Գիլյոտինը՝ աշխարհագրության հայ ուսուցչուհու համար Ադրբեջանաֆոբիան իր ողջ գեղեցկությամբ
Ապրիլի կեսերից Հայաստանը ապրում է հանրահավաքային անհույս գրգռված վիճակում։ Ոմանք դա կիսում են, մյուսները չեն ընդունում, իսկ երերդները պարզապես հետևում են պատուհաններից։ Թեև քաղաքական, տնտեսական և սոցիալական ճգնաժամերից բզկտված երկրում անտարբեր մնալը կարծես թե գրեթե անհնար է: Ըստ երևույթին, հենց դրա համար էլ Հայաստանում բացահայտվել է «նոր ներքին թշնամի», որը համահայկական ատելության պատվանդանից կհեռացնի անգամ «Կապիտուլյանտ-Նիկոլին»։
Ոչ, սրանք դաշնակցականները չեն և ոչ էլ այսպես կոչված «ղարաբաղյան կլանի» ներկայացուցիչները, որոնք 44-օրյա պատերազմի ավարտից հետո ամբողջ մեկուկես տարի հանդես են գալիս ռևանշիստական կարգախոսներով։ Սրանք սորոսականներ չեն և ոչ էլ ռուսաստանամետ կուսակցություն է։ Սա ընդամենը Հայաստանի խորքից դպրոցի սովորական ուսուցչուհի է, ով վերջերս արթնացել է «ժողովրդի թշնամու» խարանով։
Եռակողմ հրադադարի հայտարարության ստորագրումից գրեթե անմիջապես հետո ադրբեջանական կողմը ոչ միայն թևերը քշտած ձեռնամուխ եղավ օկուպացիայի ժամանակ ավերված Ղարաբաղի քաղաքների ու գյուղերի վերականգնմանը, այլև խաղաղության ձեռք մեկնեց իր պարտված թշնամուն։ Այս ամբողջ ընթացքում Ադրբեջանը, փաստացի հաղթող, համբերությամբ առաջ է քաշել, ինչպես երկու երկրների, այնպես էլ ողջ Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղություն հաստատելու նախաձեռնությունը, ինչպես նաև լայնածավալ տրանսպորտային նախագծերը, որպեսզի տարածաշրջանը վերածել տնտեսական կայունության տարածության։ Ընդհանրապես, Բաքուն բազմիցս հույս է հայտնել, որ լավ հարաբերություններ կհաստատի Հայաստանի հետ։
Բայց եթե պաշտոնական Երևանը, թեկուզ ճռռոցով, պայմանավորվածություններից մշտական շեղումներով ու բազմաթիվ վերապահումներով, այնուամենայնիվ փորձում է կանգնել խաղաղ հիմքերի վրա, ապա հայ հասարակության մեջ դեռ տիրում են ազգայնամոլական, ադրբեջանատյաց տրամադրություններ։
34 տարի առաջ հայ հասարակության մարմինը քայքայող «ուղեղի արցախ» և «միոկարդի միացում» սարսափելի հիվանդությունները, որոնք ուղեկցվում են «թուրքաֆոբիա» զուգընթաց ավանդական հայկական տկարությամբ, շարունակում են, որպես ուռուցքաբանություն քայքայել հայ հասարակությունը։ Իսկ եթե հիվանդների մեջ հայտնվի գոնե մեկ առողջ անհատ, ապա քաղցկեղային բջիջների սոված զանգվածը անմիջապես նետվում է, որպեսզի եթե ամբողջությամբ չխժռի, ապա համալրի մյուս արցախ- զոմբիների շարքը։
Հատկապես այդպես է տեղի ունեցել հնագույն արևմտաադրբեջանական Օրդաքլի (Ördəkli) քաղաքում, որն այժմ գտնվում է ժամանակակից Հայաստանի Հանրապետության տարածքում և կոչվում է Սևան։ Այստեղ, 4-րդ քաղաքային դպրոցում, ուսումնական հաստատության տնօրինության և անձամբ աշխարհագրության ուսուցչուհի Լիլիթ Հայրապետյանի նախաձեռնությամբ, 8-րդ դասարանի աշակերտները գիտական աշխատություններ ներկայացրեցին տարբեր երկրների վերաբերյալ՝ ցույց տալով նրանց առանձնահատկությունները, ազգային սովորույթները, խոհանոցը, ծանոթացնելով հայտնի անձնավորությունների և այդ երկրների համար բնորոշ բացահայտումների հետ։ Պարապմունքներին ներկայացված էին նաև Ադրբեջանը Թուրքիայի հետ։ Ինչ վերաբերում է մեր երկրին, ապա հիմնականում ցուցադրեցին ազգային երաժշտությունը, մի քանի տեսարժան վայրեր, հայտնի փախլավան, թեյը, բամբակը, ծխախոտը։
