«Ժամանակն է ապաշրջափակել Հարավային Կովկասի բոլոր հաղորդակցությունները» Պաատա Գափրինդաշվիլին՝ Caliber.Az-կայքում։
15 Փետրվարի 2022 18:36
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ վրաստանցի քաղաքագետ, Ավստրիայում Վրաստանի նախկին դեսպան, «Վրաստանի բարեփոխումների ասոցացիայի» (GRASS) տնօրեն Պաատա Գափրինդաշվիլիի հետ։
—Նախ և առաջ, թույլ տվեք իմանալ Թբիլիսիի արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ Ձեր կարծիքը։ Դուք ինչպե՞ս եք գնահատում Վրաստանի արտաքին քաղաքական կուրսը։
—Վրաստանի անկախություն ձեռք բերելուց հետո, երկրի արտաքին քաղաքական կուրսը չի փոխվել և այդպիսին է մնում նաև այսօր։ Գլխավոր արտաքին քաղաքական առաջնահերթություններ են հանդիսանում՝ եվրոպական և եվրոանտլանտիկ կառույցներին ինտեգրվելը, այսինքն ԵՄ-ին և ՆԱՏՕ-ին անդամակցությունը։ Սակայն մեկ բան է ունենալ այդ պատվախնդրությունը, իսկ մեկ այլ բան է այն գործնականորեն իրագործել։
Այդ ուղղությամբ աշխատանքը ակտիվորեն ընթանում է՝ և Եվրամիության գծով, և ՆԱՏՕ-ի գծով։ Մենք ունենք ԵՄ-ի հետ ազատ առևտրի ռեժիմ, առանց մուտքային արտոնագրի ռեժիմ, առավելագույն հաջողությամբ է իրագործվել զուգորդության մասին համաձայնագիրը։ Դրանից դուրս ԵՄ-ին անդամակցության մասին նույնիսկ չես երազի։
Բացի դրանից, ԵՄ-ի շարքերը Վրաստանի ընդունման համար անհրաժեշտ է կատարելագործել տնտեսությունը։ Մենք գրեթե 70%-ով պատրաստ ենք ԵՄ-ին անդամակցությանը։ Անհրաժեշտ է նպատակաուղղված իրագործել զուգորդության մասին համաձայնագրի բոլոր պարտավորությունները։
ԵՄ-ին անդամակցության համար հիմնական չափանիշներ են՝ արդարադատության անկախությունը, ժողովրդավարական կառույցների ամրապնդումը (Վրաստանում այդ պլանով վերջին տարիներին նկատվում է անկում)։ Անցյալ տարի արդարադատության ոլորտում մեր ստանձած պարտավորությունները չկատարելու պատճառով, ԵՄ-ն դադարեցրել է մեզ տնտեսական օգնություն հատկացնել։ 2024 թվականից Վրաստաի կառավարությունը ԵՄ-ում անդամակցության առնչությամբ հայտ կհղի։
Մի կողմից ես դա ողջունում եմ, իսկ մյուս կողմից ստիպված եմ նշել ժողովրդավարական կառույցների և զարգացման ուղղությամբ անկումը։
Ինչ վերաբերում է տարածաշրջանում Վրաստանի դիվանագիտությանը, ապա այն չափազանց նպատակաուղղված է և զարգանում է դրական հունով։
—Այսի՞նքն։
—Վրաստանը թշնամիներ չունի և հաջողությամբ համագործակցում է բոլոր պետությունների հետ, բացառությամբ Ռուսաստանի, որը օկուպացրել է մեր տարածքները և կոպտորեն խախտում է մեր քաղաքացիների իրավունքները։ Մեր գլխավոր ռազմավարական գործընկերներն են հանդիսանում ԱՄՆ-ը, ԵՄ-ն, մենք ռազմավարական հարաբերություններ ունենք Թուրքիայի, Ադրբեջանի, Ուկրաինայի հետ։ Սերտ հարաբերություններ ունենք նաև Հայաստանի հետ։ Գործում է Չինաստանի հետ ազատ առևտի համաձայնագիրը։ Մենք նաև նպատակադրված ենք ԱՄն-ի հետ հասնել ազատ առևտի համաձայնության, բայց, ցավոք այդ ուղղությամբ ոչ մի զգալի առաջընթաց չկա։
