Հայաստանում արդյո՞ք ճիշտ հետեւություններ կանեն Ալիեւի ուղերձներից Ժամանակը գնաց
Նախօրեին՝ հունվարի 10-ին, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հերթական հարցազրույց է տվել տեղական հեռուստաալիքներին, որի ընթացքում մանրամասն պատասխանել է՝ անցյալ տարի երկրի սոցիալ-տնտեսական կյանքի և այս տարվա անելիքների, ենթակառուցվածքային նախագծերի, միջազգային քաղաքականության, տարածաշրջանում խաղաղության օրակարգի մասին հարցերին։ Ամեն կասկածից վեր է, որ հաղորդակցության նման ձևաչափը մի կողմից թույլ է տալիս կառավարության քաղաքականության մասին պատկերացում կազմել, այսպես ասած, առաջին դեմքի շուրթերից, իսկ մյուս կողմից՝ նախագահին հնարավորություն է տալիս իր ուղերձները և իմաստները հեռարձակել տարբեր լսարաններին, ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս։ Եվ մինչ Caliber.Az-ի սոցիալ-տնտեսական և միջազգային բաժինների մեր գործընկերները մանրամասնորեն վերլուծում են իրենց գործունեության ոլորտին վերաբերվող նախագահ Ալիևի ուղերձները՝ մենք կցանկանայինք դիտարկել դրանցից մի քանիսը, որոնք անմիջականորեն առնչվում են տարածաշրջանում խաղաղության և պատերազմի հարցերին։
Թվում էր, թե 44-օրյա պատերազմում Ադրբեջանի համոզիչ հաղթանակը, որի արդյունքում ադրբեջանական տարածքներն ազատագրվեցին հայկական օկուպացիայից, պետք է երկար սպասված հանգստություն բերեր տարածաշրջանում։ Չափազանցություն չի լինի, եթե ասենք, որ Ադրբեջանում, այո և նրա սահմաններից դուրս շատերն էին այդպես կարծում։ Բաքուն իր կողմից այդ ուղղությամբ արել է ամեն հնարավորը, և նույնիսկ անհնարինը։ Ունենալով բոլոր հնարավորությունները նրա համար, որպեսզի վերջնականապես սեղմել Փաշինյանին և Հայաստանին՝ Ադրբեջանը, այնուամենայնիվ, Հայաստանի իշխանություններին իր դեմքը փրկելու հնարավորություն տվեց՝ պատասխան արձագանքի հույսով։ Հասարակ օրինակ՝ հասկանալով իրավիճակի ցավալիությունը ողջ հայ հասարակության համար՝ ադրբեջանական կողմը հրադադարի մասին Եռակողմ հայտարարության ստորագրումից արդեն երեք օր հետո սկզբունքորեն համաձայնվել է ազատագրված տարածքներից հայ զինվորականների դիակների փնտրման և տարահանման համաձայնությունը, որպեսզի Հայաստանում կարողանան նրանց նույնականացնեն և թաղեն։ 2020 թվականի նոյեմբերի 13-ից մինչև 2022 թվականի նոյեմբերին ազատագրված տարածքներում հայտնաբերվել և դուրս է բերվել հայ զինծառայողների 1786 դիակ։ Դրանով հանդերձ, Բաքուն մինչև հիմա չի կարողանում Երևանից Առաջին ղարաբաղյան պատերազմի ընթացքում անհետ կորած 4000 ադրբեջանցիների ճակատագրի մասին հստակ պատասխան ստանալ, թեև Խոջավենդի շրջանի Էդիլլի գյուղում, Ֆարուխի (Աղդամի շրջան) մոտակայքում, Ֆիզուլիի շրջանի Աշաղը Սեյիդահմեդլի գյուղում սարսափելի գտածոները պերճախոսորեն մատնանշում են, որ նրանք դաժանաբար սպանվել են հայկական ավազակախմբերի կողմից։
Բաքվի հետագա գործողությունները, մասնավորապես, հայկական կողմի հետ միջազգային տարբեր՝ Մոսկվայի, Բրյուսելի և Վաշինգտոնի պայմանական հարթակներում հանդիպելուն մասնակցելու համաձայնությունը նույնպես խոսում էին խաղաղության օրակարգին նվիրված լինելու մասին։ 2022 թվականի մարտին Ադրբեջանը նշել է Հայաստանի հետ հարաբերությունների նորմալացման հինգ հիմնական սկզբունքները.
- ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, միջազգային սահմանների անձեռնմխելիության և միմյանց քաղաքական անկախության փոխադարձ ճանաչում;
- պետությունների միմյանց նկատմամբ տարածքային պահանջների բացակայության և ապագայում նման պահանջներ չներկայացնելու իրավական պարտավորության փոխադարձ հաստատում;
- ձեռնպահ մնալ միջպետական հարաբերություններում միմյանց անվտանգությանը սպառնալիքներից, քաղաքական անկախության և տարածքային ամբողջականության դեմ սպառնալիքներ և ուժ կիրառելուց, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի Կանոնադրության նպատակների հետ անհամատեղելի այլ հանգամանքներից;
- պետական սահմանի սահմանազատում և սահմանագծում, դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատում;
- տրանսպորտի և հաղորդակցությունների բացում, այլ համապատասխան հաղորդակցությունների հաստատում և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ ոլորտներում համագործակցություն;
Եթե համառոտ ասել, ապա Հայաստանը, գոնե սկզբում և խոսքով, կարծես թե համաձայն էր այս սկզբունքներին։ Անցյալ տարի կայացան բարձրագույն հանդիպումներ (դրանց ամենակարևոր արդյունքներից դարձավ հղումը Ալմաթիի հռչակագրին), ինչպես նաև նախարարների մակարդակով, նախագահի օգնական Հաջիևը հանդիպեց Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Գրիգորյանի հետ, ստեղծվեցին և հանդիպեցին սահմանազատման հարցերով աշխատանքային խմբերը։ Կարելի է ասել, որ գործնականորեն ամբողջ անցած տարի ադրբեջանական կողմը Երևանին շտապեցրել, մղել է խաղաղ պայմանագրի շուտափույթ կնքմանը, թեև, կարծես թե, ընդհակառակը, այդ պարտվող կողմը պետք է հետաքրքրություն ցուցաբերեր այս հարցում։ Հոկտեմբերին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարեց, որ Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիրը կարող է ստորագրվել մինչև 2022 թվականի վերջը, եթե միայն Երևանը բարի կամք դրսևորի։ Ավաղ, հետագա իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ Հայաստանը փորձում է շատախոսել, արգելափակել խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հնարավորությունը, ըստ որի՝ նա մեկընդմիշտ պետք է հրաժարվի Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջներից։ Բայց, հայկական զինված ուժերը դեռ գտնվում են Ղարաբաղում, Հայաստանը այդպես էլ չի տրամադրել Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետությունը Ադրբեջանի հիմնական մասի հետ հաղորդակցություն ապահովող միջանցք, իսկ ադրբեջանական բանակի դիրքերի գնդակոծումները ձեռք են բերել կանոնավոր բնույթ։ Այսպիսով, 2022 թվականը Հայաստանի մեղքով դարձավ բաց թողնված հնարավորությունների տարի։
Իսկ հետևաբար, զարմանք չի հարուցում հայրենական հեռուստաընկերություններին տված հարցազրույցի ընթացքում նախագահ Ալիևի երեկվա հայտարարությունը, որ չկա խաղաղության պայմանագիր, դե ոչ էլ պետք է։
«Մենք կարող ենք այսպես երկար ապրել։ Լավ, իսկ հետո ի՞նչ է լինելու։ Հետո կերևա: Այս տարի, կարծում եմ, կլինի վերջին շանսը։ Որովհետև հետո արդեն 2024 թվականն է, հետո, 2025 թվականին ավարտվում է Ռուսաստանի խաղաղապահ առաքելությունը։ Նրանք պետք է մտածեն իրենց քթից մի փոքր հեռու։ Չնայած տառապանքին, ցավին, չնայած մեզ համար թանկ ամեն ինչի ոչնչացմանը, մենք խոսում ենք խաղաղության մասին։ Դա հեշտ չէ թե՛ քաղաքական, թե՛ մարդկային տեսանկյունից։ Բայց, հասկանալով, որ դա բխում է Ադրբեջանի շահերից և բխում է Ադրբեջանի երկարաժամկետ շահերից՝ մենք դա ենք առաջարկում։ Բայց դա սեղանին կլինի մի որոշ ժամանակ։ Հետագայում առանձնահատուկ ակտիվություն չենք ցուցաբերի։ Չեն ուզում՝ պետք չէ: Չեն ուզում սահմանազատում՝ պետք չէ: Նշանակում է, որ սահմանն անցնելու է այնտեղ, որտեղ մենք հարկավոր կհամարենք։ Բայց ես ստիպված եմ արդեն դիմել այդպիսի տերմիններին։ Սահմանը սահմանազատված չէ, ո՞վ է ասել, որ նա այնտեղով է անցնում, այլ ոչ թե այստեղով։ Ես համարում եմ, որ նա այստեղով է անցնում: Ես դրա համար հիմքեր ունեմ՝ պատմական, քարտեզագրական։ Ուստի դա ավելի շատ բխում է նրանց շահերից, քան մեր շահերից»,- ասել է պետության ղեկավարը՝ զգուշացնելով հայկական կողմին։
