Փաշինյանը և ժանդարմները Որքա՞ն երկար է Երևանը դեսուդեն նետվելու ՌԴ-ից ԵՄ և հակառակ ուղղությամբ
Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև վերջին ժամանակներում դժվարին հարաբերություններում հասունանում է հերթական ճգնաժամ, որի պատճառը՝ «ԵՄ-ի առաքելություն» ապրանքանիշի ներքո Երևանի ռազմաքաղաքական արկածախնդրությունն է։ Համենայնդեպս, դա է մատնանշում Ռուսաստանի ԱԳՆ-ի կոշտ արձագանքը, որը հետեւել է անմիջապես այն բանից հետո, երբ Եվրամիությունը հայտարարել է երկուշաբթի օրը երկարաժամկետ առաքելության Հայաստան ժամանելու մասին։
Մոսկվան անհապաղ, ի դեմս իր արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի՝ հնչեցրել է, թե դա ինչով կարող է սպառնալ Ռուսաստանի Դաշնությանը։ Ռուս դիվանագետը հայտարարել է, որ Մոսկվան ԵՄ-ի առաքելության մեջ տեսնում է Հարավային Կովկասում իրավիճակի նորմալացման մեջ շահագռգռվածությունից հեռու,ինչպես նաև տարածաշրջանից Ռուսաստանին դուրս մղելու փորձի իսկական պատճառ։
Եվ սա, առավելապես, ինչպես և բոլոր նախորդները, դեպի Արևմուտք Երևանի շրջադարձով պայմանավորված՝ Ռուսաստանի Դաշնության նման բովանդակությամբ առաջին հայտարարությունը չէ, ինչը չէր կարող չառաջացնել Ռուսաստանի իշխանությունների դժգոհությունը իր ամենամոտ դաշնակցի դիրքորոշմամբ։
«Ցավոք սրտի, արդեն առաջին դեպքը չէ, երբ մենք արձանագրում ենք Եվրամիության և ընդհանուր առմամբ Արևմուտքի ցանկացած միջոցով մեր դաշնակից Հայաստանում ամրապնդվելու ցանկությունը։ Ամեն ինչ արվում է, միայն թե թուլացնել Ռուսաստանի, որպես անվտանգության գլխավոր երաշխավորի պատմական դերը»,- հայտարարել է Զախարովան՝ հիշեցնելով, որ դրանով հանդերձ անտեսվում է Ադրբեջանի կողմից հրապարակայնորեն արտահայտված բացասական գնահատականները՝ Հարավային Կովկասում եվրոպացիների այդքան մեծ թվով և երկարատև տեղակայման վերաբերյալ։
Հասկանալի է, որ Մոսկվայի համար այս հարցում Բաքվի դիրքորոշումը այժմ իրենից առանձնահատուկ կարևորություն է ներկայացնում։ Նախ, որովհետև դա ցույց է տալիս Ադրբեջանի հավատարմությունը 2020 թվականի նոյեմբերին ձեռք բերված եռակողմ պայմանավորվածությունների իրականացմանը, որոնց վրա անընդհատ հղում է անում ռուսական կողմը։ Խոսելով ԵՄ-ի առաքելության մասին՝ Զախարովան չի զլացել հերթական անգամ նշել, որ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների պայմանավորվածությունները մնում են տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության ապահովման առանցքային գործոն և նախատեսում են դրանց իրականացում, ներառյալ տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակում, հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատում, ինչպես նաև բանակցություններ խաղաղության պայմանագրի մշակման շուրջ։ Եվ դա լիովին բխում է Բաքվի շահերից, իսկ ակնհայտորեն հակասում է Երեւանի քաղաքականությանը։
Երկրորդը, այս հարցում Բաքվի և Մոսկվայի դիրքորոշումների համընկնումը նշանակում է, որ Ադրբեջանը ու Ռուսաստանը կասկածում են ոչ միայն հայ-ադրբեջանական բանակցությունների արդյունավետության, այլ նաև ողջ տարածաշրջանի անվտանգությանը հասնելու հնարավորությունների մեջ։
Հատկապես այդ պատճառով է պաշտոնական Բաքուն դեռ այս տարվա հունվարին միանշանակ հայտարարել, որ Հայաստանում ԵՄ-ի քաղաքացիական առաքելության ստեղծումը պետք է հաշվի առնի Ադրբեջանի օրինական շահերը, իսկ եվրոպացի բանագնացների ինքնին կառուցվածքը չպետք է վերածվի՝ Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների նորմալացման ընթացքը խախտող գործիքի։
«Ադրբեջանը ֆիքսում է՝ Հայաստանում ԵՄ-ի քաղաքացիական առաքելություն ստեղծելու վերաբերյալ ԵՄ-ի խորհրդի որոշումը և պահապանում է ամուր հավատարմությունը, որ այս նախաձեռնությունը չի կարող չարաշահվել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների նորմալացման գործընթացը խաթարելու համար՝ ներառյալ սահմանների սահմանազատման գործընթացը, որը պետք է իրականացվի երկկողմ հիմունքներով», - հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն։
