«Կոնֆլիկտ է հասունանում Երևանի և Ֆրանսիայի հայկական սփյուռքի ազգայնամոլների միջև» Ֆրանսիացի պատմաբանը՝ Caliber.Az-ի համար։
07 Փետրվարի 2022 11:44
Caliber.Az-ի հարցարույցը՝ ֆրանսիացի պատմաբան, Եվրասիայի հետազոտության կենտրոնի արտահաստիքային աշխատակից Մաքսիմ Գաուինի հետ։
—Վերջերս Դուք այցելել եք Ադրբեջանի ազատագրված տարածքներ։ Կարող եք արդյո՞ք կիսվել Ձեր տպավորություններով։
—Նախ, ես արդեն տեսել էի լիովին ամայացած տարածքների, այդ թվում նաև Շուշա քաղաքի լուսանկարները։ Ես այցելել եմ Աղդամ և Շուշա, այնտեղ ամեն ինչ ավերված էր։ Դրանք երկար ժամանակ գտնվում էին հայկական օկուպացիայի տակ, և ինձ մոտ հարց էր ծագում. Ինչի՞ համար էր պետք, այնտեղ ամեն ինչ ոչնչացնել։ Աղդամի դեպքում, հնարվոր է, դա տեղի է ունեցել որովհետև, օկուպացիոն ուժերը գիտեին, որ երբևիցե նրանք ստիպված կլինեն հեռանալ, սա այն է, ինչի մասին ինձ ասել է իմ էքսկուրսավարը։
Հայերը ինչպե՞ս կարող են հաստատել, որ դա հայկական քաղաք է, եթե այնտեղ այդքան ադրբեջանցի մշակույթի գործիչներ են ապրել։ Առավել ևս, Շուշա քաղաքի մոտակայքի որոշ գյուղերում կարելի է տեսնել լքված տներ. ժամանակը դրանց վնասել, բայց չի ավերել, ինչպես մյուս շենքերի մեծամասնությունը (և Աղդամի շրջանի բոլոր շենքերը)։
Ես տեսել եմ այն վայրերի լուսանկարները, որտեղ ամեն ինչ կողոպտվել և դատարկվել է։ Այնտեղ նույնիսկ ծառեր չկան, տեղ տեղ միայն քարեր՝ ամեն ինչ հողին են հավասարեցրել։ Ադրբեջանը տարածաշրջանի վերականգնման ուղղությամբ մեծ աշխատանք է անցկացնում, որպեսզի այնտեղ հնարավոր լինի կյանքը վերադարձնել։ Ես տեսել եմ, թե դուք ինչպիսի օդանավակայան եք կառուցել Ֆիզուլիում։
—Թույլ տվեք հետաքրքրվել Ֆրանսիայում նախընտրական իրավիճակի վերաբերյալ Ձեր կարծիքով։ Ինչպե՞ս եք գնահատում Վալերի Պեկրեսի և Էրիկ Զեմուրի նման ուլտրաաջ հակումով քաղաքական գործիչների հաղթանակի շանսերը։
—Ե՛վ Վալերի Պեկրեսի, և՛ Էրիկ Զեմուրի այդ ընտրությունները շահելու շանսը գրեթե զրոյական է։ Կարելի է ասել, որ Հարավային Կովկասի թեման այդ թեկնածուների ելույթներում գրավում է կարևոր տեղերից մեկը, բայց նրանց ընտրողների մեծամասնության համար այդ հարցը չի հանդիսանում մտահոգության առարկա։
—Ձեր կարծիքով, ուլտրաաջերը ինչու՞ են խաղադրույքը դնում հայերի և Հայաստանի վրա։ Դուք երևի տեղյա՞ կ եք, որ Պեկրեսը և Զեմուրը այցելել են Հայաստան։
— Նրանք հին քաղաքական գործիչների ընտանիքների ներկայացուցիչներ են, որոնք իրենց գաղափարները և ծրագրերը չեն թարմացրել։ Նրանց գաղափարները հասարակության շրջանում բավարար համակրանք չեն վայելում, այնտեղ անընդհատ վեճեր են շրջանառվում, և նրանք ֆրանսիական հանրությանը անընդհատ սնուցում են հարավկովկասյան խնդիրներով և դա օգտագործում են հայկական ռակուրսում, այսինքն օգտագործում են «Լեռնային Ղարաբաղ», «Արցախ» և նման բաներ։ Նրանց ըմբռնումներում սահմանադրական հիմքերը այլասերված են։ Նրանք չգիտեն, թե ինչպիսի հարցերին պետք է կարևորություն տալ, իսկ կարևոր հարցերը համարում են երկրորդական, այս ամենը հստակ նշվում է նրանց ելույթներում։ Սա իրոք խնդիր է այդ քաղաքական հոսքի համար՝ չհասկանալ այն, թե ինչ են ուզում նրանց ընտրողները։ Սակայն, Վալերի Պեկրեսի և նրա կողմնակիցների միջև երկար բանավեճերի ընթացքում Կովկասի մասին հարց չի բարձրացվել։