Թվում է, թե դպրոցի ուսուցչի նման քայլը հատկապես այժմ, հետկոնֆլիկտային շրջանում, երբ արդեն սկսվել է սահմանների սահմանազատման գործընթացը, կարելի է միայն ողջունել։ Եվ իսկապես, որքան էլ Ադրբեջանը և Հայաստանը նախկինում կռվել են, վաղ թե ուշ մեզ վիճակված է հաշտվել։ Մենք ոչ մեկից բարեկամություն չենք խնդրում, բայց թշնամություն անելն էլ գործ չէ։ Նույնիսկ Ֆրանսիայի և Անգլիայի միջև հարյուրամյա պատերազմն ավարտվեց խաղաղությամբ։ Ադրբեջանցիներն ու հայերը՝ հարևաններ են, և երկու ժողովուրդները այս աշխարհագրությունից գնալու տեղ չունեն։ Բայց սա ինչպես բացատրել նրանց, ովքեր դպրոցի ուսուցչուհու գործողություններում տեսել են գրեթե ազգային դավաճանություն։
«Սևանի դպրոցում ներկայացրեցին Ադրբեջանը, որը բառիս բուն իմաստով քնում է ու տեսնում, թե ինչպես կարելի է հայերից ու իրանցիներից գողանալ ևս մեկ երգ, խլել հերթական ուտեստը, որ նրանցով լցնի իր գոյություն չունեցող պատմությունը։ Գոյություն չունեցող ադրբեջանական պետության համար նույնիսկ պատմություն են հորինել և այդ մասին պատմել են առանց աորևէ ամոթի»,- վրդովված է «BlogNews.am»-ի գլխավոր խմբագիր Արամ Գևորգյանը։
Նրան արձագանքում են ֆեյսբուքում իր հետևորդները։ «Նժդեհ կարդալու փոխարեն, նրանք ինչ են անում... Ես ինչ որ կերպ չեմ տիրապետում իմ բառապաշարին»,- գրել է Արա Սահակյանը։ «Նրանք նույնիսկ խելագար հայեր չեն։ Նրանք ուղղակի թուրքեր են»,- վրդովվում է Լիլիթ Մելքոնյանը։ «Ուսուցչուհին խելահեղ սեր է տածում Ադրբեջանի հանդեպ։ Ափսոս, որ նա իր ստոր քարոզչության համար երեխաներին է օգտագործում»,- իր տեքստը եզրափակել է Արամ Գևորգյանը։
Տխուր է, իհարկե։ Չէ որ, Ղարաբաղը վերադարձնելով իր կազմի մեջ՝ Ադրբեջանը փաստորեն վերջ դրեց երկու կողմից տասնյակ հազարավոր մարդկանց կյանքերը խլած բազմամյա հակամարտությանը։ Թվում էր, թե հենց հիմա կսկսվի հաշտության դարաշրջանը։ Ծայրահեղ դեպքում Ադրբեջանը դրա համար անում է ամեն ինչ։ Իսկ, որպես պատասխան ... պատասխանը կույր ատելություն ոչ միայն ադրբեջանական ժողովրդի, այլև այն հայերի հանդեպ, ովքեր հասկանում են հետագա առճակատման անհեռանկարայնությունը։
Բայց չէ որ այնպես ուզում ես հավատալ, որ Սևա քաղաք թիվ 4 դպրոցի 8-րդ դասարանի աշակերտներին օգուտ է տվել այդ թեմատիկ դասը, և նրանք հասկացել են, որ ադրբեջանցիներն ամենևին էլ հրեշներ չեն, ինչպիսին նրանց մինչև հիմա ներկայացրել են Հայաստանում։ Նրանք ուղղակի հարևաններ են, նույն մարդիկ են, ինչ բոլոր մյուսները, իրենց հետաքրքիր պատմությամբ ու մշակույթով։ Հարևաններ, որոնց հետ, եթե ոչ ընկերություն անել, բայց Հարավային Կովկաս կոչվող այս փոքրիկ հողակտորում խաղաղ գոյակցել կարելի է և հարկավոր է։
Մեծ հույս ունենք, որ այդ հայ դպրոցականները (չնայած նրան, որ նրանցից մեկը հատել է մեր երկրի դրոշը) այնուամենայնիվ կյուրացնեն այլ ազգերի ու ազգությունների մասին դասերը և կհասկանան, որ ավելի լավ է խաղաղ ապրել հարևանների հետ, քան միմյանց արյունը թափել։ Հատկապես այսօր՝ Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրը։

Гильотина для армянской учительницы географии
С середины апреля Армения живет в беспросветном митинговом запале. Одни его разделют, другие не приемлют, а третьи просто наблюдают из окон. Хотя вроде бы остаться равнодушным в раздираемой политическим, экономическим и социальным кризисами стране практически невозможно. Видимо, потому и обнаружился в Армении «новый внутренний враг», который сместит с пьедестала общеармянской ненависти даже «Никола-капитулянта».
