Երեւանը կեղծիքի սարդոստայնում Եվ Գրիգորյանի անհամապատասխանությունները
Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը երեկ, Ադրբեջանի նախագահի օգնական, նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության հարցերով բաժնի ղեկավար Հիքմեթ Հաջիևի հետ՝ GLOBSEC 2023 ֆորումի շրջանակներում կայացած պանելային քննարկման ժամանակ կրկին փորձել է՝ «Ղարաբաղի հայերի իրավունքներ» թեմայի շահարկումներով մոլորեցնել միջազգային հանրությունը։ Նա նույնիսկ պահանջել է, որպեսզի այդ նույն «Ղարաբաղի հայերի իրավունքները» քննարկվեն միայն «Բաքվի և Ստեփանակերտի միջև ուղիղ բանակցություններում և միջազգային հանրության ներգրավմամբ»։ Իսկ ինչ վերաբերում է Ղարաբաղում հայկական անօրինական զորամիավորումների մնացորդներին, որոնք ավելի քան երկու տարի առաջ, Եռակողմ հայտարարության համաձայն, պետք է այն լքեին, պարզվում է, որ դրանք ոչ մի կերպ զինված մարդկանց հրոսակախմբեր չեն, այլ, ինչպես ասել է Գրիգորյանը,- «պաշտպանության բանակ է»։
«Այնտեղ կա միայն Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակ, որն անհրաժեշտ է, քանի որ այնտեղ ապրող մարդիկ ընդհարվում են անվտանգության հետ կապված խնդիրների հետ։ Եթե Ադրբեջանը ուզում է փոխել այս իրավիճակը, ապա պետք է ստեղծի այնպիսի պայմաններ, որպեսզի մարդիկ չզգան պաշտպանության բանակի կարիքը»,- հայտարարել է հայաստանցի պաշտոնյան։
Հասկանալի է, որ ադրբեջանական կողմից այս երկու անհեթեթ և ամենևին ոչ նոր հայտարարություններին Գրիգորյանը ստացել է հստակ և միանշանակ պատասխան Հիքմեթ Հաջիևի շուրթերից, ով հիշեցրել է, որ Բաքուն պատրաստ է Ադրբեջանի սահմանադրության շրջանակներում ապահովել Ղարաբաղում ապրող հայերի իրավունքները, սակայն դա ցանկացած դեպքում երկրի ներքին գործն է։ Երեւանում, ըստ երեւույթին, չեն ցանկանում ընտելանալ, որ դա խնդրի լուծման միակ և օրինաչափ տարբերակն է, որի հիմնավորումը հանդիսանում է ոչ միայն համաշխարհային հանրության, այլ նաև հենց Հայաստանի կողմից այն ճանաչումը, որ Ղարաբաղը Ադրբեջանի բաղադրիչ մասն է։ Ոչ ավելի վաղ, քան անցյալ շաբաթ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ելույթ ունենալով Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում, հրապարակավ հայտնել է՝ Ղարաբաղը որպես Ադրբեջանի տարածք պաշտոնապես ճանաչելու Երևանի պատրաստակամության մասին։ Սա առաջինն է: Երկրորդը, Հաջիևի հետ զրույցի ժամանակ Գրիգորյանը նույնպես հաստատել է, որ Երևանը ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, ինչը, ի դեպ, հակասում է «Ղարաբաղի հայերի իրավունքների» վերաբերյալ իր իսկ հայտարարությանը։
Առավել քան ակնհայտ է, որ հայկական կողմը միտումնավոր է անհիմն մեղադրանքներ ներկայացնում Բաքվին՝ իր առջեւ նպատակ դնելով հնարավորինս շատ արգելքներ ստեղծել բանակցային գործընթացի ճանապարհին։ Իսկ ուրիշ ինչպես պետք է հասկանալ Գրիգորյանի հետեւյալ հավակնությունները։ Նրա խոսքով, Հայաստանը ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, իսկ տես նախագահ Ալիեւը չի ասել, որ Ադրբեջանը ճանաչում է Հայաստանի 29 800 քառակուսի կիլոմետր տարածքը, ինչը առաջացնում է Երեւանի մտահոգությունը։ Իսկ Ադրբեջանի ղեկավարի հայտարարությունը, թե «սահմանը մենք ինքներս կարող ենք անցկացնել», Երևանում առհասարակ ընկալվել է որպես սպառնալիք իր համար։
