Փաշինյանը Ռուսաստանի մուրճի և Արևմուտքի սալի միջև Հայաստանի վարչապետի դժվար այցը Մոսկվա
Այսօր՝ ապրիլի 19-ին, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Մոսկվայում կհանդիպի՝ պաշտոնական այցով Մոսկվա ժամանած Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ Կրեմլի մամուլի ծառայության հաղորդագրության համաձայն՝ «նախատեսվում է քննարկել ռուս-հայկական ռազմավարական գործընկերության և դաշնակցային հարաբերությունների հետագա զարգացման արդիական հարցեր։ Դիտարկվելու է նաև Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների միջև Ղարաբաղի վերաբերյալ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին, հունվարի 11-ին և 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարումը, այդ թվում՝ տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային կապերի վերականգնման միջոցառումները։
Պարզ է, որ Փաշինյանին Մոսկվայում դժվար զրույց է սպասվում: Մի քանի գործոն դա մատնանշում է: Նախ պետք է հիշել ապրիլի 8-ին Մոսկվայում՝ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանին ցուցաբերած սառը ընդունելությունը, այսինքն՝ Բրյուսելում Ալիև, Միշել և Փաշինյան բավական արդյունավետ և հուսադրող հանդիպումից երկու օր անց, ինչի արդյունքում պարզ դարձավ, որ Հայաստանը ընդունում է Ադրբեջանի ներկայացված առաջարկը՝ բաղկացած 5 սկզբունքներից, որը հանդիսանում է երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման հիմնական պայմանը։ Հիշեցնենք, որ Բրյուսելում կողմերը պայմանավորվել են աշխատանքային խմբեր ստեղծել ինչպես սահմանի, այնպես էլ խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստման հետ կապված։ Սակայն արդեն ապրիլի 8-ին Մոսկվայում Լավրով-Միրզոյան հանդիպմանը վերջինս իսկական կշտամբանքի արժանացավ։ Ընդ որում, ոչ միայն ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը վերակենդանացնելու Երևանի մոլուցքային գաղափարի պատճառով։ Ոչ, Մոսկվային «վիրավորել է», որ Բրյուսելի հանդիպման եզրափակիչ կոմյունիկեի մեջ Ռուսաստանի մասին ոչ մի տեղ չի հիշատակվել։ «Ես նկատեցի, որ պարոն Միշելի կողմից Ադրբեջանի նախագահի և Հայաստանի վարչապետի հետ հանդիպումից հետո հրապարակված կոմյունիկեում Ռուսաստանի Դաշնությունը ոչ մի տեղ չի հիշատակվել։ Սա արդեն իսկ խոսում է այն մասին, որ Եվրամիության ղեկավարության համար ավելի կարևոր է զարգացնել ձեռք բերվածը կամ օգտագործել ղարաբաղյան այս խնդիրը՝ իրենց ռուսաֆոբ գծով նշելու համար։ Դա տխուր է»,- Միրզոյանին նախատել է Լավրովը։
Հատկանշական է, որ նույն օրը ռուսական դիվանագիտության ղեկավարը հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ։ Պաշտոնական հաղորդագրություններից նկատելի էր, որ Բայրամովի հետ Լավրովի շփման տոնայնությունը սկզբունքորեն տարբերվում էր Միրզոյանի հետ ունեցած զրույցի տոնայնությունից։ Հասկանալի է, Ադրբեջան-Ռուսաստան հարաբերությունների բնույթը գործընկերային է և ամենևին էլ նույնը չէ, ինչ Հայաստան-Ռուսաստանը, որտեղ մեկը հանդես է գալիս որպես սյուզերեն, իսկ մյուսը ծանրաբեռնված է վասալի դերով։
Բայց սա դեռ ամենը չէ, որ հուշում է այն մասին, որ Փաշինյանի ընդունելությունը Մոսկվայում հեռու է վարդագույն լինելուց։ Մոսկվա կատարած այցի նախօրեին Փաշինյանը բավականին ծանր զրույց է ունեցել Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելի հետ, որի ընթացքում «քննարկվել է ապրիլի 6-ին Բրյուսելում՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահի, Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքը»։
Դիվանագիտական լեզվից սովորականի վերածելու դեպքում պարզ է դառնում, որ ԵՄ ղեկավար Շառլ Միշելը ցանկացել է Մոսկվա մեկնող Փաշինյանից պատասխան լսել այն հարցին, թե արդյոք նա այնտեղ կհրաժարվի բրյուսելյան պայմանավորվածություններից։
Իսկ այստեղ մնում է միայն կարեկցել Փաշինյանին, ով Հայաստանի մանդատային դիրքի շնորհիվ հայտնվեց Ռուսաստանի մուրճի՝ ու ԵՄ-ի սալի միջև։ Նրա վերջին հայտարարությունները Ազգային ժողովում հայ-ադրբեջանական կարգավորման վերաբերյալ վկայում են այն մասին, որ նա կցանկանար հավատարիմ մնալ Բրյուսելում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին։ Սակայն նա հասկանում է, որ այսօր նա չափազանց ծանր զրույց է ունենալու Կրեմլի Սենատի պալատի փոքր դահլիճում, որի տիրոջը կարող է դուր չգալ Երևանի շարժման ամպլիտուդը դեպի Բրյուսել և Եվրոպական խորհրդի կողմից՝ բանակցային գործընթացից Մոսկվային դուրս մղելու գաղափարը։
Այստեղ, ի դեպ, առկա է նաև Փաշինյանի զուտ մերկանտիլ շահը։ Ինչպես հայտնի է, Միշելը խոստացել է Հայաստանին հատկացնել 2,6 մլրդ դոլար ԵՄ Արևելյան գործընկերության տնտեսական և ներդրումային ծրագրի շրջանակներում։ Այս գումարը հրատապ կարիք ունի Հայաստանի գործող իշխանությանը՝ բյուջեի անցքերը փակելու և վերջին շունչը քաշող հայկական հասարակական կյանքը պահպանելու համար։ Երևանում հասկանում են, որ ներկա պայմաններում Ռուսաստանն այլևս հնարավորություն չունի իր վրա կրել Հայաստանի երկու միլիոն բնակչությանը, և, հետևաբար, առատաձեռն Բրյուսելն այստեղ ավելի գրավիչ գործընկեր է թվում, քան Մոսկվան։ Բայց վերջինս ունի իր հարավկովկասյան նահանգի վրա ճնշման ուժեղ լծակներ և ցանկանում է իր ձեռքում պահել բանակցային գործընթացը՝ Եվրոպային հեռու պահելով դրանից։ Ի վերջո ի՞նչ է ընտրելու Փաշինյանը. Մենք դա կիմանանք շատ շուտով։ Բայց միանգամայն ակնհայտ է, որ նա անշուշտ հանգիստ հոգով չի մեկնում Մոսկվա։

Пашинян между молотом России и наковальней Запада
Сегодня, 19 апреля, в Москве состоятся переговоры президента России Владимира Путина с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, который прибывает в Первопрестольную с официальным визитом. Согласно сообщению пресс-службы Кремля, «планируется обсудить актуальные вопросы дальнейшего развития российско-армянских отношений стратегического партнерства и союзничества. Будет рассмотрен также ход реализации договоренностей лидеров России, Азербайджана и Армении по Карабаху от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года, включая меры по восстановлению экономических и транспортных связей в регионе».
