«Եթե Հայաստանն իր ապագան տեսնում է ՆԱՏՕ-ում, ապա նա ստիպված կլինի պայմանավորվել Թուրքիայի հետ» Դմիտրի Սոլոննիկովը՝ Caliber.Az կայքում
07 Փետրվարի 2023 16:24
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ Ռուսաստանի Ժամանակակից պետական զարգացման ինստիտուտի տնօրեն Դմիտրի Սոլոննիկովի հետ:
- Դուք ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանում ԵՄ-ի երկարաժամկետ առաքելության տեղակայումը եւ այս քայլի հետեւանքները Երեւանի համար։
- Հայաստանում ԵՄ-ի առաքելությունը՝ Եվրամիության և ԱՄՆ-ի հետ մերձեցման և Ռուսաստանի հետ գործընկերային հարաբերություններից աստիճանական դուրս գալու ուղղությամբ ժամանակակից Երևանի նպատակաուղղված քաղաքականության շարունակությունն է։ Հայաստանը միանշանակ շարժվելու է դեպի եվրատլանտյան տարածք, այլևս չի դիտարկվի եվրասիական տարածքի մաս և, բնականաբար, կդադարի կողմնորոշվել ԱՊՀ-ի վրա։ Սկզբունքորեն այս գործընթացն արդեն սկսվել է և քայլ առ քայլ շարունակվում է։ Ուշադրություն դարձրեք. նախ Հայաստան այցելեց ԵՄ-ի փոքր առաքելությունը, այժմ սպասվում է երկարաժամկետ առաքելություն, որից հետո կհաջորդի այնտեղ ՆԱՏՕ-ի զինուժի տեղակայումը։ Նման սցենարը միանգամայն հավանական է, քանի որ Փաշինյանը, ով իշխանության է եկել ամերիկյան ոչ առևտրային կազմակերպությունների աջակցության և Սորոսի հիմնադրամի ֆինանսավորման շնորհիվ, դժվար թե անցկացնի ԱՄՆ-ին ոչ ձեռնատու այլ քաղաքականություն։ Ենթադրում եմ, որ Հայաստանը կշարժվի դեպի Արևմուտք, բայց դրանով հանդերձ կփորձի առավելագույն օգուտ քաղել Ռուսաստանի հետ փոխհարաբերություններից՝ պահպանելով նրա հետ տնտեսական կապերը։ Միաժամանակ Մոսկվայի և Երևանի միջև քաղաքական հարաբերությունները կսառչեն, իսկ ռազմատեխնիկական համագործակցությունը ընդհանրապես կդադարի։
Ալմաթիում վերջերս կայացած ԵԱՏՄ-ի միջկառավարական հանձնաժողովին Փաշինյանի մասնակցությունը խոսում է այն մասին, որ Հայաստանը շարունակելու է մասնակցել եվրասիական նախագծերին, քանի որ դա նրան ձեռնտու է։ Ընդհանուր առմամբ գործելու է. «Վաստակելու է Ռուսաստանի հաշվին, իսկ ինչ վերաբերում է քաղաքականությանը՝ շարժվելու է այլ ուղղությամբ» սկզբունքով։ Թե դա ինչի հանգեցրեց, մենք արդեն տեսանք Կիևի օրինակով, իսկ հիմա այդ նույն ճանապարհով է ընթանում Երևանը։
- Հայաստանը մերժեց իր տարածք ՀԱՊԿ խաղաղապահներ ուղարկելու վերաբերյալ Ռուսաստանի առաջարկը։ Սրանից Մոսկվան իր համար ինչ-որ հետեւություններ արե՞լ է։
- Այն, որ Հայաստանը դադարեցնում է համագործակցությունը ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում, հայտարարվել էր։ Մի կողմից Երեւանը զգուշանում է, որ ՀԱՊԿ որոշ երկրներ ավելի կոմպլեմենտար են վերաբերվում Ադրբեջանի, քան Հայաստանի նկատմամբ, եւ դա պատրվակ է, որի պատճառով Հայաստանը դադարեցնում է իր մասնակցությունը այդ կառույցում։ Մյուս կողմից, եթե Հայաստանը կողմնորոշվում է Եվրամիության և ՆԱՏՕ-ի վրա, ապա առաջին բանը, որը նա պետք է անի, դա Ռուսաստանի Դաշնության հետ համատեղ ռազմաքաղաքական դաշինքին մասնակցության դադարեցնելն է։ Նրան դեռևս թույլ կտան որոշ ժամանակ պահպանել տնտեսական կապերը։ Ուստի Երեւանը թույլ չի տա իր տարածքում ՀԱՊԿ խաղաղապահներ տեղակայել, այլ այնտեղ կներգրավի ԵՄ-ի ներկայացուցիչներին ու ՆԱՏՕ-ի զինվորականներին։ Առայժմ Մոսկվան ու ՀԱՊԿ մյուս անդամները, թերևս, ոչ մի հակազդեցության չեն ձեռնարկի։
