ՆԱՏՕ-ն և Պետրոս I-ը Սանկտ Պետերբուրգում ձախողեցին «Հայոց ցեղասպանությունը» Մանրամասները՝ Caliber.Az-ում
21 Ապրիլի 2022 17:23
Հարված ստամոքսին կամ արեգակնային պլեքսուսին։ Ցանկացած փողոցային մարտիկ գիտի, որ այս հարվածից հետո, մանավանդ, եթե այն հասցվել է ողջ ուժով, նշանակում է, որ երաշխավորված է հակառակորդի շնչահեղձ լինելը ու որոշ ժամանակով շարժվելու հնարավորությունից զրկվելը։
Եվ սա զարմանալի չէ, քանի որ արեգակնային պլեքսուսը մարմնի միմյանց հետ կապված նյարդերի ցանց է։ Սակայն «հարվածել փորին» արտահայտությունն ունի նաև այլաբանական նշանակություն՝ «նվաստացնել»։ Հենց նման ճակատագրի արժանացավ Սանկտ Պետերբուրգի հայկական համայնքը, և ի դեմս նրա՝ ողջ սփյուռքը, նույնիսկ ավելին՝ ողջ հայ ժողովուրդը։ Կրկնակի նվաստացուցիչ է, որ հարված հասցնողը որևէ ուրիշ մեկն էր, այլ հայ ժողովրդի դարավոր հովանավոր Ռուսաստանը։
Գաղտնիք չէ, որ 20-րդ դարի երկրորդ կեսից ապրիլը յուրատեսակ սուրբ ամիս է դարձել համաշխարհային հայության համար։ Հենց այդ ժամանակ հայերը սկսեցին օգտագործել այս ամիսը 1915 թվականի ապրիլին Օսմանյան կայսրությունում «ցեղասպանության» առասպելը առաջ տանելու համար։
Ամեն տարի հսկայական գումարներ էին ծախսվում այս առասպելի, ցուցահանդեսներ ու համաժողովներ կազմակերպելու վրա, որոնք, վստահ ենք, ավելի լավ կարող էին օգտագործել աղքատ Հայաստանում։ Բայց հաղթեց հետևյալ տրամաբանությունը. աղքատությունը ոչինչ է, առասպելն առաջ տանելը՝ ամեն ինչ։
Իսկ այս ապրիլին հայկական սփյուռքը նախատեսում էր լայնածավալ միջոցառումներ անցկացնել Մայր Ռուսաստանի ողջ տարածքում՝ նվիրված «ցեղասպանության» հերթական տարելիցին։ Հյուսիսային Պալմիրան բացառություն չէր: Այսպես, սոցցանցերի հայկական տիրույթում մի քանի օր շարունակ ակտիվորեն գովազդում էին «Ո'չ ցեղասպանությանը» ցուցահանդեսը, որը պետք է անցկացվեր ապրիլի 22-ից մայիսի 8-ը Սանկտ Պետերբուրգի «Ռուսաստան՝ իմ պատմությունը» պատմական զբոսայգում։
«Հյուսիսային մայրաքաղաքի բնակիչները կկարողանան ծանոթանալ որպես մարդկության դեմ հանցագործություն ճանաչված պատմական իրադարձություններին, գիտակցել մարդկային կյանքի արժեքը և հարգել միլիոնավոր զոհերի հիշատակը։ Ժամանակակից աուդիովիզուալ տեխնոլոգիաները, ինֆոգրաֆիկայի, անիմացիայի, սենսորային սեղանների օգտագործումը կօգնեն կարճ ժամանակում ստանալ հսկայական քանակությամբ ունիկալ տեղեկատվություն։
Նախագծի շրջանակներում կկազմակերպվեն էքսկուրսիաներ, կցուցադրվեն թեմատիկ ֆիլմեր, այցելուները կկարողանան օգտվել աուդիո ուղեցույցներից՝ էքսպոզիցիան ինքնուրույն ուսումնասիրելու համար: Ցուցահանդեսը կազմակերպել են Սանկտ Պետերբուրգի «ԱՐՄԱ» հայկական երիտասարդական ասոցիացիան, Հայ երիտասարդության Դոնի միությունը և «Ռուսաստան՝ իմ պատմությունը» թանգարան-ցուցահանդեսային կենտրոնը, ասվում էր միջոցառման անոնսում։
Այո, մենք չենք սխալվել. «ասվում էր»։ Ցուցահանդեսի բացումից բառացիորեն մեկ օր առաջ Սանկտ Պետերբուրգի հայկական սփյուռքը ցավոտ հարված ստացավ ստամոքսին, ինչի մասին խոսեցինք մեր նյութի հենց սկզբում։ Եվ արդեն մի քանի ժամ է, ինչ սոցցանցերի հայկական տիրույթը բառիս բուն իմաստով եռում է վրդովմունքից։ Հայ բլոգերները չեն ամաչում Ռուսաստանի մասին իրենց կարծիքն արտահայտել։ Ցուցահանդեսի կազմակերպիչներից մեկը՝ «ԱՐՄԱ»-ն, ծավալուն հայտարարություն է տարածել՝ բացատրելով, որ «ցուցահանդեսը չեղարկվել է կազմակերպիչների վերահսկողությունից անկախ պատճառներով»։