Այո, Ադրբեջանի նախագհը Լաչինի շրջանի բնակիչների հետ վերջերս հանդիպմանը իրոք հայտարարել է, որ հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատումը պետք է անցկացվի Բաքվի պայմաններով։ Բայց, չէ որ, այս պայմանները ամենևին չեն հակասում միջազգային իրավունքի նորմերին և ոչ մի կերպ չեն ոտնահարում Ղարաբաղի հայերի քաղաքացիական իրավունքները։
«Սահմանների սահմանազատումը պետք է լինի մեր պայմաններով, այսինքն՝ արդար պայմաններով։ Խաղաղության պայմանագիրը պետք է հիմնված լինի միջազգային օրենքների վրա, պետք է բացվի ճանապարհ դեպի Նախչըվան։ Ղարաբաղից պետք է դուրս բերվեն Հայաստանի զինված ուժերի բոլոր ներկայացուցիչները։ Սրանք են մեր պայմանները»,- ասել է Ալիեւը՝ հավելելով, որ Բաքվի եւ Երեւանի միջեւ խաղաղության պայմանագիրը պետք է կնքվի տարածքային ամբողջականության սկզբունքի հիման վրա։
Ադրբեջանի պետության ղեկավարի առանցքային թեզերում դրված են բոլոր այն կարևորագույն սկզբունքները, որոնք տեղավորվում են Բաքվի կողմից հետևողականորեն առաջ մղվող խաղաղ գործընթացի տրամաբանության մեջ և համապատասխանում են եռակողմ պայմանավորվածություններին, որոնց հետ համաձայնվել է նաև Հայաստանի վարչապետը։ Հետևաբար, նախագահ Ալիևի որ խոսքերում և ինչի հիման վրա են սպառնալիք տեսել Հայաստանի ղեկավարները՝ բացարձակապես անհասկանալի է։ Սակայն պարզ է, որ Երևանում փորձում են Բաքվից հնչող հայտարարություններին տալ այնպիսի ագրեսիվ քաղաքական երանգավորում, որպեսզի բոլորն անմիջապես անհանգստանան ոչ միայն Ղարաբաղի, այլ ընդհանրապես բոլոր հայերի ճակատագրով։ Եվ ամենևին էլ պատահական չէ, որ Հիքմեթ Հաջիևը շընդգծել է, որ Հայաստանը վերջապես սկսել է ավելի լավ հասկանալ «տարածքային ամբողջականություն» բառակապակցությունը և դրա էությունը։ «Երբ Փաշինյանը գնաց Ղարաբաղ և հայտարարեց, որ «Ղարաբաղը Հայաստան է, և վերջակետ», դա բանակցային գործընթացի լիակատար տապալում էր»,- հիշեցրել է Ալիևի օգնականը՝ իր ընդդիմախոսին մատնանշելով Հայաստանի վարչապետի և՛ նախկին, և՛ ներկա դիվանագիտական սխալները։ .
Իսկ ինչ վերաբերում է «Լեռնային Ղարաբաղի բանակի» մասին առասպելին, ապա այն պայթել է դեռևս 2020 թվականին՝ Ղարաբաղում Հայաստանի պարտությունից հետո, իսկ այսօր խոսքը Ղարաբաղում հայ ավազակների մասին է, ովքեր խրամատավորվել են Ղարաբաղում և զինված սադրանքներ են ստեղծում Ադրբեջանի ԶՈւ-ի դեմ, սրելով լարվածությունը տարածաշրջանում։ Ահա թե ինչու այս տարվա մարտին նախագահ Ալիևը, ելույթ ունենալով Անկարայում Թուրքական պետությունների կազմակերպության գագաթնաժողովում, ընդգծել է, որ «չնայած նրան, որ Հայաստանը 2022 թվականին Պրահայում և Սոչիում ճանաչել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, նա մինչև հիմա իր զորքերը դուրս չի բերել Ադրբեջանի տարածքից, Ղարաբաղում մնում են հայկական անօրինական ավազակախմբեր և հանցավոր տարրեր», և միջազգային հանրությանը տեղեկացրել է այն, որ Հայաստանը շարունակում է անտեսել ձեռք բերված Եռակողմ պայմանավորվածությունները։
Ադրբեջանն իր կոնկրետ գործողություններով ցույց է տալիս իր հավատարմությունը՝ Հայաստանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու իր պարտավորությունների կատարմանը, առաջարկելով որքան հնարավոր է շուտ ստորագրել խաղաղության պայմանագիրը և ձգտելով ուղիղ կապ հաստատել Ղարաբաղի հայերի հետ։ Իսկ Երևանը Բաքվի բոլոր կոչերին և խաղաղ առաջարկներին պատասխանում է կամ մերժումով, կամ ընդհանրապես խուսափում է պատասխանից։ Ադրբեջանը նպատակաուղղված առաջ է քաշում խաղաղության օրակարգը բոլոր հնարավոր բանակցային հարթակներում, անկախ նրանից, թե որտեղ են դրանք անցկացվում՝ Ռուսաստանի Դաշնությունում, ԱՄՆ-ում, թե Եվրոպայում։ Անպայման, Բաքվի սկզբունքային դիրքորոշումը կրկին կհնչի վաղը Քիշնևում՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ֆրանսիայի և Գերմանիայի առաջնորդներ Էմանուել Մակրոնի և Օլաֆ Շոլցի, ինչպես նաև Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելի մասնակցությամբ Եվրոպական քաղաքական գագաթնաժողովի շրջանակներում «մեծ հանդիպման» ժամանակ։ Հիշեցնենք, որ մայիսի 14-ին Բրյուսելում կայացած եռակողմ հանդիպումից հետո, Հայաստանի, Ադրբեջանի և Եվրախորհրդի ղեկավարները պայմանավորվել են հանդիպել Քիշնևում։ Սակայն, հաշվի առնելով կեղծ խոստումների հակված Հայաստանի իշխանությունների քաղաքականությունը, չի բացառվում, որ այս հանդիպման ընթացքում Փաշինյանը փորձի օգտվել իր եվրոպացի սյուզերան՝ Ֆրանսիայի ներկայությունից և նույնիսկ, հնարավոր է, եվրոպացիներին տարակուսանքի մեջ գցի Բաքվի հասցեին հերթական անհեթեթ հայտարարություններով, որպեսզի այս բանակցային ուղու վրա էլ խանգարի խաղաղության օրակարգին։

Ереван в паутине лжи
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян в ходе вчерашней панельной дискуссии с помощником президента Азербайджана - заведующим отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикметом Гаджиевым, состоявшейся в рамках форума GLOBSEC 2023, вновь попытался ввести в заблуждение международное сообщество спекуляциями на тему «прав армян Карабаха». Он даже потребовал, чтобы эти самые «права армян Карабаха» обсуждались только «на прямых переговорах между Баку и Степанакертом и с привлечением международного сообщества». А что касается остатков незаконных армянских военных формирований в Карабахе, которые более двух лет назад в соответствии с Трехсторонним заявлением должны были его покинуть, то это, оказывается, никакие не банды вооруженных людей, а, как сказал Григорян, - «армия обороны».
«Там есть только армия обороны Нагорного Карабаха, которая нужна, потому что живущие там люди сталкиваются с проблемами безопасности. Если Азербайджан хочет изменить эту ситуацию, то должен создать такие условия, чтобы люди не чувствовали потребности в армии обороны», - заявил армянский деятель.
Само собой, что с азербайджанской стороны на два этих абсурдных и отнюдь не новых заявления Григорян получил внятный и однозначный ответ из уст Хикмета Гаджиева, который напомнил, что Баку готов обеспечить права проживающих в Карабахе армян в рамках Конституции Азербайджана, однако это в любом случае внутреннее дело страны. В Ереване, видимо, никак не хотят свыкнуться с тем, что это единственный и закономерный вариант решения проблемы, основанием чему является признание не только мировым сообществом, но и самой Арменией, что Карабах – составная часть Азербайджана. Не далее как на прошлой неделе премьер-министр Никол Пашинян, выступая на пресс-конференции в Ереване, публично сообщил о готовности Еревана официально признать Карабах территорией Азербайджана. Это, во-первых. Во-вторых, Григорян во время беседы с Гаджиевым тоже подтвердил, что Ереван признает территориальную целостность Азербайджана, что, между прочим, идет вразрез с его же заявлением касательно «прав армян Карабаха».