—Հայկական սփյուռքը նախընտրական քարոզարշավում ու՞մ վրա է հույս դնում։
—Նրանց, ովքեր հանդես են գալիս հայկական սփյուռքի անունից, ձգտում է այդ իրավիճակը օգտագործել իր նպատակների համար, այսինքն միայն իրենց շահերն են հետապնդում։ 2002 թվականից մինչև 2007 թվականը նրանք ձգտում էին առաջ մղել 1915 թվականի իրադարձությունների (դա աներեսաբար անվանելով «ցեղասպանություն») ժխտումը քրեականացնող օրինագիծ, սակայն նրանց մտահաղացումը խայտառակ կերպով տապալվեց։ 2017 թվականի հունվարին Ֆրանսիայի Սահմանադրական դատարանը չեղարկեց «Մի շարք հանցագործությունների ժխտումը քրեականացնելու մասին» օրենքը, որը ընդգրկում էր նաև հայոց «ցեղասպանությունը»։ Ֆրանսիայի գերագույն դատական ատյանը իր որոշումը պատճառաբանեց նրանով, որ այդ օրենքը սահմանափակում է քաղաքացիների խոսքի ազատությունը։ 2017 թվականից հետո նրանք փորձեցին իրենց գործունեությունը ակտիվացնել ղարաբաղյան հարցի ուղղությամբ։ Արդյունքներին դուք ծանոթ եք։
Հայկական սփյուռքի ինքնահռչակ գործիչները կարծես ապրում են իրենց աշխարհում և չեն ճանաչում առկա իրողությունները։
Բացի դրանից, այստեղ գնալով ավելի շատ տեղ է գրավում կրոնական ենթատեքստը, քանի որ հայերը հակված են խաղարկել քրիստոնեական քարտը և այդ ասպեկտի հիման վրա տեղի է ունենում մերձեցում, ուստի տնտեսական պատճառը այստեղ նույնիսկ ոչ մի կարևոր դեր չի խաղում։ Ես կարծում եմ, որ այդ բոլոր հարձակումները ուղղված են Ադրբեջանի և Թուրքիայի դեմ, բայց նրանց փորձերը հաջողությամբ չեն պսակվում։
Այս դիրքորոշումը գերիշխել է տասնամյակներով, առաջին հերթին Ֆրանսիայում իր մասնաճյուղերի և տարբեր կազմակերպությունների, ինչպես նաև տարբեր ընդդիմադիր կուսակցությունների շնորհիվ, որոնցում այժմ հայկական ազգայնամոլական լոբբինգը շատ խորն է։ Բայց նրանք իրենց համոզմունքներով հիմնականում ազգայնամոլներ են։
—Դուք ինչպե՞ս եք գնահատում Ֆրանսիայի քաղաքականությունը Ադրբեջանի նկատմամբ։
—Ֆրանսիայում Ադրբեջանի տնտեսական նշանակությունը այսօր անհամեմատ ավելի լավ և ավելի շատ են հասկանում, քան մի տարի առաջ։
Ուզում եմ ընդգծել, որ համագործակցության աջակցությունը կարևոր է հանդիսանում, ինչպես Ադրբեջանի, այնպես էլ Ֆրանսիայի համար։ Երկու կողմերը պետք է բարձրացնեն համագործակցության արդյունավետությունը, ուստի մտահոգության ոչ մի արմատական պատճառներ, կամ խնդիրներ չկան։
—Պեկրիսի, կամ Զեմուրի հաղթանակի դեպքում Փարիզը Ադրբեջանի նկատմամբ ինչպի՞սի քաղաքաքականություն կվարի։