Нет, это не дашнаки и не представители так называемого «карабахского клана», которые все полтора года, прошедшие с момента окончания 44-дневной войны, выступают с реваншистскими лозунгами. Это не соровцы и не пророссийская партия. Это всего лишь обычная школьная учительница из армянской глубинки, которая недавним утром проснулась с клеймом «врага народа».
Практически сразу после подписания трехстороннего заявления о прекращении огня азербайджанская сторона не только, засучив рукава, взялась за восстановление разрушенных в оккупации городов и сел Карабаха, но и протянула руку мира своему поверженному противнику. Все это время Азербайджан - вообще-то победитель - терпеливо продвигал инициативу установления прочного мира как между двумя странами, так и на всем Южном Кавказе, а также масштабные транспортные проекты, дабы превратить регион в пространство экономической стабильности. В общем, Баку не раз выражал надежду, что у него наладятся хорошие отношения с Арменией.
Но если официальный Ереван, хоть и со скрипом, постоянными отступлениями от договоренностей и многочисленными оговорками все же пытается встать на мирные рельсы, то в армянском обществе пока немало довлеют националистические, азербайджаноненавистнические настроения. Поразившие 34 года назад армянский общественный организм страшные заболевания «арцах мозга» и «миацум миокарда», сопровождающиеся сопутствующими традиционно армянскими недугами под общим названием «тюркофобия», продолжают, словно онкология, разъедать армянское общество. А если в среде больных появляется хоть один здоровый индивидуум, то изголодавшаяся масса раковых клеток немедленно набрасывается, чтобы если не сожрать целиком, то пополнить ряды других арцах-зомби.
Именно так произошло в древнем западноазербайджанском городе Ордакли (Ördəkli), который ныне расположен на территории современной Республики Армения и называется Севан. Здесь, в 4-й городской школе, по инициативе администрации учебного заведения и лично учительницы географии Лилит Айрапетян школьники 8-х классов представили исследовательские работы по разным странам, показав их особенности, национальные обычаи, кухнюпознакомив с известными личностями и характерными для этих стран открытиями. Были представлены на занятиях и Азербайджан с Турцией. Что касается нашей страны, то в основном показали национальную музыкунемного достопримечательностей, ну и знаменитую пахлаву, чай, хлопок, табак.
Казалось бы, подобный шаг школьной учительницы именно сейчас, в постконфликтный период, когда уже начался процесс делимитации границ, можно лишь приветствовать. И право же, сколько бы Азербайджан и Армения ни воевали в прошлом, рано или поздно нам суждено помириться. Мы в друзья ни к кому не напрашиваемся, но и враждовать тоже не дело. Даже столетняя война между Францией и Англией завершилась миром. Азербайджанцы и армяне – соседи, и никуда двум народам от этой географии не деться. Но как это объяснить тем, кто усмотрел в действиях школьной учительницы чуть ли не национальное предательство?
«В севанской школе представили Азербайджан, который буквально спит и видит, как бы украсть у армян и иранцев еще одну песню, очередное блюдо отобрать, чтобы заполнить ими свою несуществующую историю.  Для несуществующего азербайджанского государства даже выдумали историю и рассказали о том безо всякого стыда», - возмущается главный редактор BlogNews.am Арам Геворкян.
Ему вторят его подписчики на Фейсбуке. «Вместо чтения Нжде, что они творят... я как-то не контролирую свой словарный запас», - написал Ара Саакян. «Они даже не сумасшедшие армяне. Они просто турки», - возмущается Лилит Мелконян. «У учительницы бешеная любовь к Азербайджану. Жаль только, что для своей гнусной пропаганды она использует детей», — закончил свой текст Арам Геворкян.
Грустно, конечно. Ведь возвращением Карабаха в свой состав Азербайджан фактически поставил точку на многолетнем конфликте, унесшем жизни десятков тысяч людей с обеих сторон. Казалось, вот-вот начнется эра примирения. По крайней мере Азербайджан для этого делает все возможное. А в ответ… В ответ слепая ненависть не только к азербайджанскому народу, но и к тем армянам, которые понимают бесперспективность дальнейшей конфронтации.
А ведь так хочется верить, что ученикам 8-х классов школы №4 города Севан пошел на пользу этот тематический урок, и они поняли, что азербайджанцы – это совсем не монстры, коими их до сих пор их представляли в Армении. Это просто соседи, такие же люди, как и все другие, со своей интересной историей и культурой. Соседи, с которыми пусть не дружить, но мирно сосуществовать на этом небольшом клочке земли под названием Южный Кавказ можно и нужно.
Очень надеемся, что эти армянские школьники (даже несмотря на то, что кто-то из них перечеркнул флаг нашей страны), все же усвоят урок о других нациях и народностях и поймут, что с соседями лучше жить мирно, чем проливать кровь друг друга. Тем более сегодня, в Международный день защиты детей.