«Հայաստանը ստիպված կլինի համաչափել իր շահերը առկա հնարավորությունների հետ» Նիկոլոզ Վաշակիձեն՝ Caliber.Az կայքում
26 Հունվարի 2022 12:39
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ Վրաստանի արտաքին գործերի նախկին փոխնախարար Նիկոլոզ Վաշակիձեի հետ։
—Դուք ինչպե՞ս եք գնահատում Վրաստանի արտաքին քաղաքական ուղղին այսօրվա դրությամբ։ Վրացական դիվանագիտության ո՞ր դրական և բացասական կողմերը կարող եք նշել։
—Կա պաշտոնական ուղի, որի հիմնական վեկտորն է հանդիսանում եվրոպական և եվրոատլանտյան կառույցներում ինտեգրվելը։ Այն երկար տարիներ մնում է անփոփոխ, դեռ Շևարդնաձեի ժամանակներից։ Մյուս հիմնական ուղղությունները հանդիսանում, կամ պետք է հանդիսանան տարածքների դեօկուպացիաի ապահովումը, տարածաշրջանային և գլոբալ համագործակցության զարգացումը, միջազգային ասպարեզում Վրաստանի տնտեսական և մյուս շահերի առաջմղումը և այլն։
Թե որքան հաջողությամբ է իրականացվում վերոհիշյալ ուղին, հանդիսանում է հույժ կարևոր հարց։ Իմ կարծիքով, այս իմաստով մենք այժմ շատ խնդիրներ ունենք, և դրանք կապված են, առաջին հերթին երկրի ներկայիս ղեկավարության մոտ համապատասխան քաղաքական կամքի բացակայության հետ։
Ինչ վերաբերում է ձեր հարցի երկրորդ մասին, ապա ուզում եմ, որ ինձ ճիշտ հասկանան. չնայած այժմ ես գտնվում եմ ներկայիս իշխանության ընդդիմանության մեջ, այնուամենայնիվ հանդիսանում եմ պրոֆեսիոնալ դիվանագետ և իմ երկրի դիվանագիտության դրական ու բացասական կողմերի, այսինքն հատկապես նման հարցադրմամբ, բաց ձևաչափով քննարկումից զերծ եմ մնում։
—Ինչպիսի՞ն է Ձեր վերաբերմունքը Ադրբեջանի կողմից ղարաբաղյան հակամարտության լուծման նկատմամբ։
—Ամեն ինչից երևում էր, որ Ադրբեջանը երկար և քրտնաջան աշխատել է այդ լուծման ռազմական և քաղաքական նախապատրաստման վրա։ Ըստ երևույթին, հաջողությամբ էլ է ընտրվել կարդինալ գործողությունների հարմար պահը։ Արդյունքը ակնհայտ է։
Չնայած այս հաղթանակը ունի նաև իր բարդությունները։ Առաջինը, ինչպես թվում է ինձ, այն ամբողջական չէ, և ըստ երևույթին ուրիշ կերպ չէր կարող լինել։ Երկրորդը, ստեղծված նոր կոնֆիգուրացիայում Ադրբեջանի ղեկավարությունը պետք է, և ստիպված է դիմել տարբեր ուժերի հսկայական կենտրոնների միջև բարդ մանևրների։ Այսպիսին է կյանքը։ Նա, որպես կանոն, հեշտ լուծում չի առաջարկում։
—Ձեր կարծիքով, Բաքուն և Երևանը ապագայում կկարողանան արդյո՞ք հաշտվել։
—Իմ կարծիքով, խաղաղությունը Բաքվի և Երևանի միջև ոչ միայն հնարավոր, այլ նաև անհրաժեշտ է, և դրանում արտաքին դերակատարներից Վրաստանը բոլորից ավել շատ է շահարգռված։ Մեր հարևանների միջև հակամարտությունը արդեն երեք տասնամյակ թունավորում է տարածաշրջանում քաղաքական և տնտեսական մթնոլորտը։ Դառն է գիտակցել, թե որքան հնարավորություններ են բաց թողնվել այս ժամանակի ընթացքում։ Հակամարտությունը, ըստ էության, թույլ չտվեց զարգացնել մեր երկրների միջև տարածաշրջանային եռակողմ համագործակցությունը։ Հարավային Կովկասը այսօրվա դրությամբ կարող էր լինել բոլոր առումներով բարգավաճող տարածաշրջան։
