«Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղությունը կհաստատվի նրանց միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների շրջանակներում» Caliber.Az-ը՝ Թբիլիսիից
25 Ապրիլի 2022 16:51
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ վրաստանցի քաղաքագետ Նիկոլոզ Գլոնտիի հետ:
—Դուք ինչպե՞ս եք գնահատում ադրբեջանա-վրացական հարաբերությունների ներկա մակարդակը։
— Հարկ է նշել, որ Ադրբեջանի և Վրաստանի միջև գործընկերությունը և բարիդրացիական հարաբերությունները վերջին տասնամյակներում դուրս են գալիս առաջին պլանը։ Դա կապված է պետությունների ղեկավարների միջև լավ համագործակցության հետ։ Դատելով ըստ նրանց փոխհարաբերությունների, մենք ոչ միայն պարզապես ռազմավարական գործընկերներ ենք, կարելի է վստահությամբ ասել, որ մենք բարեկամներ ենք, ինչի մասին բազմիցս ասվել է հայտարարություններում։
—Ինչպե՞ս եք գնահատում մեր տարածաշրջանում ընթացիկ քաղաքական իրավիճակը։
—Տարածաշրջանում քաղաքական իրավիճակը չափազանց բարդ է, հատկապես Ուկրաինայում մասշտաբային պատերազմի ֆոնին։ Սակայն կան նաև դրական առաջընթացներ, ես նկատի ունեմ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև անմիջական երկխոսության սկիզբը։
—Արևմուտքը պատժամիջոցներ է ընդունել Ռուսաստանի դեմ, և գաղտնիք չէ, որ դրանք ազդեցություն կունենան նաև այն երկրների վրա, որոնք կապված են Ռուսաստանի տնտեսության հետ։ Ի՞նչ կարող եք ասել Վրաստանի վրա այդ պատժամիջոցների ազդեցության մասին։
—Այսօր Ռուսաստանում բնակվում է ավելի քան մեկ միլիոն վրացի, ովքեր այնտեղ աշխատում են և գումարներ են ուղարկում Վրաստան։ Իհարկե, Ռուսաստանի դեմ ընդունվող պատժամիջոցները կանդրադառնան նաև հարևան Վրաստանի տնտեսությանը, բայց այդ ազդեցությունը կործարար չի լինի։ Որովհետև Վրաստանը ի դեմս Թուրքիայի և Ադրբեջանի ունի բարեկամական հարևաններ, ինչպես նաև Արևմուտքում վստահելի գործընկերներ։
—Վրաստանը ի՞նչ է անում իր տարածքային ամբողջականության վերականգնման համար։
—Վրաստանը անցկացնում է կորցրած տարածքների վերադարձման ակտիվ քաղաքականություն, բայց խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով։ Նույնիսկ այսօրվա աշխարհաքաղաքական փոփոխությունները մեզ հույս են տալիս, որ այդ օրը շուտով կգա։ Մեր երկրի տնտեսությունը աճում է, և հույս կա, որ Վրաստանը մոտ ժամանակներում կդառնա Եվրամիության անդամ, և այդ ժամանակ աբխազները և օսերը այլևս չեն ցանկանա ապրել մեկուսության մեջ, իսկ Վրաստանի հետ միասին կդառնան քաղաքակիրթ աշխարհի մի մասը։
2012 թվականից հետո Վրաստանը ստորագրել է Ասոցացիայի մասին համաձայնագիր, ազատ առևտրի մասին համաձայնագիր, ինչպես նաև մենք 2017 թվականից հետո ԵՄ-ի երկրների հետ ունենք առանց մուտքային անցագրի ռեժիմ։ Վրաստանը արդեն ներկայացրել է ԵՄ-ում անդամակցելու հայտագիր։ Մենք երբեք Եվրոպային այդքան մոտիկ չենք եղել, ինչպես այսօր։
—Իսկ ՆԱՏՕ-ի հաշվո՞վ։
—Արևմտյան կուրսը և ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու Վրաստանի ցանկությունը սահմանվում է Սահմանադրությամբ, իսկ կառավարությունը իրականացնում է Հիմնական օրենքով ամրագրված նպատակներն ու խնդիրները։
— Հնարավոր է արդյո՞ք խաղաղությունը Բաքվի և Երևանի միջև։
-Ես խորապես համոզված եմ, որ շատ շուտով Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը լիովին կվերականգնվի։ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների շրջանակներում նրանց միջև կհաստատվի խաղաղություն։ Դրա համար նախադրյալներ արդեն կան՝ երկար տարիներ անց Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև սկսվեց ուղիղ երկխոսություն, որում իր դերն է խաղում նաև Վրաստանը։