Բացի դրանից, չի իրագործվել մեր երկրի խոշորագույն նավահանգիստներից մեկի՝ Անակլիայի նավահանգստի շինարարության նախագիծը։ Տվյալ նախագծի իրագործումը տնտեսական գործոնի հետ միասին, մեզ էլ ավելի սերտ կմերձեցներ ԵՄ-ի հետ, մենք կկարողանայինք ավելի արդյունավետ օգտագործել մեր տարանցիկ ներուժը, որպեսզի դառնալ Ասիայի ու Եվրոպայի միջև կապող հանգույց։ Ես այդ հարցում չեմ բացառում Ռուսաստանի ազդեցությունը։ Վրաստանի ոչ պաշտոնական ղեկավար Իվանիշվիլին հմարում է, որ այն կհակասի Կրեմլին «չգրգռելու» քաղաքականությանը և վերջ դրեց այդ նախագծին։
—Վրաստանի իշխանությունների կողմից ինչպիսի՞ գործողություններ են ձեռնարկվում երկրի տարածքային ամբողջականության վերականգնման համար։
—Սկսենք նրանից, որ դեռ 2008 թվականի ռուս-վրացական պատերազմի սկիզբը՝ Մոսկվան ներկա էր մեր տարածաշրջանում, ուներ իր այսպես կոչված խաղաղապահ ուժերը։ Նրանք ամեն կերպ խոչընդոտում էին վրացական, աբխազական և օսեթական համայնքների մերձեցմանը։ Օկուպացիայի հետ մեկտեղ, Մոսկվան անցկացրեց էթնիկական զտման և զավթողական գործընթացի նոր ալիք։ Եվ բացառաված չէ, որ մի ոչ հիանալի օր էլ Մոսկվան Ղրիմի պես կզավթի մեր տարածքները։ Ուստի այսօրվա դրությամբ Վրաստանի ամենագլխավոր նպատակն է՝ թույլ չտալ այդ մարզերի անեքսիան։ Մեզ անհրաժեշտ է գտնել այդ համայնքների հետ շփման ճանապարհներ, այնտեղ զարգացնել տնտեսական համագործակցությունը։ Ոմանք կասեն, իսկ դա հնարավո՞ր է։ Այո, դա շատ դժվար է, բայց հնարավոր է, քանի դեռ անեքսիա տեղի չի ունեցել։
Աբխազների և օսերի Վրաստանում կրթություն ստանալու հնարավորությունը հանդիսանում է՝ «Քայլ դեպի լավագույն ապագա» ռազմավարության մի մաս, որը մշակվել է ԱՄՆ-ի ու Եվրամիության ակտիվ աջակցությամբ և նպատակաուղղված է «Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի հումանիտար և սոցիալ տնտեսական դրության բարելավմանը»։ 2018 թվականի ապրիլին Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Կվիրիկաշվիլիի կողմից ներկայացված տվյալ ծրագիրը նախատեսում է նաև բաժանման գծի երկայնքով առևտրի զարգացում, գործարարներին հարկային արտոնությունների տրամադրում, դրամաշնորհային նախագծերի վերամշակում և այն մեխանիզմների ստեղծում, որոնք աբխզներին ու օսերին հնարավորություն կտան՝ օգտվել ԵՄ-ի հետ մերձեցման արդյունքում Թբիլիսիի կողմից ստացված առավելություններով՝ առանց մուտքային արտոնագրի՝ մուտք Շենգենյան գոտի և եվրոպական երկրների հետ ազատ առևտուր։
Սակայն ես չեմ համարում, որ դրանք առաջնահերթություններ են Վրաստանի համար, որովհետև այդ ուղղությամբ անհրաժեշտ քանակությամբ ռեսուրսներ չեն հատկացվում, ինչպես ֆինանսական առումով, այնպես էլ մարդկային։ Որովհետև Վրաստանում այժմ կան մի ամբողջ շարք խնդիրներ, ներառյալ իշխանության պահպանում, քաղաքական և հասարակական խորը բևեռացում, և այդ գլխավոր առաջնահերթության իրագործման համար ժամանակ չի մնում։
—Կկարողանայիք արդյո՞ք Ձեր վերաբերմունքը արտահայտել Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմի և նրա արդյունքների վերաբերյալ։