Հետևաբար խնդիրը պետք է լուծվի և Բաքվի ու Երևանի միջև խաղաղության հարկավոր է հասնել բոլոր ուժերով։ Դրա համար բոլորը պետք է դրսևորեն իմաստություն, համբերություն և փոխզիջումներին պատրաստակամություն։ Հավանական է, Հայաստանը ստիպված կլինի իր շահերը համաչափել առկա օբյեկտիվ հնարավորությունների հետ, իսկ Ադրբեջանի կողմից անհրաժեշտ է խնդրի լուծման մեջ առաջ շարժվելու դեպքում հաշվի առնել այն, որ Հայաստանը պետք է պահպանի իր դեմքն ու արժանապատվությունը և իրավիճակի հանգուցալուծման մեջ ստանա իր օգուտն ու շարժառիթը։ Վրաստանը իր հերթին պետք է իր երկու հարևաններին առավելագույնս տրամադրի հարթակներ բոլոր ուղղություններով համագործակցելու համար։ Մենք բլորս պետք է հիշենք, որ կողմերից մեկի արժանապատվության և շահերի անողոք ոտնահարմամբ ձեռք բերված ոչ մի լուծում չի կարող լինել հուսալի և ամուր և ապագայում անպայման կտա իր չար ծիլերը։
Իմ կարծիքով, կարևոր է ապահովել տարածաշրջանում ինտենսիվ և արդյունավետ տնտեսական համագործակցություն։ Որքան հնարավոր է շատ համատեղ նախագծեր, այդ թվում նաև մյուս երկրների և միջազգային կառույցների մասնակցությամբ։ Դա մարդկանց կսովորեցնի համագործակցել, միասին աշխատել և պահպանել ձեռք բերված բարեկեցությունը։ Այն որ հայերը և ադրբեջանցիները կարող են և ի վիճակի են բարեկամություն անել և համագործակցել՝ մենք գիտենք ոչ այնքան հեռավոր անցյալից։
—Վրաստանի կողմից ինչպիսի՞ գործողություններ են ձեռնարկվում տարածքային ամբողջականության վերականգնման համար։ Ինչպիսի՞ հաջողություններ են ձեռք բերվել այդ ուղղությամբ։
—Այդ ուղղությամբ աշխատանքի զգալի մասը անցկացվել է 2008-2012 թվականներին։ Մեր բարեկամների ու գործընկերների աջակցությամբ, վրացական դիվանագիտության ջանքերով, միջազգային ասպարեզում մեր տարածքների ռուսական օկուպացիան բոլոր առանցքային կազմակերպությունների կողմից վճռականորեն դատապարտվել է։ Բոլոր պետությունների կողմից, բացառությամբ ագրեսոր երկրի և մի քանի չկայացած պետությունների, ճանաչվել է մեր երկրի տարածքային ամբողջականության անձեռնմխելիությունը և ձախողվել է գրավյալ տարածքները որպես անկախ պետություններ ճանաչելու ծրագրված գործընթացը։
Վրաստանի տարածքային ամբողջականության կարգավիճակի այս կայացած միջազգային իրավական և հուսալի ամրապնդված քաղաքական վիճակը ամուր հիմք է ստեղծում դրա գործնական վերականգնման համար, երբ դրա համար հասունանան համապատասխան պայմանները։ Դա անխուսափելիորեն տեղի կունենա տեսանելի ապագայում և, վստահ եմ, տեղի կունենա խաղաղ ճանապարհով։
—Վրաստանի քաղաքական իրավիճակի վրա ինչպե՞ս է ազդել անցյալ տարի Սաակաշվիլիի վերադարձը։
—Չնայած նրան, որ Միխաիլ Սաակաշվիլին՝ Վրաստանում հայտնվելուց դեռ երկար ժամանակ առաջ հայտարարել էր մինչև տեղական իշխանությունների ընտրություններին երկիր գալու իր որոշման մասին՝ նրա գալը շատերի համար անակնկալ դարձավ։ Այնուամենայնիվ հայտնի էր, որ երկրում հայտնվելու դեպքում նա պետք է կալանավորվի, քանզի նրա նկատմամբ արդեն գործում էր դատարանի հեռակա դատավճիռը։
Չնայած 2021 թվականի ընտրությունները ընդամենը տեղական էին, բայց դրանց քաղաքական մեծ նշանակություն էր տրվում, քանի որ հաշվի առնելով նախորդող իրադարձությունները, դրանք դիտարկվում էին իշխանություններին վստահության քվեի նման մի բան, և շատերը, ներառյալ անձամբ Սաակաշվիլին՝ դրանց հետ կապում էին կենտրոնական իշխանությունների վաղաժամկետ փոփոխության հնարավորությունը։
