«Ղարաբաղում ռազմական բախումները կարող են տեղի ունենալ ցանկացած պահի» Ալեքսանդր Խրամչիխինը պատասխանել է Caliber.Az-ին
14 Փետրվարի 2023 15:10
- Ինչպես գիտեք, Եվրամիության առաքելությունը շուտով կժամանի Հայաստան։ Ինչու՞մն է իրականում կայանում այդ առաքելության հիմնական նպատակը։
- Այդ առաքելության նպատակը նրանում է, որպեսզի պատկերել ԵՄ-ի մասնակցությունը հայ-ադրբեջանական կարգավորմանը և ձևացնել, թե նա ի վիճակի է այնտեղ ինչ-որ ձևով փոխարինել Ռուսաստանին: Թեեւ հասկանալի է, որ այդ առաքելությունը ոչ մի ձևով չի կարող փոխարինել Ռուսաստանին։ Բայց դա արդեն կարևոր չէ։ Գլխավորը, հենց հիմա նման տեսք ստեղծելն է։
- Հայաստանում եվրոպական առաքելության ներկայությունը կարող է արդյո՞ք ինչ-որ ռազմական բախումներ հրահրել Ղարաբաղում։
-Ղարաբաղում ռազմական բախումներ կարող են տեղի ունենալ ցանկացած պահի, այնտեղ ինչ-որ առաքելության առկայությունից բոլորովին անկախ։
- 2025 թվականին լրանում է Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների գտնվելու հնգամյա ժամկետը։ Ի՞նչ եք կարծում, Մոսկվան այնտեղից դուրս կբերի՞ իր ռազմական կոնտինգենտը, թե՞ այնուամենայնիվ կփորձի երկարաձգել պայմանագիրը։
- Դա կախված է Հայաստանի և Ադրբեջանի դիրքորոշումից, նրանից՝ թե կցանկանան արդյոք ընդհատել այդ առաքելությունը։ Բայց Ռուսաստանը, անշուշտ, կցանկանար, որպեսզի խաղաղապահ կոնտինգենտը շարունակեր մնալ տարածաշրջանում։
- Ինչի՞ համար, ի՞նչ նպատակով։
- Որպեսզի ինքը այնտեղ մնա:
-Այսինքն՝ մինչև այս ժամկետը լրանա, Մոսկվան այդ հարցը կդնի՞ Բաքվի և Երևանի հետ բանակցությունների օրակարգում։
- Իմ կարծիքով, այո, ընդ որում անկախ Հայաստանում ԵՄ առաքելության գտնվելուց։
- Ինչպիսի՞ն են, Ձեր կարծիքով, այսօրվա դրությամբ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման շանսերը:
- Մոտավորապես նույնը, ինչը և նախկինում էր։
-Կարո՞ղ եք ավելի կոնկրետ ասել...
- Ես կարծում եմ, որ Փաշինյանի խնդիրը՝ Ղարաբաղն ամբողջությամբ հանձնելն է։ Բայց թե որքանով է դա իր հնարավորությունների մեջ, դժվար է ասել։ Այստեղ շատ բան կախված է ներքին իրավիճակից։
- Ուզում եք ասել, որ դրսից Փաշինյանին հրամայված է Ղարաբաղն ամբողջությամբ և լիովին հանձնե՞լ Ադրբեջանին։
- Այո: Դա Արեւմուտքի ցանկությունն է։
- Իսկ ինչո՞ւ է դա բխում Արեւմուտքի շահերից։
- Որովհետև Արևմուտքի գլխավոր խնդիրը՝ Հայաստանի ամբողջական դուրսբերումն է Ռուսաստանի ազդեցության տակից, ինչը, ըստ երևույթին, ինչպես այնտեղ կարծում են, անհնար է առանց Ղարաբաղի հանձնման։ Իսկ դրանից հետո Հայաստանը դառնում է համաշխարհային հանրության արժանի անդամ, ինչը նշանակում է, որ նա մեկնած ձեռքով կքայլի մոտավորապես այնպես, ինչպես Մոլդովան, Ուկրաինան կամ հետխորհրդային այլ երկրները։
- Ձեր տրամաբանության համաձայն, եթե Արևմուտքը շահագրգռված է «Ղարաբաղի ամբողջական հանձնմամբ» Ադրբեջանին, ապա նման դասավորությունը դժվար թե ձեռնատու է Ռուսաստանին։ Չէ որ այդպե՞ս է։
- Ռուսաստանը, ըստ երևույթին, բացասաբար կարձագանքեր նման դասավորությանը, թեև, մյուս կողմից, Ղարաբաղը չէ որ մինչև հիմա չի ճանաչվել նույնիսկ հենց Հայաստանի կողմից։ Հետևաբար Ռուսաստանի համար սկզբունքային է ոչ թե Ղարաբաղի պատկանելությունը, այլ հատկապես Հայաստանի դիրքավորումը։ Բայց այստեղ ամեն ինչ շատ բարդ է։
