«Ապաշխարություն» և գնդակոծություն Փաշինյանը փակուղում է
Նախօրեին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ելույթ է ունեցել Ազգային ժողովում կառավարության ժամին։ Իրավիճակը ծայրաստիճան լարված էր՝ խորհրդարանի շուրջ հավաքվել էին Բագրատ արքեպիսկոպոսի կողմնակիցները։ Չնայած նրան, որ բողոքի շարժման մասնակիցների թիվը նկատելիորեն նվազել է, միաժամանակ ուժեղացել է նրանց ագրեսիվությունը։ Այնպիսի տպավորություն կար, որ նրանք, ովքեր մնացել են՝ հարվածային խումբ է, որի նպատակը՝ իրավիճակի սրմանն ուղղված գործողություններ իրականացնելն է։ Ցուցարարները փորձում էին տարբեր մանևրներ կիրառել ոստիկանական պատնեշը ճեղքելու համար։ Բագրատը ծեծկռտուք հրահրեց ոստիկանների հետ, որպես պատրվակ օգտագործելով ընդդիմադիր խմբակցության պատգամավորների անցման անհրաժեշտությունը։ Բախումների արդյունքում մոտ հարյուր մարդ վիրավորվել է։ Անցավ, այնուամենայնիվ առանց մեծ արյունահեղության, իշխանությունները ընդդիմությանը չտվեցին սուրբ զոհաբերություն ստանալու բերկրանքը, որը կարելի էր օգտագործել դաժանության, ատելության և իրավիճակի սրման մեջ մեղադրելու համար։
Բուն խորհրդարանում մթնոլորտը պակաս լարված չէր։ Փաշինյանը ընթացքում զգացմունքային ելույթով դիմեց ընդդիմադիր պատգամավորներին՝ հայտարարելով, որ իրենք թքած ունեն ղարաբաղցի հայերի վրա, և որոշ գեներալներին անվանեց վախկոտ ու դավաճան։ Վարչապետի տարբեր հայտարարությունների մեջ հատուկ ուշադրություն է գրավում՝ 2018 թվականին ղարաբաղյան խնդրի շուրջ իր սխալ դիրքորոշման մասին։ Փաշինյանի կարծիքով, ճիշտ կլիներ, եթե ինքը գար ու դռնփակ ասեր, որ պետք է Ղարաբաղը ճանաչել որպես ինքնավարություն Ադրբեջանի կազմում։ «Մեր զիջումների սահմանը պետք է լինի 29 743 քառակուսի կիլոմետրը։ Ես սա ասում ու հասկանում եմ, որ այն ժամանակ իմ լեզուն չէր պտտվի նման բան ասել։ Ես չկարողացա դրանում ինքս ինձ համոզել: Եվ սա է իմ ամենամեծ սխալն և իմ ձախողումը։ Պետական գործիչը պարտավոր էր հասկանալ, որ այս ամենը պետք է իր վրա վերցնի։ Եվ այսօր ես դա եմ անում։ Եթե ես դա ինձ վրա չվերցնեմ, ուրիշ ոչ ոք դա չի անի: Սա իմ պարտքն է»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Փաշինյանի այս հայտարարությունը, ըստ ամենայնի, ընդգծում է, որ նա կարող է պատասխանատվություն վերցնել իր վրա «դժվար որոշումների համար»։ Նա, իհարկե, բոլորովին անտեսում է այն փաստը, որ այդ «դժվար որոշումները» թելադրված են ոչ թե իր սեփական, այլ Ադրբեջանի կամքով, որ նրա մոտ ոչ միայն «լեզուն չի պտտվել նման բան ասելու համար», այլ նաև, ընդհակառակը, պտտվել է մյուս ուղղությամբ, որպեսզի հայտարարել, որ «Ղարաբաղը Հայաստան է, և վերջակետ», որ ինքը պարել է Շուշայում, իսկ նրա պաշտպանության նախարարը հայտարարել է «Նոր պատերազմ՝ նոր տարածքներ» դոկտրինը։ Այսինքն այստեղ, իհարկե, շատ կեղծավորություն ու խորամանկություն կա։ Սակայն, ինչպես արդեն նշվել է վերևում, այս խոսքերի նպատակն է՝ ցույց տալ իր հաստատակամությունը իր սիրելի գաղափարական զավակ՝ տխրահռչակ 29-ից քիչ ավել հազար քառակուսի կիլոմետրի հարցում:
