«Աբխազիայում հայերը իրագործել են վրաց ժողովրդի ցեղասպանություն» Լևան Օսիձեն՝ Caliber.Az կայքի հետ կապի մեջ
24 Մայիսի 2022 16:01
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ վրաստանցի քաղաքագետ, պրոֆեսոր Լևան Օսիձեի հետ։
—Կցանկանայի իմանալ Ձեր կարծիքը Աբխազիայում պատերազմի մեջ հայերի դերի առնչությամբ...
—Այո, այդ պատերազմում մասնակցել են ոչ միայն ռուսներ, աբխազներ, Հյուսիսային Կովկասի ներկայացուցիչներ, այլ նաև հայկական «Բաղրամյան» գումարտակը։ Այն բանից հետո, երբ Աբխազիայից արտաքսեցին վրացիներին, հայերը այնտեղ դարձան մեծամասնություն։ Եթե չլիներ վրացական բնակչությունը, ապա ներկայիս Աբղազիայի ղեկավարը կլիներ հայ։
Նրանք վրացիներին սպանել, խոշտանգել, գլուխները կտրել, նրանց գլուխներով ֆուտբոլ են խաղացել։ Սրանք պարզապես խոսքեր չեն, այդ բոլոր իրադարձությունները փաստագրվել են։ Դրա մասին են վկայում Վրաստանի Գլխավոր դատախազության 200 հատոր նյութեր։ Աբխազիայում հայերը իրագործել են վրաց ժողովրդի ցեղասպանություն։
Ներկա պահին Վրաստանի կառավարությունում կան հայկական ծագումով շատ մարդիկ։ Ես բոլոր միջազգային ֆորումներին բարձրացնում եմ այդ հարցը։ Օրինակ հայերը վերջերս բարձրացրեցին Աբխազիայում նրանց մշակութային ինքնավարություն ներկայացնելու հարցը, նրանք Սև ծովի ելք ստանալու համար պատրաստ են ամեն ինչի։
—Վրաստանի կառավարության կողմից ի՞նչ է ձեռնարկվում երկրի տարածքային ամբողջականության վերականգնման համար։ Եվ դա հնարավոր է արդյո՞ք ներկա պայմաններում։
—Վրաստանը պարտություն կրեց 2008 թվականի ռուս-վրացական պատերազմում, և ես համարում եմ, որ դա անհնար է։ Այնտեղ ապրող աբխազները շատ բացասականորեն են վերաբերվում Վրաստանի նկատմամբ, չեն ուզում մեզ հետ հարաբերությունների վերականգնումը։ Մոտ 300 հազար վրացիներ աստիպված եղան լքել Աբխազիայում իրենց մշտական բնակավայրերը։ Մենք բոլորս ուզում ենք, որպեսզի այդ հարցը լուծվի խաղաղ ճանապարհով, որպեսզի մենք, վերջապես տեսնենք մեր հարազատ վայրերը։
—Դուք ինչպե՞ս եք վերաբերվում Ադրբեջանի կողմից ղարաբաղյան հակամարտության լուծմանը։
—Ես ողջունում եմ այդ պահը, Ադրբեջանը կարողացավ վերադարձնել իր տարածքները։ Սակայն անընդունելի եմ համարում, որ Ղարաբաղում, իսկ ավելի լայն ասած՝ մեր տարածաշրջանում գտնվում են ռուսական զորքեր։
—Հնարավոր է արդյո՞ք խաղաղություն հայերի և ադրբեջանցիների միջև։
—Չկան նման խնդիրներ, որոնք հնարավոր չլինի լուծել։ Հայերը և ադրբեջանցիները կարող են ապրել հաշտ և առանց պատերազմի։ Այդ հակամարտության ծագման մեջ մեղավոր է Ռուսաստանը։
—Ի՞նչ կարծիքի եք Վրաստանի արտաքին քաղաքական ուղղու մասին։
—Այս փուլում անցանկալի է Վրաստանի արտաքին քաղաքական կողմնորոշման ամբողջական փոփոխությունը Արևմուտքից դեպի Ռուսաստան։ Նախընտրելի է հավասարակշռված դիրք գրավել, որպեսզի ունենանք Ռուսաստանի Դաշնության հետ տարբեր թեմաներով քաղաքական սակարկություններ անելու հնարավորություն, միաժամանակ փորձելով բարելավել նրա հետ հարաբերությունները։
—Ինչպիսի՞ն եք տեսնում Կովկասի տարածաշրջանի ապագան։
—Մեր տարածաշրջանում լարվածությունը այսպես, թե այնպես կպահապանվի, և ես վստահ եմ, որ Ռուսաստանի դիրքերը կթուլանան, միևնույն ժամանակ, երբ Թուրքիայինը՝ կուժեղանան։ Փոխզիջում հնարավոր է, այն պարզապես պետք է գտնել։
—Դուք ի՞նչ կարող եք ասել վրաց-ուկրաինական հարաբերությունների ներկայիս սառեցման առնչությամբ։
—Ես այս պահը գնահատում եմ չափազանց բացասական։ Վրաստանը այս ողջ ժամանակի ընթացքում մարդասիրական մեծ օգնություն է ցուցաբերել Ուկրաինային։ Հարաբերությունների վատթարացման վրա ազդել է այն փաստը, որ Սաակաշվիլի կողմնակիցները առաջատար պաշտոններ են գրավել Ուկրաինայում։
Վրաստանը բոլորից լավ է հասկանում, թե որքան դժվար է, երբ քո տարածքները հանդիսանում են մարտական գործողությունների թատերաբեմ։ Դա երկրի զարգացումը հետաձգում է տասնյակ տարիներով։ Վրաստանը տվյալ պահին չի կարող և չի ուզում պատերազմել, որովհետև բոլորը նախօրոք գիտեն, որ այս պատերազմում հաղթողներ չեն լինի։