—Վրաստանը ռազմավարական գործընկերություն է պահպանում, ինչպես Ադրբեջանի, այնպես էլ Հայաստանի հետ։ Իհարկե մեզ բոլորիս համար լավ կլիներ, եթե չլիներ այդ պատերազմը և կողմերը պայմանավորվեին խաղաղ ճանապարհով պահպանել տարածքային ամբողջականությունը և փախստականների վերադարձման սկզբունքը։
Բայց կատարվեց այն, ինչ կատարվեց։ Իմ կարծիքով ամեն ինչ գնում էր դեպի դրան։ Պատերազմի ողբերգությունը չի մոռացվում, չէ որ խոսքը այդքան մեծ քանակությամբ զոհերի մասին է։ Բայց արդեն հարկավոր է շրջել այդ էջը և նպատակադրվել վառ ապագայի վրա։
Բնական է, այդ ուղղությամբ Բաքվի վրա ևս մեծ պատասխանատվություն է դրված։ Ադրբեջանը պետք է հաշվի առնի, որ միշտ գոյություն ունի այն սպառնալիքը, որ Ռուսաստանը կօգտագործի այդ իրավիճակը և կմիջամտի ոչ միայն Հայաստանի, այլ նաև Ադրբեջանի ներքին գործերին, ինչպես նա անում է Վրաստանում։ Նույն բանը վերաբերում է նաև Երևանին։ Մենք պետք է մեր քաղաքացիների բարեկեցության ճանապարհին ձգտենք զարգացնել մեր տնտեսությունները և երկրների միջև ինտեգրման գործընթացները, նվազագույնի հասցնել մեր ինքնիշխանության մեջ մյուս պետությունների միջամտությունը։
—Իսկ ի՞նչը դարձավ Երևանի պարտության նախադրյալը։
—Ինչ վերաբերում է Երևանին, կարծում եմ, որ հայերը գերագնահատեցին Կրեմլի դերը և թերագնահատեցին Ադրբեջանի նկատառումների լրջությունը, նրա նպատակաուղղվածությունը։ Երկար տարիների ընթացքում այն Բաքվի համար եղել է առաջնահերթություն, նա աճեցրեց ռազմական, մարդկային, ֆինանսական ռեսուրսները, ընդ որում իր դեր է խաղացել նաև հասարակության պատրաստվածությունը։
—Ապագայում հնարավոր է արդյո՞ք խաղաղություն Բաքվի և Երևանի միջև։
Բաքվի և Երևանի միջև երերուն խաղաղություն արդեն կա։ Միակ բանը այն է, որ մենք չպետք է թույլ տանք, որ ռևանշիստական ուժերը գերակշռեն, ձգտենք բարելավել քաղաքացիների բարեկեցությունը։
Ժամանակն է վերջապես սկսել տնտեսական համագործակցություն և ապաշրջափակել Հարավային Կովկասի բոլոր հաղորդակցությունները, մեր տարածաշրջանը բացել արտաքին աշխարհի համար։ Մեր միագումար ՀՆԱ-ն կազմում է 100 միլիարդ դոլար, երբ մենք կարող ենք կրկնապատկել, կամ նույնիսկ եռապատկել։ Այո, Բաքուն տնտեսական զարգացմամբ գերազանցում է և՛ Թբիլիսիին, և՛ Երևանին, բայց այնուամենայնիվ առանձին առանձին վերցված մենք եվրոպական երկրների համար գրավիչ չենք հանդիսանում։
—Վրաստանի հասարակության վրա ինչպե՞ս ազդեց Սաակաշվիլիի վերադարձը։
—2004 թվականի վերջին Սաակաշվիլիի իշխանության գալուց հետո և նրա բարեփոխումների շնորհիվ կարելի է ասել, որ Վրաստան կոչվող աշխարհագրական տեղանքը դարձավ պետություն։ Ես համարում եմ, որ այժմ բանտում է գտնվում ոչ միայն Սաակաշվիլին, այլ նաև ողջ վրացական ժողովուրդը։ Ամբողջ երկիրը հանդիսանում է այդ իրավիճակի պատանդ։ Բանտից նրա դուրս գալը կնպաստի դրական քաղաքական վերափոխումներին։

«Пора разблокировать все коммуникации Южного Кавказа»