- Այդ դեպքում ինչո՞ւ Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը համեմատաբար վերջերս հրապարակայնորեն խոստովանեց, որ Ադրբեջանը վերադարձրել է իր պապենական տարածքները։
- Ֆորմալ առումով սա ընդամենը փաստի արձանագրում է։ Որովհետեւ եթե, նորից եմ կրկնում, Հայաստանը ինքը Ղարաբաղն ու հարակից շրջանները չի ճանաչել հայկական, ապա էլ ինչի՞ մասին է պետք խոսել։
- Մոսկվան կպնդի արդյո՞ք ՀԱՊԿ-ի առաքելությունը Հայաստանում տեղակայելուն։
- Չգիտեմ, թե Ռուսաստանն ուղղակիորեն որքանով կհամառի այս հարցում։ Եթե Հայաստանը կտրականապես հրաժարվում է, ապա նշանակում է՝ նա հրաժարվում է։ Մոսկվան չունի որևէ հատուկ լծակ նրան ինչ-որ բանում համոզելու համար։ Փաստորեն, սա հաստատում է այն, ինչ ես ասացի Փաշինյանի առաքելության առնչությամբ։
- Փաշինյանի առաքելության մեջ մտնու՞մ է արդյոք ռուսական բազայի դուրսբերումը Գյումրիից։
-Անկասկած։ Տրամաբանական է ակնկալել ռուսական ռազմակայանի դուրսբերում Գյումրիից, թեև դրանից հետո Հայաստանը կկորցնի իրեն որևէ կերպ ապահովելու ցանկացած հնարավորություն։
- Միթե՞ բացառվում է, որ այնտեղ կարող են տեղակայվել ԱՄՆ-ի զինվորականները։
- Չեմ կարծում։ Արևմուտքին դա պետք չէ։ Արեւմուտքը չի խցկվի մի տարածաշրջան, որտեղ կարող է տեղի ունենալ իրական պատերազմ։ Այնպես որ ոչ մի արևմտյան բազաներ Հայաստանում չեն լինի։ Ես ձեզ ակնառու օրինակ կբերեմ։ Ինչո՞ւ Վրաստանում չկան ամերիկյան ռազմակայաններ, չնայած նրան, որ երկիրը գրկաբաց պատրաստ է դրանք ընդունել։ Այո, որովհետեւ Արեւմուտքն ամենեւին էլ չի ձգտում դրանք ստեղծել Վրաստանում։
- Որովհետև չի՞ ուզում, թե՞ չի կարող։
- Տեսեք, եթե Հայաստանը դուրս գա Ռուսաստանի ազդեցության գոտուց, ապա դա Արևմուտքի համար բավական կլինի։ Հայաստանն արդեն առաջ է տանում արևմտյան շահերը, դրա համար չկա այնտեղ ռազմաբազաներ ստեղծելու անհրաժեշտություն։ Մյուս կողմից, Արեւմուտքը չունի ոչ միայն ցանկություն, այլեւ բավարար ռեսուրսներ։
- Եվ վերջապես կցանկանայի լսել Ձեր կանխատեսումը Ուկրաինայի պատերազմի վերաբերյալ։ Այն դեռ որքա՞ն կարող է տևել և ինչով կավարտվի:
- Ուկրաինայում պատերազմը կարող է տևել որքան կամենաս, մոտ մի քանի տարի եւս։ Դեռ անցյալ տարվա գարնանը ակնհայտ էր, որ գնում է պայքար մինչև ուժասպառության, հետևաբար, այն կարող է ինչով ասես ավարտվել։ Կողմերից որն ու ինչ տեսքով առաջինը կուժասպառվի, ես չգիտեմ։
- Դուք այլևս վստահ չե՞ք, որ Ռուսաստանը կհաղթի։
- Սկզբունքորեն Ռուսաստանի հաղթանակն ավելի հավանական է, քան հակառակ կողմի հաջողությունը։ Բայց ես հարյուր տոկոսով չէի կանխատեսի, թե կողմերից որ մեկը կհաղթի։

«Военные столкновения в Карабахе могут произойти в любое время» Александр Храмчихин ответил Caliber.Az
13 Февраля 2023 17:01
Интервью Caliber.Az c российским военным экспертом Александром Храмчихиным.
- Как вы знаете, в Армению в скором времени прибудет миссия Евросоюза. В чем на самом деле заключается основная цель этой миссии?