- Հայկական կողմը փորձում է իրեն ներկայացնել զոհի դերում, աշխարհին պարտադրելով Լաչինի ճանապարհին ադրբեջանցի բնապահպան ակտիվիստների խաղաղ գործողության պատճառով Ղարաբաղի 120 հազար հայերի շրջափակման միֆը։ Դուք համաձա՞յն եք դրա հետ, որ սա զուտ հայկական սպեկուլյացիա է։
- Բոլորի համար հասկանալի է, որ Հայաստանը շահարկում է թվերով։ Ղարաբաղի ոչ մի 120 հազար հայի մասին խոսք չի կարող լինել, այնտեղ ապրող հայերի իրական թիվը ավելացվել է բազմապատիկ։ Այնտեղ կհավաքվի տասնյակ կամ մի քանի տասնյակ հազար մարդ։ Արդեն քսան տարի է, ինչ տարածաշրջանում լիարժեք մարդահամար չի եղել, այնպես որ բոլոր գնահատականները շատ մոտավոր են։ Դրանով հանդերձ, շատ հաճախ «Ղարաբաղի հայի» տեղ են հաշվում նրանց, ովքեր վաղուց ապրում են Երևանում կամ նույնիսկ արտերկրում: Բայց նրանց վերագրում են տարածաշրջանի բնակչությանը։ Բայց չէ որ հարցը միայն թվերի մեջ է, այլ նաև նրանում, որ անհրաժեշտ է կարգավորել Ղարաբաղում տնտեսական գործունեությունը։ Չի կարելի թալանել Ադրբեջանի ազգային ու բնական հարստությունը, իսկ հետո գնալ համաձայնության՝ դնելով սեփական պայմանները։ Եթե Ղարաբաղում տնտեսական ակտիվությունը՝ Ադրբեջանին իր ողջ ենթակառուցվածքի ինտեգրման շրջանակներում իրականացվի օրինական հիմունքներով, ապա նշանակություն չունի, թե հայ բնակչության որ հատվածն է ցանկանում ինտեգրվել այս գործընթացի շրջանակներում։ Կլինի դա 10, կամ 30 հազար մարդ՝ ինչ տարբերություն։ Եթե այդ մարդիկ իրենք որոշեն ինտեգրվել Ադրբեջանի խաղաղ կյանքին, ապա նշանակում է հնարավոր կլինի պայմանավորվել։ Ուստի հարցը թվաքանակի մեջ չէ, այլ գործողությունների իրավական հիմքերի և այդ գործողությունների հետևանքների մեջ է:
-Ձեր կարծիքով, ե՞րբ կարող են վերսկսվել բանակցությունները Բաքվի եւ Երեւանի միջեւ։
- Բաքվի եւ Երեւանի միջեւ բանակցային գործընթացին վերադառնալու մասին պետք է միշտ խոսել։ Առնվազն այն պատճառով, որ բանակցությունների հնարավորությունը երբեք չի կարող վերացվել։ Անգամ Ռուսաստանը, գտնվելով Ուկրաինայի հետ արևմտյան սահմաններում ծանր վիճակում, ենթադրում է բանակցությունների հնարավորությունը։ Այնպես որ, բանակցային ուղին ապագա ունի: Բայց հարցն նրանում է, թե դրանք որտեղ անցկացնել, ով է լինելու մասնակիցը և այդ բանակցությունների շրջանակներում ինչպիսի փաստաթղթեր են դրվելու սեղանին։ Կարծում եմ, սա ամենակարեւորն է նման գործընթացի համար։
- Իսկ Դուք ի՞նչ կարծիքի եք հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին։
- Թուրքիան ընդհանրապես հանդես է գալիս նորմալացման օգտին և կձգտի, որպեսզի գործընթացը առաջ գնա այդ ուղղությամբ։ Անկարայի համար կարևոր է դեպի ռուսական տրանսպորտային տարածք և դեպի Կասպից ծով տրանսպորտային և լոգիստիկ միջանցքի ստեղծումը։ Ուստի Թուրքիան Հայաստանի հետ փոխհարաբերությունները կօգտագործի իր աշխարհատնտեսական ու լոգիստիկ հարցերը լուծելու համար։ Հասկանալի է, որ այս կապակցությամբ երկու երկրներն էլ իրենց շահերն են հետապնդում, ուստի ամենայն հավանականությամբ հարաբերությունների կարգավորումը անխուսափելի է։
