ-ի տարեկան ցուցանիշները 5,3%-ից իջեցվել է 1,3%-ի, նմանատիպ ցուցանիշներ են հայտարարել Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի մասնագետները, ովքեր ակնկալում են Հայաստանի ՀՆԱ-ի 5.3%-ից մինչև 1.5% փլուզում։
Մինչդեռ, Fitch գործակալությունում մատնանշել են Հայաստանի տնտեսությանը և սոցիալական կայունությանը լուրջ վնաս հասցնող ևս մեկ բացասական գործոն. պատժամիջոցների ճնշումը շագրենի կաշվի պես սեղմում է ռուսական աշխատաշուկան, որպես հետևանքով նվազում է հայ արտագնա աշխատողներից դրամափոխանցումների ծավալը։ «Ռուսաստանի Դաշնությունից հայ սեզոնային աշխատողների դրամափոխանցումները նվազել են, և 2022 թվականի արդյունքներով ակնկալվում է, որ նման դրամափոխանցումները կկրճատվեն մոտ 20%-ով»,- օրերս հայտնել է ԿԲ-ի փոխնախագահ Օ. Խաչատրյանը։ Այնուամենայնիվ, Կենտրոնական բանկը վերը նշված վիճակագրությունը մոտավոր է անվանում՝ կախված տարեվերջին Ռուսաստանի տնտեսության անկման մասշտաբներից։ Վերջին ժամանակներում հնչեցված կանխատեսումները խոստանում են ՌԴ ՀՆԱ-ի անկում 6-ից մինչև 10 տոկոս և ավելի, իսկ վատագույն սցենարի դեպքում մի շարք փորձագետներ չեն բացառում, որ մինչև տարեվերջ հայ աշխատանքային միգրանտներից դրամափոխանցումների կրճատումը կարող է հասնել 40%-ի:
Որպեսզի գնահատել նման բացասական սցենարի դեպքում կորուստների մասշտաբները, պետք է հիշել, որ անցյալ տարի Հայաստանն արտասահմանից աշխատանքային և այլ միգրանտներից ստացել է 2,109 մլրդ դոլարի դրամափոխանցումներ (մոտ 43%-ը Ռուսաստանի Դաշնությունից), մինչդեռ նախորդ տարվա համեմատ դրամափոխանցումների ծավալն 14,6%-ով աճել է։ Ըստ էության, այսօր գրեթե յուրաքանչյուր երրորդ հայ ընտանիքն իր ընտանեական բյուջեի բավականին մեծ ծավալը ստեղծում է աշխատանքային միգրանտների դրամափոխանցումներից: Ռուսաստանից, ինչպես նաև Ուկրաինայից նման եկամուտների կրճատումն անխուսափելիորեն կտրուկ կնվազեցնի հայաստանյան տնային տնտեսությունների սպառման մակարդակը, և դրանից բացասական մուլտիպլիկատիվ էֆեկտը կնվազեցնի առևտրի և ծառայությունների ոլորտում շրջանառությունը և, բնականաբար, կնվազեցնի հարկերի հավաքագրումը։
Թվում է, թե տրված տեղեկատվությունը լավատեսության ոչ մի հիմքեր չի տալիս, բայց Հայաստանի իշխանությունում, հավանաբար, այլ կերպ են համարում։ Հանրապետության զանգվածային լրատվության միջոցները ուրախությամբ հայտնում են պետական անկախության ձեռքբերումից հետո առաջին անգամ Հայաստանում տարվա առաջին եռամսյակում գրանցված միգրացիայի բացասական հաշվեկշիռը։ Ավելի քան 185,7 հազար Հայաստանի քաղաքացիներ տուն են վերադարձել Ռուսաստանում վաստակելուց. Սակայն այս «ուրախությունը» շատ կասկածելի կարգ է, հաշվի առնելով հայրենիքում աշխատանքի ու այլ հեռանկարների բացակայությունը։ «CivilNet»-ին տված հարցազրույցում մեկնաբանելով զարգացումները՝ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը խոսել է հին հայկական հայրենասիրության ոգով. «Արտասահմանյան դրամափոխանցումները փչացնում են այն մարդկանց, ովքեր դրանք ստանում են, խանգարում են աշխատել, իսկ տանը աշխատելը շատ ավելի ձեռնտու է, քան արտասահման աշխատանքի գնալը»: Այ այսպես, ոչ ավել, ոչ պակաս։ «Այս մարդիկ (աշխատանքային միգրանտները) չեն ցանկանում աշխատել։ Կարելի է երկար քննարկել, որ աշխատատեղերի խնդիր կա, բայց բոլորս էլ լավ գիտենք, որ բոլոր ընկերություններում թափուր աշխատատեղեր կան»,- հավելել է նախարարը։
Ճիշտ է, տնտեսության գերատեսչության ղեկավարը հրաժարվեց պատասխանել տանը և արտասահմանում աշխատավարձերի տարբերության վերաբերյալ ճշտող հարցերին, չանվանեց նաև Հայաստանի տնտեսության ոչ բնագավառները, և ոչ էլ այն ոլորտները, որտեղ իբր կան առասպելական թափուր աշխատատեղեր։

Крах внешней торговли Армении
Продолжающийся конфликт в Украине и все более слабеющая от западных санкций российская экономика привели к сокращению торговли между государствами Евразийского экономического союза (ЕАЭС), снизив объемы трансфертов от гастарбайтеров из стран-членов организации. Причем, наиболее острые проблемы в этой связи испытывает Армения: согласно отчету Центробанка республики, в текущем году резко снизились объемы армяно-российской торговли, также сократились на 20% денежные переводы от работающих в РФ армянских сезонных рабочих. Причем, итоговые годовые прогнозы сулят еще большие потери, чем в первой трети года.