- Цель этой миссии в том, чтобы изобразить участие ЕС в армяно-азербайджанском урегулировании и сделать вид, что он в состоянии в каком-то качестве заменить там Россию. Хотя понятно, что ни в каком качестве заменить Россию эта миссия не может. Но это уже неважно. Главное, создать такую видимость именно сейчас.
-  Может ли присутствие европейской миссии в Армении спровоцировать какие-либо военные столкновения в Карабахе?
- Военные столкновения в Карабахе могут произойти в любое время, совершенно независимо от пребывания там какой-то миссии.
- В 2025 году истекает пятилетний срок пребывания российских миротворцев в Карабахе. Вы полагаете, Москва выведет свой военный контингент оттуда или все же попытается продлить контракт?
- Это зависит от позиции Армении и Азербайджана, от того -  захотят ли они прерывать эту миссию. Но Россия, безусловно, хотела бы, чтобы миротворческий контингент и дальше оставался в регионе.
- Для чего, с какой целью?
- Чтобы самой сохраниться там.
- То есть к моменту истечения этого срока Москва вынесет этот вопрос на повестку переговоров с Баку и Ереваном?
- Думаю, да, причем вне зависимости от нахождения миссии ЕС в Армении.
- Каковы, по-вашему, на сегодня шансы подписания мирного договора между Азербайджаном и Арменией?
- Примерно на том же, что и раньше.
- Можно конкретнее…
- Я считаю, что задача Пашиняна - сдать Карабах полностью. Но насколько это в его возможностях, сказать сложно. Здесь многое зависит от внутренней ситуации.
- Хотите сказать, что Пашиняну извне приказано сдать Азербайджану Карабах целиком и полностью?
- Да. Это желание Запада
- А почему это в интересах Запада?
- Потому, что главная задача Запада - это полный вывод Армении из под влияния России, что, видимо, как там считают, невозможно без сдачи Карабаха. А после этого Армения становится достойным членом мирового сообщества, что означает, что она будет ходить с протянутой рукой примерно так же, как Молдова, Украина или другие постсоветские страны.
- Согласно вашей логике, если Запад заинтересован «в полной сдаче Карабаха» Азербайджану, то такой расклад вряд ли устраивает Россию. Так ведь?
- Россия, видимо, отрицательно отнеслась бы к такому раскладу, хотя, с другой стороны, Карабах ведь до сих пор даже самой Арменией не признан. Поэтому для России не принадлежность Карабаха принципиальна, а именно позиционирование Армении. Но тут все очень сложно.
- Тогда почему сравнительно недавно глава российского МИД Сергей Лавров публично признал, что Азербайджан вернул свои исконные территории?
- В формальном плане это просто констатация факта. Потому что, если, опять повторюсь, Армения сама не признала Карабах и окружающие его районы как армянские, то о чем тут еще говорить.
- Будет ли Москва настаивать на разворачивании миссии ОДКБ в Армении?
- Не знаю, насколько Россия будет прямо-таки настаивать на этом вопросе. Если Армения категорически отказывается, то значит она отказывается. Каких-то особых рычагов, чтобы ее в чем-то убедить, у Москвы нет. Собственно, это подтверждает то, что я сказал по поводу миссии Пашиняна.
- В миссию Пашиняна входит вывод российской базы из Гюмри?
- Несомненно. Логично ожидать вывода российской военной базы из Гюмри, хотя после этого Армения утратит всякую возможность как-либо себя обезопасить.
- Разве исключается, что там могут разместиться американские военные?
- Не думаю. Западу это не нужно. Запад не станет лезть в регион, где может произойти реальная война. Так что никаких западных баз не будет в Армении. Приведу вам наглядный пример. Почему в Грузии нет американских военных баз, при том, что страна с распростертыми объятиями готова их принять? Да потому, что Запад вовсе не стремится создавать их в Грузии.
- Потому что не хочет или не может?
- Смотрите, если Армения выпадает из сферы влияния России, то Западу этого будет достаточно. Армения и так продвигает западные интересы, для этого нет необходимости создавать там военные базы. С другой стороны, у Запада нет не только желания, но и достаточных ресурсов.
- И напоследок хотелось бы услышать ваш прогноз относительно войны в Украине. Сколько еще она может продлиться и чем завершится?
- Война в Украине может продолжиться сколько угодно, примерно еще несколько лет. Еще весной прошлого года было очевидно, что идет битва на истощение, соответственно, она может закончиться чем угодно. Какая из сторон и в какой форме истощится первой, я не знаю.
- Вы уже не уверены, что Россия одержит победу?
- В принципе, победа России более вероятна, чем успех противоположной стороны. Но прогнозировать на все сто процентов, что какая-то из сторон победит, я бы не стал.