Պետք է ասել, որ ընտրությունների մոտեցման հետ միասին իշխանությունների վիճակը տագնապալի էր, «Վրացական երազանք»-ը վաղուց կորցրել է իր քաղաքական ժողովրդականությունը, և երկրի քաղաքացիները հաճույքով այն կփոխեին, եթե, կոպիտ ասած, լիներ ում հետ։ Բանը նրանում է, որ խայտաբղետ ընդդիմանությունը նույնպես մեծ ժողովրդականություն չի վայելում, իսկ Սաակաշվիլին ու նրա «Միասնական ազգային շարժումը» («ՄԱՇ») ունենալով որոշակի, քիչ թե շատ կայուն ընտրազանգված, այնուամենայնիվ արմատապես անընդունելի են Վրաստանի բնակչության մեծամասնության համար։
Նման իրավիճակում հաղթանակի իրական շանսեր ունի ընդդիմադիր ուժերի լայն կոալիցիան, որի իշխանության գալու դեպքում, այդ կոալիցիայի կազմում լինելով հանդերձ՝ «ՄԱՇ»-ը այնուամենայնիվ չի ունենա երկրում իշխանությանը լիովին տիրապետելու հնարավորություն։ Դա բավականին հստակ դրսևորվել է 2018 թվականին նախագահական ընտրություների ժամանակ։
Մյուսը, նույնպես իրական տարբերակը՝ մեկ կամ երկու այլընտրանքային, հնարավոր կոալիցիոն, ընդդիմադիր կենտրոնների առկայությունն է, որոնք «Ազգային շարժման» հետ միասին կկարողանային հավաքել ձայների տպավորիչ մեծամասնությունը և արդեն ընտրություններից հետո նրանց հետ ստեղծելով կոալիցիա՝ «Վրացական երազանք»-ին ուղարկել ընդդիմություն։
Նման դասավորության հնարավորությունը ընդհանուր առմամբ ուրվագծվել էր 2021 թվականի ընտրությունների պահին, սակայն Սաակաշվիլիի անսպասելի հայտնվելը խճճեց խաղաքարտերը։ Նրա գալը բերեց ընտրազանգվածի կտրուկ բևեռացման, և դա, բնական է, խաղաց «Վրացական երազանք»-ի օգտին։ Գործեց իմ կողմից հիշատակված՝ բնակչության մեծամասնության համար Սաակաշվիլիի և «ՄԱՇ»-ի ռադիկալ անընդունելիության գործոնը։ Ներկայիս իշխանությունների դեմ տրամադրված ընտրողների ոչ քիչ մասը՝ «կամ-կամ» իրավիճակի դեպքում, երբ այլընտրանք հանդիսացավ միայն Սաակաշվիլին և «ՄԱՇ»-ը՝ այնուամենայնիվ նախընտրեցին քվեարկել «Երազանքի» օգտին։
—Վրաստանում ինչպիսի՞ կարևոր իրադարձություններ տեղի ունեցան 2021 թվականին։
—Անցյալ տարին առատ էր քաղաքական իդրադարձություններով և հույսերով։ Չտրվելով մանրամասնություններին, առանձնացնեմ գլխավոր արդյունքը՝ Վրաստանը ստացավ բոլորին ձանձրացրած իշխանության ամրապնդումը, չնայած նրան, որ նրա փոխարինման նախադրյալները առկա էին։ Որքանով է ամուր այդ ամրապնդումը, ցույց կտա ժամանակը։
—Ինչպե՞ս եք գնահատում կովկասյան տարածաշրջանի ներկայիս իրավիճակը։ Ինչպիսի՞ն են նրա ապագայի հեռանկարները։
—Կովկասյան տարածաշրջանը ավանդաբար հանդիսանում է հակադիր շահերի հատման վայր։ Գործերի նման դասավորությունը իր մեջ պարունակում է անընդմեջ անկայության և նույնիսկ պատերազմի սպառնալիք։ Միևնույն ժամանակ դա կարելի է դիտարկել նաև, որպես լուրջ օգուտներ քաղելու հնարավորություն, եթե հաջողվի այդ հակասությունները ճիշտ հավասարակշռել և առճակատման ասպարեզի փոխարեն տարածաշրջանը դարձնել համագործակցության համար հարթակ։ Թե այս երկու ճանապարհներից որով կգնա Կովկասը, շատ բանով կախված է նրանից, թե մենք, հարավկովկասյան երկրներս որքանով կկարողանանք ապահովել պետականության քաղաքական և տնտեսական կայունությունը, գտնել ընդհանուր լեզու, միմյանց միջև փոխհարաբերություններ և տարածաշրջանային ու մյուս դերակատարների հետ անցկացնել իմաստուն քաղաքականություն։

«Армении придется соразмерять свои интересы с объективно существующими возможностями»
- Как вы оцениваете внешнеполитический курс Грузии на сегодняшний день? Какие положительные и отрицательные стороны грузинской дипломатии вы могли бы отметить?
