Խաղաղ գործընթացը շարունակելու համար հարկավոր է... Ո՞ւմ է հարկավոր: Մեզ համար այսպես էլ լավ է
«Ստանալով Լեռնային Ղարաբաղը առանց հայերի՝ Ադրբեջանը հիմա նպատակադրվել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի վրա»,- հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ ելույթ ունենալով Սկոպյեում ԵԱՀԿ-ի նախարարական հանդիպմանը։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը երկար բողոքել է Ադրբեջանի «ռազմական հռետորաբանությունից», ուժ կիրառելու սպառնալիքներից, ինչ-որ այլատյացությունից, ինչպես նաև նրանից, որ Բաքուն, իբր բոյկոտում է ԱՄՆ-ի ու ԵՄ-ի հարթակներում կազմակերպված բանակցությունները։ Միրզոյանի կարծիքով, Ադրբեջանի այս բոլոր գործողությունները ցույց են տալիս, որ նա շահագրգռված չէ խաղաղության հարցում։
«ԱՄՆ-ի և ԵՄ հարթակներում կազմակերպված բանակցություններ անցկացնելու ցանկության բացակայության» հաշվով՝ զուտ ճշմարտություն է։ Ակնհայտ հայամետ, ներեցեք, միջնորդների ներկայությամբ շփվելը՝ անշահավետ է և միանգամայն անհետաքրքիր գործ է։ ԱՄՆ-ի Սենատը՝ «Հայաստանի պաշտպանության մասին ակտ» անվան ներքո օրինագիծ է ընդունում, կարծիք կա, որ միջնորդները իրենց այնպես չեն պահում, քանի որ կողմերի վստահությանը արժանանալո համար, հարկավոր է ամեն կերպ դրսևորել հեռահավասարություն և անկողմնակալություն։ Նույնն էլ վերաբերում է նաև Եվրամիությանը. Ադրբեջանին սպառնալ պատժամիջոցներով և, ընդհանրապես, վրդովվել «Ադրբեջանից հայերի վտարմամբ», սկզբունքորեն չնկատելով ոչ ադրբեջանցիների արտաքսումը Հայաստանից, ոչ էլ Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի՝ Հայաստանին, ԵՄ-ին, Ֆրանսիային և Գերմանիային՝ իրենց դիրքորոշումը վերանայելու և Հայաստանից վտարված ադրբեջանցիների անվտանգ և արժանապատվորեն իրենց տներ վերադառնալու իրավունքը ճանաչելու կոչով դիմումը՝ չի ավելացնում ԵՄ-ի նկատմամբ վստահությունը։ Եվ հետևաբար, ԵՄ-ի հովանու ներքո ինչ-որ բանակցությունների մասին խոսելը բոլորովին անիմաստ է։ Որովհետև դա մեզ բոլորովին ձեռք չի տալիս։
Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը շարունակում է. «Միևնույն ժամանակ Հայաստանը հավատարիմ է մնում խաղաղության օրակարգին։ Խաղաղ գործընթացը շարունակելու համար անհրաժեշտ է, որպեսզի Բաքուն դադարեցնի հետաձգել՝ հանդիպումների և խաղաղ պայմանագրի վերջնական տեսքի մանրամասն մշակելու միջնորդների առաջարկները։ Ինչպես նաև անհրաժեշտ են միջազգային դերակատարների իրական ջանքեր՝ տարածաշրջանում հակամարտությունների էջը փակելու և խաղաղ պայմաններ ստեղծելու համար»։
Ո՞ւմ է անհրաժեշտ: Էջը արդեն փակված է, և կասեմ ավելին՝ ամբողջ գիրքը մինչև վերջ կարդացվել է և անկյուն է նետվել։ Միջազգային դերակատարների ջանքերը կարող են գործադրվել Հայաստանի տարածքում, և դա մեզ բոլորովին չի հետաքրքրում։ Որովհետև մենք ունենք՝ մեր բարեկամները, մեր խաղը և մեր օրակարգը:
Ի դեպ, Սկոպյեի նույն նախարարական հանդիպման ժամանակ Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարը միանգամայն իրավացիորեն ընդգծել է, որ երկակի ստանդարտների և ընտրովի մոտեցման խնդիրը հանդիսանում է միջազգային հարաբերությունների համակարգում ամենամեծ խոչընդոտներից մեկը առկա սպառնալիքներին և մարտահրավերներին արդյունավետ արձագանքելու ճանապարհին։ Այս ուղղությամբ նշվել է՝ միջազգային իրավունքի նորմերի, մասնավորապես՝ ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և պետությունների սահմանների անձեռնմխելիության հարգման բացառիկ կարևորությունը։ Այնպես որ՝ արդարությունը վեր է ամեն ինչից, մենք շատ ենք գնահատում դա, իսկ մենք գնահատում ենք նաև, ինչպես արդեն վերևում ասել եմ՝ անկողմնակալությունն ու հեռահավասարությունը։ Համեցեք, երբ ձեռք բերեք և պատրաստ լինեք դրանք ցուցադրելու, իսկ մինչև մենք չտեսնենք այդ նույն անկողմնակալությունն ու հեռահավասարությունը՝ տարածաշրջանից բավական հեռու գտնվող ոչ մի նման միջնորդների մասին խոսք անգամ լինել չի կարող:
