«Հայաստանը ուզում է նստել երկու աթոռների վրա» Պրոֆեսոր Արդաշելիան՝ Caliber.Az կայքում
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ վրաստանցի պրոֆեսոր, Սուխումիի պետական համալսարանի պատմության ամբիոնի դոկտոր Օմար Արդաշելիայի հետ։
—Անցյալ շաբաթ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը զանգահարել է իր վրաց գործընկերոջը, զրույցի ընթացքում կայացել են՝ երկկողմ հարաբերությունների և աշխարհում իրադարձությունների շուրջ քննարկումներ։ Ինչո՞վ է, ըստ Ձեզ, առաջացել Երևանի այդ հետաքրքրությունը։ Չենք մոռանա, որ ավելի վաղ Հայաստանը միջազգային հարթակներում միշտ քվեարկել է Վրաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ։
—Հայաստանը և Վրաստանը հարևան պետություններ են։ Հայաստանը այժմ գտնվում է արտաքին քաղաքական մեկուսացման մեջ։ Նա ունի շատ քիչ դաշնակիցներ և, հնարավոր է, որ դա հարկադիր միջոց է, երբ Հայաստանը դիմում է Վրաստանին, քանի որ մեր երկիրը հանդիսանում է Ադրբեջանի ռազմավարական գործընկերը։ Եվ երբ երկրների միջև կան նման սերտ հարաբերություններ, ինչպես տնտեսական, այնպես էլ քաղաքական, բնական է, որ Վրաստանն ու Ադրբեջանը կարող են խոսել այն հարցերի մասին, որոնք առնչվում են տարածաշրջանում անվտանգությանը։ Ելնելով այն նրանից, որ Հայաստանը բավարար հիմքեր չունի հույսը դնել, ինչպես Ռուսաստանի, այնպես էլ Արեւմուտքի վրա, ստիպված է մանևրել։
Երևանը ձգտում է բոլոր ուժերով կանխել ռուս խաղաղապահների ժամանակավոր պատասխանատվության գոտում գտնվող Ղարաբաղի մնացած մասի ազատագրման ուղղությամբ Ադրբեջանի գործողությունները, և այդ հարցում նա Թբիլիսիի մոտ է աջակցություն փնտրում։
Ես կարծում եմ, որ Ռուսաստանը ինքը տվյալ փուլում աջակցում է Ադրբեջանին, որովհետև Մոսկվայի համար ուժեղ Բաքու ավելի կարևոր է, քան տնտեսական պլանով թույլ Երևանը։ Չնայած, որքան գիտենք ռուսական քաղաքականությունը՝ նրանք կփորձեն նստել երկու աթոռների վրա։ Հայաստանը կփորձի բոլոր հնարավոր և անհնար միջոցներով զսպել Բաքվին։ Որքանով դա կստացվի, ցույց կտա ժամանակը։ Իմ կարծիքով, Ադրբեջանը կկարողանա հասնել նշված նպատակներին, եթե Ռուսաստանի կողմից տվյալ ուղղությամբ հակազդություններ չլինեն։
—Ձեզ չի թվում արդյո՞ք, որ Փաշինյանը սկսել է իր խաղը դեպի Արևմուտք, ինչպես երևում է, Հայաստանի բազմամյա հովանավոր Ռուսաստանը դժվարություններ է ապրում Ուկրաինայի հետ պատերազմում։ Ձեզ չի թվու՞մ, որ նա իր համար նոր տեր է փնտրում Արևմուտքում։
—Ռուսաստանի պես Հայաստանն էլ է ուզում նստել երկու աթոռների վրա։ Նա ինքը չի կողմնորոշվել, թե ում վրա է կողմնորոշված՝ Ռուսաստանի, թե Արևմուտքի։ Դրա համար շատ պատճառներ կան։ Եթե ավելի վաղ Հայաստանի ղեկավարությունը ռուսաստանամետ էր, ապա տվյալ փուլում Ռուսաստանը ոչինչ չի կարող երաշխավորել։ Միգուցե արևմտյան որոշ երկրները Հայաստանը դիտարկում են որպես հնարավոր դաշնակից, բայց դա, ամենայն հավանականությամբ, պատրանք է, մինչդեռ Ադրբեջանը Արևմուտքի համար, հատկապես վերջին իրադարձությունների լույսի ներքո, դառնում է շատ կարևոր գործընկեր, քանի որ Ադրբեջանը Ռուսաստանից հետո, այս տարածաշրջանում ունի նավթի և գազի ամենամեծ պաշարները։ Արեւմուտքը նպատակ ունի նվազեցնել իր կախվածությունը ռուսական նավթից ու գազից, եւ Բաքուն այս հարցում դառնում է նրա համար շահավետ դաշնակից։ Ավելին, Ադրբեջանը ունի Վրաստանով, Թուրքիայով, Արևելյան և Հարավարևելյան Եվրոպայով անցնող նավթամուղերի և գազատարների շատ ընդարձակ ցանց, որը ձեռնատու է Արևմուտքին՝ Ռուսաստանից կախվածությունը սահմանափակելու համար։ Հետեևաբար, ամենայն հավանականությամբ, Արեւմուտքը կլինի Բաքվի կողմը։