Այն, որ սրանք լոկ խոսքեր չեն և հակառակ կողմին վախեցնելու փորձ չէ՝ «քարերի երկրում» կարող էին համոզվել անցյալ տարվա սեպտեմբերին, երբ հայ զինվորականները, մոռանալով երկու տարվա վաղեմության իրենց խայտառակության մասին, համարձակվեցին հերթական սադրանքի։ Արդյունքում ադրբեջանական բանակի ստորաբաժանումները մոտեցան մեր երկրի սահմաններին՝ այն սահմաններին, որտեղ պետք է գտնվեին 30 տարի առաջ։ Եվ քանի որ Հայաստանի մեղքով սահմանի սահմանազատումը այդպես էլ տեղի չունեցավ, ապա, իրոք, ո՞վ կարող է մեզ արգելել համարել, որ մինչև պաշտոնական սահմանագիծը դեռ շատ հեռու է։ Սա օտար տարածք ներխուժում չէ, այլ ընդամենը սահմանին ինժեներական և հաղորդակցական աշխատանքներ անցկացնելու մտադրություն, մանավանդ, որ դրա համար, ինչպես ընդգծել է նախագահ Ալիևը, կան պատմական և քարտեզագրական հիմքեր։
Միաժամանակ նախագահը վստահություն է հայտնել, որ Հայաստանի հետ երրորդ պատերազմ չի լինի։ Թեև, պետք է խոստովանել, որ որոշ երկրներ և ուժեր փորձում են Բաքվին մեղադրել նրանում, որ նա Հայաստանի վրա հարձակում է պլանավորում։ Նախագահի խոսքերից հետո միանգամայն ակնհայտ է դառնում, որ նրանք, ովքեր Ադրբեջանին մեղադրում են դրանում, կա՛մ դարձել են հայկական քարոզչության զոհ, կա՛մ զրպարտիչ քարոզչություն են անցկացնում մեր պետության դեմ։ Ուստի Ալիևը ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ «սպառնալիքները չեն վերացվել, պատերազմից հետո մենք բախվել ենք նոր սպառնալիքների հետ»։ Սակայն պետության ղեկավարը զգուշացրել է, որ «մենք մեզ ուժեղ ենք զգում, յուրաքանչյուրը պետք է իմանա, որ մեզ հետ չարժե կատակել»։ Եվ դա իրոք այդպես է՝ ո՞վ կարող է կանգնեցնել հարյուր հազար սվիններից բաղկացած լավ զինված և մոտիվացված պրոֆեսիոնալ բանակին։
Հայաստանում կարող են լինել և ռեւանշիստական ուժեր և ռեւանշիստական տրամադրություններ, բայց պետք է լինել իսկական ինքնասպան, որպեսզի կազմավորված իրողությունների և ուժերի հարաբերակցության պայմաններում հարձակվել Ադրբեջանի վրա և փորձել հետ բերել մինչև 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ի իրավիճակը։ Եթե Ադրբեջանն իր համար Հայաստանից որևէ լուրջ վտանգ հայտնաբերի, ապա նա անհապաղ համապատասխան միջոցներ կձեռնարկի։ Պետք չէ լինել շատ խելոք մարդ, որ չհասկանալ, որ դա բերելու է Հայաստանի պետականության անհետացմանը։ Երևանին ապակառուցողական քաղաքականության են հրում որոշ երկրներ։ Ո՞րոնք։ Այս հաշվով նախագահը արտահայտվեց չափազանց հստակ՝ Ֆրանսիա։ Բայց Փարիզը հեռու է, իսկ Ադրբեջանն այստեղ է, մոտակայքում։ Արդյո՞ք Հայաստանի իշխանություններին պետք է գայթակղել ճակատագիրը և հանուն Մակրոնի կայսերական նկրտումներին զոհաբերել իրենց համաքաղաքացիների կյանքը և նույնիսկ պետականությունը։ Այս հարցի պատասխանը պետք է գտնեն իրենք՝ հայերը։ Ավելի լավ է, եթե նրանք, ինչպես նախօրեին նախագահ Ալիևն էր նրանց խորհուրդ տվել՝ լսեն նրա ուղերձները և ճիշտ եզրակացություն անեն։ Պարզապես այն պատճառով, որ այս տարի կլինի վերջին շանսը, որը նրանց տալիս է Ադրբեջանը։ Վերջիվերջո, յուրաքանչյուր համբերություն չափ ունի...

