«Հայաստանը ջախջախիչ պարտություն կկրի ղարաբաղյան երրորդ հիպոթետիկ պատերազմում» Սերգեյ Մարկովը՝ Caliber.Az-ի հետ կապի մեջ
07 Մարտի 2023 18:52
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ ռուսաստանցի հայտնի պետական և հասարակական գործիչ, դիվանագետ Սերգեյ Մարկովի հետ։
- Սերգեյ Ալեքսանդրովիչ, Դուք ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանի նոր ռազմական սադրանքը Ղարաբաղում։
- Հայաստանի գործողությունների հիմնական նպատակը՝ Ղարաբաղի նկատմամբ իր վերահսկողությունը պահպանելու փորձն է։ Երեւանում հիանալի հասկանում են, որ երկուսուկես տարի հետո, մեծ հավանականությամբ, Ղարաբաղի հայաբնակ մասում կմտցվեն ադրբեջանական զորքեր։ Ուստի Հայաստանի իշխանությունները և փորձում են այլ երկրներին ներգրավել տարածաշրջան, որպեսզի նրանց փոխարեն՝ Ղարաբաղը Հայաստանին պատկանելու համար Ադրբեջանի հետ քաղաքական և գուցե նույնիսկ ռազմական բնույթի պայքար մղեն։ Սա ընդ որում ցուցադրելու է հայ և ադրբեջանցի ժողովուրդների հաշտեցման անհնարինությունը։ Այնպես որ, հակամարտությունները, բախումները և ատելության հրահրումը՝ դրանք այն փաստարկներն են, որոնք Հայաստանը օգտագործում է համաշխարհային հանրության գաղափարական մշակման համար, որպեսզի ցույց տա, որ Ղարաբաղի հայերի ինտեգրումը Ադրբեջանի հասարակության և պետության մեջ երբեք հնարավոր չէ։
- Ինչպե՞ս է իրականացվում Հայաստանի կողմից զինամթերքի և զենքի տեղափոխումը Ղարաբաղ։
- Հայաստանից Ղարաբաղ զենքի և զինամթերքի մատակարարումը իրականացվում է այդ տարածաշրջանում հայկական զորախմբի մատակարարման շրջանակներում։ Դա տեղի է ունենում Հայաստանի կողմից 2020 թվականի Եռակողմ հայտարարության խախտումով, այն կողմնորոշված է միայն նրա վրա, որպեսզի զինված ճանապարհով ապահովի իր ներկայությունը Ղարաբաղում։ Երեւանում գիտակցում են, որ հայկական բանակը չափազանց թույլ է, ադրբեջանական բանակի հետ ուղիղ առճակատմանը չի դիմանա՝ ջախջախիչ պարտություն կկրի ղարաբաղյան երրորդ հիպոթեթիկ պատերազմում։ Այնուամենայնիվ սպառազինության մատակարարում տեղի է ունենում։
- Ձեր կարծիքով, ինչպե՞ս, կշարունակվեն Հայաստանի ագրեսիայի ուժեղացման ֆոնին՝ տարածաշրջանում զարգանալ իրադարձությունները։ Հնարավոր են արդյո՞ք նոր ռազմական բախումներ Ղարաբաղում։
- Կարծում եմ, որ Բաքուն հետագայում, ամենայն հավանականությամբ, կպնդի Լաչինի ճանապարհի մոտ անցակետեր տեղադրել հայ-ադրբեջանական սահմանին, որպեսզի Ադրբեջանի պետական ուժային կառույցները լիովին վերահսկողության տակ վերցնեն այդ ճանապարհը և թույլ չտան ռազմական ուժերի և տեխնիկայի տեղափոխում։ Միևնույն ժամանակ, Հայաստանը կշարունակի տարածաշրջանում արտաքին ուժերի ներգրավումը, առաջին հերթին՝ Ֆրանսիային և ԵՄ-ի, և, հնարավոր է, ՆԱՏՕ-ի այլ երկրների: Նրա խնդիրն է լինելու նաև՝ ԵՄ-ի առաքելությունը քաղաքացիական-ռազմականից աստիճանաբար վերածել ռազմական-քաղաքացիականի։ Հայկական կողմը ձգտելու է բախումներ հրահրել ռուս և ադրբեջանցի զինվորականների միջև, ԵՄ-ի դիտորդների և ադրբեջանցի զինվորականների միջև, Ադրբեջանին առավելագույնս գշտեցնել բոլորի հետ՝ սա է նրա ռազմավարական քայլը, որի օգնությամբ նա կանխատեսում է հասնել նրան, որպեսզի Ղարաբաղը այնուամենայնիվ պահվի Հայաստանի վերահսկողության տակ։