«На фоне военного конфликта в Украине торговля Армении с украинскими и российскими партнерами резко сократилась. Также отмечено заметное снижение денежных переводов от работающих в России армянских сезонных рабочих», - заявил на днях заместитель председателя Центробанка Армении Ованнес Хачатрян на заседании постоянной парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам.
Напомним, что еще в марте Центробанк Армении предупреждал о наличии серьезных рисков для макроэкономической безопасности республики в связи с усилением антироссийских санкций, блокады транспортных коммуникаций в Черном море и нарушением глобальных цепочек поставок товаров. Первым и наиболее ощутимым ударом стал дефицит импортных товаров и рост цен на продовольствие на армянском рынке, также подорожали поставки сырья для армянской промышленности. Применительно для Армении ослабление связей с российской экономикой может обернуться катастрофическими потерями с учетом того, что порядка 83% всей торговли этой республики с постсоветскими странами приходится именно на долю РФ. Рассматривая ситуацию в развитии, эксперты армянского ЦБ приходят к выводу, что по итогам текущего года экономику Армении ожидает снижение промышленного роста и экспорта, замедление темпов роста в строительстве и сфере услуг, а также более жесткое влияние фактора импортируемой инфляции. В частности, в прогнозах рейтингового агентства Fitch значится, что в 2022 году рост потребительских цен составит в среднем 8,5%, что выше верхнего предела допустимого диапазона Центробанка Армении. Причем, согласно данным статведомства, в годовом исчислении в апреле 2022 года цены на продовольствие в Армении выросли на 14,5%.
По словам зампредседателя ЦБ О.Хачатряна, годовой российско-армянский товарооборот прогнозировался на уровне порядка $2,5 млрд, из которых около $800 млн - экспорт, $1,7 млрд - импорт, однако этих показателей, по всей вероятности, достичь не удастся, товарооборот уже сократился на 20%. В то же время, высокий уровень инфляции в РФ (примерно 18%) и риски девальвации рубля также отрицательно влияют на перспективы армянского экспорта. «В свою очередь армяно-украинский товарооборот, оцениваемый в $160 млн, из которого три четверти приходится на импорт в Армению, и вовсе находится на нуле», - отметил замглавы Центробанка.
Напомним, что по словам министра экономики Армении Ваана Керобяна, еще в марте объем армянского экспорта в Россию сократился на 30%, и в силу высокой волатильности валютного рынка начался процесс перезаключения договоров по уже новым ценам, что сулит еще большие потери для экспортеров. Находящаяся в транспортном тупике Армения уже три десятилетия сталкивается с трудностями при импорто-экспортных операциях, а сегодня из-за антироссийских санкций многие международные шипинговые и экспедиторские компании отказались от транспортно-логистического сотрудничества с Россией, по сути лишая армянских поставщиков главного экспортного рынка. И это далеко не предел, некоторые армянские эксперты полагают, что к концу 2022 года объемы экспорта в Россию могут сократиться и на 40%.
Обвал торговых отношений с Россией усугублен усилившимся в последнее время нагнетанием реваншистских настроений со стороны «карабахского клана»: жесткое противостояние оппозиции с нынешним правительством в Ереване по вопросу нормализации политических и экономических отношений с Турцией и Азербайджаном не оставляет Армении никаких шансов на скорейшее открытие столь необходимых ее экономике транспортных коридоров и возобновление взаимовыгодной торговли.