—Նրանք չեն հաղթի։ Բայց քանի որ Դուք այդ հարցը տվեցիք, ես կցանկանայի ընդգծել, որ Էրիկ Զեմուրը, համենայն դեպս չի հատել Ադրբեջանի միջազգայնորեն ճանաչված սահմանները և հրաժարվել է Ադրբեջանի հետ հակամարտությունը անվանել քաղաքակրթությունների պատերազմ; նա այն որակել է, որպես «տարածքային հակամարտություն XIX դարի ոճով»։
—Կարելի է արդյո՞ք ասել, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի առնչությամբ Փարիզի քաղաքականությունը որոշում է հայկական սփյուռքը։
—Այս խնդիրը առաջ ևս կար, այսինքն ես չեմ կարող ասել, որ այն վերջին տարիներին է եղել առանցքային։ Եթե սփյուռքը և ազդել է այդ հարաբերությունների վրա, ապա դա եղել է մի քանի տարի առաջ։ Հայկական սփյուռքը երբեք չի ղեկավարվել անկախ մոտեցումներով և գաղափարներով։
Այժմ կոնֆլիկտ է հասունանում հենց Երևանի և հայկական սփյուռքի ազգայնամոլների միջև։ Այն իր յուրահատկությամբ առավել ճկուն և բարդ է։
Քանի դեռ այդ հարցում առանցքային դեր է խաղում հայկական սփյուռքը, հարաբերությունների ոչ մի նորմալացման, կամ բարելավվման մասին խոսք չի կարող լինել։ Նրա ազդեցությունը աստիճանաբար թուլանում է, որորվհետև Երևանը սկսել է Անկարայի հետ հարաբերությունների նորմալացում և, ըստ էության սփյուռքի դերը հասցվել է նվազագույնի, այն երբեք այդքան թույլ չի եղել։ Սփյուռքը այլևս ոչ մի դեր չի խաղում ղարաբաղյան հարցում։ Առաջ Ղարաբաղում թմրանյութերի ապօրինի շրջանառություն էր տեղի ունենում, անօրինականորեն ոսկի էր արդյունահանվում, որից օգտվում էին հայկական սփյուռքի ազգայնամոլները, ովքեր դրանից առասպելական շահույթներ էին ստանում։ Սակայն նրանք այժմ ֆինանսապես թուլացված են։
Սփյուռքից շատ ազգայնամողներ հուսախաբված են, որ Նիկոլ Փաշինյանը մնում է Հայաստանի վարչապետ (և շահել է 2021 թվականի ընտրությունները), նրանցից շատերը բողոքում են Երևանի կողմից և Բաքվի և Անկարայի հետ բանակցային գործընթացի դեմ, չեն ուզում ճանաչել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, չեն ուզում, որպեսզի սահմանները բացվեն։ Նրանցից ոմանք, ինչպես Ֆրանսիայից Ֆրանկ (Մուրադ) Փափազյանը ուղիղ հայտարարել են, որ երկյուղում են այն հնարավորությունից, որ Թուրքիան և Ադրբեջանը ներդրումներ կկատարեն Հայաստանում և հայ գործազուրկներին աշխատանք կտան։
Նիկոլ Փաշինյանը հասկացել է, որ եթե նա ուզում է, որ Հայաստանում վերջապես տնտեսական հրաշք տեղի ունենա, ապա հարկավոր է շրջել պատերազմի էջը և ձեռնարկել Բաքվի և Անկարայի հետ հարաբերությունները բարելավելու քայլեր։
Եվ սփյուռքն էլ է ձգտում ինչ որ փոխհատուցում ստանալ և մենք տեսանք, թե ինչպես նրանց ցանկությունները ազդեցին մարտի դաշտի վրա։ Նրանք դիմում են արևմտյան միջնորդների օգնությանը, որպեսզի ինչ որ կերպ ազդեն իրավիճակի վրա։