Интервью Caliber.Az с грузинским политологом, бывшим послом Грузии в Австрии, директором «Ассоциации реформ Грузии» (GRASS) Паатой Гаприндашвили.
- После обретения независимости Грузии внешнеполитический курс страны не менялся и остается тем же и сегодня. Главными внешнеполитическими приоритетами являются европейская и евроатлантическая интеграция, то есть членство в ЕС и НАТО. Однако, одно дело иметь эти амбиции, а другое - реализовать их на деле.
Работа в этом направлении активно идет - и по линии Евросоюза, и по линии НАТО. У нас есть режим свободной торговли, безвизовый режим с ЕС, максимально успешно реализовано соглашение по ассоциации. Без этого мечтать о членстве в ЕС не приходится.
Кроме того, для принятия Грузии в ряды ЕС необходимо усовершенствовать и экономику. Даже если будет на 100% будет выполнен договор об Ассоцации, это не дает нам никаких гарантий для вступления в ЕС.
Основные критерии для членства в ЕС - независимость правосудия, усиление демократических институтов (в этом плане в Грузии в последние годы наблюдается регресс). Из-за невыполнения в прошлом году взятых на себя обязательств в области правосудия ЕС приостановил нам выделение экономической помощи. С 2024 года правительство Грузии отправит заявку касательно полноправного членства в ЕС.
С одной стороны, я это приветствую, а с другой вынужден отметить регресс по демократическим институтам и развитию. Если это так будет продолжаться, то заявка на членство в ЕС не будет воспринята серьезно.
Что касается грузинской дипломатии в регионе, то она весьма целенаправленна и развивается в положительном русле.
- А именно?
- Грузия не имеет врагов и успешно сотрудничает со всеми государствами, за исключением России, которая оккупировала наши территории и грубо нарушает права наших граждан. Нашим главным стратегическим партнером являются США, ЕС, у нас стратегические отношения с Турцией, Азербайджаном, Украиной. У нас тесные взаимоотношения и с Арменией. Действует соглашение о свободной торговле с Китаем. Также мы нацелены на то, чтобы достичь соглашения о свободной торговле с США, к сожалению, в этом направлении никакого ощутимого продвижения нет.
Кроме того, не реализован проект строительства одного из крупнейших портов нашей страны – порта Анаклия. Осуществление данного проекта помимо экономики еще теснее сблизило бы нас с ЕС, мы бы смогли более эффективно реализовать наш транзитный потенциал, чтобы быть связующим звеном между Азией и Европой.  Я не исключаю в этом вопросе влияние России. Неформальный лидер Грузии Иванишвили посчитал, что это пойдет вопреки политике «не раздражения» Кремля и положил конец реализации этого проекта. Складывается впечатление, что Кремль использовал свое вето против реализации этого проекта.