Հնարավոր է, որ դա հստակ չզգացվի քաղաքական ամբիոնից, բայց նրանք լուռ կաջակցեն Ադրբեջանին։ Արևմուտքի համար Ադրբեջանը շատ կարևոր գործընկեր է էներգետիկ անվտանգության ոլորտում։ Այնպես որ, Հայաստանը այս առումով շատ անմխիթար վիճակում է, ինքն էլ կախված է ռուսական գազից և էներգակիրներից, և նրա դերը կնվազի այնքան ժամանակ, քանի դեռ չի կնքել խաղաղության պայմանագիր Ադրբեջանի հետ։ Հայաստանը ելնելով իր ազգային շահերից՝ ստիպված կլինի դիմել դրան։
—Իսկ մենք առայժմ տեսնում ենք, որ հայերը, ընդհակառակը, սրում են իրավիճակը Ղարաբաղում...
—Նրանք ուզում են ռուս-ուկրաինական պատերազմի ֆոնին գրավել միջազգային հանրության ուշադրությունը։ Երևանը փորձում է պահպանել այն, ինչ մնացել է։ Հայաստանը ֆինանսապես և ռազմական առումով թույլ պետություն է, նա չի կարողանա դիմակայել, եթե Բաքուն օրինական ճանապարհով ցանկանա վերադարձնել Ղարաբաղի մնացած մասը։
—Ակնհայտ է Փաշինյանի երկերեսանիությունը։ Ընդդիմության ժամանակ նա իբր արևմտամետ էր, իսկ իշխանության գալով՝ դարձավ ռուսամետ: Իսկ հիմա նա սկսել է Վրաստանի միջոցով ելք փնտրել դեպի Արևմուտք։ Ձեզ չի՞ թվում, որ նա փորձում է օգտագործել Վրաստանը։
—Բոլոր ընդդիմադիրները սկզբում արևմտամետ են, բայց երբ գալիս են իշխանության՝ իրական քաղաքականությունը փոխվում է։ Նա երևի դա նույնպես գիտակցել է, որովհետև Հայաստանի միակ գործընկերը միշտ եղել է Ռուսաստանը։ Ի դեպ Հայաստանն ինքն է իրեն քաշել այդ անկյունը, որ նա ուրիշ գործընկերներ չունի։ Դա սկսվեց Առաջին ղարաբաղյան պատերազմից, երբ նրա ղեկավարության քաղաքականությունը և խաղաղ բանակցություններից հրաժարվելը նրան փակուղու մեջ մտցրին։ Նա ստիպված էր ապավինել Ռուսաստանին, բայց չէ որ Կրեմլն էլ երաշխիքներ չի տալիս։ Նա օգնում է մինչև այն ժամանակ, քանի դեռ դա իրեն ձեռնատու է։ Այսպիսի իրավիճակում է հայտնվել Փաշինյանը։
Հնարավոր է, նա ուզում է, որպեսզի նրա քաղաքականությունը լինի արևմտամետ, բայց նա դրա հնարավորությունները չունի։ Արևմտամետ քաղաքականություն անցկացնելու համար, պետք է Արևմուտքի հետ ունենալ համապարփակ հարաբերություններ։ Արևմուտքն էլ Հայաստանի նկատմամբ ոչ մի հետաքրքրություն չունի, որը չունի միջազգային տրանսպորտային հաղորդակցությունների ելք, նույնիսկ, եթե նա ունի արտասահմանում մեծ սփյուռք։ Ու՞մ է պետք այդպիսի երկիրը։ Ավելի լավ է ամրապնդվել և զարգանալ իր տարածքների շրջանակներում։
Ղարաբաղը Ադրբեջան է, Հայաստանը պետք է հաշտվեր դրա հետ։ Կարելի էր բավարարվել հայերի համար մշակութային ինքնավարությամբ, բայց երբ սկսվեց «Մեծ Հայաստանի» գաղափարը, ապա այն արդեն դուրս եկավ իրական քաղաքականության շրջանակներից։
Փաշինյանը ձգտում է օգտագործել բոլոր ռեսուրսները, որպեսզի մնա իշխանությունում, չէ որ, եթե նա չկարողանա կատարել ընտրողներին տված խոստումները, բարելավել տնտեսական իրավիճակը, ապա նրա տեղը կարող են գալ մյուս քաղաքական ուժերը։ Նրանք կարող են լինել առավել ազգայնամոլական, և դա էլ ավելի շատ կսպանի Հայաստանը։ Բայց նրանք դա չեն անի, որովհետև ավելի լավ է թույլ խաղաղություն, քան պատերազմ։ Այս առումով ավելի լավ է, որ Հայաստանը պահպանի իր ձեռք բերած պայմանավորվածությունները և գնա ողջամիտ զիջումների։
—Դուք ինչպե՞ս եք կանխատեսում մոտ ապագայում Ղարաբաղում իրադարձությունների զարգացումը։