Более чем очевидно, что армянская сторона умышленно предъявляет Баку необоснованные обвинения, поставив себе цель создать как можно больше барьеров на пути переговорного процесса. А как иначе следует понимать следующие претензии Григоряна. По его словам, Армения признает территориальную целостность Азербайджана, а вот президент Алиев не сказал, что Азербайджан признает 29 800 квадратных километров территории Армении, что вызывает беспокойство Еревана. А заявление азербайджанского лидера, что «границу мы можем провести сами» в Ереване вообще восприняли как угрозу для себя.
Да, президент Азербайджана на недавней встрече с жителями Лачинского района действительно заявил, что делимитация армяно-азербайджанской границы должна проводиться на условиях Баку. Но ведь эти условия нисколько не противоречат нормам международного права и никак не ущемляют гражданских прав армян Карабаха.
«Делимитация границ должна быть на наших условиях, то есть на справедливых условиях. Мирное соглашение должно основываться на международных правилах, должна быть открыта дорога в Нахчыван. Из Карабаха должны быть выведены все представители Вооруженных сил Армении. Это наши условия», - сказал Алиев, добавив, что между Баку и Ереваном должно быть подписано мирное соглашение на основе принципа территориальной целостности.
В ключевых тезисах главы азербайджанского государства заложены все те важнейшие принципы, которые укладываются в логику последовательно продвигаемого Баку мирного процесса и соответствуют трехсторонним договоренностям, с которыми согласился и армянский премьер. Поэтому в каких словах президента Алиева и на каком основании узрели угрозу армянские деятели, абсолютно непонятно. Однако ясно, что в Ереване пытаются придать заявлениям из Баку такой агрессивно-политический окрас, чтобы все сразу обеспокоились судьбой не только армян Карабаха, но и вообще всех армян. И отнюдь не случайно Хикмет Гаджиев сделал акцент на том, что наконец-то Армения стала лучше понимать словосочетание «территориальная целостность» и его суть. «Когда Пашинян поехал в Карабах и заявил, что «Карабах - это Армения, и точка», это был полный срыв переговорного процесса», - напомнил помощник Алиева, указав своему оппоненту и на прежние, и на нынешние дипломатические ошибки армянского премьера.
Что же касается мифа об «армии Нагорного Карабаха», то он лопнул еще в 2020-м, после поражения Армении в Карабахе, а сегодня речь идет о банальных армянских бандитах, которые окопались в Карабахе и устраивают вооруженные провокации против ВС Азербайджана, нагнетая напряженность в регионе. Вот почему в марте этого года президент Алиев, выступая на саммите Организации тюркских государств в Анкаре,  подчеркнул, что «несмотря на то, что Армения признала территориальную целостность Азербайджана в Праге и Сочи в 2022 году, она до сих пор не вывела свои войска с территории Азербайджана, в Карабахе остаются незаконные армянские бандформирования и криминальные элементы», и довел до сведения международного сообщества то, что  Армения продолжает игнорировать достигнутые Трехсторонние договоренности.
Азербайджан своими конкретными действиями демонстрирует приверженность выполнению своих обязательств по нормализации отношений с Арменией, предлагая как можно скорее подписать мирный договор и стараясь установить прямые контакты с армянами Карабаха. Ереван же на все призывы и мирные предложения Баку или отвечает отказом, или вообще уходит от ответа. Азербайджан целенаправленно продвигает мирную повестку на всех возможных переговорных площадках вне зависимости от того, где они пройдут - в РФ, США или в Европе. Безусловно, принципиальная позиция Баку будет вновь озвучиваться и во время намеченной на завтра «большой встречи» на полях Европейского политического саммита в Кишиневе с участием президента Азербайджана Ильхама Алиева, премьер-министра Армении Никола Пашиняна, лидеров Франции и Германии Эммануэля Макрона и Олафа Шольца, а также главы Евросовета Шарля Мишеля. Напомним, что после трехсторонней встречи в Брюсселе 14 мая главы Армении, Азербайджана и Евросовета договорились встретиться в Кишиневе. Однако учитывая склонную к лживым обещаниям политику армянских властей, не исключено, что в ходе этой встречи Пашинян попытается воспользоваться присутствием своего европейского сюзерена – Франции и даже, возможно, озадачит европейцев очередными абсурдными заявлениями в адрес Баку, чтобы помешать мирной повестке и на этом треке переговоров.