«2022 թվականի հունվարից մենք սկսել ենք ակտիվ աշխատել մի նախագծի վրա, որը շատ կարևոր է Սանկտ Պետերբուրգի հայ համայնքի և քաղաքի բնակիչների համար՝ «Ո՛չ ցեղասպանությանը» մուլտիմեդիա ցուցահանդեսը։ Ցուցահանդեսի կազմակերպման վրա ամեն օր աշխատել ենք. մեծ ջանք ու ռեսուրսներ են ծախսվել, բացման արարողության համար մի ամբողջ ծրագիր է մշակվել պատվավոր հյուրերի և լրատվամիջոցների ներկայությամբ, էքսկուրսիաներ և ֆիլմերի ցուցադրություններ են նախապատրաստվել, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ցուցահանդեսի անվճար մուտքի համար, որպեսզի բոլորը հնարավորություն ունենան այցելել: Մեզ համար այս նախագիծն իսկապես շատ կարևոր էր։ Այնուամենայնիվ, տեղի ունեցավ մի բան, որը մենք չէինք սպասում. լիովին համակարգված ցուցահանդեսը, մեր վերահսկողությունից անկախ պատճառներով, խափանվեց ամենավերջին պահին»,- ասված է կազմակերպության հայտարարության մեջ:
Ինչպես տեսնում եք, «ԱՐՄԱ»-ն չի հայտնում «ցեղասպանության» հայկական առասպելը փառաբանող ցուցահանդեսի չեղարկման պատճառները։ Բայց դա չափազանց վիրավորական է հայերի համար։ Չէ, պետք չէ այստեղ փնտրել Բաքվի կամ Անկարայի տխրահռչակ ձեռքը։ Ամեն ինչ շատ ավելի պրոզաիկ է։ Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են Սանկտ Պետերբուրգի մշակույթի կոմիտեում, որի տնօրինության տակ է գտնվում «Ռուսաստան` իմ պատմությունը» քաղաքային պատմական զբոսայգին, «Ո'չ ցեղասպանությանը» ցուցահանդեսը չեղարկվել է այն պատճառով, որ դրա փոխարեն նախատեսված է ՆԱՏՕ-ին նվիրված այլ ցուցահանդես։
«Բանն այն է, որ մենք նախատեսում ենք բազմաթիվ ցուցահանդեսներ, և, հետևաբար, հաշվի առնելով առկա տարածքը, որոշել ենք առաջնահերթությունները։ Մենք ունենք Պատմական զբոսայգիների ասոցիացիա, դրանք 24-ն են երկրում։ Ասոցիացիայի ղեկավար Իվան Վլադիմիրովիչ Եսինը հրատապ հանձնարարական է ստացել՝ աշխարհում տեղի ունեցող իրադարձությունների հետ կապված կազմակերպել ՆԱՏՕ-ի հանցագործություններին նվիրված ցուցահանդես։ Նման ցուցահանդեսներ կազմակերպվելու են ապրիլի 27-ին ողջ երկրում: Դրա համար էլ այն համընկնում է «Ո՛չ ցեղասպանությանը» ցուցահանդեսի հետ: Պետք է հասկանալ, որ ՆԱՏՕ-ի մասին ցուցահանդեսի համապատասխան մուլտիմեդիա կոնտենտը կներբեռնվի 5 օրվա ընթացքում։ Դրա համար էլ, ցավոք, հնարավոր չեղավ միաժամանակ կազմակերպել և՛ ՆԱՏՕ-ի, և՛ «Ոչ ցեղասպանություն» ցուցահանդեսը։ Վերջինը հետաձգել ենք։ Որքա՞ն ժամանակով: Դեռ հայտնի չէ, քանի որ մայիսին մենք նշելու ենք քաղաքի օրը և Պետրոս I-ի 350-ամյակը, իսկ համապատասխան ցուցահանդեսների մասին արդեն հայտարարվել է։ Ցավոք սրտի, ստեղծվեց մի իրավիճակ, երբ Հայաստանին նվիրված ցուցահանդեսը ստիպված եղանք չեղարկել ամենավերջին պահին»,- մեզ հայտնեցին կոմիտեից։
Ահա այսպես XX և XXI դարերի ամենալկտի առասպելներից մեկին նվիրված ցուցահանդեսը դարձավ այն զոհաբերվող գառը, որը դրվեց ռուս-ուկրաինական պատերազմի և Ռուսաստանի և Արևմուտքի՝ ի դեմս ՆԱՏՕ-ի դիմակայության զոհասեղանին:

НАТО и Петр I продинамили «геноцид армян» в Санкт-Петербурге
Удар под дых или в солнечное сплетение. Любой уличный драчун знает, что после этого удара, тем более, если он был нанесен со всей силы, значит, гарантированно сбить противнику дыхание и лишить его на какое-то время возможности двигаться. И это немудрено, ведь солнечное сплетение - место соединения нервных «проводов» корпуса. Однако у выражения «ударить под дых» есть и иносказательное значение – «нанести унижение». Именно такой участи удостоилась армянская диаспора Санкт-Петербурга, а в ее лице весь Спюрк, даже более - весь армянский народ. Вдвойне унизительно, что удар был нанесен не абы кем, а многовековым покровителем армянского народа - Россией.
