MoD: Armenian troops fire on Azerbaijani positions overnight
Armenian armed forces have once again fired upon Azerbaijani Army positions in multiple directions, Caliber.Az reports via the Azerbaijani Defence Ministry.
According to the ministry’s statement, from 17:00 on March 31 to 04:45 on April 1, Armenian units stationed in Zarkand, Zod, Ashaghi Shorja, Yukhari Shorja, Istisu, Khanazakh, and Khaznavar of the Basarkechar and Gorus regions periodically opened fire on Azerbaijani positions using small arms.
Earlier on March 31 at approximately 11:10, Armenian forces also targeted Azerbaijani positions with small arms fire, the ministry noted. Azerbaijani forces in the Bazarchay settlement of the Garakilsa region came under Armenian fire.
The Azerbaijani Defence Ministry emphasised that necessary response measures were taken to suppress the attacks. No casualties or infrastructure damage have been reported.