Ожидаемые провалы во внешней торговле неизбежно отразятся на всех секторах и без того ущербной армянской экономики: так, согласно краткосрочным прогнозам ЦБ, увеличатся показатели суверенных рисков страны и инфляционные ожидания, а также будет значительно снижен прогнозируемый показатель экономического роста в Армении в 2022 году. Ну а в среднесрочной перспективе замедление экономического роста будет связано с ожидаемым ухудшением инвестиционного климата, что, в свою очередь, приведет к более медленному восстановлению производительности. Впрочем, торговый кризис в регионе ЕАЭС уже сегодня наносит ущерб армянскому бюджету и по другим направлениям: только в марте-апреле 2022 года Армения недополучила от ЕАЭС около 10 млрд драмов ($22 миллиона), средств, формируемых за счет импортных таможенных пошлин и предусмотренных к перечислению в национальные бюджеты. По словам главы Комитета государственных доходов Рустама Бадасяна, в связи с общей экономической ситуацией доходы в общую Евразийскую «казну» сократились, а из-за войны в Украине и антироссийских санкций возникли сложности с механизмами распределения средств из общего бюджета ЕАЭС. Как разрешатся эти проблемы и какими будут потери от сокращения торговли стран союза, сегодня можно только гадать.
Все перечисленные негативные процессы в странах ЕАЭС и их влияние на экономику Армении системно отслеживаются ведущими международными финансовыми и рейтинговыми организациями. В этой связи Международный валютный фонд не так давно ухудшил прогнозы по росту экономики Армении в 2022 году с 5,5% до 1,5%, то есть почти в четыре раза. Столь же критическими выглядят оценки экспертов рейтингового агентства Fitch: годовые показатели ВВП Армении снижены с 5,3% до 1,3%, схожие показатели озвучены специалистами Европейского банка реконструкции и развития, ожидающими обвал армянского ВВП с 5,3% до 1,5%.
Причем, в агентстве Fitch указали еще один негативный фактор, наносящий серьезный ущерб экономике и социальной стабильности в Армении: санкционное давление сжимает как шагреневую кожу российский рынок труда, как следствие - сокращается объем денежных переводов от армянских гастарбайтеров. «Денежные переводы армянских сезонных рабочих из РФ сократились, и по итогам 2022 года ожидается сокращение таких трансфертов примерно на 20%», - сообщил на днях зампредседателя ЦБ О.Хачатрян. Впрочем, в Центробанке называют приведенную статистику приблизительной, зависящей от масштабов проседания экономики РФ по итогам года. Озвучиваемые в последнее время прогнозы сулят спад российского ВВП от 6 до 10 и более процентов, и в случае худшего сценария ряд экспертов не исключает, что по итогам года сокращение объема денежных переводов от армянских трудовых мигрантов может достигнуть 40%.
Чтобы оценить масштабы потерь при таком негативном сценарии, следует напомнить, что в минувшем году в Армению от трудовых и прочих мигрантов из-за рубежа (порядка 43% из РФ) поступило $2,109 млрд трансфертов, при этом объем денежных переводов возрос на 14,6% относительно показателей предыдущего года. По сути, сегодня практически каждая третья армянская семья формирует изрядную часть своего семейного бюджета за счет денежных переводов от трудовых мигрантов. Сокращение таких поступлений из России, а также Украины неизбежно резко снизит уровень потребления армянских домохозяйств, а отрицательный мультипликационный эффект от этого сократит обороты в сфере торговли и сервиса, и естественно уменьшит собираемость налогов.
Казалось бы, что приведенная информация не дает никаких оснований для оптимизма, однако в армянском правительстве, вероятно, считают по-другому. СМИ республики с радостью сообщают о зафиксированном в первом квартале года отрицательном сальдо миграции в Армении впервые с обретения государственной независимости. Обратно с российских заработков домой вернулось свыше 185,7 тыс. армянских граждан. Однако, эта «радость» весьма сомнительного порядка, учитывая отсутствие работы и иных перспектив на родине. Комментируя происходящее в интервью CivilNet, министр экономики Ваан Керобян высказался в духе древнего армянского патриотизма: «Зарубежные трансферты портят людей, которые их получают, мешают людям работать, а труд на родине гораздо выгоднее, чем отъезд на заработки за рубеж». Вот так, не больше и не меньше. «Эти люди (трудовые мигранты) не хотят работать. Можно долго обсуждать, что есть проблема с рабочими местами, но все мы хорошо знаем, что во всех компаниях есть вакансии», - добавил министр.
Правда, глава экономического ведомства отказался отвечать на уточняющие вопросы о разнице в зарплате дома и за рубежом, не назвал он и отрасли, и сферы армянской экономики, где якобы существуют мифические вакансии.