Նույն իրավիճակն է նաև Թուրքիայի հետ։ Սակայն Թուրքիայում և Արևմտքում կա հարաբերությունների բարելավման անհրաժեշտության ըմբռնում, ուստի հայկական սփյուռքին ոչինչ չի մնում։
—Ֆրանսիայի հանրությունը ի՞նչ գիտի Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմի վերաբերյալ։
—Շատերը պատկերացում, կամ ընդհանրապես ոչ մի տեղեկություն չունեն այդ հակամարտության վերաբերյալ, որովհետև նրանք ունեն տնտեսության, կորոնավիրուսի պատճառով սահմանափակումների հետ կապված իրենց խնդիրները։
Ֆրանսիայի հանրությունը Բաքվի հաղթանակի մասին իմացել է զանգվածային լրատվամիջոցների միջոցով։ Այսինքն զանգվածային լրատվամիջոցները մեծ դեր են խաղացել նրանց կարծիքի ձևավորման վրա, քանզի նրանք այդ հարցի վերաբերյալ ասել են արդեն մեծ ճշգրտությամբ և մեծ հետաքրքրությամբ, քան դա եղել է նախկինում, վառ օրինակ է հանդիսանում «Մոնդ» օրաթերթը, որը հրադադարից հետո հրապարակել է՝ հայկական իշխանությունների կողմից թույլ տված սխալների մանրազննին վերլուծությունը, ինչպես նաև ադրբեջանցի հարկադիր վերաբնակների մասին ռեպորտաժը։ Վերջիվերջո երկու թշնամիների հաշտվելու գաղափարը միշտ ողջունվում է։
—Փարիզում՝ Ֆրանսիայի ՆԱՏՕ-ից դուրս գալու վերաբերյալ որոշակի տրամադրություն կա։ Որքանո՞վ է մեծ Ֆրանսիայի ՆԱՏՕ-ից դուրս գալու հավանականությունը։
—Դա տեղի է ունեցել նրանից հետո, երբ Ավստրիան չեղարկեց Փարիզի հետ սուզանավերի շինարարության խոշոր նախագիծը և նախապատվություն տվեց ամերիկյան ատոմային սուզանավերին։ Բայց ես կարծում եմ, որ այդ հարցը տեսանելի ապագայում չի քննարկվի։
—Դուք ինչպե՞ս եք գնահատում տարբեր ֆրանսիացիների կողմից Հայաստանի քաղաքական գործիչներին ցուցաբերած աջակցությունը։
—Այո, դա տեղի է ունեցել, և ես այն գնահատում եմ, որպես վատ հաշվարկ։ Նրանց հիմնական շարժառիթը նախընտրական, այո և քաղափարական բաղադրամասն է։
—Եվ վերջում այսպիսի հարց։ Մեր Բաքվում Ձեզ ամենից շատ ի՞նչն է դուր գալիս։
—Ամենից շատ ինձ դուր է գալիս, որ մարդիկ Բաքուն պահպանել են այնպես, ինչպես նա եղել է անցյալում, ինչպես նաև այն, թե նրանք ինչպես են արդիականացրել այն։ Այս քաղաքը փոխվում է, դառնում է ավելի ու ավելի լավ։ Ինձ, որպես պատմաբանի, միշտ հետաքրքրել է ժողովրդի կապը ժամանակի հետ։

«Назревает конфликт между Ереваном и националистами из армянской диаспоры Франции»
- Недавно вы посетили освобожденные территории Азербайджана. Могли бы вы поделиться своими впечатлениями?
- Во-первых, я уже видел фотографии полностью опустошенных территорий, в том числе города Шуша. Я ездил в Агдам и Шушу, там все было разрушено. Они долгое время находились под армянской оккупацией, и у меня возник вопрос: зачем нужно было там все разрушать? В случае с Агдамом, возможно, это произошло потому, что оккупационные силы знали, что однажды им придется уйти; это то, что мой гид сказал мне.