—Ամեն ինչ կախված է նրանից, թե որքան կտևի ռուս-ուկրաինական պատերազմը։ Այժմ Մոսկվան իր ողջ ուշադրությունը սևեռել է այդ պատերազմի վրա, դրան գումարած պատժամիջոցները, որոնց մեջ խրված է Ռուսաստանը։ Եթե պատերազմը շարունակվի, ապա տնտեսական պլանով Ռուսաստանը կթուլանա։ Համաշխարհային տնտեսությունից անջատումը շատ ցավալի ազդեցություն կունենա նրա տնտեսության վրա։ Բնականաբար, մեր տարածաշրջանում նրա ազդեցությունը կնվազի։ Կաճի Ռուսաստանի կախվածությունը այն երկրներից, որոնց նա արհամարհում էր: Բայց դա չի նշանակում, որ Մոսկվան հեռանում է Հարավային Կովկասից։
Անձամբ ես այն կարծիքին եմ, որ ուժով խլվածը պետք է վերադարձնել ուժով։ Ցավոք դա խաղաղ ճանապարհով անելը միշտ չի ստացվում։
—Ինչպե՞ս կփոխվի աշխարհը ռուս-ուկրաինական պատերազմից հետո։
—Նա արդեն փոխվել է։ Այն հավասարակշռությունը, որը կար Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից և Խորհրդային Միության փլուզումից հետո՝ այլևս չի լինի։ Արևմուտքի և Ռուսաստանի միջև հարաբերությունները սառչում են, ինչը կարող է բերել Կրեմլի մեկուսացմանը։

«Армения хочет усидеть на двух стульях»
Интервью Caliber.Az с грузинским профессором, доктором истории Сухумского государственного университета Омаром Ардашелией.
- На прошлой неделе министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян позвонил своему грузинскому коллеге, в ходе беседы состоялось обсуждение двухсторонних отношений и событий в мире. Чем, на ваш взгляд, вызван этот интерес Еревана? Не будем забывать, что ранее Армения всегда голосовала на международных площадках против территориальной целостности Грузии?
- Армения и Грузия - соседние государства. Сама Армения сейчас находится во внешнеполитической изоляции. У нее очень мало союзников и, возможно, это вынужденная мера, когда Армения обращается к Грузии, потому что наша страна является стратегическим партнером Азербайджана. И когда между странами существуют такие тесные отношения, как экономические, так и политические, естественно, что Грузия и Азербайджан могут говорить о тех вещах, которые касаются безопасности в регионе. Исходя из того, что Армения не имеет достаточно оснований опираться как на Россию, так и на Запад, она вынуждена маневрировать.
Ереван пытается всеми силами остановить действия Азербайджана по освобождению оставшейся части Карабаха, которая находится в зоне временной ответственности российских миротворцев, и в этом вопросе он ищет поддержку у Тбилиси.
Я думаю, что сама Россия на данном этапе поддерживает Азербайджан, потому что для Москвы сильный Баку важнее, чем слабый в экономическом плане Ереван. Хотя, насколько мы знаем русскую политику, они будут пытаться усидеть на двух стульях. Армения будет пытаться всеми возможными и невозможными способами сдержать Баку. Насколько это получится, покажет время. На мой взгляд, Азербайджан сможет добиться намеченной цели, если от России не будет противодействия в данном направлении.
- Не кажется ли вам, что Пашинян начал свою игру в сторону Запада, видя, что многолетний патрон Армении - Россия испытывает трудности в войне с Украиной? Вам не кажется, что он ищет себе нового хозяина на Западе?