- Есть официальный курс, основным вектором которого является интеграция в европейские и евроатлантические структуры. Он многие годы остается неизменным еще со времен Шеварднадзе. Другими основными направлениями являются или должны являться обеспечение деоккупации территорий, развитие регионального и глобального сотрудничества, продвижение экономических и других интересов Грузии на международной арене и т.д.
Насколько успешно осуществляется вышеуказанный курс, является весьма важным вопросом. По моему мнению, в этом смысле у нас сейчас большие проблемы, и связаны они в первую очередь с отсутствием соответствующей политической воли у нынешнего руководства страны.
Что касается второй части вашего вопроса, то хочу быть правильно понятым: хотя я и нахожусь сейчас в оппозиции нынешней власти, тем не менее являюсь профессиональным дипломатом и от обсуждения положительных и отрицательных сторон дипломатии моей страны, то есть именно при такой постановке вопроса, в открытом формате воздерживаюсь.
- По всему было видно, что Азербайджан долго и кропотливо работал над военной и политической подготовкой этого решения. По-видимому, был и удачно подобран удобный момент для кардинальных действий. Результат налицо.
Хотя у этой победы есть и свои сложности. Во-первых, как мне кажется, она не полная, и видимо иначе и не могло быть. Во-вторых, в создавшейся новой конфигурации азербайджанскому руководству приходится и придется прибегать к сложному маневрированию между различными внушительными центрами силы. Но такова жизнь. Она, как правило, не предлагает легких решений.
-  Как вы считаете, смогут ли Баку и Ереван примириться в будущем?
- Я думаю, мир между Баку и Ереваном не только возможен, но и необходим, и в этом из всех внешних игроков больше всего заинтересована Грузия. Конфликт между нашими соседями уже более трех десятилетий отравляет политический и экономический климат в регионе. Горько сознавать, сколько возможностей упущено за это время. Конфликт, по существу, не дал развиться региональному трехстороннему сотрудничеству между нашими странами. Южный Кавказ на сегодняшний день мог бы быть процветающим во всех отношениях регионом.
Поэтому проблему надо решать и мира между Баку и Ереваном нужно добиваться всеми силами. Для этого все должны проявить мудрость, терпение и готовность к компромиссам. Наверное, Армении придется соразмерять свои интересы с объективно существующими возможностями, а со стороны Азербайджана необходимо при продвижении дальше в решении проблемы учитывать то, что Армения должна сохранить свое лицо и достоинство и получить свою выгоду и мотивацию в развязке ситуации. Грузия, в свою очередь, должна максимально предоставить своим двум соседям площадку для сотрудничества во всех направлениях. Мы все должны помнить, что никакое решение, достигнутое за счет жесткого ущемления достоинства и интересов одной из сторон, не может быть надежным и прочным и обязательно даст свои злые всходы в будущем.
Думаю, главное - обеспечить интенсивное и плодотворное экономическое сотрудничество и развитие в регионе. Как можно больше совместных проектов, в том числе с участием других стран и международных институтов. Это научит людей взаимодействовать, работать вместе и беречь достигнутое благополучие. То, что армяне и азербайджанцы могут и умеют дружить и сотрудничать, мы знаем из не столь далекого прошлого.