Միևնույն ժամանակ, հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը երկկողմանի երթևեկություն է։ Եթե Հայաստանը իր ապագան տեսնում է Եվրամիության եւ ՆԱՏՕ-ի շրջանակներում, ապա նա պետք է պայմանավորվի բոլոր կառույցների հետ՝ դրանով հանդերձ հաշվի առնելով նաև Հյուսիսատլանտյան դաշինքին Թուրքիայի անդամակցության գործոնը։ Հետևաբար, Հայաստանի համար դեպի Արևմուտք ուղղին այդ թվում նաև Թուրքիայի հետ մերձենալու հնարավորություն է։ Այսինքն՝ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորումը՝ ՆԱՏՕ-ի հետ հարաբերությունների կարգավորման եւ Հայաստանը ՆԱՏՕ-ի ծրագրում ընդգրկվելու պարտադիր պայմաններից մեկն է։ Չէ որ, եթե խոսել Թուրքիայի մասին, ապա նա միշտ վարում է բազմավեկտոր քաղաքականություն և առաջին հերթին ելնելով թուրք ժողովրդի շահերից։ Այդուհանդերձ, Անկարան, լինելով Բաքվի հավատարիմ դաշնակիցը, միշտ կողմ է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը, բայց միևնույն ժամանակ հաշվի առնելով Բաքվի շահերը և պնդելով դրանց իրականացումը։

ИНТЕРВЬЮ  07 Февраля 2023 - 18:25
- Как вы расцениваете размещение долгосрочной миссии ЕС в Армении и последствия этого шага для Еревана?
- Миссия ЕС в Армении – это продолжение целенаправленной политики современного Еревана по сближению с Евросоюзом и США и постепенный выход из партнерских отношений с Россией. Армения однозначно станет двигаться в сторону евроатлантического пространства, уже не будет рассматриваться как часть евразийского пространства и, само собой, прекратит ориентироваться на СНГ. В принципе, этот процесс уже начат и продолжается пошагово. Обратите внимание: сначала в Армении побывала небольшая миссия ЕС, теперь ожидают долгосрочную, а вслед за тем последует размещение там военных НАТО. Такой сценарий вполне вероятен, поскольку Пашинян, который сам пришел к власти благодаря поддержке американских некоммерческих организаций и финансированию соросовского фонда, вряд ли будет проводить иную политику, не устраивающую США. Полагаю, Армения будет двигаться на Запад, но при этом попытается получить максимальную выгоду от взаимоотношений с Россией, сохранив экономические связи с ней. При этом политические отношения между Москвой и Ереваном будут охлаждаться, а военно-техническое сотрудничество и вовсе прекратится.
Участие Пашиняна в межправкомиссии ЕАЭС, которая недавно прошла в Алматы, говорит о том, что Армения продолжить участие в евразийских проектах, поскольку ей это выгодно. В общем, действовать станет по принципу: «Зарабатывать будем за счет России, а что касается политики - будем двигаться в другом направлении». К чему это привело, мы уже видели на примере Киева, а сейчас по такому же пути движется Ереван.