Սակայն, այս ամենը լիրիկա է, և ինձ թվում է, որ Ադրբեջանից բոլորովին այլ բան են ուզում, հատկապես՝ Բաքուն Իրանի միջոցով Նախչըվանի հետ կապի մերժում։ Իսկ սա այս պահին, Զանգեզուրի միջանցքի բացակայության դեպքում լիովին անընդունելի է, որովհետև անշահավետ է։
Միևնույն ժամանակ, միջազգային իրավունքի հայաստանցի մասնագետ Սիրանուշ Սահակյանը հայտարարել է, որ հայերի և ադրբեջանցիների համագոյակցությունը անհնար է, քանի դեռ Ադրբեջանում պետական մակարդակով քարոզվում է ատելության քաղաքականություն, և նա չի տեսնում փոփոխություն Ադրբեջանի վարքագծի մեջ։ Դա շատ հաճախ այսպես էլ լինում է. մի մարդ կարծում է, որ սա «ատելության քաղաքականության քարոզչություն է», իսկ մյուս մարդիկ համարում են, որ դա արվում է նրա համար, որպեսզի ադրբեջանցիների հաջորդ սերունդները չկրկնեն մեր կողմից 80-ականների վերջին թույլ տված սխալները։ Այնպես որ՝ սա մեր հիշողության համար է, որպեսզի չմոռանանք, թե ում հետ ենք հարեւաններ, և ումից կարող ենք ամեն ինչ սպասել։ Նավարկել ենք, ինչպես ասում են՝ գիտենք։ Եվ հետևաբար՝ կշարունակենք նույն ոգով, դպրոցներում, դե էլ ինչ դպրոցներում, պետք է սկսել ավելի վաղ, հենց մսուրային տարիքից երեխաներին պատմելով 1905-ին և 1918-ին ադրբեջանցիների սպանությունների, և քառասունականների վերջում տեղահանությունների, և Հայաստանում ու Ղարաբաղում էթնիկ զտումների, և Խոջալուի, և մեր գերիների նկատմամբ վերաբերմունքի, և Աղդամի մզկիթներում խոզերի մասին, դե այնուհետև ըստ ցուցակի, որը բավականին երկար է։ Մենք սովորել ենք դառը փորձով, և այս պահին մեզ համար ավելորդ՝ «ժողովրդական դիվանագիտության», «հոգեբանական հետևանքների հաղթահարմանը ուղղված հասարակական կազմակերպությունների աշխատանքի» և այլ «ձեռք ձեռքի տանք, բարեկամներ» նման նախաձեռնությունները կխափանվեն։ Արմատից և չնայելով ճիչերին: Բարեհոգությունը ժամանակին մեզ վրա շատ թանկ նստեց, իսկ հիմա մենք ոչինչ չենք մոռանալու։ Եվ, ինչպես նշվեց ավելի վաղ, մենք ոչ թե պարզապես ոչինչ չենք մոռանա: Մենք նաև կհիշեցնենք։ Կրկնությունից խուսափելու համար։ Դուք ինչպե՞ս ասացիք։ «Հայերի և ադրբեջանցիների համագոյատևությունը անհնա՞ր է»։ Դե թող այդպես լինի, թող հայերը ապրեն Հայաստանում, իսկ մենք՝ Ադրբեջանում։ Եթե Հայաստանում ադրբեջանցիներ չլինեն՝ Ադրբեջանում էլ հայեր նույնպես չեն լինի...

Для продолжения мирного процесса нужно…
«Получив Нагорный Карабах без армян, Азербайджан нацелился теперь на суверенную территорию Армении», - заявил глава МИД РА Арарат Мирзоян, выступая на министерской встрече ОБСЕ в Скопье. Министр иностранных дел Армении долго жаловался на «воинственную риторику», угрозы Азербайджана применить силу, какую-то там ксенофобию, а также на то, что Баку, мол, бойкотирует переговоры, организованные на площадках США и ЕС. По мнению Мирзояна, все эти действия Азербайджана показывают, что он не заинтересован в мире.