- Какие действия предпринимаются Грузией для восстановления территориальной целостности? Какие успехи достигнуты в этом направлении?
- Значительная часть работы в этом направлении проделана в 2008-2012 годах. Усилиями грузинской дипломатии при поддержке наших друзей и партнеров российская оккупация наших территорий решительно осуждена на международной арене всеми ключевыми организациями. Всеми государствами за исключением страны-агрессора и нескольких государств-изгоев признана незыблемость территориальной целостности нашей страны и сорван планировавшийся процесс признания оккупированных территорий в качестве независимых государств.
Данное, надежно закрепленное международно-правовое и политическое состояние статуса территориальной целостности Грузии, создает прочную основу для ее практического восстановления, когда соответствующие условия для этого созреют. Это неизбежно произойдет в обозримом будущем и, я уверен, произойдет мирным путем.
- Как сказалось на политической ситуации в Грузии возвращение Саакашвили в прошлом году?
- Несмотря на то, что Михаил Саакашвили задолго до того, как оказаться в Грузии, заявлял о своем решении приехать в страну к выборам в местные органы власти, его приезд для многих оказался неожиданностью. Все-таки было известно, что в случае появления в стране он должен был быть арестован, так как в его отношении уже действовал заочно вынесенный приговор суда.
Хотя выборы 2021 года были всего лишь местными, им придавалось большое политическое значение, так как, учитывая предшествовавшие события, они рассматривались чем-то вроде голосования по вотуму доверия к власти и многие, включая самого Саакашвили, увязывали с ними возможность досрочной смены центральной власти.
Надо сказать, что положение власти по мере приближения к выборам было тревожным, «Грузинская мечта» давно растеряла свою политическую популярность, и граждане страны с удовольствием заменили бы ее, если бы, грубо говоря, было на кого. Дело в том, что пестрая оппозиция тоже не пользуется большой популярностью, а Саакашвили и его «Единое национальное движение», имея определенный, более или менее стабильный электорат, тем не менее, радикально неприемлемо для большинства населения Грузии.
В такой ситуации реальные шансы на победу имеет широкая коалиция оппозиционных сил, в случае прихода которой «ЕНД», будучи в составе этой коалиции, тем не менее, не будет иметь возможности полностью овладеть властью в стране. Это достаточно четко проявилось во время президентских выборов 2018 года.
Другой, тоже реальный вариант - существование одного или двух альтернативных, возможно коалиционных, оппозиционных центров, которые в сумме с «Национальным движением» смогли бы набрать внушительное большинство голосов и, создав вместе с ним сбалансированную коалицию уже после выборов, отправить саму «Грузинскую мечту» в оппозицию.
Возможность такого расклада в общем-то вырисовывалась к моменту выборов 2021 года, однако внезапное появление Саакашвили спутало карты. Его приезд привел к резкой поляризации электората, и это, разумеется, сыграло на руку «Грузинской мечте». Сработал упомянутый мною фактор радикальной неприемлемости Саакашвили и «ЕНД» для большинства населения. Немалое число избирателей, настроенных против нынешней власти, в случае ситуации «или-или», когда альтернативой является реально только Саакашвили и «ЕНД», предпочтение отдают все-таки «Мечте».
- Какие важные события произошли в Грузии в 2021 году?
- Прошедший год был обильно наполнен политическими событиями и надеждами. Не вдаваясь в подробности, выделю главный результат - Грузия получила закрепление надоевшей всем власти, несмотря на то, что предпосылки для ее смены существовали. Насколько прочно это закрепление, покажет время.
- Кавказский регион традиционно является пересечением противоречивых интересов. Такое положение дел содержит в себе угрозу постоянной нестабильности и даже войн. В то же время это можно рассматривать и как шанс для извлечения серьезных выгод, если удастся правильно балансировать на этих противоречиях и сделать регион вместо арены противостояния площадкой для сотрудничества. По какому из этих двух путей пойдет Кавказ, очень сильно зависит от того, насколько мы, южнокавказские страны, сможем обеспечить политически и экономически стабильную государственность, иметь общий язык, взаимопонимание между собой и проводить мудрую политику с региональными и другими игроками.