Մինչդեռ նոր առաքելության նպատակը պաշտոնապես հռչակվում է տարածաշրջանում կայունությանը նպաստելու, տեղում անվտանգությունը ապահովելու և Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերի մթնոլորտ ստեղծելու պահանջով։ ԵՄ-ում նույնիսկ ընդգծել են՝ «հանուն Հարավային Կովկասում երկարաժամկետ խաղաղության երկու երկրների հետ աշխատանքին» իրենց պատրաստակամությունը, սակայն չգիտես ինչու չեն փորձել ստանալ Բաքվի կարծիքն ու համաձայնությունը նման «աշխատանքի» համար, հաշվի առնելով միայն Երեւանի ցանկություններն ու շահերը։
Հետևաբար ավելի քան տրամաբանական է Բաքվի կատեգորիկ հայտարարությունը, որ հայ-ադրբեջանական պայմանական սահմանին Եվրոպայից դիտորդների առաքելություն ուղարկելը կարող է խանգարել Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների նորմալացմանը։
Օրինաչափ է նաև Մոսկվայի սուր քննադատությունը ԵՄ-ի հասցեին՝ տարօրինակ կլիներ, եթե Ռուսաստանի Դաշնությունը այլ կերպ արձագանքեր Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենի այն կտրուկ հայտարարությանը, որ Հայաստան է ժամանելու 100 հոգուց բաղկացած Եվրամիության երկարաժամկետ առաքելություն։ Հասկանալի է, որ նման իրավիճակը լրջորեն լարում է Մոսկվային։ Նրան ոչ պակաս նյարդայնացնում են նաև՝ Հարավային Կովկասում իր առաքելությունը որպես խաղաղապահ ներկայացնելու ԵՄ-ի փորձերը։
Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակներում Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանի հետ վերջերս կայացած հանդիպումից հետո, ֆոն դեր Լեյենը փորձեց բոլորին վստահեցնել, որ ԵՄ-ն հանդիսանում է Հայաստանի համար հուսալի գործընկեր և որ ԵՄ-ի առաքելությունը կնպաստի տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանը։ Մոսկվայի համար, որը տարածաշրջանային խաղաղապահների դերում տեսնում է բացառապես սեփական ռազմական կոնտինգենտը՝ սա բավականին խոցելի պահ է։
Այսինքն այն ժամանակ, երբ Եվրոպան անում է հաշվարկված քայլեր՝ փորձելով իրեն ներկայացնել որպես խաղաղապահ Հարավային Կովկասում, Մոսկվան շարունակում է վստահ լինել, որ ռուսական խաղաղապահ քանակակազմը (տեղակայվել է Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի հայտարարության համաձայն) հանդիսանում է տարածաշրջանում կայունությունն ու անվտանգությունը սահմանող առանցքային գործոն։ Ինչը, ըստ էության, և Մարիա Զախարովան փորձել է փոխանցել Եվրոպային։
Եվրոպայի նկատմամբ Մոսկվայի հիմնավոր պահանջները կայանում են նաեւ նրանում, որ Հայաստանը, «իր տրամաբանական ավարտին չհասցնելով ՀԱՊԿ-ի առաքելության ուղղությամբ աշխատանքները, նախընտրել է ընտրություն կատարել հօգուտ ԵՄ-ի»։
Հիշեցնենք, որ համեմատաբար վերջերս Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավար Լավրովը հայտարարել է, որ հայկական կողմի շահագրգռվածության դեպքում նա կարող է օգտվել ՀԱՊԿ-ի ներուժով։ Այս կապակցությամբ հատկանշական է, որ այս տարվա հունվարին վարչապետ Փաշինյանը ելույթ է ունեցել չափազանց կտրուկ հայտարարություններով, որոնք վերաբերվում են՝ կարգավորման հարցում Մոսկվայի և ՀԱՊԿ-ի դերի և 2023 թվականին Հայաստանում ՀԱՊԿ-ի զորավարժություններ անցկացնելուց Երևանի մերժման վերաբերյալ, և որ ամենակարևորն է, հասկացնել է տվել, որ ավելի լավ կլինի, եթե հետագայում ռուս խաղաղապահներին փոխարինի միջազգային առաքելությունը։
Ռուսաստանի հասցեյին նախատինքները հնչել են հունվարի 10-ին հայկական ԶԼՄ-ների համար Փաշինյանի ասուլիսում, որտեղ նա, կարծես թե պատահաբար խոսք է նետել ռուս խաղաղապահների հնարավոր փոխարինման մասին։ Հետևաբար, կարելի է ենթադրել, որ Մոսկվան հազիվ թե վերջ է դրել հայ-ադրբեջանական սահմանին ՀԱՊԿ առաքելության տեղակայման հարցին եւ, ամենայն հավանականությամբ կշարունակի ճնշում գործադրել Հայաստանի վրա, քանի դեռ չի հասել իր առջև դրած նպատակին։
