Ինչու՞ հայերը նախըտրելիներ՝ Պեկրեսը և Զեմուրը նրբատախտակների նման թռան Փարիզի վրայով Մաքսիմ Գաուինը՝ Ֆրանսիայում ըտրությունների մասին
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ ֆրանսիացի պատմաբան, Եվրասիայի հետազոտական կենտրոնի արտահաստիքային աշխատակից Մաքսիմ Գաուինի հետ։
—Նախօրեին, ապրիլի 10-ին Ֆրանսիայում կայացել են նախագահական ընտրությունների առաջին տուրը, որի առաջնորդներ դարձան գործող նախագահ Մակրոնը և ուլտրաաջ «Ազգային միավորում» կուսակցության ղեկավար Մարին Լե Պենը։ Այս արդյունքները դարձան արդյո՞ք անակնկալ Ձեզ համար։
—Ամենևին։ Բոլոր հարցումները այդպիսի արդյունք էին կանխագուշակում։ 2019 թվականի Եվրոպական ընտրությունների (նկատի ունի Եվրախորհրդարանի ընտրությունները-խմբ.) ցույց տվեցին, որ ավանդական «աջերը» և «ձախերը» չեն կարողանա տեսանելի ապագայում կրկնել 2012 թվականի հաջողությունը։
—Ինչո՞վ են Մակրոնը և Լե Պենը գրավում ֆրանսիացի ընտրողներին։
—Էմանուել Մակրոնը ունի իրենց բնավորությամբ երեք տեսակի բացառապես տարբեր ընտրողներ։ Առաջինը՝ դրանք Սոցիալիստական կուսակցության նախկին աշխատակիցներ են, ովքեր համարում են, որ ներկա ժամանակ Մակրոնից լավ ոչ ոք չկա, և ովքեր ուզում են խուսափել ուլտրաաջերի հաղթանակից։ Նրանց գրավում են կառավարության սոցիալական միջոցները, այնպիսիները, ինչպես սոցիալական ապահովության բարելավումը, հարաբերական վերահսկողությունը արժեզրկման վրա, գործազրկության մակարդակի նվազեցումը և այն, որ Մակրոնը ձգտում է խորացնել եվրոպական միասնությունը։
Երկրորդ կատեգորիան բաղկացած է աջակենտրոնայինների նախկին կողմնակիցներից։ Նրանք նույնպես համարում են, որ Մակրոնից լավ ոչ ոք չկա։ Մասնավորապես, նրանք համարում են, որ Վալերի Պեկրեսը լրջորեն չի վերաբերվում տնտեսությանը և չափից ավելի է կախված կուսակցության աջ թևից, հատկապես նրանում, ինչ վերաբերվում է ներգաղթին։ Ընտրողների այդ տեսակը գոհ է տնտեսական իրավիճակից (իրականում, մենք փրկվեցինք համավարակի ժամանակ ամենավատից, իսկ սնանկացման մակարդակը մնացել է ցացր) և համարում է, որ գործող կառավարությունը գտել է արդարացի հավասարակշռություն ներգաղթի և կրոնի հարցերում. ոչ չափազանց խիստ, բայց նաև ոչ չափազանց մեղմ։
Վերջին՝ երրորդ կատեգորիան ներառում է կենտրոնամետները և այն մարդիկ, ովքեր մերժում են տեղաշարժերը «դեպի ձախ» և «աջ»: Սա ընտրողների ամենամակրոնամետ հատվածն է, սակայն դժվար է գնահատել նրա մասնաբաժինը ընտրազանգվածում։
Մարին Լը Պենը մեծ օգուտ քաղեց նրանից, որ խորհրդարանում նիստավարող «աջերը» (բացառությամբ նրանց, ովքեր միացան Մակրոնի հետ) չկարողացան հասկանալ, թե ինչ էր հասկանում բրիտանական Պահպանողական կուսակցությունը 1970-ականներից ի վեր, այսինքն՝ գրավել ընտրողներին արմատական ելույթներով:
—Ձեզ հետ այս տարվա փետրվարին մեր անցյալ զրույցի ընթացքում Դուք կանխագուշակեցիք, որ Պեկրեսը և Զեմուրը երկրորդ տուր չեն անցնի։ Ձեր կանխատեսումը արդարացվեց։ Ֆրանսիայի հանրությունը ինչու՞ չքվեարկեց նրանց օգտին։
—Այո, դա այդպես է։ Տիկին Պեկրեսի մոտ ամեն ինչ ավելի վատ ստացվեց, քան Լե Պենի մոտ, նույնիսկ արմատական ելույթների մասով։ Նրա նախընտրական քարոզարշավն այս առումով գագաթնակետային էր, ինչպես դեմագոգիայի, այնպես էլ հակաարդյունավետության տեսակետից։
Կարող եմ նաև հավելել, որ Պեկրեսին անհաջողության մատնեցին ելույթների ժամանակ նրա հռետորական ունակությունները, ինչը խոստովանել են անգամ կողմնակիցների մի մասը։
Ինչ վերաբերում է Էրիկ Զումերին, ապա նա չափազանց արմատական էր ազգային նույնականության հարցերում (Փաստորեն օգնելով Մարին Լե Պենին «չափավոր« երևալ նրա հետ համեմատությամբ), նա այնպես էլ չկարողացավ ներկայացնել իրական տնտեսական ծրագիրը և թանկ վճարեց Վլադիմիր Պուտինի հանդեպ իր հիացմունքի համար։
—Կարելի է ասել արդյո՞ք, որ Ֆրանսիայի հայ հասարակության վրա նրանց հույսերը չարդարացան։
—Իհարկե։ Ընտրողները, ովքեր իրենց ձայնը տալիս են հայկական էթնիկական շահերի համապատասխան՝ Ֆրանսիայում չնչին են։ Բայց նույնիսկ ընտրողների այդ ոչ մեծ թիվը միատարր չէ։
—Ինչպիսի՞ն են երկրորդ տուրի վերաբերյալ ձեր կանխագուշակումները։