Как армяне могут утверждать, что это армянский город, если там жило столько азербайджанских деятелей культуры? Более того, в некоторых селах вблизи города Шуша можно увидеть заброшенные дома: они повреждены временем, но не разрушены, как большинство других зданий (и всех зданий Агдамского района).
Я видел фотографии тех мест, где все было разорено и опустошено. Там даже деревьев не было, кое-где одни камни — все сровняли с землей. Азербайджан проводит большую работу по восстановлению региона, чтобы туда могла вернуться жизнь. Я видел, какой аэропорт вы построили в Физули.
- Позвольте поинтересоваться вашим мнением относительно предвыборной ситуации во Франции. Как вы оцениваете шансы на победу у политиков ультраправого уклона, таких как Валери Пекресс и Эрика Земмура?
- И у Валери Пекресс, и у Эрика Земмура почти нулевые шансы выиграть эти выборы. Можно сказать, что тема Южного Кавказа занимает одно из важных мест в политических выступлениях этих кандидатов, но для большинства их избирателей этот вопрос не является предметом озабоченности.
- Почему, на ваш взгляд, ультраправые делают ставку на армян и на Армению? Вы же наверняка в курсе, что Пекресс и Земмур посещали Армению?
- Это представители старых политических семей, которые не обновили свои идеи и программы. Их идеи достаточно непопулярны в обществе, там циркулируют постоянные споры, и они постоянно подкармливают французское общество южнокавказской проблемой и используют ее в армянском ракурсе, то есть используют термины «Нагорный Карабах», «Арцах» и все такое. Конституционные основы в их понимании извращены. Они не знают, каким вопросам придавать значение, а важные вопросы считают второстепенными, на это ясно указывают их выступления. Это действительно проблема для этого политического течения, непонимание того, чего хотят их избиратели. Однако, в ходе долгой дискуссии между Валери Пекресс и ее сторонниками не поднимался вопрос о Кавказе.
- На кого делает ставку армянская диаспора в предвыборной кампании?
- Те, кто выступает от имени армянской диаспоры, пытаются использовать эту ситуацию в своих целях, то есть преследуют только свои интересы. С 2002 по 2017 годы они пытались протолкнуть законопроект, криминализирующий отрицание событий 1915 года (навязчиво называя это «геноцидом»), но их идея с треском провалилась. В январе 2017 года Конституционный суд Франции аннулировал закон «О криминализации отрицания ряда преступлений», охватывающий также «геноцид армян». Свое решение высшая судебная инстанция Франции мотивировала тем, что закон ограничивает свободу слова граждан. После 2017 года они попытались активизировать свою деятельность по карабахскому вопросу. Вы знаете результат.
Самопровозглашенные лидеры армянской диаспоры словно живут в своем мире и не признают существующей реальности.
Кроме того, все большее место здесь занимает и религиозный контекст, так как армяне склонны разыгрывать карту христианства и на основе этого аспекта происходит сближение, следовательно, экономические причины даже не играют там такой важной роли. Я думаю, что все эти выпады направлены против Азербайджана и Турции, но их попытки не увенчаются успехом.
Эта позиция господствовала десятилетиями, во-первых, благодаря своим отделениям во Франции и различным организациям, а также различным оппозиционным партиям, в которых армянское националистическое лоббирование сейчас очень глубоко. Но в основном они националисты по своим убеждениям.
- Как вы оцениваете политику Франции по отношению к Азербайджану?
- Экономическое значение Азербайджана во Франции понимают гораздо лучше сегодня и намного больше, чем год назад.
Хочу подчеркнуть, что поддержание сотрудничества является необходимым как для Азербайджана, так и Франции. Обе стороны должны повышать эффективность сотрудничества, поэтому нет никаких фундаментальных причин или проблем для беспокойства.
- Какую политику будет проводить Париж по отношению к Азербайджану в случае победы Пекресс или Земмура?