- Այսինքն, Հայաստանում ԵՄ-ի առաքելության ներկայությունը միանշանակ սպառնու՞մ է տարածաշրջանի ապակայունացմամբ։
- Այո, դա այդպես է։ Հայաստանում ԵՄ-ի առաքելության ներկայությունը իր մեջ կրում է բացառիկ բարձր ապակայունացնող գործոն։ Այն ժամանակ, երբ ղարաբաղյան խնդրի ամբողջական լուծման գործընթացը մոտենում է ավարտին, ԵՄ-ի գործոնը Հայաստանին հույս է տալիս պահպանել վերահսկողությունը Ղարաբաղի մնացած օկուպացված հատվածի նկատմամբ:
- Որքանո՞վ է իրագործելի տեսանելի ապագայում ադրբեջանա-հայկական սահմանի սահմանազատումը և ընդհանրապես Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքումը։
-Սահմանի սահմանազատումն ու սահմանագծումը սկզբունքորեն հնարավոր է, թեև այնտեղ կան շատ լուրջ խնդիրներ, որոնք կապված են նրա հետ, որ քառորդ դարի ընթացքում, երբ մարզերը մնացել էին դատարկ, փաստացի հայկական օկուպացիայի տակ, այնտեղ տեղի է ունեցել Հայաստանից փոքր տնտեսական սուբյեկտների կողմից տարերային տնտեսական յուրացում։ Այսինքն նրանք այդ ժամանակահատվածում այնտեղ կառուցել են խճի, ավազի արդյունահանման գործարան, այլ ենթակառուցվածք։ Ուստի Նիկոլ Փաշինյանի համար շատ դժվար է պայմանավորվել սահմանի սահմանազատման հարցում, քանի որ այդ ժամանակ նա պետք է հայտարարի, որ Հայաստանը պետք է տարածքների մի մասը զիջի Ադրբեջանին։ Հաշվի առնելով, որ Փաշինյանին Հայաստանում առանց այդ էլ շատերը դավաճան են համարում, նա, ամենայն հավանականությամբ, մտավախություն ունի, որ այս հարցում զիջելով Ադրբեջանին, նա անխուսափելիորեն իր համար լուրջ խնդիրներ կստեղծի իր երկրի ներսում։ Կարծում եմ, որ Հայաստանի վարչապետը վախենում է խաղաղության պայմանագիր կնքել Ադրբեջանի հետ՝ զգուշանալով սեփական կյանքի և իշխանության համար։
Մյուս կողմից, Հայաստանը նույնիսկ հիմա պատրաստ է ընդունել, որ Ղարաբաղը՝ Ադրբեջան է, բայց այն պայմանով, որ նա կունենա ինքնավարության այնպիսի աստիճան, որը ոչ թե Բաքվին, այլ միջազգային կազմակերպություններին թույլ կտա վերահսկել տարածաշրջանը։ Հասկանալի է, որ Բաքուն կտրականապես համաձայն չի դրան և Ղարաբաղի հայ համայնքին առաջարկում է Ադրբեջանում ապրել այդ նույն պայմաններով, ինչպիսի պայմաններում ապրում են երկրի մյուս բոլոր ազգային և կրոնական համայնքները։ Այսինքն, բազմամշակութայնության և ազգային բազմազանության սկզբունքով ամրագրված պայմաններով։ Իզուր չէ, որ Ադրբեջանի բազմազգության մակարդակը ոչ մի կերպ չի կարելի համեմատել Հայաստանի հետ, որն իրականում մոնոազգային է։ Այնպես որ, ղարաբաղյան հայերը ցանկության դեպքում կարող էին օգտվել այն բոլոր իրավունքներից, որոնցից օգտվում են Ադրբեջանի հսկայական թվով ազգային և կրոնական համայնքները։
- Կա արդյո՞ք, մինչեւ այս տարվա վերջը հայ-թուրքական սահմանը բացելու հավանականություն:
