Երկերեսանի Երևանը Բարեկամություն անել Ռուսաստանի հետ և ընդդեմ Ռուսաստանի
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի հետ Սոչիում հանդիպումը, որտեղ նա ժամանել էր Վլադիմիր Պուտինի հրավերով, դատելով լրատվամիջոցներում նվազ տեղեկատվությունից, ձևականորեն կրել է աշխատանքային բնույթ։ Նախօրոք հաղորդվել է միայն այն մասին, որ նրանում նախատեսվում է քննարկել երկկողմ և տարածաշրջանային օրակարգի հարցեր, ինչպես նաև Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանում ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում տիրող իրավիճակը։ Դրա հետ մեկտեղ, հաշվի առնելով հայ-ռուսական հարաբերություններում ներկայիս լարվածությունը, կարելի է ենթադրել, որ այլ բաների հետ միասին՝ Փաշինյանը ստիպված է եղել բացատրություն տալ նաև մի շարք անհարմար հարցերի շուրջ։
Մասնավորապես, վերջին շրջանում այս երկրի տարբեր կարգավիճակի գործիչների կողմից Հայաստանի ամենամոտ դաշնակից՝ Ռուսաստանի դեմ հնչել են բավականին անպատկառ հայտարարություններ։ Մոսկվան նույնպես պարտքի տակ չի մնացել՝ պատասխանելով կոշտ ու կատեգորիկ։
Ներկա ժամանակ Ռուսաստանը արդեն պաշտոնական մակարդակով, իր ԱԳՆ-ի միջոցով միանշանակ իր դժգոհությունն է հայտնում՝ Երևանի կողմից ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի նկատմամբ ավելացած ուշադրությանը, այսինքն նրան, որ Հայաստանն արդեն բացահայտորեն փորձում է կողմնորոշվել դեպի Արևմուտք՝ իր համար ընտրելով նոր սյուզերանին: Բայց Մոսկվային դա ձեռք չի տալիս, և նա պահանջում է կողմնորոշվել՝ եթե ուզում ես մնալ համապատասխան արտոնություններով ֆորպոստ, ապա մնա նույն արտաքին քաղաքական կուրսի վրա։ Այսինքն՝ Մոսկվայի հետ։ Սա առաջինն է:
Իսկ երկրորդը, Կրեմլը փորձում է համոզել Արևմուտքին, որ հենց Ռուսաստանն է հանդիսանում հայ-ադրբեջանական բանակցությունների հիմնական մոդերատորը, և որ Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների նորմալացմանը կարելի է հասնել միայն 2020 թվականին ստորագրված Եռակողմ հայտարարության հիման վրա։ Այսինքն, բացառապես ռուսական ուղու վրա։ Մոսկվան տեղյակ է, որ հատկապես Հայաստանն է հրաժարվում կատարել այդ պայմանավորվածությունները, ինչի պատճառով և Փաշինյանը ստիպված է եղել Սոչիում հերթական անգամ առաջ քաշել այն ծեծված փաստարկը, որ իբր, այդ Ադրբեջանն է խուսափում պայմանավորվածություններին հետևելուց, և դրա օրինակն է «իրավիճակը Լաչինի միջանցքում» և «ղարաբաղյան հայերի շրջափակումը»։ Եվ այդ նույն ուղղությամբ էլ Փաշինյանը Պուտինին առաջարկել է քննարկել Ղարաբաղում խաղաղապահների ժամանակավոր պատասխանատվության գոտում տիրող իրավիճակը։
Կասկած չի հարուցում, որ Հայաստանի վարչապետը ստիպված է եղել արդարանալ Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի՝ Հանրային հեռուստասության եթերում Մոսկվայի հասցեին վերջին տհաճ հայտարարությունների համար։ Հետագայում ՌԴ ԱԳՆ-ն դրանք անվանել է սադրիչ հարձակում։ Գրիգորյանը, ինչպես գիտեք, հայտարարել է, որ Ադրբեջանի հետ տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակումից հետո Հայաստանը չի պատրաստվում Զանգեզուրի միջանցքի մուտքի և ելքի ժամանակ սահհմանային և մաքսային անցակետերում վերահսկողության գործառույթները տրամադրել Ռուսաստանի Դաշնությանը։ Ինչին Մոսկվան իր արտաքին քաղաքական գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչ Զախարովայի շուրթերով հանդիմանել է հայ գործչին՝ նշելով, որ այդ հարցը բովանդակալից մշակվում է Ադրբեջանի Հանրապետության, Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնութան փոխվարչապետերի կողմից, ինչը նշանակում է, որ դա ոչ թե գտնվում է իր՝ ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Գրիգորյանի անձնական իրավասության մեջ, այլ հանձնարարված է համապատասխան անձանց։ Այսինքն՝ տեսականորեն Մոսկվան փակել է այս հարցը, թեեւ չի բացառվում, որ Սոչիում դա այնուամենայնիվ ավելի մանրամասն քննարկվել է։