Сделают ли в Армении правильные выводы из месседжей Алиева?
Накануне, 10 января, президент Азербайджана Ильхам Алиев дал очередное интервью местным телевизионным каналам, в ходе которого подробно ответил на вопросы о социально-экономической жизни страны в прошлом году и задачах в нынешнем, об инфраструктурных проектах, международной политике, повестке мира в регионе. Вне всякого сомнения, подобный формат общения, с одной стороны, позволяет формировать представление о политике правительства, так сказать, из первых уст, а с другой – дает возможность президенту транслировать послания и смыслы различным аудиториям – как внутри страны, так и за ее пределами. И пока наши коллеги из социально-экономического и международного отделов Caliber.Az подробно анализируют относящиеся к их сфере деятельности месседжи президента Алиева, мы бы хотели рассмотреть некоторые из тех, которые имеют самое прямое отношение к вопросам мира и войны в регионе.
Казалось бы, убедительная победа Азербайджана в 44-дневной войне, по итогам которой были освобождены от армянской оккупации азербайджанские территории, должна была принести долгожданное спокойствие в регионе. Не будет преувеличением, если скажем, что многие в Азербайджане, да и за его пределами, так и думали. Баку, со своей стороны, делал в этом направлении все возможное, и даже невозможное. Имея все возможности для того, чтобы окончательно дожать Пашиняна и Армению, Азербайджан, тем не менее, дал шанс армянской власти сохранить лицо, в надежде на ответную реакцию. Простой пример - понимая болезненность ситуации для всего армянского общества, азербайджанская сторона уже через три дня после подписания Трехстороннего заявления о прекращении огня дала принципиальное согласие на поиск и вывоз с освобожденных территорий трупов армянских военных, дабы в Армении их смогли идентифицировать и захоронить. С 13 ноября 2020 года по ноябрь 2022-го  на освобожденных территориях было обнаружено и вывезено 1786 тел армянских военнослужащих. При этом, Баку до сих пор не может получить от Еревана ясного ответа о судьбе около 4000 азербайджанцев, пропавших без вести во время Первой Карабахской войны, хотя страшные находки в селе Эдилли Ходжавендского района, близ Фарруха (Агдамский район), в селе Ашагы Сейидахмедли Физулинского района красноречиво указывают на то, что они были жестоко убиты армянскими бандформированиями.
Дальнейшие действия Баку, в частности, согласие на участие во встречах с армянской стороной на различных международных площадках – условной московской, брюссельской и вашингтонской – также говорили о приверженности мирной повестке. В марте 2022 года Азербайджан назвал пять основных принципов нормализации отношений с Арменией:
Если вкратце, то Армения, по крайней мере на первых порах и на словах, вроде бы согласилась с этими принципами. В прошлом году состоялись встречи в верхах (одним из важнейших их результатов стала ссылка на Алматинскую декларацию), а также на министерском уровне, помощник президента Гаджиев встречался с секретарем Совбеза Григоряном, были созданы и встретились рабочие группы по делимитации границы. Можно сказать, что практически весь прошлый год азербайджанская сторона торопила, подталкивала Ереван к скорейшему заключению мирного договора, хотя, казалось бы, наоборот, это проигравшая сторона должна была демонстрировать заинтересованность в данном вопросе. В октябре президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что мирный договор с Арменией может быть подписан до конца 2022 года, если только Ереван проявит добрую волю. Увы, последующие события показали, что Армения пытается заболтать, заблокировать саму возможность подписания мирного договора, по которому она раз и навсегда должна будет отказаться от территориальных претензий к Азербайджану. Но, армянские вооруженные силы все еще находятся в Карабахе, Армения так и не предоставила коридор, обеспечивающий сообщение Нахчыванской Автономной Республики с основной частью Азербайджана, а обстрелы позиций азербайджанской армии приобрели регулярный характер. Таким образом, 2022 год по вине Армении оказался годом упущенных возможностей.
