Azerbaijan's consul general in Los Angeles holds meetings in Arizona
Vugar Gurbanov, the Consul General of Azerbaijan in Los Angeles, California, recently visited Arizona, where he conducted a series of meetings with high-ranking state officials.
The diplomat shared the details of his visit on his social media page, expressing gratitude for the productive discussions, Caliber.Az reports.
“Pleasure to meet the Honorable Tony Rivero, Chairman of the State and International Affairs Committee, and the Honorable Justin Wilmeth of the Arizona House of Representatives. Grateful for the opportunity to discuss important issues,” Gurbanov wrote.
Pleasure to meet the Honorable Tony Rivero, Chairman of the State and International Affairs Committee, and the Honorable Justin Wilmeth of the Arizona House of Representatives. Grateful for the opportunity to discuss important issues. #Azerbaijan #Arizona pic.twitter.com/qssNuf38Mq
— Vugar Gurbanov (@VugarGurban) March 28, 2025
During his visit, Gurbanov also met with Adrian Fontes, the Secretary of State of Arizona, a position comparable to that of the Lieutenant Governor.
“Thank you to the Honorable Adrian Fontes, Arizona Secretary of State, for the insightful meeting and great discussion. Looking forward to a stronger partnership between Azerbaijan and Arizona,” Gurbanov added.