- Они не победят. Но поскольку вы задали этот вопрос, я хотел бы подчеркнуть, что Эрик Земмур, по крайней мере, не пересекал международно признанную границу Азербайджана и отказывался называть конфликт с Азербайджаном войной цивилизаций; он описал это как «территориальный конфликт в стиле XIX века».
- Можно ли сказать, что политику Парижа относительно Азербайджана и Турции определяет армянская диаспора?
- Эта проблема была и раньше, то есть я не могу сказать, что она была ключевой в последние годы. Если диаспора и повлияла на эти отношения, то это было несколько лет назад. Армянская диаспора никогда не руководствовалась независимыми подходами и соображениями.
Сейчас назревает конфликт между самим Ереваном и националистами из армянской диаспоры. Он более изощрен и сложен по своей специфике.
Пока ключевую роль в этом вопросе играет армянская диаспора, ни о какой нормализации или улучшении отношений не может быть и речи. Ее влияние постепенно ослабевает, потому что Ереван начал процесс нормализации отношений с Анкарой и, по сути, роль диаспоры сведена к минимуму, она никогда так не ослабевала. Диаспора больше не играет никакой роли в карабахском вопросе. Раньше в Карабахе имел место наркотрафик, незаконно добывалось золото, которым пользовались националисты из армянской диаспоры, получавшие от этого баснословные барыши. Но сейчас они финансово ослаблены.
Многие националисты из диаспоры разочарованы тем, что Никол Пашинян остается премьер-министром Армении (и выиграл выборы 2021 года), многие из них протестуют против переговорного процесса между Ереваном и Баку и Анкарой, не хотят признания территориальной целостности Азербайджана, они не хотят, чтобы границы открывались. Некоторые из них, такие как Франк «Мурад» Папазян из Франции, прямо заявили, что опасаются возможности того, что Турция и Азербайджан инвестируют в Армению и дадут работу армянским безработным.
Никол Пашинян понял, что, если он хочет, чтобы в Армении наконец произошло экономическое чудо, ему нужно перевернуть страницу войны, и поэтому начал предпринимать шаги по улучшению отношений с Баку и Анкарой.
И диаспора пытается получить какую-то компенсацию, и мы видели, как их пожелания обернулись на поле боя. Они обращаются за помощью к западным посредникам, чтобы они как-то повлияли на ситуацию.
Такая же ситуация и с Турцией. Но в Турции и на Западе есть понимание необходимости улучшения отношений, поэтому армянская диаспора остается ни с чем.
- Что французскому обществу известно про Вторую Карабахскую войну?
- Многие понятия не имеют или вообще не имеют информации об этом конфликте, потому что у них свои проблемы, связанные с экономикой, с ограничениями из-за пандемии коронавируса.
Французское общество узнало о победе Баку через средства массовой информации. То есть средства массовой информации сыграли большую роль в формировании их мнения, так как они уже говорили об этом вопросе с большей точностью и с большим интересом, чем это было раньше — ярким примером является ежедневная газета «Монд», которая после перемирия публиковала точные анализы ошибок, допущенных армянскими властями, а также репортаж об азербайджанских вынужденных переселенцах. В конце концов, идея примирения двух врагов всегда приветствуется.
- В Париже есть определенные настроения по поводу возможного выхода Франции из НАТО. Насколько велика вероятность выхода Франции из НАТО?
- Это произошло после того, как Австралия расторгла крупный контракт с Парижем на строительство подводных лодок и отдала предпочтение американским атомным субмаринам. Но я считаю, что этот вопрос в обозримом будущем не рассматривается.
- Как вы оцениваете поддержку, оказанную отдельными французскими политиками Армении?
- Да, это произошло, и я расцениваю это как плохой расчет. Основная их мотивация предвыборная, да и идеологическая составляющая есть.
- И напоследок такой вопрос, что вам нравится в нашем Баку больше всего?
- Больше всего мне нравится, что люди сохранили Баку таким, каким он был в прошлом, а также то, как они его модернизировали. Этот город меняется, становится все лучше и лучше. Меня как историка всегда интересовала связь народа со временем.