Ռուսաստանի համար դա կարևոր է, որպեսզի շարունակի պաշտպանել իր շահերը Կովկասում և այնտեղ մատը պահի զարկերակի վրա։ Սա առաջինն է: Երկրորդը, երկու տարի հետո լրանում է Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների գտնվելու ժամկետը, իսկ այն բանից հետո, երբ Ռուսաստանի խաղաղապահ քանակակազմը հեռանա Ղարաբաղից՝ հայ-ադրբեջանական պայմանական սահմանին եվրոպական միսիոներ-հետախուզական-ժանդարմների ներկայության փաստը անխուսափելիորեն կառաջացնի Մոսկվայի մտահոգությունը։ Մյուս կողմից, Ռուսաստանը ունի Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու գործունյա ֆինանսական, քաղաքական և նույնիսկ ռազմական գործիքներ և սուր անհրաժեշտության դեպքում կարող է դրանք օգտագործել։ Ռուսաստանից Հայաստանի տնտեսական լուրջ կախվածությունը, որի մեջ, ամենայն հավանականությամբ, նա կմնա առաջիկա տարիներին, հազիվ թե նրան թույլ տա դուրս գալ ԵԱՏՄ-ից և ՀԱՊԿ-ից։ Իսկ դա նշանակում է, որ Երեւանը ստիպված կլինի ընդունել Մոսկվայի պայմանները, այսինքն՝ խուսափի Ռուսաստանից դեպի ԵՄ եւ հակառակ ուղղությամբ։ Սակայն, Հայաստանը որքան երկար կկարողանա միաժամանակ պարել երկու՝ եվրոպական և ռուսական դուդուկների տակ՝ բաց հարց է...

Как долго Ереван будет метаться от РФ к ЕС и обратно?
В непростых в последнее время отношениях Армении и России назревает очередной кризис, причина которого - военно-политическая авантюра Еревана под маркой «миссия ЕС». Во всяком случае на это указывает жесткая реакция российского МИД, последовавшая сразу после того, как Евросоюз объявил о прибытии в понедельник в Армению долгосрочной миссии.
Москва незамедлительно в лице официального представителя своего МИД Марии Захаровой озвучила, чем это может грозить РФ. Российский дипломат заявила, что Москва видит в миссии ЕС исключительно геополитическую подоплеку, далекую от интересов нормализации обстановки на Южном Кавказе, а также попытку выдавить Россию из региона.
И это не первое заявление РФ подобного содержания, в большей степени, как и все предыдущие, обусловленное разворотом Еревана на Запад, что не могло не вызвать недовольство российских властей позицией ближайшего союзника.
«К сожалению, уже не первый раз фиксируем стремление Евросоюза и Запада в целом любыми способами закрепиться в союзной нам Армении. Делается все, лишь бы ослабить историческую роль России как главного гаранта безопасности», - заявила Захарова, напомнив, что при этом игнорируются публично высказанные Азербайджаном негативные оценки размещения европейцев на Южном Кавказе в столь большом количестве и на столь долгий срок.
Понятно, что для Москвы позиция Баку в этом вопросе представляет сейчас особую важность. Во-первых, потому что это показывает приверженность Азербайджана выполнению трехсторонних договоренностей, достигнутых в ноябре 2020 года, на которые постоянно ссылается российская сторона. Говоря о миссии ЕС, Захарова не преминула в очередной раз отметить, что договоренности лидеров России, Азербайджана и Армении остаются ключевым фактором обеспечения безопасности и стабильности в регионе и предусматривают их реализацию, включая разблокирование транспортных коммуникаций, делимитацию армяно-азербайджанской границы, а также переговоры по выработке мирного договора. И это полностью в интересах Баку, а политике Еревана явно противоречит.
Во-вторых, совпадение позиций Баку и Москвы в этом вопросе означает, что Азербайджан и Россия сомневаются не только в эффективности армяно-азербайджанских переговоров, но и возможностях достичь безопасности всего региона.