— Դուք ինչպե՞ս եք վերաբերվում Թբիլիսիի և Կիևի միջև լարվածությանը: Ո՞վ է մեղավոր այս իրավիճակի համար և ի՞նչ է լինելու հետագայում։
—Վրաստանի խորհրդարանի պատվիրակությունը խոսնակի գլխավորությամբ այցելեց Կիև, որտեղ հանդիպեց ուկրաինացի գործընկերների հետ։ Կան նաև երկու կողմից հայտարարություններն այն մասին, որ առկա թյուրիմացությունները վերացել են։

«Мир между Азербайджаном и Арменией будет установлен в рамках их международно признанных границ»
-  Следует отметить, что партнерство и добрососедские отношения между Азербайджаном и Грузией в последние десятилетия выходят на первый план. Это связано с хорошим сотрудничеством между главами государств. Судя по их взаимоотношениям, мы не просто стратегические партнеры, можно с уверенностью сказать, что мы друзья, о чем неоднократно говорилось в заявлениях.
- Ваша оценка текущей политической ситуации в нашем регионе?
- Политическая ситуация в регионе крайне сложная, особенно на фоне масштабной войны в Украине. Однако есть и положительные сдвиги, я имею в виду начало прямого диалога между Арменией и Азербайджаном.
- Запад ввел санкции против России, и не секрет, что они будут иметь влияние и на те страны, которые связаны с российской экономикой. Что вы можете сказать о влиянии этих санкций на Грузию?
- Сегодня в России проживает более миллиона грузин, которые работают там и отправляют деньги в Грузию. Конечно, введенные против России санкции коснутся и экономики соседней Грузии, но это влияние не будет разрушительным. Потому что у Грузии есть дружественные соседи лице в Турции и Азербайджана, а также надежные партнеры на Западе.
- Что делает Грузия для восстановления своей территориальной целостности?
- Грузия проводит активную политику возвращения утраченных территорий, но путем мирных переговоров. Даже сегодняшние геополитические изменения дают нам надежду, что этот день скоро наступит. Экономика нашей страны растет, и есть надежда, что Грузия в ближайшее время станет членом Евросоюза, и тогда абхазы и осетины больше не захотят жить в изоляции, а вместе с Грузией станут частью цивилизованного мира.
После 2012 года Грузия подписала Соглашение об ассоциации, Соглашение о свободной торговле, также мы имеем безвизовый режим в страны ЕС после 2017 года.  Грузия уже подала заявку на членство в ЕС. Мы никогда не были так близки к Европе, как сегодня.
-  А как насчет НАТО?
- Западный курс и желание Грузии вступить в НАТО определяются Конституцией, а правительство реализует цели и задачи, закрепленные в Основном законе.
- Возможен ли мир между Баку и Ереваном?
Я глубоко убежден, что очень скоро территориальная целостность Азербайджана будет полностью восстановлена. В рамках международно признанных границ Азербайджана и Армении между ними будет установлен мир. Предпосылки для этого уже есть - спустя много лет между Азербайджаном и Арменией начался прямой диалог, в котором свою роль играет и Грузия.
-  Как вы относитесь к напряженности между Тбилиси и Киевом? Кто виноват в этой ситуации и что будет дальше?
- Делегация парламента Грузии во главе со спикером посетила Киев, где встречалась с украинскими коллегами. Есть также заявления с обеих сторон о том, что существующие недоразумения исчерпаны.