Ни для кого не секрет, что начиная со второй половины XX века апрель для мирового армянства стал неким сакральным месяцем. Именно тогда армяне стали использовать этот месяц для продвижения мифа о «геноциде» в Османской империи в апреле 1915 года. Ежегодно на этот миф, на организацию выставок и конференций тратились колоссальные сумы, которым, уверены, в нищей Армении можно было бы найти лучшее применение. Но возобладала логика: нищета - ничего, продвижение мифа - все.
И в этом апреле армянская диаспора планировала провести масштабные мероприятия по всей матушке России, приуроченные к очередной годовщине «геноцида». Не стала исключением и Северная Пальмира. Так, армянские паблики на протяжении нескольких дней активно пиарили выставку «Геноциду - нет», которая должна была проходить с 22 апреля по 8 мая в историческом парке «Россия - моя история» в Санкт-Петербурге.
«Жители северной столицы смогут ознакомиться с историческими событиями, признанными преступлением против человечества, осознать ценность человеческой жизни, почтить память миллионов жертв.
Современные аудиовизуальные технологии, использование инфографики, анимации, сенсорных столов помогут за короткое время получить внушительный объем уникальной информации.
В рамках проекта будут организованы экскурсии, пройдут тематические кинопоказы, посетители смогут воспользоваться аудиогидами для самостоятельного знакомства с экспозицией. Выставка организована армянской молодежной ассоциацией Санкт-Петербурга «АРМА», Донским союзом армянской молодежи и музейно-выставочным центром «Россия - моя история», - сообщалось в анонсе мероприятия.
Да, мы не ошиблись - именно говорилось. Поскольку буквально за сутки до открытия выставки армянская диаспора Санкт-Петербурга получила болезненный удар под дых, о котором мы говорили в самом начале нашего материала. И вот уже несколько часов армянский сегмент соцсетей буквально кипит от возмущения. Армянские блогеры не стесняются и в выражениях в адрес России. Один из организаторов выставки - Армянская региональная молодежная ассоциация «АРМА» выступила с пространным заявлением, пояснив, что «выставка была отменена по не зависящим от организаторов причинам».
«С января 2022 года мы начали активную работу над проектом, очень важным для армянской общины Петербурга и жителей города - мультимедийной экспозицией «Геноциду – нет!». Мы ежедневно работали над организацией выставки - потрачено немало сил и ресурсов, была разработана целая программа к церемонии открытия с присутствием почетных гостей и СМИ, подготовлены экскурсии и кинопоказы, достигнута договоренность о свободном входе на выставку для всех желающих, чтобы у каждого была возможность ее посетить. Для нас этот проект был действительно очень важен. Однако случилось то, чего мы не ожидали - полностью согласованная выставка по независящим от нас причинам была сорвана в самый последний момент», - говорится в сообщении организации.
Как видим, «АРМА» не сообщает причины отмены прославляющей армянский миф о «геноциде» выставки. А ведь она крайне обидная для армян. Нет, не следует тут искать пресловутую руку Баку или Анкары. Все намного прозаичнее. Как сообщили Caliber.Az в Комитете по культуре Санкт-Петербурга, в чьем ведении находится городской исторический парк «Россия - моя история», выставка «Геноциду - нет» была отменена по причине того, что вместо нее запланирована выставка, посвященная НАТО.
«Дело в том, что у нас запланировано очень много выставок и поэтому мы, с учетом имеющихся площадей, смотрели уже по приоритетам. У нас есть Ассоциация исторических парков, их 24 по стране. Руководителю Ассоциации Ивану Владимировичу Есину поступила срочная рекомендация провести в связи с происходящими в мире событиями выставку, посвященную преступлениям НАТО. А она у нас запускается 27 апреля по всей стране. И поэтому происходила накладка на выставку «Геноциду - нет». Надо понимать, что в течение 5 дней будет загружаться соответствующий мультимедийный контент для выставки о НАТО. Поэтому, к сожалению, никак не получалось одновременно провести и выставку по НАТО, и выставку «Геноциду - нет». Последнюю мы отложили. На какой срок? Пока неизвестно, поскольку в мае мы будем отмечать День города и 350-летие Петра I и соответствующие выставки уже анонсированы. К сожалению, возникла ситуация, при которой в самый последний момент пришлось отменить выставку, посвященную Армении», - сообщили нам в комитете.
Вот так, распиаренная армянской диаспорой выставка об одном из самых наглых мифов XX и XXI веков стала тем самым жертвенным бараном на алтаре российско-украинской войны и противостояния России с Западом в лице НАТО.