- Մինչև 2023 թվականի վերջը հայ-թուրքական սահմանի բացման հավանականությունը մեծ չէ, քանի որ Հայաստանը Թուրքիայի հետ հարաբերությունները դիտարկում է, որպես արտոնյալ, որպեսզի դուրս գա մեկուսացումից։ Սակայն Թուրքիան Հայաստանի հետ հարաբերությունները դիտարկում է, որպես իր ռազմավարական դաշնակցի ու բարեկամ Բաքվի հետ Անկարայի կոալիցիայից կախված՝ առաջնորդվելով «մեկ ժողովուրդ՝ երկու երկիր» սկզբունքով։ Հետևաբար Թուրքիան Հայաստանի նկատմամբ իր քաղաքականությունը միշտ համակարգելու է Ադրբեջանի ղեկավարության հետ։ Բաքուն պնդում է, որ Երևանը վերջապես իրական քայլեր ձեռնարկի սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման և Զանգեզուրի միջանցքի բացման ուղղությամբ, և միայն դրանից հետո կաջակցի հայ-թուրքական սահմանի բացմանը։ Դրանով հանդերձ, Թուրքիայի համար կարևոր է, որպեսզի Հայաստանը հրաժարվի այսպես կոչված «հայոց ցեղասպանության» վերաբերյալ բոլոր պահանջներից։ Սա նույնպես այն չափանիշն է, որը նրա ղեկավարությունը հաշվի կառնի Հայաստանի հետ հարաբերությունների նորմալացման հարցում։ Ցանկացած դեպքում, Անկարայի համար գլխավորը՝ Բաքվի հետ ռազմավարական հարաբերությունների պահպանումն է։

«Армения потерпит сокрушительное поражение в гипотетической третьей карабахской войне»
Интервью Caliber.Аz с известным российским государственным и общественным деятелем, дипломатом Сергеем Марковым.
- Сергей Александрович, как вы расцениваете новую военную провокацию Армении в Карабахе?
- Главная цель действий Армении - это попытка сохранения своего контроля над Карабахом. В Ереване прекрасно понимают, что через два с половиной года с высокой вероятностью в армянонаселенную часть Карабах будут введены азербайджанские войска. Поэтому армянские власти и пытаются привлечь другие страны в регион, чтобы они вместо них политически и даже, может, военным образом сражались с Азербайджаном за принадлежность Карабаха Армении. Это к тому же продемонстрирует невозможность примирения армянского и азербайджанского народов. Так что конфликты, боестолкновения и нагнетаемая ненависть - это те аргументы, которые Армения использует в идеологической обработке мирового сообщества, чтобы показать, что интеграция армян Карабаха в общество и государство Азербайджана невозможна никогда.
- Каким образом осуществляется переброска Арменией боеприпасов и оружия в Карабах?
- Доставка оружия и боеприпасов из Армении в Карабах осуществляется в рамках снабжения армянской военной группировки в этом регионе. Это происходит в нарушение Арменией Трехстороннего заявления 2020 года, она ориентирована только на то, чтобы вооруженным путем обеспечить свое присутствие в Карабахе. В Ереване сознают, что армянская армия слишком слаба, прямого столкновения с азербайджанской армией она не выдержит - потерпит сокрушительное поражение в гипотетической третьей карабахской войне. Тем не менее накачка вооружением происходит.
- Как, по-вашему, будут дальше развиваться события в регионе на фоне усиления агрессии Армении? Возможны ли новые военные столкновения в Карабахе?