Насчет «отсутствия желания проводить переговоры, организованные на площадках США и ЕС» - чистая правда. Общаться при посредничестве заведомо проармянских, простите, посредников – это дело невыгодное и совершенно неинтересное. Сенат США принимает законопроект под названием ««Акт о защите Армении» - есть мнение, что посредники так себя не ведут, потому что для того, чтобы заслужить доверие сторон, нужно всячески демонстрировать равноудаленность и беспристрастность. То же самое касается и Евросоюза: грозить Азербайджану санкциями и, вообще, негодовать по поводу «изгнания армян из Азербайджана», принципиально не замечая ни изгнания азербайджанцев из Армении, ни обращения общины Западного Азербайджана к Армении, ЕС, Франции и Германии с призывом пересмотреть свою позицию и признать право азербайджанцев, изгнанных из Армении, вернуться в свои дома в условиях безопасности и уважения достоинства – не добавляет к ЕС доверия. А потому и говорить о каких-то там переговорах под его, ЕС, эгидой – совершенно бессмысленно. Потому что нас это совершенно не устраивает.
Глава МИД Армении продолжает: «В то же время Армения остается приверженной мирной повестке. Для продолжения мирного процесса нужно, чтобы Баку перестал отклонять предложения посредников о встречах и доработке мирного соглашения. Необходимы также реальные усилия международных акторов для закрытия страницы конфликтов в регионе и мирного обустройства».
Кому необходимы? Страница уже закрыта, и скажу более – вся книжка дочитана и брошена в угол. Усилия международных акторов могут быть приложены на территории Армении, и это нас совершенно не интересует. Потому что у нас – свои друзья, своя игра и своя повестка.
Кстати, в ходе той же самой министерской встречи в Скопье глава МИД Азербайджана совершенно справедливо подчеркнул, что проблема двойных стандартов и избирательный подход являются одним из самых больших препятствий на пути эффективного реагирования на существующие угрозы и вызовы в системе международных отношений. В этом направлении было отмечено исключительное значение уважения норм международного права, в частности суверенитета, территориальной целостности и неприкосновенности границ государств. Так что – справедливость превыше всего, мы ее очень ценим, а еще мы ценим, как я уже говорил выше, беспристрастность и равноудаленность. Заходите, когда разживетесь и будете готовы их продемонстрировать, а пока мы не видим этой самой беспристрастности и равноудаленности – ни о каких таких посредниках, находящихся от региона достаточно далеко, не может быть и речи.
Впрочем, все это лирика, и мне кажется, что хотят от Азербайджана совершенно другого, а именно – отказа от связи Баку с Нахчываном через Иран. А это на сегодняшний момент и при отсутствии Зангезурского коридора совершенно недопустимо, потому что невыгодно.
Тем временем, армянский специалист по международному праву Сирануш Саакян заявила, что сосуществование армян и азербайджанцев невозможно, пока в Азербайджане на госуровне пропагандируется политика ненависти и она не видит изменения поведения Азербайджана. Так оно очень часто и случается: один человек думает, что это «пропаганда политики ненависти», а другие люди считают, что это делается для того, чтобы следующие поколения азербайджанцев не повторили ошибок, совершенных нами в конце 80-х. Так что – это нам для памяти, чтобы не забывать, с кем соседствуем, и от кого можно ждать чего угодно. Плавали, как говорится, знаем. А потому – будем продолжать в том же духе, рассказывая детям в школах, да что там в школах, начинать нужно раньше, с самого ясельного возраста, и об убийствах азербайджанцев в 1905-м, и в 1918-м, и о депортациях конца сороковых, и об этнической чистке в Армении и Карабахе, и о Ходжалы, и об обращении с нашими пленными, и о свиньях в мечетях Агдама, ну и далее по списку, который у нас достаточно длинный. Мы научены горьким опытом, и все ненужные нам на данный момент инициативы вроде «народной дипломатии», «работы НПО, направленные на преодоление психологических последствий» и прочее «возьмемся за руки, друзья» будут пресечены. На корню и невзирая на вопли. Прекраснодушие когда-то обошлось нам очень дорого, и теперь мы не собираемся ничего забывать. И, как было отмечено ранее, мы не просто ничего не забудем. Мы еще и напоминать будем. Во избежание повторения. Как вы сказали? «Сосуществование армян и азербайджанцев невозможно»? Ну и ладно, пусть армяне живут в Армении, а мы – в Азербайджане. Не будет в Армении азербайджанцев – армян в Азербайджане не будет тоже…