А потому не вызывает удивления вчерашнее заявление президента Алиева в ходе интервью отечественным телеканалам, что нет мирного договора, ну и не надо.
«Мы так можем жить долго. Ну а что будет потом? Потом будет видно. Этот год будет, я думаю, последним шансом. Потому что потом уже 2024-й, потом заканчивается миротворческая миссия России в 2025 году. Они же должны думать чуть-чуть дальше своего носа. Несмотря на страдания, боль, несмотря на разрушение всего того, что нам дорого, мы говорим о мире. Это нелегко и с политической точки зрения, и с человеческой точки зрения. Но, понимая, что это в интересах Азербайджана и в долгосрочных интересах Азербайджана, - мы это предлагаем. Но это на столе будет какое-то время. Дальше мы не будем проявлять особую активность. Не хотят – ну и не надо. Не хотят делимитацию - ну и не надо. Значит, граница будет проходить там, где мы посчитаем нужным. Но я вынужден уже прибегать к таким терминам. Граница не делимитирована, кто сказал, что она там проходит, а не тут. Я считаю, что она здесь проходит. У меня есть основания для этого – исторические, картографические. Поэтому это в их интересах больше, чем в наших», - сказал глава государства, предупреждая армянскую сторону.
О том, что это не просто слова и не попытка запугать противную сторону, в «стране камней» смогли убедиться в сентябре прошлого года, когда армянская военщина, забыв о своем позоре двухлетней давности, решилась на очередную провокацию. В результате подразделения азербайджанской армии приблизились к границам нашей страны, к рубежам, где они должны были находиться еще 30 лет назад. И поскольку по вине Армении делимитации границы так и не произошло, то, действительно, кто может запретить нам считать, что до официальной пограничной линии еще очень далеко? Это не вторжение на чужую территорию, а всего лишь намерение провести инженерные и коммуникационные работы на границе, тем более есть основания для этого, как подчеркнул президент Алиев, исторические и картографические.
При этом президент выразил уверенность, что третьей войны с Арменией не будет. Хотя, надо признать, что некоторые страны и силы пытаются обвинить Баку в том, что он планирует нападение на Армению. После слов президента становится совершенно очевидно, что те, кто обвиняет Азербайджан в этом, либо стали жертвами армянской пропаганды, либо проводят клеветническую кампанию против нашего госудерства. Поэтому Алиев обратил внимание на то, что «угрозы не устранены, после войны мы столкнулись с новыми угрозами». Однако глава государства предупредил, что «мы чувствуем в себе силу, каждый должен знать, что с нами не стоит шутить». И это действительно так – кто сможет остановить хорошо вооруженную и мотивированную профессиональную армию в сто тысяч штыков?
В Армении могут быть и реваншистские силы, и реваншистские настроения, но нужно быть форменным самоубийцей, чтобы при сложившихся реалиях и балансе сил напасть на Азербайджан и попытаться отыграть ситуацию к 27 сентября 2020 года. Если Азербайджан обнаружит какую-либо серьезную угрозу для себя со стороны Армении, то он немедленно примет соответствующие меры. Не нужно быть семи пядей во лбу, чтобы не понимать, что это приведет к исчезновению государственности Армении. К деструктивной политике Ереван подталкивают определенные страны. Какие? На сей счет президент выразился предельно ясно – Франция. Но Париж далеко, а Азербайджан тут, рядом. Стоит ли властям Армении искушать судьбу и ради имперских амбиций Макрона жертвовать жизнями своих сограждан и даже государственностью? Ответ на этот вопрос должны найти сами армяне. Еще лучше, если они, как и советовал им накануне президент Алиев, услышат его месседжи, и сделают правильный вывод. Просто потому, что этот год будет последним шансом, который им дает Азербайджан. В конце концов, всякому терпению есть мера…