Փաշինյանի մնացած հայտարարություններն էլ կոչված են հնարավորինս հստակ ցույց տալ, որ նա դեմ է Մոսկվայի հետ դաշինքին և մնում է արևմտամետ կուրսի կողմնակից։ Դա անել այն ըմբռնման ֆոնին, որ Հայաստանում բողոքի ակցիաները ռուսամետ բնույթ են կրում՝ Փաշինյանի համար չափազանց կարևոր է ։
Այսպես, անդրադառնալով ՀԱՊԿ-ին անդամակցելուն՝ վարչապետն ասել է, որ Հայաստանը դուրս կգա այդ կազմակերպությունից։ «Երբ դա տեղի ունենա, մենք կորոշենք: Հնարավոր է մեկ ամսում, մեկ կամ երեք տարի հետո»,- հավելել է վարչապետը։
Հայտարարության ողջ թվացյալ սկանդալայինությամբ հանդերձ՝ ՀԱՊԿ-ին Հայաստանի անդամակցության հարցը, սկզբունքորեն, ավելի շատ կրում է խորհրդանշական բնույթ և գործնականում ոչ մի կերպ չի անդրադառնում հայ-ռուսական հարաբերությունների մակարդակի վրա։ Այս առումով շատ ավելի մեծ կարևորություն է ներկայացնում Գյումրիում ռուսական ռազմակայանի առկայությունը։ Օրինական ճանապարհով խզել այդ պայմանագիրը, որն ուժի մեջ է մինչև 2045 թվականը՝ գործնականորեն անհնար է։ Կարելի է ընդամենը հայտարարել պայմանագրից միակողմանի դուրս գալու իր կամավոր որոշման մասին։ Իսկ այդ քայլին դիմել՝ Փաշինյանը չի համարձակվում, առնվազն առայժմ։
Իսկ արդեն այսօր Փաշինյանը հապճեպ հայտարարել է, որ ինքը երբեք չի մեկնի Բելառուս, քանի դեռ նրա նախագահն է հանդիսանում Ալեքսանդր Լուկաշենկոն։ Լուկաշենկոյին կշտամբելը նույնպես Հայաստանի «նվաստացման» նկատմամբ իր անզիջողականությունը ցուցադրելու մանևր է։ Այն, ինչ Փաշինյանը չի կարող անել Ռուսաստանի և Պուտինի նկատմամբ, նա պրոյեկտում է Բելառուսի և Լուկաշենկոյի վրա։
Սակայն այսօր տեղի է ունեցել Փաշինյանի գործողությունների տրամաբանության մեջ ոչ լիովին տեղավորվող, ներքին լսարանի համար նախատեսված իրադարձություն։ Խոսքը Հայաստանի կողմից Նախչըվանի ուղղությամբ մի քանի վայրերում ադրբեջանական դիրքերի գնդակոծման մասին է։ Դժվար է գտնել պատճառ, որի համար այս սադրանքը ձեռնտու կլիներ Փաշինյանին, ավելի շուտ այն ծառայում է բանակում բազմաթիվ համախոհներ ունեցող ընդդիմության օգտին։ Այս փուլում սահմանին ցանկացած սրացումը խաղում է Փաշինյանի դեմ, քանի որ վտանգում է սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացը, որի կարևորությունը նա անընդհատ շեշտում է։ Հիմա ընդդիմության ձեռքում հայտնվել է լրացուցիչ հաղթաթուղթ՝ լայն զանգվածներին դիմելու համար՝ իբր ինչպե՞ս կարելի է սահմանազատում անել հարևանի հետ, որը փորձում է հարձակվել քեզ վրա (չէ որ լավ կազմակերպված քարոզչության շնորհիվ հայերի գիտակցության մեջ կրակը միշտ ադրբեջանցիներն են բացում), այդ դեպքում մենք ինչո՞ւ «տվեցինք Տավուշի գյուղերը», եթե դա մեզ չփրկեց նոր սրացումից։ Ստացվում է, որ զինվորականների մեջ կան ուժեր, որոնք ընդունակ են նման թշնամական գործողություններ իրականացնել Փաշինյանի դեմ։ Սա շատ վատ ազդանշան է իշխող թիմի համար։