—Մակրոնը հավանաբար կհաղթի։ Բայց առայժմ շուտ է ասել, կհաղթի նա արդյոք այդ նույն ճեղքվածքով, ինչպես 2017 թվականին, երբ ընտրաթերթիկների 100%-ի հաշվարկով Մակրոնը հավաքելով ընտրողների ձայների 66,10%-ը՝ հաղթանակ տարավ, իսկ Լե Պենը 33,90% արդյունքով գրավեց երկրորդ տեղը։

Почему любимчики армян Пекресс и Земмур пролетели как фанера над Парижем?
- Накануне, 10 апреля, во Франции состоялся первый тур президентских выборов, лидерами которого стали действующий президент Макрон и лидер ультраправой партии «Национальное объединение» Марин Ле Пен. Стали ли эти результаты для вас неожиданностью?
- Нисколько. Все опросы предсказывали такой результат. Результаты европейских выборов 2019 года показали (имеются в виду выборы в Европарламент – ред.), что традиционные «правые» и «левые» не смогут в обозримом будущем повторить успех 2012 года.
- Чем Макрон и Ле Пен привлекают французских избирателей?
- У Эммануэля Макрона есть три совершенно разных по своему характеру типа избирателей. Первые - это бывшие сторонники Социалистической партии, которые считают, что в настоящее время нет никого лучше Макрона, и которые хотят избежать победы ультраправых. Их привлекают социальные меры правительства, такие как улучшение социального обеспечения, относительный контроль над инфляцией, снижение уровня безработицы и то, что Макрон пытается углубить европейское единство.
Вторая категория состоит из бывших сторонников правоцентристов. Они тоже считают, что лучше Макрона никого нет. В частности, они считают, что Валери Пекресс несерьезна в экономике и слишком зависима от правого крыла партии, особенно в том, что касается иммиграции. Этот тип избирателей доволен экономической ситуацией (на самом деле, мы избежали худшего во время пандемии, а уровень банкротств остался низким) и считает, что действующее правительство нашло справедливый баланс в вопросах иммиграции и религии: не слишком строгий, но и не слишком мягкий.
В последнюю, третью категорию входят центристы и люди, отвергающие сдвиги «влево» и «вправо». Это наиболее промакроновская часть избирателей, но ее долю в электорате оценить сложно.
Марин Ле Пен извлекла немалую выгоду из того, что заседающие в парламенте «правые» (за исключением тех, кто присоединился к Макрону) не смогли понять того, что британская Консервативная партия поняла с 1970-х годов, то есть привлекать избирателей радикальными речами.
- В ходе нашей прошлой беседы с вами в феврале этого года вы сделали прогноз, что Пекресс и Земмур не пройдут во второй тур выборов. Ваш прогноз оправдался. Почему французское общество не отдало свои голоса за них?
- Да, это так. У мадам Пекресс все получилось хуже, чем у Ле Пен даже по части радикальных речей. Ее предвыборная кампания была в этом отношении кульминацией как с точки зрения демагогии, так и с точки зрения контрпродуктивности.
Могу добавить также, что Пекресс подвели ее ораторские способности во время выступлений, что признала даже часть ее сторонников.
Что касается Эрика Земмура, то он был слишком радикален в вопросах национальной идентичности (фактически помогая Марин Ле Пен выглядеть «умеренной» по сравнению с ним), он так и не смог представить реальную экономическую программу и дорого заплатил за свое восхищение Владимиром Путиным.
- Можно ли сказать, что их надежды на армянскую общину Франции не оправдались?
- Конечно. Избирателей, отдающих свои голоса в соответствии с армянскими этническими интересами, во Франции ничтожно мало. Но даже это небольшое количество избирателей не монолитно.
- Каковы ваши прогнозы на второй тур?
-  Макрон, вероятно, победит. Но пока рано говорить, победит ли он с таким же отрывом, как в 2017 году, когда по итогам подсчета 100% бюллетеней Макрон одержал победу, набрав 66,10% голосов избирателей, а Марин Ле Пен заняла второе место с результатом в 33,90%.