Совершенно очевидно, что Пашиняна ожидает тяжелый разговор в Москве. На это указывают сразу несколько факторов. В первую очередь следует напомнить холодный прием, который оказали в Москве министру иностранных дел Армении Арарату Мирзояну 8 апреля, то есть, спустя два дня после довольно продуктивной и обнадеживающей брюссельской встречи Алиева, Мишеля и Пашиняна, по итогам которой стало понятно, что Армения принимает представленное Азербайджаном предложение, состоящее из 5 принципов, являющееся основным условием для нормализации двусторонних отношений. Напомним, что в Брюсселе стороны договорились создать рабочие группы как в связи с границей, так и с подготовкой мирного договора. Однако уже 8 апреля в Москве на встрече Лаврова с Мирзояном последний получил настоящую выволочку. Причем, не только из-за навязчивой идеи Еревана реанимировать Минскую группу ОБСЕ. Нет, Москву «оскорбило», что в итоговом коммюнике по встрече в Брюсселе нигде не упомянута Россия. «Я обратил внимание, что в том коммюнике, которое издал господин Мишель после встречи с президентом Азербайджана и премьер-министром Армении, ни разу нигде не упомянута Российская Федерация. Это уже говорит о том, что важнее для руководства Евросоюза - развивать достигнутое или же использовать и эту карабахскую тему для того, чтобы отмечаться по своей русофобской линии. Это печально», - распекал Мирзояна Лавров.
Примечательно, что в тот же день состоялся телефонный разговор главы российской дипломатии с министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым. Из официальных сообщений было заметно, что тон общения Лаврова с Байрамовым кардинальным образом отличался от тональности его разговора с Мирзояном. Оно и понятно, характер отношений Азербайджан-Россия - партнерский и совсем не тот, что Армения-Россия, где один выступает в роли сюзерена, а другой тяготится ролью вассала.
Но и это еще не все, что наталкивает на мысль о том, что Пашиняна в Москве ожидает далеко не радужный прием. Накануне визита в Москву Пашинян имел довольно тяжелый разговор с главой Европейского совета Шарлем Мишелем, в ходе которого «они обсудили процесс реализации договоренностей, достигнутых в ходе состоявшейся 6 апреля в Брюсселе встречи президента Европейского совета, премьер-министра Армении и президента Азербайджана».
Если перевести с дипломатического языка на обычный, то становится понятно, что глава ЕС Шарль Мишель хотел услышать от собирающегося в Москву Пашиняна ответ на вопрос, не откажется ли он там от брюссельских договоренностей.
И здесь остается лишь посочувствовать Пашиняну, который в силу подмандатного положения Армении оказался между молотом - Россией и наковальней - ЕС. Его последние заявления в Национальном собрании, касающиеся армяно-азербайджанского урегулирования, указывают на то, что он хотел бы придерживаться достигнутых в Брюсселе договоренностей. Однако он понимает, что сегодня его ожидает крайне тяжелый разговор в Малом зале Сенатского дворца в Кремле, хозяину которого может не понравиться амплитуда движения Еревана к Брюсселю и сама мысль о возможности вытеснения Евросоветом Москвы из переговорного процесса.
Здесь, кстати, присутствует и чисто меркантильный интерес Пашиняна. Как известно, Мишель обещал выделить Армении $2,6 млрд в рамках экономического и инвестиционного плана «Восточного партнерства» ЕС. Эти деньги крайне необходимы действующему правительству Армении для затыкания дыр в бюджете и поддержания дышащей на ладан армянской социалки. В Ереване понимают, что в сложившихся условиях у России уже нет возможности тащить на себе двухмиллионное население Армении, и потому щедрый Брюссель кажется тут более привлекательным партнером, чем Москва. Но у последней - силовые рычаги давления на свою южнокавказскую губернию и желание сохранить в своих руках переговорный процесс, не подпуская к нему Европу. Что выберет в итоге Пашинян? Это мы узнаем уже совсем скоро. Но совершенно очевидно, что в Москву он летит уж точно не со спокойной душой.