Ուշագրավ է, որ Երևանը զգուշությամբ է արձագանքել Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության հաղորդագրությանը։ Նա չի սկսել ըստ ավանդության մեղքը բարդել Բաքվի վրա, այլ սահմանափակվել է նրանով, որ ընդհանրապես ժխտել է կատարվածը։ «Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության հաղորդագրությունը այն մասին, որ հունիսի 12-ին, ժամը 10:05-ից մինչև 17:50-ը ժամանակահատվածում Հայաստանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները կրակ են բացել՝ սահմանային գոտու հարավ-արևմտյան հատվածում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ՝ իրականությանը չի համապատասխանում»,- ասվում է Հայաստանի ռազմական գերատեսչության հայտարարության մեջ։
Այսպիսով, ավելի շուտ ցուցադրվում է միջադեպը արագ լռեցնելու ցանկություն։ Տպավորություն է ստեղծվում, որ Փաշինյանին փորձում են քշել փակուղի մեջ։ Նրա իրավիճակում, հավանաբար, ավելի ճիշտ կլինի խստորեն պատժել սադրանքը թույլ տված զինվորականներին, դրանում մեղադրել ղարաբաղյան կլանին և կրկին բարձրաձայն հայտարարել այն մասին, որ չի շեղվելու սահմանազատման նախագծից։ Փաշինյանի դժբախտությունը նրանում է, որ նա միշտ խուսափում է իր կամքը առավելագույն չափով դրսևորելուց։ Կարծես հիմա եկել է այդ ժամանակը, հակառակ դեպքում նրա վիճակը կարող է կտրուկ վատթարանալ։

«Раскаяние» и обстрел Пашинян в тупике
Накануне премьер-министр Армении Никол Пашинян выступал на правительственном часе в Национальном собрании. Ситуация была накалена до предела — вокруг парламента собрались сторонники архиепископа Баграта. Несмотря на то что количество участников протестного движения заметно уменьшилось, одновременно усилилась их агрессивность. Такое впечатление, что те, кто остались, — это ударная группа, цель которой — произвести действия, направленные на эскалацию ситуации. Протестующие пытались использовать различные маневры для прорыва полицейского заслона. Баграт спровоцировал драку с полицейскими, используя в качестве повода необходимость прохода депутатов оппозиционной фракции. В результате столкновений ранения получили около ста человек. Обошлось, впрочем, без большой крови, власть не доставила оппозиции радости получить священную жертву, которую можно было бы использовать для обвинений в жестокости, ненависти к народу и эскалации ситуации.
В самом же парламенте атмосфера была не менее накаленной. Пашинян с ходу обратился с эмоциональной речью к депутатам от оппозиции, заявив, что им наплевать на карабахских армян, и назвал некоторых генералов трусами и предателями. Среди прочих заявлений премьера особое внимание вызывает сожаление о своей ошибочной позиции по карабахской проблеме в 2018 году. По мнению Пашиняна, было бы правильно, если бы он пришел и за закрытыми дверями сказал, что надо признавать Карабах автономией в составе Азербайджана. «Границей наших уступок должны быть 29 743 квадратных километра. Я говорю это и понимаю, что в то время у меня бы язык не повернулся такое сказать. Я не мог убедить в этом сам себя. И это моя самая большая ошибка и мой провал. Государственный деятель должен был понимать, что всё это надо взять на себя. И сегодня я делаю это. Если я не возьму на себя, никто другой не сделает. Это мой долг», — сказал Никол Пашинян.