Եթե նույնիսկ Վրաստանը հիմա բացի երկրորդ ճակատ, դա լավ բանի չի բերի, որովհետև Ռուսաստանը տիրապետում է բավական մեծ ներուժի, որպեսզի ոչնչացնի ողջ աշխարհը։ Նման դեպքում ուկրաինական ժողովրդի կորուստները կնվազեն, բայց դրա համար կվճարեն վրացիները։

Леван Осидзе на связи с Caliber.Az
- Да, в той войне принимали участие не только русские, абхазы, представители Северного Кавказа, но и армянский батальон «Баграмяна». После того, как из Абхазии выселили грузин, армян там стало большинство. Если бы не грузинское население, то главой нынешней Абхазии был бы армянин.
Они убивали, пытали, отрезали головы грузинам, играли их головами в футбол. Это не просто слова, все эти события документально оформлены. Об этом свидетельствуют 200 томов материалов Генеральной прокуратуры Грузии. В Абхазии армяне совершили геноцид грузинского народа.
В данный момент в правительстве Грузии очень много людей армянского происхождения. Я на всех международных форумах поднимаю этот вопрос. Например, недавно армяне подняли вопрос о представлении им культурной автономии в Абхазии, они готовы на все, чтобы получить допуск к Черному морю.
- Что предпринимается властями Грузии для восстановления территориальной целостности страны? И возможно ли это в нынешних условиях?
- Грузия потерпела поражение в российско-грузинской войне 2008 года, и я считаю, что это невозможно. Проживающие там абхазы очень негативно относятся к Грузии, не хотят возобновления отношений с нами. Около 300 тысяч грузин вынуждены были покинуть свои постоянные места проживания в Абхазии. Мы все хотим, чтобы этот вопрос решился мирным путем, чтобы мы, наконец, увидели наши родные места.
- Я приветствую этот момент, Азербайджан смог вернуть свои территории. Однако считаю неприемлемым, что в Карабахе, а если более широко - в нашем регионе, находятся российские войска.
- Нет таких проблем, которые нельзя было бы не решить. Армяне и азербайджанцы могут жить дружно и без войны. В том, что возник этот конфликт, виновата Россия.
- Что вы думаете о внешнеполитическом курсе Грузии?
- На данном этапе нежелательна полная смена внешнеполитической ориентации Грузии с Запада на Россию. Предпочтительнее занять сбалансированную позицию, чтобы иметь возможность вести политический торг с Российской Федерацией по разным темам, одновременно пытаясь улучшить с ней отношения.
- Напряжение в нашем регионе так или иначе сохранится, и я уверен, что позиция России ослабнет, в то время как Турции - усилится. Компромисс возможен, его просто нужно найти.
- Что вы можете сказать по поводу нынешнего охлаждения грузино-украинских отношений?
- Я оцениваю этот момент крайне негативно. Грузия на протяжении всего этого времени оказывала большую гуманитарную помощь Украине. На ухудшение отношений оказал влияние тот факт, что сторонники Саакашвили занимали ведущие позиции в Украине.
Грузия лучше всех понимает, как сложно, когда твои территории является театром боевых действий. Это оттягивает развитие страны на десятилетия назад. Грузия не может и не хочет воевать на данном этапе, потому что все заранее знают, что в этой войне не будет победителей.
Даже если Грузия сейчас откроет второй фронт, к добру это не приведет, потому что Россия обладает достаточным потенциалом, чтобы разрушить весь мир. В таком случае потери украинского народа уменьшатся, но платить за это будут грузины.