- Армения отказалась от предложения России отправить на ее территорию миротворцев ОДКБ. Сделала ли Москва для себя из этого выводы?
- То, что Армения останавливает сотрудничество в рамках ОДКБ, было заявлено. С одной стороны, Ереван опасается, что часть стран ОДКБ более комплиментарно относится к Азербайджану, чем к Армении, и это предлог, из-за которого Армения приостанавливает свое участие в этой структуре. С другой стороны, если Армения ориентируется на Евросоюз и НАТО, то первое, что она должна будет сделать, так это прекратить участие в совместном с РФ военно-политическом блоке. Экономические связи ей еще разрешат сохранять какое-то время. Поэтому миротворцев ОДКБ на своей территории Ереван не позволит размещать, а будет привлекать туда представителей ЕС и военнослужащих НАТО. Пока что Москва и другие члены ОДКБ никаких контрдействий, пожалуй, предпринимать не будут.
- Армянская сторона пытается выставить себя в роли жертвы, навязывая миру миф о блокаде 120 тысяч армян Карабаха из-за мирной акции азербайджанских экоактивистов на лачинской дороге. Вы согласны с тем, что чистой воды армянская спекуляция?
- Всем понятно, что Армения спекулирует цифрами. Ни о каких 120 тысячах армян Карабаха не может быть и речи, реальная численность проживающих там армян увеличена в разы. Там наберется десяток или несколько десятков тысяч человек. Двадцать лет не было полноценной переписи населения в регионе, так что все оценки очень приблизительные. При этом очень часто за «армян Карабаха» выдают тех, кто давно проживает в Ереване или даже за границей. Но их приписывают к населению региона. Но ведь вопрос не только в цифрах, но и в том, что необходимо урегулировать хозяйственную деятельность в Карабахе. Нельзя разграбить национальные и природные богатства Азербайджана, а потом идти договариваться, выставляя свои условия. Если хозяйственная деятельность в Карабахе в рамках интеграции всей его инфраструктуры в Азербайджан будет осуществляться на законных основаниях, то не имеет значения, какая часть армянского населения захочет интегрироваться в рамках этого процесса. Будет это 10 или 30 тысяч человек - какая разница. Если эти люди примут для себя решение интегрироваться в мирную жизнь Азербайджана, то значит удастся об этом договориться. Поэтому вопрос не в численности, а в правовых основаниях действий и в последствиях этих действий.
- Когда, по-вашему, могут возобновиться переговоры между Баку и Ереваном?
- О возврате к переговорному процессу между Баку и Ереваном нужно говорить всегда. Как минимум потому, что возможность переговоров снимать нельзя никогда. Даже Россия, будучи в сложной ситуации на западных границах с Украиной, предполагает возможность переговоров. Так что переговорный трек имеет перспективу. Но вопрос в том, где их проводить, кто будет участником и какие документы окажутся на столе в рамках этих переговоров. Полагаю, это важнее всего для такого процесса.
- А что вы думаете о нормализации армяно-турецких отношений?
- Турция выступает за нормализацию вообще и будет стараться, чтобы процесс двигался в этом направлении. Анкаре важно создание транспортно-логистического коридора с выходом в российское транспортное пространство и к Каспийскому морю. Поэтому Турция взаимоотношения с Арменией будет использовать для решения своих геоэкономических и логистических вопросов. Понятно, что обе страны преследуют в этой связи свои интересы, поэтому скорее всего нормализация отношений неизбежна.
В то же время урегулирование турецко-армянских отношений - это движение с двух сторон. Если Армения видит свое будущее в рамках Евросоюза и НАТО, то она должна договариваться со всеми структурами, учитывая при этом и фактор членства Турции в Североатлантическом блоке. Поэтому для Армении трек на Запад в том числе и возможность сблизиться с Турцией. То есть урегулирование отношений с Турцией - одно из обязательных условий нормализации отношений с НАТО и подключения Армении к натовской программе. Ведь если говорить о Турции, то она всегда проводит многовекторную политику, причем прежде всего в интересах турецкого народа. Тем не менее Анкара, будучи верным союзником Баку, всегда за урегулирование отношений между Арменией и Азербайджаном, но при этом учитывая интересы Баку и настаивая на их реализации.