- Армения, как и Россия, тоже хочет усидеть на двух стульях. Она сама не определилась, на кого ориентирована - на Россию или на Запад. Для этого существует много причин. Если раньше армянское руководство было пророссийским, то на данном этапе Россия ничего не может гарантировать. Возможно, некоторые из западных стран смотрят на Армению как на возможного союзника, но это скорее всего иллюзия, в то время как Азербайджан для Запада, особенно в свете последних событий, становится очень и очень важным партнером, потому что Азербайджан после России имеет в этом регионе самые большие запасы нефти и газа.  Запад нацелен на то, чтобы уменьшить зависимость от российской нефти и газа, и Баку становится для него в этом вопросе выгодным союзником. Тем более, что Азербайджан имеет очень разветвленную сеть нефтепроводов и газопроводов, проходящих через Грузию, Турцию, Восточную и Юго-Восточную часть Европы, что на руку Западу, чтобы ограничить зависимость от России. Поэтому, скорее всего, Запад будет на стороне Баку.
Возможно, это не будет явно ощущаться с политической трибуны, но молча они буду поддерживать Азербайджан. Для Запада Азербайджан очень важный партнер в сфере энергетической безопасности. Так что Армения в этом плане в очень плачевном состоянии, она сама зависит от российских поставок газа и энергоресурсов, и ее роль будет уменьшаться до тех пор, пока она не подпишет мирное соглашение с Азербайджаном. Армения вынуждена будет на это пойти исходя из своих национальных интересов.
- А пока мы видим, что армяне, наоборот, накаляют ситуацию в Карабахе…
- Они хотят привлечь внимание международной общественности на фоне российско-украинской войны. Ереван пытается удержать то, что у него осталось. Армения - слабое государство в финансовом и военном отношении, она не сможет оказывать сопротивление, если Баку на законном основании захочет вернуть оставшуюся часть Карабаха.
- Налицо двуличие Пашиняна. Будучи в оппозиции, он был якобы прозападным, а придя к власти, стал пророссийским. А сейчас он начал искать выход на Запад через Грузию. Вам не кажется, что он пытается использовать Грузию?
- Все оппозиционеры вначале прозападные, но когда приходят к власти, реальная политика меняется. Он, наверное, это тоже осознал, потому что единственным партнером Армении всегда была Россия. Между прочим, сама Армения загнала себя в этот угол, что у нее нет других партнеров. Это началось с Первой Карабахской войны, когда политика ее руководства и отказ от мирных переговоров завели ее в тупик. Она вынуждена была надеяться на Россию, а ведь Кремль тоже не дает гарантий. Он помогает до поры до времени, пока ему это выгодно. В такой же ситуации оказался Пашинян.
Возможно, он хочет, чтобы его политика была прозападной, но у него нет возможностей для этого. Чтобы проводить прозападную политику, надо с Западом иметь всеобъемлющие отношения. И у Запада нет никакого интереса к Армении, которая не имеет выхода на международные транспортные коммуникации, даже если у нее есть большая диаспора за границей. Кому нужна такая страна? Лучше уж укрепляться и развиваться в рамках своей территории.
Карабах - это Азербайджан, надо было Армении с этим смириться. Можно было бы довольствоваться культурной автономией для армян, но когда началась идея «Великой Армении», это уже вышло за рамки реальной политики.
Пашинян пытается использовать все ресурсы, чтобы удержать власть, ведь если он не сможет выполнить данные избирателям обещания, улучшить экономическую ситуацию, на его место могут прийти другие политические силы. Они могут быть более националистическими, и это еще больше убьет Армению. Но они не пойдут на это, потому что лучше худой мир, чем война. В этом отношении Армении лучше сохранить достигнутые договоренности, которые у нее были, и сделать разумные уступки.
- Как вы прогнозируете развитие событий в Карабахе в ближайшее время?
- Все зависит от того, сколько продлится российско-украинская война. Сейчас Москва все внимание перенесла на эту войну, плюс те санкции, в которых Россия увязла. Если война будет продолжаться, то в экономическом отношении Россия будет слабеть. Отрыв от глобальной экономики очень болезненно скажется на ее экономике. Естественно, ее влияние в нашем регионе уменьшится. Вырастет зависимость России от стран, на которые она смотрела свысока. Но это не значит, что Москва уходит с Южного Кавказа.
Лично я придерживаюсь мнения, что отнятое силой надо возвращать силой. Не всегда получается мирным способом это сделать, к сожалению.
- Как изменится мир после русско-украинской войны?
- Он уже изменился. Того равновесия, которое было после Второй мировой войны и после Советского Союза, больше не будет. Отношения между Западом и Россией охладеют, что может привести Кремль к изоляции.