Именно потому официальный Баку еще в январе этого года однозначно заявлял, что создание гражданской миссии ЕС в Армении должно учитывать легитимные интересы Азербайджана, а сама структура европейских посланцев не должна превращаться в инструмент подрыва хода нормализации отношений между Баку и Ереваном.
«Азербайджан фиксирует решение Совета ЕС об учреждении гражданской миссии ЕС в Армении и сохраняет твердую приверженность, что данной инициативой нельзя злоупотреблять для подрыва процесса нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией, включая процесс делимитации границ, который должен осуществляться на двусторонней основе», - заявил азербайджанский МИД.
Между тем цель новой миссии формально декларируется потребностью внести вклад в стабильность в регионе, обеспечить безопасность на местах и сформировать атмосферу для усилий по урегулированию отношений Армении и Азербайджана. В ЕС даже подчеркнули готовность к «работе с обеими странами во имя долгосрочного мира на Южном Кавказе», однако почему-то не потрудились заручиться мнением и согласием к такой «работе» Баку, приняв во внимание только пожелания и интересы Еревана.
Более чем логично поэтому категоричное заявление Баку, что отправка миссии наблюдателей из Европы на условную армяно-азербайджанскую границу может препятствовать нормализации отношений между Баку и Ереваном.
Закономерна и резкая критика Москвы в адрес ЕС – было бы странно, если бы в РФ иначе отреагировали на безапелляционное заявление главы Еврокомиссии Урсулы фон дер Ляйен, что в Армению прибудет долгосрочная миссия Евросоюза в составе 100 человек. Понятно, что подобная ситуация всерьез напрягает Москву. Не в меньшей степени раздражают ее и попытки ЕС представить свою южно-кавказскую миссию как миротворческую.
После недавней встречи с армянским премьером Пашиняном на полях Мюнхенской конференции по безопасности фон дер Ляйен попыталась всех уверить, что ЕС является надежным партнером Армении и что миссия ЕС станет способствовать миру и стабильности в регионе. Для Москвы, которая видит в роли региональных миротворцев исключительно собственный военный контингент, - это достаточно уязвимый момент.
То есть в то время как Европа делает расчетливые шаги, пытаясь выставить себя миротворцем на Южном Кавказе, Москва пребывает в уверенности, что российский миротворческий контингент (развернутый в соответствии с заявлением лидеров России, Азербайджана и Армении от 10 ноября 2020 года) является ключевым фактором, определяющим стабильность и безопасность в регионе. Что, в сущности, и пыталась донести до Европы Мария Захарова.
Обоснованные претензии Москвы к Еревану заключаются еще и в том, что Армения, «не доведя до логического конца работу по направлению миссии ОДКБ, предпочла сделать выбор в пользу ЕС».
Напомним, что сравнительно недавно глава российского МИД Лавров заявлял, что в случае заинтересованности армянской стороны она может воспользоваться потенциалом ОДКБ. В этой связи примечательно, что в январе этого года премьер Пашинян выступил с весьма резкими заявлениями, касающимися роли Москвы и ОДКБ в урегулировании и отказа Еревана от проведения в Армении в 2023 году учений ОДКБ, а главное, дал понять, что было бы лучше, если российских миротворцев в дальнейшем заменить международной миссией.
Упреки в адрес России прозвучали на пресс-конференции Пашиняна для армянских СМИ 10 января, где он как бы случайно обмолвился о возможной замене российских миротворцев. Соответственно, можно предположить, что Москва едва ли поставила точку на вопросе разворачивания миссии ОДКБ на армяно-азербайджанской границе и скорее всего будет и дальше наседать на Армению, пока не добьется поставленной цели.
Для России это важно, чтобы и дальше отстаивать свои интересы на Кавказе и держать там руку на пульсе. Это во-первых. Во-вторых, через два года истекает срок пребывания российских миротворцев в Карабахе, а факт присутствия европейских миссионеров-разведчиков-жандармов на условной армяно-азербайджанской границе, после того как Российский миротворческий контингент покинет Карабах, неминуемо вызывает тревогу у Москвы. С другой стороны, Россия имеет действенные финансово-политические и даже военные инструменты для давления на Армению и может их использовать в случае острой необходимости. Серьезная экономическая зависимость Армении от России, в которой она будет пребывать скорее всего и последующие годы, едва ли позволит ей выйти из ЕАЭС и ОДКБ. А это значит, что Еревану придется принять условия Москвы, то есть, шарахаться от России к ЕС и в обратном направлении. Однако как долго Армения сможет одновременно плясать под две дудки – европейскую и российскую, вопрос открытый…