- Полагаю, в дальнейшем Баку скорее всего будет настаивать на установлении контрольно-пропускных пунктов на армяно-азербайджанской границе в районе лачинской дороги, чтобы азербайджанские государственные силовые структуры взяли под полный контроль эту дорогу и не позволили осуществлять переброску военных сил и снаряжений. В то же время Армения продолжит вовлечение внешних сил в регион, прежде всего Франции и ЕС и, возможно, других стран НАТО. Ее задачей будет также постепенно преобразовать миссию ЕС с гражданско-военной на военно-гражданскую. Армянская сторона постарается спровоцировать столкновения между российскими и азербайджанскими военными, между наблюдателями ЕС и азербайджанскими военными, максимально поссорить Азербайджан со всеми - это ее стратегический ход, с помощью которого предполагается добиться, чтобы Карабах все-таки сохранился под контролем Армении.
- То есть присутствие миссии ЕС в Армении однозначно грозит дестабилизацией в регионе?
- Да, это так. Присутствие миссии ЕС в Армении несет в себе исключительно высокий дестабилизирующий фактор. В то время как процесс полного разрешения карабахской проблемы близок к завершению, фактор ЕС дает надежду Армении сохранить контроль над оставшейся оккупированной частью Карабаха.
- Насколько реализуемы в обозримом будущем делимитация азербайджано-армянской границы и в целом заключение мирного договора между Баку и Ереваном?
- Демаркация и делимитация границы, в принципе, возможны, хотя там очень много серьезных проблем, связанных с тем, что за четверть века, когда регионы стояли пустыми под фактической армянской оккупацией, там произошло стихийное хозяйственное освоение мелкими экономическими субъектами из Армении. То есть они построили там за этот период завод по добыче гравия, песка, другую инфраструктуру. Поэтому Николу Пашиняну очень трудно договорится о делимитации границы, ведь ему тогда придется объявить, что Армения должна уступить часть территорий Азербайджану. Учитывая, что Пашиняна в Армении и без того очень многие считают предателем, скорее всего он опасается, что уступив в этом вопросе Азербайджану, неминуемо создаст для себя серьезные проблемы внутри своей страны. Полагаю, что армянский премьер боится подписывать мирный договор с Азербайджаном, опасаясь за собственные жизнь и власть.
С другой стороны, Армения хоть сейчас готова признать, что Карабах - это Азербайджан, но при условии, что он будет иметь такую степень автономии, которая позволит контролировать регион международным организациям, а не Баку. Понятно, что Баку на это категорические не согласен и предлагает армянской общине Карабаха жить в Азербайджане на тех же условиях, на каких живут и все остальные национальные и религиозные общины страны. То есть на условиях, заложенных в принципе мультикультурализма и национального разнообразия. Недаром уровень многонациональности в Азербайджане не идет ни в какое в сравнение с Арменией, которая фактически мононациональна. Так что карабахские армяне при желании могли бы воспользоваться всеми правами, которыми пользуются огромное количество национальных и религиозных общин Азербайджана.
- Вероятность открытия армяно-турецкой границы до конца 2023 года невелика, потому что Армения рассматривает отношения с Турцией как преференциальные, чтобы выйти из изоляции. Однако Турция рассматривает отношения с Арменией как зависимые от коалиции Анкары с Баку, со своим стратегическим союзником и другом, руководствуясь принципом «один народ - две страны». Поэтому Турция всегда будет координировать с руководством Азербайджана свою политику в отношении Армении. Баку настаивает, чтобы Ереван сделал наконец реальные шаги по демаркации и делимитации границы и открытию Зангезурского коридора, и только после этого поддержит открытие армяно-турецкой границы. При этом для Турции важно, чтобы Армения сняла все претензии относительно так называемого «геноцида армян». Этот тоже тот критерий, который ее руководство будет учитывать в вопросе нормализации отношений с Арменией. В любом случае, для Анкары главное - сохранение стратегических отношений с Баку.