- Начнем с того, что еще до начала русско-грузинской войны 2008 года Москва присутствовала в нашем регионе, имела там свои так называемые миротворческие силы. Они всячески не допускали сближение грузинских, абхазских и осетинских общин. Помимо оккупации Москва провела новую волну этнической чистки и аннексионные процессы. И не исключено, что в один не прекрасный день Россия аннексирует наши территории, как она это сделала с Крымом. Поэтому самая главная цель Грузии на сегодня - не допустить аннексии этих регионов. Нам необходимо найти пути общения с этими общинами, развивать там экономическое сотрудничество. Кто-то скажет, а разве это возможно? Да, это очень сложно, но возможно, пока не произошла аннексия. Жители как Абхазии, так и Южной Осетии против аннексии, они хотят улучшения и развития региона.
Возможность получения абхазами и осетинами образования в Грузии является частью стратегии «Шаг к лучшему будущему», разработанной при активной поддержке США и Евросоюза и нацеленной на «улучшение гуманитарного и социально-экономического положения жителей Абхазии и Южной Осетии». Данная программа, представленная грузинским премьер-министром Георгием Квирикашвили в апреле 2018 года, также предусматривается развитие торговли вдоль разделительных линий, предоставление налоговых льгот предпринимателям, разработка грантовых проектов и создание механизма, позволяющего абхазам и осетинам использовать преимущества, полученные Тбилиси в результате сближения с ЕС. В их числе - безвизовый въезд в Шенгенскую зону и свободная торговля с европейскими странами.
Но я не считаю, что это является приоритетом для правящей партии Грузии на деле, потому что на это не выделяется достаточное количество ресурсов как в финансовом смысле, так и в людском. Потому что в Грузии сейчас масса проблем, включая сохранение власти для партии, глубокая политическая и общественная поляризация, и времени на реализацию этого главного приоритета не остается.
- Грузия сохраняет стратегическое партнерство как с Азербайджаном, так и с Арменией. Конечно, было бы лучше для всех нас, если бы не было этой войны и стороны договорились бы мирным путем соблюдать территориальную целостность и принцип возвращения беженцев.
Но случилось то, что случилось. Я думаю, что все к этому и шло. Трагедия войны не забывается, ведь речь идет о таком большом количестве жертв. Но уже надо перевернуть эту страницу и нацелиться на светлое будущее.
Естественно, в этом плане и на Баку лежит большая ответственность. Азербайджану нужно учитывать, что всегда существует угроза того, что Россия использует эту ситуацию и будет вмешиваться во внутренние дела не только Армении, но и Азербайджана, как она делает это в Грузии. То же самое касается и Еревана. Мы должны стараться развивать наши экономики и интеграционные процессы между странами на пути благосостояния наших граждан, минимизировать вмешательство в наш суверенитет других государств.
- Что касается Еревана, я думаю, что армяне переоценили роль Кремля и недооценили серьезность намерений Азербайджана, его целеустремленность. В течение многих лет для Баку это было приоритетом, он наращивал военные, людские, финансовые ресурсы, к тому же свою роль сыграла и готовность общества.
- Шаткий мир уже есть между Баку и Ереваном. Единственное - не надо позволять превалировать реваншистским силам, стараться улучшить благосостояние граждан.
Пора наконец начать экономическое сотрудничество и разблокировать все коммуникации Южного Кавказа, открыть наш регион для внешнего мира. Наш совокупный ВВП составляет 100 миллиарда долларов, в то время как его можно удвоить или даже утроить. Да, по экономическому развитию Баку превосходит и Тбилиси, и Ереван, но опять-таки по по-отдельности мы не являемся привлекательными для европейских стран.
- Во время прихода к власти Саакашвили в конце 2004 года и благодаря его реформам можно сказать, что географическая местность, которая называлась Грузией, стала государством. Я считаю, что сейчас в тюрьме находится не только Саакашвили, но и часть реформ страны, которые были приняты, и поэтому мы являемся заложником этой ситуации. Его выход из тюрьмы будет способствовать позитивным политическим преобразованиям.