Данным заявлением Пашинян, судя по всему, подчеркивает, что он может взять на себя ответственность за «трудные решения». Он, конечно, начисто игнорирует тот факт, что эти «трудные решения» продиктованы волей Азербайджана, а не его собственной, что у него не только «язык не повернулся сказать такое», но и, наоборот, повернулся в другую сторону, чтобы заявить, что «Карабах — это Армения, и точка», что он плясал в Шуше, а его министр обороны объявил доктрину «Новая война — новые территории». То есть здесь, конечно, много лицемерия и лукавства. Однако, как уже было отмечено выше, цель этих слов — показать свою твердость в вопросе отстаивания своего любимого идейного детища — пресловутых 29 с лишним тысяч квадратных километров.
Остальные же заявления Пашиняна призваны как можно ярче показать, что он против союза с Москвой и остается сторонником прозападного курса. Делать это на фоне понимания того, что протесты в Армении носят пророссийский характер, Пашиняну крайне важно.
Так, касаясь членства в ОДКБ, премьер сказал, что Армения выйдет из этой организации. «Когда это произойдет, мы решим. Возможно, через месяц, возможно, через год или три года», — добавил премьер-министр.
При всей видимой скандальности заявления вопрос членства Армении в ОДКБ в принципе больше носит символический характер и в практическом воплощении никак не отражается на уровне российско-армянских отношений. В этом смысле гораздо большую важность представляет собой наличие российской военной базы в Гюмри. Расторгнуть договор юридическим путем, который действителен до 2045 года, практически невозможно. Можно объявить лишь о своем волевом решении об одностороннем выходе из договора. А на это Пашинян пойти не решается, по крайней мере пока.
А уже сегодня вдогонку Пашинян заявил, что никогда не поедет в Беларусь, пока ее президентом является Александр Лукашенко. Наскок на Лукашенко — это тоже маневр для демонстрации своей непримиримости к «унижению» Армении. То, что Пашинян не может сделать по отношению к России и Путину, он проецирует на Беларусь и Лукашенко.
Однако сегодня произошло событие, не вполне вписывающееся в логику действий Пашиняна, предназначенных для внутренней аудитории. Речь идет об обстреле азербайджанских позиций со стороны Армении в нескольких местах в направлении Нахчывана. Трудно найти причину, по которой эта провокация была бы выгодна Пашиняну, скорее она служит на пользу оппозиции, у которой много сторонников в армии. На данном этапе любая эскалация на границе играет против Пашиняна, так как ставит под удар процесс делимитации и демаркации, важность которого он все время подчеркивает. Теперь в руках у оппозиции появился дополнительный козырь для обращения к широким массам — мол, как можно проводить делимитацию с соседом, который норовит на тебя напасть (ведь в представлении армян благодаря хорошо отлаженной пропаганде огонь всегда открывают азербайджанцы), зачем мы тогда «отдали тавушские села», если это не спасло нас от новой эскалации? Получается, что в среде военных имеются силы, способные проводить против Пашиняна подобные враждебные акты. Это очень нехороший сигнал для правящей команды.
Любопытно, что Ереван осторожно отреагировал на сообщение Минобороны Азербайджана. Он не стал по традиции взваливать вину на Баку, а ограничился тем, что вообще не признал происшествие. «Сообщение Министерства обороны Азербайджана о том, что 12 июня в период с 10:05 до 17:50 подразделения ВС Армении открыли огонь в направлении азербайджанских позиций, расположенных в юго-западной части пограничной зоны, не соответствует действительности», — говорится в заявлении военного ведомства Армении.
Таким образом, скорее демонстрируется стремление побыстрее замять инцидент. Складывается впечатление, что Пашиняна пытаются загнать в тупик. В его ситуации, наверное, правильнее будет жестко наказать военных, допустивших провокацию, обвинить в ней карабахский клан и снова громогласно заявить о том, что он не отступит от проекта делимитации. Беда Пашиняна в том, что он все время избегает проявить свою волю на максимальном пределе. Похоже, этот час настал сейчас, иначе его положение может резко ухудшиться.