Եվ ևս մեկ ոչ պակաս կարևոր նրբերանգ։ Եթե նախկինում Մոսկվան բավականին զուսպ էր արձագանքում Հայաստանից պարբերաբար հնչող հակառուսական իմաստի հայտարարություններին, ապա այժմ, ըստ երևույթին, նրա համբերության բաժակը լցվել է, և Երևանին սպառնում է իր միակ դեռևս դաշնակցի բարեհաճության վերջնական կորուստը։ Հայաստանի համար ստեղծված իրավիճակի ողջ փխրունությանը՝ նրա վարչապետը ամենայն հավանականությամբ գիտակցում է, թեև շարունակում է քծնել ինչպես արևմտյան գործիչների, այնպես էլ Ռուսաստանի ղեկավարության հետ հանդիպումներում։ Այսինքն՝ գիտակցելով իրավիճակի վտանգավորությունը՝ նա շարունակում է երկակի խաղը՝ հետամուտ լինելով մերթ մեկի, մերթ մյուսի առջև։
Խոսքի համար, Փաշինյանի երկակի քաղաքականության վառ օրինակ է նախ մայիսի 9-ին Մոսկվայում շքերթին նրա ներկայությունը, իսկ դրանից անմիջապես հետո մասնակցությունը Քիշնևում եվրոպական գագաթնաժողովին։ Այսինքն՝ Փաշինյանը, մի կողմից իր վրա փորձում է արևմտամետ դեմոկրատի դերը, մյուս կողմից՝ չի թողնում ռուսական շահերի կողմնակցի կերպարը։ Նմանակերպ վարքագիծ են դրսևորում նաև Հայաստանի մյուս պաշտոնական անձինք. ուղևորվելով ԱՄՆ և ԵՄ, նրանք շինծու նախատում են Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքականությունը, իսկ հետո սլանում են Մոսկվա և նույնքան եռանդագին նրան հավաստիացնում բացառապես նրա շահերից և նրա պատվերով գործելու իրենց պատրաստակամության մեջ։
Հաշվի առնելով Հայաստանի իշխանության այդչափ հակադիր ինքնությունը, Ռուսաստանի Դաշնություն Փաշինյանի այցը կարելի է դիտարկել որպես Կրեմլին իր հավատարմությունը ցույց տալու և, ինչպես միշտ, բոլոր «թերությունները» Բաքվի վրա բարդելու հերթական երեսապաշտ փորձ։ Չի բացառվում, որ Սոչիում Փաշինյանին բացատրել են, թե Հայաստանի համար ինչ հետևանքների կարող են հանգեցնել ՀԱՊԿ-ից և ԵԱՏՄ-ից Հայաստանի դուրս գալու երազանքները, դեպի Արևմուտք ուղի բացելու ցանկությունը և Հայաստանի վարչապետի մոտակա շրջապատի մարդկանց կողմից Մոսկվայի հասցեին բացասական հայտարարությունները։ Բայց դժվար թե Երևանում պատշաճ հետևություններ անեն և վերանայեն երկիմաստ ուղենիշները։ Հայաստանի դեպքում, ավաղ, ոչ միայն չեն գործում միջազգային իրավունքի օրենքներն ու նորմերը, ինչը ցույց տվեց ադրբեջանական տարածքների գ շուրջ 30 տարվա օկուպացիան, այլ նաև բացակայում են պետական օրենսգրքի մասին հասկացությունը, այո և առհասարակ մարդկային բարոյականությունը։

Двуликий Ереван Дружить с Россией и против России
Встреча армянского премьера Никола Пашиняна с президентом РФ в Сочи, куда он прибыл по приглашению Владимира Путина, судя по скудной информации в СМИ, формально носила рабочий характер. Предварительно сообщалось лишь о том, что на ней планировалось обсудить вопросы двусторонней и региональной повестки, а также ситуацию в зоне ответственности российских миротворцев в Карабахском регионе Азербайджана. Вместе с тем, учитывая нынешнюю напряженность в армяно-российских отношениях, можно предположить, что помимо прочего, Пашиняну пришлось объясниться по целому ряду неудобных вопросов.
В частности, за последнее время в адрес России, ближайшего союзника Армении, разного статуса деятели этой страны озвучивали достаточно дерзкие заявления. Москва тоже в долгу не оставалась, отвечая жестко и категорично.
В настоящее время Россия уже на официальном уровне, посредством своего МИДа, недвусмысленно выражает свое недовольство повышенным вниманием Еревана к США и ЕС, то есть тем, что Армения уже открыто пытается ориентироваться на Запад, присматривая себе нового сюзерена. Но Москву это не устраивает, и она требует определиться – хочешь оставаться форпостом с соответствующими привилегиями, оставайся на прежнем внешнеполитическом курсе. То есть с Москвой. Это во-первых.
А во-вторых, Кремль пытается внушить Западу, что именно Россия является основным модератором на армяно-азербайджанских переговорах и что нормализация отношений между Баку и Ереваном может быть достигнута только на основании подписанного в 2020 году Трехстороннего заявления. То есть исключительно на российском треке. Москва в курсе, что именно Армения отказывается выполнять эти договоренности, потому-то Пашиняну и пришлось в Сочи в очередной раз приводить избитый аргумент, что это, мол, Азербайджан якобы уклоняется от следования договоренностям, а пример тому «ситуация в Лачинском коридоре» и «блокада карабахских армян». В этом же ключе Пашинян предложил Путину обсудить ситуацию в зоне временной ответственности миротворцев в Карабахе.
Не вызывает сомнений, что армянскому премьеру пришлось оправдываться и за недавние нелестные высказывания в адрес Москвы секретаря Совбеза Армении Армена Григоряна в эфире Общественного телевидения. Впоследствии МИД РФ назвал их провокационным выпадом. Григорян, как известно, заявил, что после разблокировки экономических и транспортных связей с Азербайджаном Армения не собирается предоставлять РФ контрольные функции на пограничных и таможенных пунктах при въезде-выезде в Зангезурский коридор. На что Москва устами официального представителя своего внешнеполитического ведомства Захаровой одернула армянского деятеля, указав, что вопрос предметно прорабатывается вице-премьерами АР, РА и РФ, а значит находится не в его личной, секретаря Совбеза РА Григоряна, компетенции, а поручен соответствующим лицам. То есть теоретически Москва закрыла этот вопрос, хотя не исключено, что более детально он все же обсуждался в Сочи.
И еще один немаловажный нюанс. Если раньше Москва достаточно сдержанно реагировала на периодически раздающиеся из Армении заявления антироссийского толка, то сейчас, видимо, чаша ее терпения переполнилась, и Еревану грозит окончательная утрата расположения своего единственного все еще союзника. Всю зыбкость сложившейся для Армении ситуации ее премьер скорее всего сознает, хотя и продолжает лебезить как на встречах с западными деятелями, так и с российским руководством. То есть понимая опасность ситуации, продолжает двойную игру, выслуживаясь то перед одним, то перед другим.
К слову, наглядным примером двойственной политики Пашиняна стало сначала его присутствие 9 мая на параде в Москве, а вслед за тем участие в европейском саммите в Кишиневе. То есть Пашинян, с одной стороны, примеряет на себя роль прозападника-демократа, а с другой – не оставляет образ приверженца российских интересов. Идентичное поведение демонстрируют и другие официальные лица Армении: отправляясь в США и ЕС, они заученно ругают политику РФ, а потом мчатся в Москву и столь же рьяно заверяют ее в готовности действовать исключительно в ее интересах и по ее указке.
Учитывая столь противоположные ипостаси армянской власти, визит Пашиняна в РФ можно рассматривать как очередную лицемерную попытку выказать свою лояльность Кремлю, а все «недоработки», как всегда, свалить на Баку. Не исключено, что в Сочи Пашиняну объяснили, к каким последствиям могут привести грезы, связанные с выходом Армении из ОДКБ и ЕАЭС, стремление проложить маршрут на Запад, да и негативные высказывания в адрес Москвы лиц, входящих в ближайшее окружение армянского премьера. Но едва ли в Ереване сделают должные выводы и пересмотрят двойственные ориентиры. В случае Армении, увы не только не работают законы и нормы международного права, что показали почти 30 лет оккупации азербайджанских территорий, но и отсутствует понятие о кодексе государственной, да и просто человеческой морали.